Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  IQ test dhe matja e inteligjences

  Qe ne fillimet e tij, testi i inteligjences (Intelligent Quotent-IQ) ka nxitur debate se cfare tamam percaktonte. A percakton ky test nivelin e inteligjences se personit, duke supozuar qe ky nivel mbetet i njejte ne kohe? Apo eshte percaktues i nivelit te dijeve te grumbulluara - njesoj si testi S.A.T- dhe rezultatet ndryshojne me kalimin e kohes? Zbulimet e nje studimi te bere se fundmi, botuar ne revisten "Nature", nga shkenctaret e Universitetit te Londres UCL, konfirmojne me shume hipotezen e dyte.

  Studiuesit testuan 33 te rinje te shendetshem ndermjet moshes 12 dhe 16 vjecare. Atyre iu perserit IQ testi cdo vit per 4 vite rresht. Rezultoi qe disa prej tyre paten permiresim te dukshem, nje rritje prej gati 20 pikesh me shume se ne testet e meparshme, duke i klasifikuar ata ne grupin me "inteligjence te larte". Nderkohe disa prej pjesmarresve ne test humbisnin pike nga testi ne test. Shkenctaret perdoren edhe skanim te trurit te pjesmarresve qe te verifikonin keto ndryshime ne piket e grumbulluara ne teste. Rezultatet treguan qe ndryshimi i pikeve ne teste ishte i lidhur drejtperdrejt me ndryshimet qe shfaqeshin ne pjese te trurit. Psh nje rritje pikesh ne seksionin gojor te testit korespondonte me nje ndryshim strukturor ne motorin e korteksit te majte, qe aktivizohet kur ne flasim. Ka shume faktor qe shpjegojne ndryshimet ne IQ. Por ky nuk ishte fokusi i ketij studimi, gjithesesi studime te meparshme piketojne ambjentin edukues qe na rrethon si faktor kryesor te ketij ndryshimi ne IQ. Nje program i forte edukimi ēon ne permiresimin e IQ, po keshtu te rendesishme jane faktor si personaliteti i secilit ne adoleshence, etika ne pune dhe ambjenti ne shtepi.

  Shume shkenctare megjithate shprehen se ka prova te shumta se testi IQ tregon diēka esenciale per aftesite intelektuale te femijes. Gjithesesi, ēdo dite e me shume po shkohet drejt idese se vetem nje test nuk eshte percaktues per talentin e njeriut dhe potencialin per te ardhmen.

  http://www.npr.org/blogs/health/2011...-dips-in-teens
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
  Anėtarėsuar
  31-12-2005
  Vendndodhja
  Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
  Mosha
  39
  Postime
  585
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime
  Barsaleta!

  Njeriu akoma nuk di, se cfare perkufizon me termin inteligjenc, na paska shpikur dhe sistem mates per te!
  Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

  Nisuni ju para, sa te therras Saliun

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •