Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-08-2004
  Postime
  148
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga greendrag Lexo Postimin
  E pra kjo ėshtė definitive(me kismet tė zotit ne sndodh ndonjė hata)
  Tė premten vjen nė Padova kėngėtarja e mirėnjohur kosovare,Gili.
  Ardhja e saj bėhet me rastin e pėrurimit tė njė lokali i cili nė vazhdimėsi do tė organizojė mbrėmje me muzikė shqiptare.
  Kėtė tė premte nė mbrėmje dhe tė dielėn mbasdite do jetė Gili,javėn e ardhshme njė tjetėr kėngėtar i mirnjohur apo gjatė asaj rruge
  Njė gjė ėshtė e sigurt,nuk do tė mungojė muzika shqiptare,byrekėt e pulat e pjekura si dhe pica tė mrekullueshme.
  Hyrja kushton 15 EURO me njė konsumacion brėnda.
  Pėr studentėt do tė ketė njė ulje prej 5 Euro-sh.
  Lokali ndodhet nė Corso Australia dhe tė gjithė shqiptaret e Padoves e njohin me emrin "Crazy Coctails" ose tashme "Coyote Ugly"
  Pėr informacione ose prenotime mund tė kontaktoni me z.Xhevit Fetaj nė numrin e telefonit : 334/3161912

  Eshte e veretet qe Adelina Ismajli do te jete me koncert atje?

 2. #42
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  42
  Postime
  815
  Faleminderit
  1
  21 falenderime nė 20 postime
  Paskan rreshtur aktivitet shqiptare ne mbare italine keshtu ??

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e nio DeeJay tori
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  ''BOLLOKUME PARTY'' -trisss !!!!! TORINO

  JA PRA PAS DISA KOHE MUNGESE RIKTHEHEN AKTIVETETET E SHOQATES SE STUDENTEVE SHQPTARE NE TORINO!


  S-AL-TO
  PREZANTOJNE:


  ''BOLLOKUME PARTY'' triss (per te tretin vit rradhasi)
  @
  PIER 7-9-11 murazzi del po (zona piazza vittorio veneto-centro)

  hyrja kushton 5 € dhe eshte e rezervuar vetem per studentet duke paraqitur karten e studentit..


  ju mirepresim
  red and black i dress...

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Sherri Lexo Postimin
  Klodi si ambjent i bukur lale.Femnat mesa shof qekan ma te bukura knej nga Puglia se anej nga Torino.Kot me te pyt Klodo, ti je noi antar kryesie i shoqates se studentave ne Torino ene me fondet si ja ben ajo shoqata qe financohet? Ndihmohet nga Ministria e Jashtme e Shqiperise?


  Ciao
  Mbas dy vjetesh te krijimit te shoqates,merr nga komuna(ku jeton) 30% te harxhimeve per aktivitein e bere .plus leket nga biletat ,nuk del me humbje megjithese kengetaret duan shume para,por mund te gjesh dhe ndonje sponsor,sidomos po ta krijosh shoqaten Onlus.Gjithashtu do te kesh nje staf te mire se ka shume pune ,ato qe e bejne ,bejne shume mire sepse sjellin pak Shqiperi ketu.
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 5. #45
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime

  Shqiptarėt nė Itali, 19 vjet pas komunizmit

  Historia e diasporės sė re shqiptare nė Itali, dhe ecuria e saj e deritanishme, - e fotografuar nė momentet e saj mė kuptimplota, - ishin tema qendrore e konferencės "Diaspora Shqiptare 19 vjet pas ngjarjeve qė shėnuan fundin e diktaturės", e cila u zhvillua nė Torino pak ditė mė parė.

  Publiku, mbi 150 tė ftuar, italianė dhe shqiptarė ndoqi mė vėmendje dhe duartrokiti ndėrhyrjet e relatorėve, qė trajtuan ēėshtje tė historisė sė Shqipėrisė dhe tė diasporės sė saj nė Itali, si edhe ēėshtje tė marrėdhėnieve dypalėshe mes vendeve.

  Konteksti historik dhe kulturor i zhvillimeve kryesore nė territoret shqipfolėse nė Ballkan u trajtua nga studiuesi italian dr. Raffaele D‘Amato. Nė fjalėn e tij, ai u ofroi tė pranishmėve mundėsinė tė ndėrmerrnin njė udhėtim historik pėrmes qytetėrimit tė shkėlqyer shqiptar, i cili, duke ruajtur trajtat e tij tė spikatura, autoktone ka kontribuar fuqishėm nė formimin e qytetėrimit mesdhetar.

  Nė vitin 1990, me gjithė prurjet e emigracionit tė ambasadave, bashkėsia shqiptare nė Itali, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Brendshme Italiane, nuk numėronte mė shumė se 2000 veta. Nė atė vit, shqiptarėt pėrbėnin grupin mė tė vogėl tė tė huajve qė jetonin nė shtetin fqinj.

  Sot, 500 mijė shqiptarėt e Italisė janė tė parėt, ndėr bashkėsitė e huaja jo-komunitare dhe tė dytėt nė pėrgjithėsi, pas komunitetit rumun nė Itali. Aktiviteti kulturor u organizua nga shoqata italo-shqiptare "Vatra" dhe nga Qendra Piemonte Europa.

  Shqip
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #46
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Shoqata "Scanderbeg" nė Parma dhe nisja e mėsimeve tė gjuhės shqipe

  Anila Kadija
  Itali


  U bėnė tre vjet qė shoqata "Scanderbeg", e krijuar nė korrik tė 2006, nė qytetin e Parmės, nė Itali, ka njė funksion intelektual, shoqėror dhe familjar, nė njė kontekst emigracioni, ku komuniteti shqiptar ėshtė i dyti nė numėr nė kėtė zonė. Janė tė shumta iniciativat e marra deri mė sot, tė cilat orientohen dhe karakterizohen nga mėvehtėsija organizuese. Gjithmonė nė obijektivin e sajė ka qėnė integrimi dhe valorizimi i familjes shqiptare. "Duke ngjallun interesim nė popullėsinė e Parmės dhe tė rrethit tė sajė nėpėrmejt njohjes sė traditės familjare shqiptare, kulturės kombėtare, artit dhe skencės" thotė me krenari presidenti i shoqatės "SCANDERBEG" zoti Durim Lika.
  "Fjalėt mund tė shkruhen bukur nė ē'do satatut politik apo shoqėror,
  konkretizimi ėshtė pak mė i vėshtirė, se kėrkon energji dhe kohė ti
  dedikohesh! Ne kėtu jemi tė gjithė vullnetarė, mundohemi ti japim gjith
  sejcilit diēka tonėn shoqatės, se na lidh njė ideal, ai tė qėnurit pjesė e atij Kombi tė bukur si ėshtė Shqipėrija" shton avukati Gentian Alimadhi nė rolin e organizatorit tė eventeve tė shoqatės.

  Aktivitetet

  Kėtu lista e aktivitetve ėshtė e larmishme, duke filluar me festėn e
  pėrvitshme tė 28 nėntorit, ku pėrpikmėrisht organizohet java e kulturės
  shqiptare. Mė 2006 ajo u zhvillua nė kėtė renditje. Nė Pallatin Doganė
  ekspozita figurative e piktorit shqiptarė Artan Shabani qė jeton nė
  Torino, pati njė interesim tė madh nga vendasit dhe bashkėatdhetarėt tanė kėtu si dhe njė ekspozitė fotografike e Alessandro Dominici, i cili nė 2003 me metrazhin e shkurtėr tė tijin "Pistoleta e fundit" fitoi titullin Tirana Film Festival. Nė teatrin e njohur tė Parmės "Teatri i dytė" u organizua shfaqja me grupin folklorik "shqiponja" si dhe me balerinėt e njohur tė baletit klasik qė sot deputojnė nė Itali vėllezėrit Klajdi dhe Erald Selimi. Nė bashkėpunim me studentė shqiptarė tė kantos nė Konservatorin e Parmės, ku Elda me zėrin e mrekullueshėm gėzoi atė mbrėmje. Gjithashtu i ftuar ishte edhe komiku i Zeling, Gianpiero Pizzon. Regjia e kėtij spetakli tė bukur u drejtua nga artisti parmixhan, Robi Bonari. Si gjithmonė ndihma dhe bashkėpunimi i Bashkisė sė Parmės ėshtė domethėnės dhe e ka ndjekur kėtė event tė rėndėsishėm. Po nė atė vit fiera e bamirėsisė nė Langirano, qytezė nė rrethin e Parmės, ku shoqata me bankon e sajė tė shitjes vuri nė dispozicion punime tė ndryshme tipike shqiptare dhe fitimet shkuan nė fondin e njė shkolle pėr fėmijėt me probleme shėndetėsore. Pėrsėritet nė 2007 java e kulturės me komente librash shqiptarė dhe mbrėmje nė shoqėrinė e parodistėve tė Vlorės. Nė 2008 sindaku i parmės Pietro Vignali, me pjesmarrjen e tijė pėr herė tė parė, bashkė me njė grup orientues, shoqėror, tė dikasterit tė bashkisė sė qytetit ku ishte edhe Gabriella Biacchi si gjithmonė krah nė komunitetin shqiptarė kėtu si dhe Massimo Pinardi njė tjetėr personazh politik nė Parma qė ndihmojnė dhe besojnė nė orientimin dhe idetė e shoqatės sonė si shėmbull i emigracionit kėtu nė Itali. Tė gjithė nderuan flamurin tonė nė atė festė tė bukur ku ishte i ftuar edhe kėngėtari i mirėnjohur popullor Petrit Shehu.

  Vitin e kaluar

  Aktivitetet me natyrė shoqėrore, krijuese dhe edukuese kanė qėnė tė
  larmishme dhe vitin e fundit janė shtuar mė shumė falė edhe njohjes mė tė gjerė tė shoqatės nga organet e pushtetit si edhe nga vetė komuniteti shqiptarė kėtu. Eshtė rritur besimi dhe pjesmarrja, kjo ka sjell pėr rrjedhojė organizimin e iniciativave tė tjera me sukses. Paraqitja e shkollės sė baletit tė Tiranės me dy shfaqje tė bukura nė Medesano. Emocione tė njė atmosfere tipike tradicionale kostumiste dhe melodike qė ēoi nė kėmbė sheshet e zonės sė Parmės.
  Pa harruar iniciativat nė bashkėpunim me projekte, bashkiajke tė ndryshme tė qytetit tė Parmės, ku ne kemi qėnė gjithmonė present. Si paraqitja dhe diskutimi i "Libri jeshil" Njė projekt i rėndėsishėm, pėr njė themel ku hidhen rrėnjėt atje ku nuk ekzistojnė flamujt dhe ngjyra e lėkurės. Ndihmė familjeve dhe prindėrve tė ē'do rrace qofshin ato.
  Njė tjetėr iniciativė e bukur ėshtė bashkėpunomi me shkollat e qytetit, ku bėhet njė ballafaqim direkt dhe shkėmbim opinjoni me tė rinjtė studentė tė shkollave tė mesme. Se si e mendojnė ata emigracionin dhe njohja me kulturėn shqiptare.
  Po ashtu iniciativa e shoqatės italiane "Pėr luftėn kundėr tumorrit nė
  gji" nė bashkėpunim me shoqatat e huaja, qė mori emrin "Fjongoja rosė"
  pati rėndėsinė e sajė jetike pėr gruan emigrante si dhe u
  shoqėrua nga njohja dhe interesimi i drejtėpėrdrejtė i specialistėve mjekė tė spitalit onkollogjik tė Parmės. Tė cilėt u vunė nė dispozicion, nė tė gjithė muajin tetor, falas, nė ndihmė dhe nė kontrollin e kėsaj problematike tek gruaja emigrante. Iniciativė e pėrqafuar me entuziozėm nga shoqata "SCANDERBEG" si edhe nga komuniteti shqiptarė kėtu.


  "Gustoja etnike".

  Nuk mund tė harrojmė tanimė tė pėrhershmen iniciativė tė sukseshme qė
  zhvillohet nė fund tė verės "Gustoja etnike". Njė ekspozitė guzhine tipike shqiptare e thurrur edhe me ngjyrat e guzhinės afrikane dhe asaj vendase. Mbrėmje e kėndėshme nėmes njė parku tė bukur qė quhet Vila.... ku tingujt e muzikės origjinale tė vendeve qė marrin pjesė nė atė mbrėmje kanė si nuancė guston e pjatės tipike me njė shije tejmase origjinale.
  Nuk duhet tė harrojmė skuadrėn tonė tė futbollit shton imprenditori
  Shpendi Ndreu qė ėshtė edhe sponsor kryesor i sajė. Skuadėr e re nė moshė por me entuziazėm dhe aftėsi luftareke spotive dhe tolerance humane. Shpesh humbim po edhe shpesh fitojmė....ėshtė ajo shqiponjė qė na ndjek gjithmonė dhe ata jem nė fushėn e sportit janė antuziastė pėr kėtė.

  Festa e mrekullueshme e fėmijėve

  Si tė harrojmė fėmijėt, festėn e mrekullueshme tė tyre nė ē'do 1 qershor. Larmi ngjyrash tė njė fėmijėrie qė shikon jetėn nė dy optika kulturore, atė tė origjinės dhe atė tė tokės ku po rriten. Zgjedhin nė atė lėng jete vlerat mė tė mira, i pėrvetėsojnė dhe i pėrfaqėsojnė me buzėqeshjen e njė kėngėje apo rrecitimi. Janė pikėrisht fėmijėt qė sjellin tek ne idetė e ngritjes shoqėrore qė pa shkollėn mund tė mbesin njė pėrkufizim ende i pambaruar.

  Nisja e mėsimeve tė gjuhės shqipe

  Kėshtu tė shtunėn mė 24 tetor nė Parma, nė shkollėn private Alfieri, tė
  dhėnė nga kisha Corpus Domini, e cila ndihmon vullnetarisht komunitete dhe shoqata shoqėrore, fillon nisjen e mėsimeve tė gjuhės shqipe shkolla e parė shqiptare! Njė rrezultat i pritur dhe i projektuar nė projektin e punės sė shoqatės "SCANDERBEG" qysh nė fillimet e saja.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. #47
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Po naj gjo knej nga mģlano ?

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-10-2012
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ēa do organizojm per 28 nentorin??

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Organizime dhe aktivitete
  Nga anabanana nė forumin Shqipe nė Kanada
  Pėrgjigje: 110
  Postimi i Fundit: 19-02-2014, 17:28
 2. Aktivitete dhe organizime nė Greqi
  Nga rolua nė forumin Shqipe nė Evropė
  Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 09-11-2013, 06:59
 3. Aktivitete, organizime ne PA, SHBA
  Nga Fiori nė forumin Shqipe nė SHBA
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 10-11-2011, 10:05
 4. Ne cfare aktivitete beni pjes?
  Nga *~Rexhina~* nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:40
 5. Aktivitete, organizime, ne Angli
  Nga Shijaksi-London nė forumin Shqipe nė Evropė
  Pėrgjigje: 173
  Postimi i Fundit: 06-10-2003, 22:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •