Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 49 prej 49
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-05-2011
    Postime
    23
    Citim Postuar më parë nga Kavir Lexo Postimin
    Nuk mund të mohohet që feja luan rol të dorës së parë në mentalitetin e një populli. Psh ti thua që "a do ishin grekët më të mirë po të mos ishin ortodoksë?". Unë them që nuk do ishin kaq "të këqinj" po të kishin shtet laik.

    Ata gjermanë e francezë që sot janë si nata me ditën me grekët e serbët, sa kohë ishin skllevër të fesë kanë qenë "më serbë se serbët' e 'më grek se grekët".
    Të mos harrojmë që ata grekë që janë sot aq të indoktrinuar dikur kanë qenë atje ku janë sot gjermanët. Kur u bënë sklevër të fesë iu bashkuan shpellarëve orinetalë.

    Feja më shumë se ka bashkuar ka PËRÇARË dhe ka ASIMILUAR popuj.

    Sigurisht që një popull mund të indoktrinohet edhe me propagandë politike por Asnjë dhe Asnjë indoktrinim tjetër nuk krahasohet me Fenë. Sepse Feja eleminon totalisht logjikën, zgjon trurin absurd dhe instiktet (që gjithmonë janë kafshërore) dhe Eleminon Ndërgjegjen Njerëzore me Justifikimin Hyjnor.
    Shembulli i pare (i dokumentuar), per homogjenizimin fetar, eshte Roma e Kostandinit te Madh. Kostandini, ne vitet 300 era jone, e shpalli krishterimin "fe zyrtare" te perandorise. Ne kete lloj krishterimi, u perfshine e u inkorporuan shume metafore, simbole e rituale te religjioneve te meparshme (trinia qe vjen nga Egjipti antik;25 dhjetori-ceremonial romak; sol inviktus ose dielli i pamposhtur; etj). Ky homogjenizim fetar, afermendsh qe u be per motive politike, pasi vete kostantini, thuhet se u be i krishtere, pak pasi te jepte fryme. U zgjodh (dhe zgjidhet e do te zgjidhet besoj) feja, per unifikim e homogjenizim, pasi feja vepron me shpejt, me thelle e me fort, ne komandimin e turmes, pasi feja i drejtohet nevojave arkaike te njeriut te pazhvilluar, ne menyre me "komode: se psh, shkenca apo Mistika. Menyre "komode", quaj ne kete rast, mospasjen nevoje per arsyetim e kulture, por veprim permes inkoshientit. Njeriu i turmes, psh, ka nevoje te realizoje identitetin e vet, por meqe nuk e kryen kete realizim permes zhvillimit personal (rritjes shpirterore, psikologjike, kulturore etj), e kryen ("realizimin") duke u identifikuar me fuqi te larta apo me pushtete, apo entitete superiore (per te). E nqs politika, shteti etj, jane entitete me fuqi relative, Zoti i tmerrshem e i gjithfuqishem i feve monoteiste (hebraizem, krishterim, islam), eshte entitet me fuqi absolute. Midis ketyre dy entiteteve, afermendsh qe njeriu primitiv e nekrofil, do te zgjedhe kete te dytin (perse te jete me me pak te fortin?). Per keto dy motive (paaftesia per te menduar e veteorganizuar dhe Entiteti absolut qe e kenaq me se miri nevojen e primitivit per "identitet mashallah", feja eshte me e fuqishme se politika (pasi eshte edhe me primitive se politika, dhe i rri "me se miri " per shtat, kjo pallto, trupit te primitivit te turmes.

  2. #42
    Cte keqe ka ne qofte se dikush te therret apo jo Hebre, fundja fundja te gjithe njerez jemi apo jo?

  3. #43
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ky hebre eshte me kombesi. Me fe spo deshirojka me qen 'hebre', eshte e drejte e tij. Eshte me mire me qen ateist sesa me qen fetar e me praktiku fe te rreme.
    Ja edhe perla e forumit Shqiptar , ska dallim nga profetja anila minxha
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  4. #44
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    Ja edhe perla e forumit Shqiptar , ska dallim nga profetja anila minxha
    Qysh mer jahu, po edhe njehere qe mesia thote diçka thellesisht te mençur, prape shtrember te shkon ty a??!!
    Jarigas

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
    Anëtarësuar
    30-08-2007
    Postime
    2,520
    Citim Postuar më parë nga piu.iuu Lexo Postimin
    Cte keqe ka ne qofte se dikush te therret apo jo Hebre, fundja fundja te gjithe njerez jemi apo jo?

    Po ja qe s'del ashtu

    Nder 7 cmime Nobel te ndara 5 i moren ata,,,,,,,,,(hebrenjte)
    A s'jemi njerez???

    C'eshtje e thelle,,,,gjenetike.

    E c'kish ky qe s'do hebre???


    שלום

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-03-2006
    Postime
    103
    1. Nevoja dhe perhapja e fese ka lindur me qellim te bashkimit te njerezve me qellim te egzistences se tyre !Qoft kjo nje prodhim hyjnor (nga Zoti) ose ideologjike (nga vet njerezit dhe rrethanat objektive historike,sociologjike,ekonomike,...).
    -Feja e krishtere lindi me qellim qe masat e nenshtruara nga perandoria romake,te perballojne me lehte varferine dhe shtypjen skllavopronare (kur te gjithe popujt e nenshtruar jane konsideruar si skllave).
    -Feja islame poshtu u shpall me qellim te bashkimit te beduineve per luftimin te aristokracise fisnore,e cila sundonte mbi masat e gjera te nje fisi te vetem,qe ishte ndonje fshat i vetem ose disa sish (teritoret e arabise saudite ishin hapsira qe nuk i perkisnin asnje shteti).
    -Ne fillim te paraqitjes se feve maksima kryesore ishin: "te gjithe te krishteret jane vellezer","te gjithe myslimanet jane vellzer",etj.
    -Kur perandoria e krishtere (romake ose gjermanike) dhe ajo islamike (arabe-persiane) arriten kulminacionin,pasoi shthuerja e tyre,kryesisht nga brenda (se vellezerit filluan te ndahen te shtyer nga motivet ekonomike).Keshtu linden kombet,sepse prodhimi kapitalist kerkonte nje bashkim me homogjen dhe efikas,qe arrihej ne baze te nje gjuhe perbashket.Per kete,cilit komb i perket,eshte e percaktuar nga gjuha amtare (me pak nga gjuha e mesuar me asimilim qoft vullnetar qoft te dhunshem).Qe pse disa vende europiane nuk po e pranojne Kosoven e pavarur,se i kane "Kosovat" e veta)
    -vazhdon
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darsi_I : 18-11-2011 më 08:31 Arsyeja: plotesime

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-03-2006
    Postime
    103

    vazhdimi I

    -Ne praktike ndodhi nje fis me i forte dhe me i perparuar, t`ia imponoj gjuhen e vet rrethines,ne fillim me asimilim vullnetar-me vone edhe me asimilim te dhunshem.Gjuha standarde frenge eshte gjuha e qytetit te Parisit.Banoret e krahinave tjera nuk e kuptojne kete gjuhe,por e mesojne me vone gjate shkollimit,tanime edhe mjeteve tjera : librave,gazetave,radiotelevizionit...
    -Gjuha shqipe,sipas nje teorie,eshte formue nga banoret e Skup-it (Shkupi i sotem) - gjuha SKU(Y)PTARE; GJUHA E ARABEVE SAUDITE (afro 10-15 milion ) iu ka imponue mbi 200 milioneve banoreve tjere te perandorise arabe dhe gjuha greke (heleneve),tani me eshte bere gjuhe amtare e shumices ARVANITE!
    -NUK ESHTE GJUHA I VETMI PERCAKTUES I IDENTITETIT KOMBETAR !
    - Teritori,si dhe tradita me kulturen (besimi hyjnor ose feja) ,luajne nje rol qenesor ne percaktimin e nje kombi.Serbet,Kroatet dhe Boshnjaket ,flasin sot te njejten gjuhe,megjithese jane te pranuar si tre kombe te ndryshme.Edhe Gjermanet,Austriaket dhe Zviceranet jane kombe te veqante,edhe pse flasin gjuhen gjermane. Poashtu,nga hispaniket dhe sllavet,kane lindur me shume kombe!
    Pra,profesori hebre ka te drejt te thot "mos me quani hebre",se nuk mund te identifikohet me zezakun etiopian te besimit hebre-it.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darsi_I : 21-11-2011 më 09:01 Arsyeja: gabimi teknik

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759

    Për: Ju lutem, mos më thërrisni Hebre!

    Citim Postuar më parë nga Gentian_gr Lexo Postimin
    Po ja qe s'del ashtu

    Nder 7 cmime Nobel te ndara 5 i moren ata,,,,,,,,,(hebrenjte)
    A s'jemi njerez???

    C'eshtje e thelle,,,,gjenetike.

    E c'kish ky qe s'do hebre???


    שלום


    - KY nuk deshiron te identifikohet si HEBRE ,,,,,,,,sepse ka kuptimin,,,, pasardhes te Abrahamit ,,,qe jone edhe arabet

    - AI nuk deshiron te identifikohet jude (jewish) sepse i perket vetem nje fisi nga 12 fiset

    - ATA nuk deshirojne te identifikohen si Izraelite ,,,sepse shteti i Izraelit ka edhe kombesi te tjera

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Ju lutem, mos më thërrisni Hebre!

    Dikur para se Zoti i, zoti i engjejve, te pushtonte qiellin dmth dhe boten dhe te largonte nga pushteti djajte klanit te Zekumit, ku sidri u fsheh dhe nuk u kap dot nga Zoti ne bote Hebrejte kane qene gjithnje nder te paret. Fjala Hebre e ka prejardhjen nga fjala Abra(Cudi)e mbreterve Arabe para eres se Zotit qe nenkuptonte njerez te cuditshem apo te vecante me pas kjo fjale u perzie me fjalen cifut qe ehte nje lloj dreqi qe lufton zotin dhe vetem ben mekate.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •