Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 49
 1. #1
  Enraged Maska e Scion
  Antarsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime n 39 postime

  Ju lutem, mos m thrrisni Hebre!

  Nje shkrimtar i njohur Izraelit korr nje fitore domethenese ne gjykate ne beteje me Shtetin Izraelit per te mos u regjistruar "Hebre" zyrtarisht.  Yoram Kaniuk, 81 – I lindur dhe rritur ne Tel Aviv, autor i njohur nderkombetar dhe kritik, sfidoi Ministrine e puneve te brendeshme te Izraelit me vitin 2010 duke i kerkuar te nderroje statusin e gjendjes civile nga "hebre" ne "Irreligjioz".

  Ministria, sipas Ketij raporti mohoi kerkesen gje e ngriti ceshtjen deri ne gjykate e cila jo me larg se pardje vendosi ne favor te zotit Yoram.

  Liria nga religjioni eshte nje liri e cila buron nga e drejta e dinjitetit njerzor, e cila mbrohet nga ligji baze mbi Dinjitenin Human dhe Lirine. Citohet te kete thene vendimi. Gjate vendimit, gjykatesi Gideon Ginat citoi nje leter nga prof. Shimon Sheetrit emruar "Liria e Religjionit ne Izrael" e cila theksonte disa burime, perfshire dhe 'Deklaraten e Pavarsise te vitit 1948' se Izraelit, gjithashtu dhe rezoluta nderkombetare te cilat diskutonin te drejten demokratike mbi religjionet.

  Mesohet se, pas vendimit z. Yoram te jete shprehur:

  A ruling of historic proportions.The court granted legitimacy to every person to live by their conscience in this land, in ruling that human dignity and freedom means a person can determine their own identity and definition. In this way I can be without religion but Jewish by nationality. I am so thrilled.

  Nje vendim i proporcioneve historike. Gjykata garantoi te drejten e cdo personi i cili jeton sipas vetedijes ne kete vend, duke vendosur ne kete menyre qe dinjiteti human dhe liria do te thote qe nje person te percaktoje identitenin e vet dhe definicionin. Ne kete menyre, une mund te jem pa religjion por Hebre me kombesi. Ndjehem shume i gezuar.

  Izraeli regjistron popullaten bazuar ne religjion dhe etni, edhepse nuk shprehet per Etni Izraelite, cileson popullaten izraelite si "Etni Hebreje". Kjo menyre e te cilesuarit ka inatosur jo pak grupet sekulare te cilet me vite te tera i kerkonin Ministrise se Brendeshme te zevendesoje cilesimin "Hebre" me "Izraelit".

  Nje e drejte themelore e cila duhet te merret e garantuar, pa asnje kufizim.

  Burimet:
  Freethinker.co.uk
  Yahoo.com
  Jpost.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Scion : 11-10-2011 m 15:00
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 2. #2
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Shume mire e ka bere qe ka kerkuar nje te drejte te tij!

  Ne cdo shtet te botes perdoret nje fjale per te quajtur banoret (ne anglisht): Albanian, Italian, American.... por nuk perdoret Isaelian (te pakten une nuk e kam degjuar ndonjehere). Po ti pyetesh izraelitet ato thone: I'm Jewish (Jew), gje qe teorikisht do lidhej me fene - hebre = izraelit. Ama, jo cdo nenshtetas izraelit eshte hebre si fe, ndaj gjithmone behet cik si lemsh karakterizimi i ketyre dy termave.

  Te jesh hebre si fe, e te jesh izraelit si kombesi/nenshtetesi nuk eshte e njejta gje, ndaj gjykata ka vepruar drejte per kete vendim, sipas mendimit tim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga kleadoni : 04-10-2011 m 15:13

  La vita non si spiega, si VIVE!

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Nuk m intereson shum rasti n fjal, por n prgjithsi, q nj komb t jet sa m i lidhur dhe i bashkuar, t gjith duhet t ken t njjtn kultur dhe sa m shum gjra t prbashkta q t jet e mundur.

  Lirit e kota personale, q nuk kan ndonj rndsi n jetn e njeriut, por jan thjesht teka individsh, un nuk i prkrah.

 4. #4
  Enraged Maska e Scion
  Antarsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime n 39 postime
  Bato, nepermjet ketij vendimi i hapen rruge me qindra kerkesave te grupeve sekulare ne Izrael per te deklaruar irreligjiozitetin dhe perfundimisht ndarjen e fese nga kombi. Keshtu, pak e nga pak te derrmohen reliket nga e kaluara dhe konceptet idiote te quajtura Identitete Fetare.
  Ky eshte dhe qellimi perse e solla shkrimin, shkaku se fete nuk kane te bejne aspak me kombin por jane relike te sistemeve te mehershme Feudale, dhe nga feudalizmi na ndajne hic me pak se disa shekuj
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Scion, un e di se far sht feja dhe kombi, por do gj q ndihmon n forcimin dhe bashkimin e nj populli, nuk sht e keqe.

  Feja nuk duhet par si gogol. Un e shikoj si kultur dhe edukim, por duke qen se ajo ka pasur (ka edhe sot n shum vende) nj ndikim t madh te masat, shpesh sht prdorur dhe prdoret pr qllime t kqija.

 6. #6
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Scion Lexo Postimin
  Nje shkrimtar i njohur Izraelit korr nje fitore sinjifikative ne gjykate ne beteje me Shtetin Izraelit per te mos u regjistruar "Hebre" zyrtarisht.  Yoram Kaniuk, 81 – I lindur dhe rritur ne Tel Aviv, autor i njohur nderkombetar dhe kritik, sfidoi Ministrine e puneve te brendeshme te Izraelit me vitin 2010 duke i kerkuar te nderroje statusin e gjendjes civile nga "hebre" ne "Irreligjioz".

  Ministria, sipas Ketij raporti mohoi kerkesen gje e ngriti ceshtjen deri ne gjykate e cila jo me larg se pardje vendosi ne favor te zotit Yoram.

  Liria nga religjioni eshte nje liri e cila buron nga e drejta e dinjitetit njerzor, e cila mbrohet nga ligji baze mbi Dinjitenin Human dhe Lirine. Citohet te kete thene vendimi. Gjate vendimit, gjykatesi Gideon Ginat citoi nje leter nga prof. Shimon Sheetrit emruar "Liria e Religjionit ne Izrael" e cila theksonte disa burime, perfshire dhe 'Deklaraten e Pavarsise te vitit 1948' se Izraelit, gjithashtu dhe rezoluta nderkombetare te cilat diskutonin te drejten demokratike mbi religjionet.

  Mesohet se, pas vendimit z. Yoram te jete shprehur:

  A ruling of historic proportions.The court granted legitimacy to every person to live by their conscience in this land, in ruling that human dignity and freedom means a person can determine their own identity and definition. In this way I can be without religion but Jewish by nationality. I am so thrilled.

  Nje vendim i proporcioneve historike. Gjykata garantoi te drejten e cdo personi i cili jeton sipas vetedijes ne kete vend, duke vendosur ne kete menyre qe dinjiteti human dhe liria do te thote qe nje person te percaktoje identitenin e vet dhe definicionin. Ne kete menyre, une mund te jem pa religjion por Hebre me kombesi. Ndjehem shume i gezuar.

  Izraeli regjistron popullaten bazuar ne religjion dhe etni, edhepse nuk shprehet per Etni Izraelite, cileson popullaten izraelite si "Etni Hebreje". Kjo menyre e te cilesuarit ka inatosur jo pak grupet sekulare te cilet me vite te tera i kerkonin Ministrise se Brendeshme te zevendesoje cilesimin "Hebre" me "Izraelit".

  Nje e drejte themelore e cila duhet te merret e garantuar, pa asnje kufizim.

  Burimet:
  Freethinker.co.uk
  Yahoo.com
  Jpost.com
  Ky verdikt deshmon pa konkurence ne kete bote, se Izraeli i ploteson kushtet dhe e meriton te jete shtet i vertete.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Scion : 04-10-2011 m 16:03 Arsyeja: Rregullim gabimi tipografik ne citimin e postimit origjinal!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #7
  Enraged Maska e Scion
  Antarsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  [FONT="Georgia"]Scion, un e di se far sht feja dhe kombi, por do gj q ndihmon n forcimin dhe bashkimin e nj populli, nuk sht e keqe.
  Une personalisht, jam shume ne rregull me mendimin tend ndersa pergjithsimin e keqe vs. e mire sigurisht bie ne sferen e relatives.

  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin

  Feja nuk duhet par si gogol. Un e shikoj si kultur dhe edukim, por duke qen se ajo ka pasur (ka edhe sot n shum vende) nj ndikim t madh te masat, shpesh sht prdorur dhe prdoret pr qllime t kqija.
  Me beso, ka me shume shance te ndodhi kjo e fundit sesa e kunderta
  Shembull ke shtetin fqinj, identitetet fantazme te se cilit shkarkojne probleme pothuaj me c'do vend qe kufizohen.
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Bravo ketij dhe gjykates qe ka marre vendimin,
  besimi eshte bindje personale dhe qe ndryshon me njeriun gjate jetes, nuk ka asnje kuptim te shkruhet apo deklarohet ne nje cope leter.

 9. #9
  .................... Maska e iktuus
  Antarsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Scion nuk na dhe argumentin tend per temen. Shtrove nje teme qe per sa i perket indivuduales dhe personales tende nuk paraqite ide. Pra ky ishte vetem nje lajm.
  Scion ke filluar te postosh lajme???????????
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Scion Lexo Postimin
  Me beso, ka me shume shance te ndodhi kjo e fundit sesa e kunderta
  Shembull ke shtetin fqinj, identitetet fantazme te se cilit shkarkojne probleme pothuaj me c'do vend qe kufizohen.
  Epo ata q jan aq t fort sa ta drejtojn nj popull me an t fes, mund ta drejtojn at dhe me mnyra t tjera, si pr shembull me an t politiks.

  Nuk sht feja e keqja, por ata q luajn me t dhe besimet e njerzve, e q e prdorin pr interesa t tyre, por t thash q, edhe po t mos kishte fe, ata kan ose gjejn mjete t tjera pr t'i uar turmat atje ku duan.

  Ti mendon se grekt apo serbt, po t mos ishin ortodoks, do t ishin m t mir dhe nuk do t'i bnin ato q kan br? Do t'i bnin q 'ke me t!

  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 04-10-2011 m 16:29

 11. #11
  Enraged Maska e Scion
  Antarsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga iktuus Lexo Postimin
  Scion nuk na dhe argumentin tend per temen. Shtrove nje teme qe per sa i perket indivuduales dhe personales tende nuk paraqite ide. Pra ky ishte vetem nje lajm.
  Scion ke filluar te postosh lajme???????????
  Argumentin tim e dhash ne momentin kur iu referova -Bato-'s

  Bato, nepermjet ketij vendimi i hapen rruge me qindra kerkesave te grupeve sekulare ne Izrael per te deklaruar irreligjiozitetin dhe perfundimisht ndarjen e fese nga kombi. Keshtu, pak e nga pak te derrmohen reliket nga e kaluara dhe konceptet idiote te quajtura Identitete Fetare.
  Ky eshte dhe qellimi perse e solla shkrimin, shkaku se fete nuk kane te bejne aspak me kombin por jane relike te sistemeve te mehershme Feudale, dhe nga feudalizmi na ndajne hic me pak se disa shekuj
  Githsesi, meqe jemi ne forumin ateist, vendimet e ketilla kane pasoje kete:

  Izraeli regjistron popullaten bazuar ne religjion dhe etni, edhepse nuk shprehet per Etni Izraelite, cileson popullaten izraelite si "Etni Hebreje". Kjo menyre e te cilesuarit ka inatosur jo pak grupet sekulare te cilet me vite te tera i kerkonin Ministrise se Brendeshme te zevendesoje cilesimin "Hebre" me "Izraelit".
  Qe do te thote se do te kete nje lum aprovimesh te kerkesave per tu shpallur Irreligjioz!

  Nese per ty, Iktuus, dhe te tjere lajmi duket thjeshte nje shkrepje personale e dikujt, me lind e drejta te dyshoj qe ju nuk e kuptoni sakte nje vendim dhe pasojat qe ka nje vendim gjyqesor. Thjesht, kjo nuk eshte teke e dikujt, por VENDIM gjykate, i cili implikon drejtperdrejti interpretimin e metutjeshem ligjor per akte te ketilla.

  Dhe jo, nuk eshte lajm por nje lajm i jashtzakonshem per kete forum.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Scion : 04-10-2011 m 17:54
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 12. #12
  Enraged Maska e Scion
  Antarsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Ti mendon se grekt apo serbt, po t mos ishin ortodoks, do t ishin m t mir dhe nuk do t'i bnin ato q kan br? Do t'i bnin q 'ke me t!

  .
  Serbet do quheshin boshnjake e Greket Turq, thjeshte s'do egzistonin fare !
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 13. #13
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  qafirat shqiptar do ti vrasin me gure se min. e brendshme eshte e korruptuar.

 14. #14
  .................... Maska e iktuus
  Antarsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Duhet pak ngacmim per te shperthyer fantazin e Scion. Je impulsiv shoku me pelqen llogjika e dikujt qe e nise me te drejten e nje replike
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 15. #15
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Epo ata q jan aq t fort sa ta drejtojn nj popull me an t fes, mund ta drejtojn at dhe me mnyra t tjera, si pr shembull me an t politiks.

  Nuk sht feja e keqja, por ata q luajn me t dhe besimet e njerzve, e q e prdorin pr interesa t tyre, por t thash q, edhe po t mos kishte fe, ata kan ose gjejn mjete t tjera pr t'i uar turmat atje ku duan.

  Ti mendon se grekt apo serbt, po t mos ishin ortodoks, do t ishin m t mir dhe nuk do t'i bnin ato q kan br? Do t'i bnin q 'ke me t!

  .
  Nuk mund t mohohet q feja luan rol t dors s par n mentalitetin e nj populli. Psh ti thua q "a do ishin grekt m t mir po t mos ishin ortodoks?". Un them q nuk do ishin kaq "t kqinj" po t kishin shtet laik.

  Ata gjerman e francez q sot jan si nata me ditn me grekt e serbt, sa koh ishin skllevr t fes kan qen "m serb se serbt' e 'm grek se grekt".
  T mos harrojm q ata grek q jan sot aq t indoktrinuar dikur kan qen atje ku jan sot gjermant. Kur u bn sklevr t fes iu bashkuan shpellarve orinetal.

  Feja m shum se ka bashkuar ka PRAR dhe ka ASIMILUAR popuj.

  Sigurisht q nj popull mund t indoktrinohet edhe me propagand politike por Asnj dhe Asnj indoktrinim tjetr nuk krahasohet me Fen. Sepse Feja eleminon totalisht logjikn, zgjon trurin absurd dhe instiktet (q gjithmon jan kafshrore) dhe Eleminon Ndrgjegjen Njerzore me Justifikimin Hyjnor.
  -

 16. #16
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Uroj q kjo inciativ personale t kthehet n lvizje t gjer dhe ky precedent juridik t bhet guri i par i dominos n shkatrrimin e shtetit Hebraik dhe ndrtimit t nj shteti Izraelit laik.
  Prsa koh q Izraeli do mbetet shtet Hebraik dhe palestinezt t synojn shtet Islamik kurr nuk do ket Paqe n at rajon.
  Vetm me krijimin e nj Izraeli Laik dhe nj Palestine Laike mund t ket shpresa pr nj jet normale pr t dyja palt.
  -

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga kleadoni Lexo Postimin
  Shume mire e ka bere qe ka kerkuar nje te drejte te tij!

  Ne cdo shtet te botes perdoret nje fjale per te quajtur banoret (ne anglisht): Albanian, Italian, American.... por nuk perdoret Isaelian (te pakten une nuk e kam degjuar ndonjehere). Po ti pyetesh izraelitet ato thone: I'm Jewish (Jew), gje qe teorikisht do lidhej me fene - hebre = izraelit. Ama, jo cdo nenshtetas izraelit eshte hebre si fe, ndaj gjithmone behet cik si lemsh karakterizimi i ketyre dy termave.

  Te jesh hebre si fe, e te jesh izraelit si kombesi/nenshtetesi nuk eshte e njejta gje, ndaj gjykata ka vepruar drejte per kete vendim, sipas mendimit tim.
  Israeli perdoret, jo hebre, kur behet fjale per kombesine. Shiko psh ish te dashuren e Leonardo Di Caprios, gjithandej referohet si "Israeli model Bar Rafaeli". Ose Israeli Prime Minister etj etj.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Ju lutem, mos m thrrisni Hebre!
  Hebre!  Pershendetje

 19. #19
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Israeli perdoret, jo hebre, kur behet fjale per kombesine. Shiko psh ish te dashuren e Leonardo Di Caprios, gjithandej referohet si "Israeli model Bar Rafaeli". Ose Israeli Prime Minister etj etj.
  Ok, por nese pyet nje person cfare je, si pergjigjet? I'm Israeli? Mua s'me ka ndodhur t'a degjoj ndonjehere... ndoshta edhe e perdorin.

  Gjithsesi, e mora thjesht si shembull per te treguar qe feja dhe kombesia ne izrael jane te lidhura shume ngushte me njera tjetren.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Ketej nga une nuk eshte e sjellshme te pyesesh nje person cfare je, pyetet nga je

  Ja nje shembull i fresket, sot nga NY Times.

  Israeli Scientist Wins Nobel Prize for Chemistry


  http://www.nytimes.com/2011/10/06/sc...l.html?_r=1&hp
  Ndryshuar pr her t fundit nga D&G Feminine : 05-10-2011 m 14:33

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •