Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  623

  Reportazh: M bind pse t regjistrohem si qytetar i serbis, ather un do ta regjis

  T shtunn e kaluar ka filluar, ndrsa me 15 tetor n Serbi do t prfundoj regjistrimi i popullats dhe amvisris. Mirpo, pr shkak t bojkotit t shqiptarve kto t dhna nuk do t jen t kompletuara dhe precize. Vendimi pr bojkot sht marr me 3 shtator n Preshev, n seancn e tre Kuvendeve shqiptare t t tri komunave. Arsyeja e bojkotit jan fletat vetm n gjuhn serbe dhe at cirilik, por edhe "shqiptart e padukshm" si i ka quajtur deputeti Riza Halimi t gjith ata q kan lindur n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj, por tani jetojn n Gjilan. Prishtin, Cirih, Uashington...

  Sido q t jet, lidert shqiptar mund t jen t knaqur me prgjigjen e popullats pr bojkot.

  E shtuna e kaluar n qytetin e Bujanocit ka qen nj dit e zakoshme pa pun. Koh e mir, me kafiteri dhe restorane t mbushura. N njrin nga ta sht ulur edhe 20 vjeari Isufi nga Trrnoci i madh.

  "E di, edhe kta tant jan hajdut, por kur bhet fjal pr regjistrimin, kan 100% t drejt" thot Isufi.

  "Thon se ktu ka 3000 t rinj me mosh deri 30 vjet. Asnjri nga ata nuk punon. Ata jan t mllefosur edhe n qeverin serbe po edhe at lokale" thot Dritoni, duke shtuar se nuk frigohet nga paralajmrimi i shtetit se do ti denoj me 50000 dinar ata q bojkotojn regjistrimin.

  Aksioni i regjistrimit t popullats n Bujanoc dhe Preshev n rrug nuk vrehet aspak.

  Boban Pavloviq. kryetar i Komisionit regjistrues, pas trheqjes s regjistruesve shqiptar, spjegon se regjistruesit pa ndrprer po punojn n vendbanimet ku jetojn serbt dhe romt dhe n t gjitha vendbanimet e prziera.

  "Pes vite q kam diplomuar n fakultet. Nuk mund t shkoj jasht shtetit pr shkak t familjes, kurse ktu diplomn askush nuk e njeh. A pritni ju pastaj q un ta dua kt shtet? pyet Avni Zeqiri.

  Ditn e shtun, n mesdit, n kafiterin n qendr po thuaj se nuk ka vend t lir. Ktu edhe serbt edhe shqiptart rrijn n kafiteri. N njrn tavolin, qndrojn tre djelmosha me mosh nn 30 vjet.

  "Mund t flasim pr vetura, femra, futboll, po edhe pr regjistrimin" thot njri nga ata.

  Shoku i tij, thot se pr regjistrimin do t flasim kur t vij koha, ndrsa i treti thot se "Po t kujdesej shteti pr ne, ne nuk do t rrim ulur ktu".

  Disa nga t anketuarit nuk kan dashur t flasin, duke u prgjegjur si "nuk kam dgjuar pr regjistrimin", "ka sht ky regjistrimi", "prgjigjem hern tjetr"...

  Xhavit Jusufi njri nga kalimtart prgjigjet: "Mi thuaj arsyet se pse ne shqiptart duhet ta pranojm regjistrimin. Nse me bind ather un do t regjistrohem me tr familjen time".

  http://www.presheva.com/lajme/9723-r...ljen-time.html
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 2. #2
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  sepse tregon nr e shqipetareve dhe keshtu mund te kerkoni drejtat tuaja

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •