Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-06-2007
    Postime
    8

    "Une Jam I Krishtere Ungjillor Shqiptar"

    Askush deri mė sot nuk ka mundur tė shpjegojė nė mėnyrė bindėse misterin e madh qė mbulon shkakun se pse shqiptarėt, njė nga popujt e parė me rrėnjė tė krishterė, u myslimanizuan thellėsisht. Kjo eshte mendoj arsyeja kryesore e gjendjes psiko-sociale e Shiperise, mohimi i Besimit dhe Perendise beri qe te jemi ketu ku jemi. Do te beja nje paralelizem me hebrejte te cilet mohuan Krishtin si Perendi dhe ndodhi qe ky komb u shpernda dhe u zhduk per 2000 vjet duke u ndjekur nga mallkimi i mohimit. Une mendoj qe ne si popull duhet ta nisim aty ku e lame, te pranojme dhe te kerkojme falje per gabimet e stergjysherve tane qe para 500 viteve dhe te njohim besimin tone. Besoj qe bota shpirterore ka nje efekt shume te madh ne ndyshimet qe i ndodhin nje kombi. Une dua qe te ftoj te gjithe miqte e mij te Krishtere te bejne nje Pohim publik ne "UNE JAM I KRISHTERE UNGJILLOR SHQIPTAR" Ne jemi ata qe duhet te fillojme qe bejme ndryshimin duke treguar Identitetin tone shpirteror.

  2. #2
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Sikur te behej vertet nje regjistrim dmth pa influences ne shqiperi do delnin me shume ateist, kristian & mysliman. Pran nuk eshte e vertet qe jemi shumica mysliman. btw jam kristiane protestante god bless everybody cfaredo besimi qe i perkasin.
    I LOVE GOD

    j&g

  3. #3
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Mir valla thua mer vella se njimend morem tatpjeten si e pranum fen e turkut.
    Thoshin gjyshrit tan se prej si ja kthyem besimin gjerave te pa dukshme na u qajt nanushja.
    I kishim nji qind Zota e sna ndihmuan e po na ndihmon nji mualife.
    heee.
    Jo mer sesht pohimi jot qe te ndihmon nese i kthehesh te tretit ose te dytit Zot po ju kthy te Parit.
    E Zoti i PAre esht arsyje dhe qellimi i sinqert.
    Ai qellim esht ta duam Atdheun ,ti ndihmojm atij .Sesht Zoti Budalla te merret me shqiptaret jo.
    Luftuan te paret tan me turkun po sju ndihmoj hic Zoti pash vllain.
    Zoti i don njerzit e ndershem ,e ne kte rast po shihet puna ne rrug ne pune e kudo shqiptari per shqiptarin esht ber ujk.
    Vllai une jom shqiptar dhe vetem kshtu po shpresoi pa kostume fetare ta provpj te gjej parajsen e ksaj dhe botes tjeter.
    Zoti e din njetin dhe mendjet dhe veprat tona.
    Sja ke qellu hiq qe Zoti esht hidhru ne ne se e harruam.Zoti esht hidhru ne neve sepse ne nuk e duam njeri tjetrin ,se duam kombin tane dhe kjo mund te jet arsyja me bindese qe jemi ktu ku jemi.
    Mijra vite duke hecur mbrapsht njeriu arrin te fundi i botes pikrisht ku jemi tani ne shqiptaretr.
    Smundem ta mashtrojm Zotin duke i then ne te duam .
    Zoti ka per rreth tija engjuj qe i bejn llaf e lavdi sa neve mesa po kuptoi na e ka ber bllok.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e aadili
    Anėtarėsuar
    21-09-2006
    Vendndodhja
    Zürich
    Postime
    295
    Mir valla thua mer vella se njimend morem tatpjeten si e pranum fen e turkut.
    Thoshin gjyshrit tan se prej si ja kthyem besimin gjerave te pa dukshme na u qajt nanushja.
    Shumė drejt ke folur. Prandaj Shqipėria nė kohen e Xhaxhit pėrparoj aqė shumė sa qė u bė e para nė botė po ta numrojshe mbrapsht.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga joelush Lexo Postimin
    Askush deri mė sot nuk ka mundur tė shpjegojė nė mėnyrė bindėse misterin e madh qė mbulon shkakun se pse shqiptarėt, njė nga popujt e parė me rrėnjė tė krishterė, u myslimanizuan thellėsisht. Kjo eshte mendoj arsyeja kryesore e gjendjes psiko-sociale e Shiperise, mohimi i Besimit dhe Perendise beri qe te jemi ketu ku jemi. Do te beja nje paralelizem me hebrejte te cilet mohuan Krishtin si Perendi dhe ndodhi qe ky komb u shpernda dhe u zhduk per 2000 vjet duke u ndjekur nga mallkimi i mohimit. Une mendoj qe ne si popull duhet ta nisim aty ku e lame, te pranojme dhe te kerkojme falje per gabimet e stergjysherve tane qe para 500 viteve dhe te njohim besimin tone. Besoj qe bota shpirterore ka nje efekt shume te madh ne ndyshimet qe i ndodhin nje kombi. Une dua qe te ftoj te gjithe miqte e mij te Krishtere te bejne nje Pohim publik ne "UNE JAM I KRISHTERE UNGJILLOR SHQIPTAR" Ne jemi ata qe duhet te fillojme qe bejme ndryshimin duke treguar Identitetin tone shpirteror.
    shpresoj te mos e kesh emrin e vertete [ joel] joelush , pasi mesa di une ky eshte cifut hebre , dhe sic ndodh rendom ne shqiperi femijet e porsalindur u vihet emra te cudtishem dhe aspak emra shqiptare ;


    sa per temen duhet te kuptosh qe dikur arberit , parardhesit e shqiptareve ishin katolike dhe ortodokse dhe jo ungjillore protestant , dhe feja si ne ate kohe edhe tani eshte nje sistem qeverisje shpirterore per popujt dhe nuk ka te beje fare me Zotin dhe adhurimin dhe besimin qe Ai kerkon prej nesh , dhe se dyti , duhet te te dish qe ata arberit atere nuk u bene muhamedane sepse keshtu u pelqente por se u detyruan ne forma te ndryshme te konvertoheshin ne islam.


    tashi ec e beji dot dy shqiptare me nje mendje i ben dot? jo , atere si mund te besh gjithe shqiptaret ne ballkan ne nje mendje qellim dhe aq me shume ne nje fe , duke u kthyer ne fene e te pareve ?

    ec e shih endra me sy hapur .

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •