Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816
    Le te quhen si te duan ata,apo ti quajn te tjeret si te duan -jane me te medhenj ne Bote.
    Vazhdon tradita e Hebrejeve te dominojn Nobelin.
    Cmimi per Kimi per vitin 2011 -Daniel Shehtman / Izrael
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga qeveriablu : 05-10-2011 më 14:49
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Ketej nga une nuk eshte e sjellshme te pyesesh nje person cfare je, pyetet nga je

    Ja nje shembull i fresket, sot nga NY Times.

    Israeli Scientist Wins Nobel Prize for Chemistry


    http://www.nytimes.com/2011/10/06/sc...l.html?_r=1&hp
    E mire, ti tani po kapesh pas nje fjale fikse. Cfare je mund te nenkuptoje edhe nje pyetje banale, jam mashkull apo femer Mos e merr aq strikte!
    Kur ju te "sjellshmit"pyesni nje shqiptar nga je, mund te marresh si pergjigje I'm from Albania, ashtu sic mund te pergjigjet I'm Albanian. Une kete shembull solla ngaqe s'kam rastisur ndonjehere me ndonje izraelit qe te thote: I'm Israeli. E shkruajta qe ne shkrimin e pare qe nuk e di me siguri, ishte thjesht nje hipoteze imja.
    Ne shkrimet qe ke sjelle ti eshte pak me ndryshe. Nuk mund te thuhet : Jewish scientist wins nobel prize... sepse pikerisht nuk eshte e thene qe ky shkenctari te jete hebre, por fare mire mund te jete arab me nenshtetesi izraelite! Gjithmone ndodh qe te ngaterrohesh me keto dy terma (edhe mua shpesh me ndodh ti ngaterroj) pasi vetevetiu te shkon mendja qe banoret e izraelit jane hebrenj e dashje pa dashje ben nje nderlidhje.

    Ja si eshte e shkruar ne www.science.co.il
    The people of Israel (also called the "Jewish People") trace their origin to Abraham, who established the belief that there is only one God, the creator of the universe (see Torah). Abraham, his son Yitshak (Isaac), and grandson Jacob (Israel), are referred to as the patriarchs of the Israelites. All three patriarchs lived in the Land of Canaan, that later came to be known as the Land of Israel. They and their wives are buried in the Ma'arat HaMachpela, the Tomb of the Patriarchs, in Hebron (Genesis Chapter 23).
    Duke iu rikthyer temes: te ndashe fene nga nenshtetesia/etnia eshte nje hap gjigand, sidomos per shtete si izraeli apo palestina qe gjithmone identifikohen me fene e tyre.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    "e mire" lol
    Kur e pyet dike nga je: Nuk thote jam hebre apo jew si pergjigje. Thjesht thote jam from Israel. Kurse zakonisht nga te tjeret referohet si Israeli ne gjuhen e perditshme, ne anglisht. Edhe ne shqip po ashtu, thuhet kryeministri izraelit dhe jo kryeministri hebre.
    Mi kurse ato komentet personale "kapesh pas fjalesh fikse' dhe si ti marr gjerat strikte ose jo. Eshte shume e pasjellshme

  4. #24
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    "e mire" lol
    Kur e pyet dike nga je: Nuk thote jam hebre apo jew si pergjigje. Thjesht thote jam from Israel. Kurse zakonisht nga te tjeret referohet si Israeli ne gjuhen e perditshme, ne anglisht. Edhe ne shqip po ashtu, thuhet kryeministri izraelit dhe jo kryeministri hebre.
    Mi kurse ato komentet personale "kapesh pas fjalesh fikse' dhe si ti marr gjerat strikte ose jo. Eshte shume e pasjellshme
    "E mire", une ashtu e dija, mesova dicka te re S'me pelqen te perseris veten shume here, por une po them si pergjigjen izrealitet e jo si themi ne shqiptaret apo si thone italjanet, amerikanet etj. Ose s'po di une te shpjegohem o ti s'po e merr vesh (prape e pasjellshme une ) Shoh qe paskemi dy koncepte te ndryshjme te asaj qe eshte e sjellshme e jo lol

    La vita non si spiega, si VIVE!

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    "E mire", une ashtu e dija, mesova dicka te re l
    Deri ketu mjaftonte
    Ai dallimi "jam jewish" eshte nqs personi ne fjale eshte nga nje shtet cfaredo, amerikan a europian dhe deshiron ta specifikoje se cfare eshte. Nje anglez psh thote: Im English but I'm also Jewish from my mother's side (rast konkret, lol ) Po nqs eshte nga Israeli si shtet thjesht thote ose i thone Israeli.

  6. #26
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Deri ketu mjaftonte
    Ai dallimi "jam jewish" eshte nqs personi ne fjale eshte nga nje shtet cfaredo, amerikan a europian dhe deshiron ta specifikoje se cfare eshte. Nje anglez psh thote: Im English but I'm also Jewish from my mother's side (rast konkret, lol ) Po nqs eshte nga Israeli si shtet thjesht thote ose i thone Israeli.
    S'kishte si mjaftonte perderisa vazhdojme te mos kuptohemi.

    Une pikerisht kete po te them, qe nese pyet nje izraelit te lindur e te rritur ne izrael se nga eshte, ai fare mire mund te te thote: I'm from Israel. Por, mua personalisht me ka rastisur qe te me jene pegjigjur: I'm jewish (ndoshta ka qene rastesi qe te kene qelluar hebrenj si fe prandaj me jane pergj ne kete menyre...who knows )
    Por, Jew perdoret edhe per etnine ne Izrael.

    Jew is a term used to denote both followers of a religion and members of an ethnicity (adj. Jewish).
    In a religious sense, the term refers to followers of Judaism. In an ethnic sense, it refers to the people, or "nation", that traces its ancestry from the Biblical patriarch Abraham through his son Isaac and in particular Jacob, Isaac's son, as well as to those who subsequently joined them over the course of history as "converts". Ethnic Jews include both "Observant Jews", meaning those who practice the Biblical and Rabbinic laws, known as the mitzvot, and those who, while not practicing Judaism as a religion, still identify themselves as Jews in a cultural or ethnic sense.


    P.s - Eshte e kote te vazhdojme me tej, nga ana ime te pershendes

    La vita non si spiega, si VIVE!

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Me duket shume e cuditshme qe nje person te tregoje qe eshte nga Israeli duke thene jam jewish. Tregon perkatesi etnike dhe fetare, jo shteterore. Te paska qelluar rasti pikerisht per te te ngaterruar
    Ju te USA-s sqarojeni pak Kleadonin qe kur tjetri te thote jam jewish eshte nje probabilitet shume i vogel qe te jete nga Israeli si shtet.

  8. #28
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga qeveriablu Lexo Postimin
    Le te quhen si te duan ata,apo ti quajn te tjeret si te duan -jane me te medhenj ne Bote.
    Vazhdon tradita e Hebrejeve te dominojn Nobelin.
    Cmimi per Kimi per vitin 2011 -Daniel Shehtman / Izrael
    po aman e burri i dheut,ju e dini mir se kjo puna e nobelit eshte ber si topi i arte,e mer canavaro dhe nuk e mer maldini.

    ja te jap nje shmebull e din kush eshte sabin ???ama jo me kontrollu ne internet dhe te dalesh ketu sikur je profesor.

    ik lexo kush ishte sabin sa miliona njerez shpetoi nga vdekja dhe semundje tjera dhe nuk kerkoi asnje qindarke ,gratis,nuk mori asnje nobel sic marin disa nga kriminelet me te medhenjne bote te cilet po shkatarrojne boten me zbulimet e tyre ,mirpo sabin vdiq si nje barbon.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga Scion
    Serbet do quheshin boshnjake e Greket Turq, thjeshte s'do egzistonin fare !
    Epo ne thamë po të ekzistonin dhe të mos ishin ortodoksë.
    Lojëra fjalësh dhe fantazish ne mund të bëjmë sa të duam, por kjo nuk është mënyrë e duhur debati.

    Citim Postuar më parë nga Kavir
    Nuk mund të mohohet që feja luan rol të dorës së parë në mentalitetin e një populli. Psh ti thua që "a do ishin grekët më të mirë po të mos ishin ortodoksë?". Unë them që nuk do ishin kaq "të këqinj" po të kishin shtet laik.
    Kur një popull infektohet me fe të ndryshme, laicizmi është një zgjidhje nga e keqja, por kjo nuk do të thotë se sot shtetet laike i kanë punët mirë. Përkundrazi, i kanë më keq se i kanë pasur ndonjëherë.

    Ata gjermanë e francezë që sot janë si nata me ditën me grekët e serbët, sa kohë ishin skllevër të fesë kanë qenë "më serbë se serbët' e 'më grek se grekët".
    Të mos harrojmë që ata grekë që janë sot aq të indoktrinuar dikur kanë qenë atje ku janë sot gjermanët. Kur u bënë sklevër të fesë iu bashkuan shpellarëve orinetalë.
    Shiko, në vija të përgjithshme popujt e Evropës për mua janë afërsisht njësoj, po faj kanë ata që i drejtojnë.
    Pse thua që sot francezët janë më të mirë? Në ç'drejtim janë më të mirë?

    Feja më shumë se ka bashkuar ka PËRÇARË dhe ka ASIMILUAR popuj.
    Po, por jo se është faji i fesë. Faji është i atyre që e përdorin si mjet për të arritur qëllimet e tyre. Po të mos kishin fenë, do të përdornin mjete të tjera.
    Sot me zhdukjen e fesë gjërat nuk po shkojnë më mirë. Përçarja dhe asimilimi po vazhdon edhe sot, bile më keq se dikur.

    Sigurisht që një popull mund të indoktrinohet edhe me propagandë politike por Asnjë dhe Asnjë indoktrinim tjetër nuk krahasohet me Fenë. Sepse Feja eleminon totalisht logjikën, zgjon trurin absurd dhe instiktet (që gjithmonë janë kafshërore) dhe Eleminon Ndërgjegjen Njerëzore me Justifikimin Hyjnor.
    Sado që t'ua mohosh, njerëzit do të besojnë diku. Po të mos besonin në Krisht, Muhamed e Budë, do të besonin në ëndrra, zana, deve, lopë, dragonj, kuçedra etj. Njerëzit kanë nevojë të besojnë diku dhe besimet janë të natyrshme. Besimet lindën dhe u zhvilluan bashkë me njeriun dhe gjërat natyrale nuk mund të mohohen. E di natyra pse i ka bërë.

    Luftërat dhe çdo trazirë në botë, nuk shkaktohen nga besimet dhe fetë, por nga ligësia e disa njerëzve.

  10. #30
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Epo ne thamë po të ekzistonin dhe të mos ishin ortodoksë.
    Lojëra fjalësh dhe fantazish ne mund të bëjmë sa të duam, por kjo nuk është mënyrë e duhur debati.
    Per sa kohe supozojme, c'do supozim eshte i vlefshem, apo jo?! Rasti eshte shume i fresket, ne bosnje ... Boshnjaket jane Serbe te myslimanizuar.
    Ne nje aspekt, me shume gjase (Mendimi im) eshte te ndodhi dhe ajo qe shpreha me lart.
    Me vjen keq, por identitetet fetare jane vetem nje mbulese qe fsheh nje realitet te pashprese.

    Sigurisht, ti mendon ndryshe dhe kjo eshte e mese normale per mua!

    BR,
    S
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  11. #31
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Shiko, në vija të përgjithshme popujt e Evropës për mua janë afërsisht njësoj, po faj kanë ata që i drejtojnë.
    Pse thua që sot francezët janë më të mirë? Në ç'drejtim janë më të mirë?

    Po, por jo se është faji i fesë. Faji është i atyre që e përdorin si mjet për të arritur qëllimet e tyre. Po të mos kishin fenë, do të përdornin mjete të tjera.
    Sot me zhdukjen e fesë gjërat nuk po shkojnë më mirë. Përçarja dhe asimilimi po vazhdon edhe sot, bile më keq se dikur.

    Sado që t'ua mohosh, njerëzit do të besojnë diku. Po të mos besonin në Krisht, Muhamed e Budë, do të besonin në ëndrra, zana, deve, lopë, dragonj, kuçedra etj. Njerëzit kanë nevojë të besojnë diku dhe besimet janë të natyrshme. Besimet lindën dhe u zhvilluan bashkë me njeriun dhe gjërat natyrale nuk mund të mohohen. E di natyra pse i ka bërë.

    Luftërat dhe çdo trazirë në botë, nuk shkaktohen nga besimet dhe fetë, por nga ligësia e disa njerëzve.
    Feja nuk është diçka objektive e pavarur nga njeriu. Kur them "feja" kam parasysh indoktrinuesit dhe format e indoktrinimit fetar.
    Shiko, unë nuk po them që me zhdukjen e fesë do jemi të gjithë të lumtur e të gëzuar. Po të bëj vetëm një krahasim të thjeshtë:

    Gjermanëve iu desh humbja e luftës që të zgjoheshin nga indoktrinimi nazist.
    Shqiptarëve iu desh më pak se 5 vjet nga vdekja e Enverit që të zgjoheshin nga indoktrinimi komunist.
    Indoktrinimi fetar ka mbi dymijë vjet dhe vazhdon akoma të jetë problem aktual.
    Sepse edhe politika më ekstremiste e pranon relativitetin dhe deri diku edhe "gabueshmërinë". Kurse feja propagandon "absolutizmin absolut". "Unë kam gjithmonë të drejtë, ti je gjithmonë gabim". 'Kur ti më vret mua do vesh në ferr, kur unë të vras ty do shkoj në Parajsë".

    Nuk po kundërshtoj që indoktrinimi ekziston në shumë forma politike dhe sociale. Po them që feja është forma më primitive (si rrjedhim edhe më e vështira për t'u çrrënjosur) dhe më e egër e indoktrinimit.

    Si janë francezët sot? Larg perfeksionit, por edhe më larg serbëve, arabëve apo grekëve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kavir : 06-10-2011 më 13:46
    -

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    po aman e burri i dheut,ju e dini mir se kjo puna e nobelit eshte ber si topi i arte,e mer canavaro dhe nuk e mer maldini.

    ja te jap nje shmebull e din kush eshte sabin ???ama jo me kontrollu ne internet dhe te dalesh ketu sikur je profesor.

    ik lexo kush ishte sabin sa miliona njerez shpetoi nga vdekja dhe semundje tjera dhe nuk kerkoi asnje qindarke ,gratis,nuk mori asnje nobel sic marin disa nga kriminelet me te medhenjne bote te cilet po shkatarrojne boten me zbulimet e tyre ,mirpo sabin vdiq si nje barbon.

    Per fatin tend te keq edhe SABIN ishte JEWISH

  13. #33
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Per fatin tend te keq edhe SABIN ishte JEWISH
    pse per fatin tim te keq???

    un permenda sabin per zbulimin qe beri dhe humanitetin qe pati duke e dhuruar zbulimin e tij duke mos pretenduar asnje qindarke edhe pse mund te ishte ber miliarder ,mirpo vidiq si nje endacak.

    aspak jewish kjo sjellje apo jo?

    nese doja mund te kisha permend gjeni si nikola tesla apo thomas edison.mos me thuaj se befasohesh nga fakti qe keta dy qe ishin gjeni ndoshta edhe shume her me shume se sabin apo aalbert einstein,nuk e kan fituar kurre cmimin nobel???

    duhet me shume thjeshtesi ,gjerat jan te thejshta ska nevoj me i kompliku shume.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    pse per fatin tim te keq???

    un permenda sabin per zbulimin qe beri dhe humanitetin qe pati duke e dhuruar zbulimin e tij duke mos pretenduar asnje qindarke edhe pse mund te ishte ber miliarder ,mirpo vidiq si nje endacak.

    aspak jewish kjo sjellje apo jo?

    nese doja mund te kisha permend gjeni si nikola tesla apo thomas edison.mos me thuaj se befasohesh nga fakti qe keta dy qe ishin gjeni ndoshta edhe shume her me shume se sabin apo aalbert einstein,nuk e kan fituar kurre cmimin nobel???

    duhet me shume thjeshtesi ,gjerat jan te thejshta ska nevoj me i kompliku shume.
    Shkurt e shqip asnje nga keta shkencetar,nobelist ose jo nuk kane qene musliman

  15. #35
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Shkurt e shqip asnje nga keta shkencetar,nobelist ose jo nuk kane qene musliman
    shkurt e shqip cfare demonstron kjo sipas teje???

  16. #36
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Mos e devijoni temen, ju lutem ... diskutimi eshte koncepti e identiteteve fetare.

    Nobeli si cmim s'na intereson fare!
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-08-2011
    Postime
    146
    Izraeli qenka si Greqia!

  18. #38
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Nje shkrimtar i njohur Izraelit korr nje fitore sinjifikative ne gjykate ne beteje me Shtetin Izraelit per te mos u regjistruar "Hebre" zyrtarisht.
    .................................................. .................................................

    Nje e drejte themelore e cila duhet te merret e garantuar, pa asnje kufizim.
    Mendoja se ne nje shtet laik si Izraeli, kjo ishte nje e drejte kushtetuese dhe te them te drejten me befasoi ky lajm!! Edhe pse feja e çifuteve ka qene njera nga armet kryesore te mbijeteses se atij populli, eshte e pakundershtueshme e drejta e nje personi per te percaktuar gjendjen e vet shpirterore!!Me se fundi, edhe Izraeli hyn ne shtetet me demokratike te rruzullit!

    P.S. Scion!Fjala e huaj "sinjifikative" ne titullin e artikullit, mund te zevendesohet shume bukur me fjalet shqipe "domethenese" apo "kuptimplote"..!
    Jarigas

  19. #39
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Mendoja se ne nje shtet laik si Izraeli, kjo ishte nje e drejte kushtetuese dhe te them te drejten me befasoi ky lajm!! Edhe pse feja e çifuteve ka qene njera nga armet kryesore te mbijeteses se atij populli, eshte e pakundershtueshme e drejta e nje personi per te percaktuar gjendjen e vet shpirterore!!Me se fundi, edhe Izraeli hyn ne shtetet me demokratike te rruzullit!

    P.S. Scion!Fjala e huaj "sinjifikative" ne titullin e artikullit, mund te zevendesohet shume bukur me fjalet shqipe "domethenese" apo "kuptimplote"..!
    Shume e drejte, faleminderit Jarigas
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  20. #40
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Ky hebre eshte me kombesi. Me fe spo deshirojka me qen 'hebre', eshte e drejte e tij. Eshte me mire me qen ateist sesa me qen fetar e me praktiku fe te rreme.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •