Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 49 prej 49
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2011
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Nuk mund t mohohet q feja luan rol t dors s par n mentalitetin e nj populli. Psh ti thua q "a do ishin grekt m t mir po t mos ishin ortodoks?". Un them q nuk do ishin kaq "t kqinj" po t kishin shtet laik.

  Ata gjerman e francez q sot jan si nata me ditn me grekt e serbt, sa koh ishin skllevr t fes kan qen "m serb se serbt' e 'm grek se grekt".
  T mos harrojm q ata grek q jan sot aq t indoktrinuar dikur kan qen atje ku jan sot gjermant. Kur u bn sklevr t fes iu bashkuan shpellarve orinetal.

  Feja m shum se ka bashkuar ka PRAR dhe ka ASIMILUAR popuj.

  Sigurisht q nj popull mund t indoktrinohet edhe me propagand politike por Asnj dhe Asnj indoktrinim tjetr nuk krahasohet me Fen. Sepse Feja eleminon totalisht logjikn, zgjon trurin absurd dhe instiktet (q gjithmon jan kafshrore) dhe Eleminon Ndrgjegjen Njerzore me Justifikimin Hyjnor.
  Shembulli i pare (i dokumentuar), per homogjenizimin fetar, eshte Roma e Kostandinit te Madh. Kostandini, ne vitet 300 era jone, e shpalli krishterimin "fe zyrtare" te perandorise. Ne kete lloj krishterimi, u perfshine e u inkorporuan shume metafore, simbole e rituale te religjioneve te meparshme (trinia qe vjen nga Egjipti antik;25 dhjetori-ceremonial romak; sol inviktus ose dielli i pamposhtur; etj). Ky homogjenizim fetar, afermendsh qe u be per motive politike, pasi vete kostantini, thuhet se u be i krishtere, pak pasi te jepte fryme. U zgjodh (dhe zgjidhet e do te zgjidhet besoj) feja, per unifikim e homogjenizim, pasi feja vepron me shpejt, me thelle e me fort, ne komandimin e turmes, pasi feja i drejtohet nevojave arkaike te njeriut te pazhvilluar, ne menyre me "komode: se psh, shkenca apo Mistika. Menyre "komode", quaj ne kete rast, mospasjen nevoje per arsyetim e kulture, por veprim permes inkoshientit. Njeriu i turmes, psh, ka nevoje te realizoje identitetin e vet, por meqe nuk e kryen kete realizim permes zhvillimit personal (rritjes shpirterore, psikologjike, kulturore etj), e kryen ("realizimin") duke u identifikuar me fuqi te larta apo me pushtete, apo entitete superiore (per te). E nqs politika, shteti etj, jane entitete me fuqi relative, Zoti i tmerrshem e i gjithfuqishem i feve monoteiste (hebraizem, krishterim, islam), eshte entitet me fuqi absolute. Midis ketyre dy entiteteve, afermendsh qe njeriu primitiv e nekrofil, do te zgjedhe kete te dytin (perse te jete me me pak te fortin?). Per keto dy motive (paaftesia per te menduar e veteorganizuar dhe Entiteti absolut qe e kenaq me se miri nevojen e primitivit per "identitet mashallah", feja eshte me e fuqishme se politika (pasi eshte edhe me primitive se politika, dhe i rri "me se miri " per shtat, kjo pallto, trupit te primitivit te turmes.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-06-2011
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Cte keqe ka ne qofte se dikush te therret apo jo Hebre, fundja fundja te gjithe njerez jemi apo jo?

 3. #43
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Antarsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Ky hebre eshte me kombesi. Me fe spo deshirojka me qen 'hebre', eshte e drejte e tij. Eshte me mire me qen ateist sesa me qen fetar e me praktiku fe te rreme.
  Ja edhe perla e forumit Shqiptar , ska dallim nga profetja anila minxha
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 4. #44
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime
  Citim Postuar m par nga presHeva-Lee Lexo Postimin
  Ja edhe perla e forumit Shqiptar , ska dallim nga profetja anila minxha
  Qysh mer jahu, po edhe njehere qe mesia thote dika thellesisht te menur, prape shtrember te shkon ty a??!!
  Jarigas

 5. #45
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime n 73 postime
  Citim Postuar m par nga piu.iuu Lexo Postimin
  Cte keqe ka ne qofte se dikush te therret apo jo Hebre, fundja fundja te gjithe njerez jemi apo jo?

  Po ja qe s'del ashtu

  Nder 7 cmime Nobel te ndara 5 i moren ata,,,,,,,,,(hebrenjte)
  A s'jemi njerez???

  C'eshtje e thelle,,,,gjenetike.

  E c'kish ky qe s'do hebre???


  שלום

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-03-2006
  Postime
  105
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  1. Nevoja dhe perhapja e fese ka lindur me qellim te bashkimit te njerezve me qellim te egzistences se tyre !Qoft kjo nje prodhim hyjnor (nga Zoti) ose ideologjike (nga vet njerezit dhe rrethanat objektive historike,sociologjike,ekonomike,...).
  -Feja e krishtere lindi me qellim qe masat e nenshtruara nga perandoria romake,te perballojne me lehte varferine dhe shtypjen skllavopronare (kur te gjithe popujt e nenshtruar jane konsideruar si skllave).
  -Feja islame poshtu u shpall me qellim te bashkimit te beduineve per luftimin te aristokracise fisnore,e cila sundonte mbi masat e gjera te nje fisi te vetem,qe ishte ndonje fshat i vetem ose disa sish (teritoret e arabise saudite ishin hapsira qe nuk i perkisnin asnje shteti).
  -Ne fillim te paraqitjes se feve maksima kryesore ishin: "te gjithe te krishteret jane vellezer","te gjithe myslimanet jane vellzer",etj.
  -Kur perandoria e krishtere (romake ose gjermanike) dhe ajo islamike (arabe-persiane) arriten kulminacionin,pasoi shthuerja e tyre,kryesisht nga brenda (se vellezerit filluan te ndahen te shtyer nga motivet ekonomike).Keshtu linden kombet,sepse prodhimi kapitalist kerkonte nje bashkim me homogjen dhe efikas,qe arrihej ne baze te nje gjuhe perbashket.Per kete,cilit komb i perket,eshte e percaktuar nga gjuha amtare (me pak nga gjuha e mesuar me asimilim qoft vullnetar qoft te dhunshem).Qe pse disa vende europiane nuk po e pranojne Kosoven e pavarur,se i kane "Kosovat" e veta)
  -vazhdon
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darsi_I : 18-11-2011 m 07:31 Arsyeja: plotesime

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-03-2006
  Postime
  105
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  vazhdimi I

  -Ne praktike ndodhi nje fis me i forte dhe me i perparuar, t`ia imponoj gjuhen e vet rrethines,ne fillim me asimilim vullnetar-me vone edhe me asimilim te dhunshem.Gjuha standarde frenge eshte gjuha e qytetit te Parisit.Banoret e krahinave tjera nuk e kuptojne kete gjuhe,por e mesojne me vone gjate shkollimit,tanime edhe mjeteve tjera : librave,gazetave,radiotelevizionit...
  -Gjuha shqipe,sipas nje teorie,eshte formue nga banoret e Skup-it (Shkupi i sotem) - gjuha SKU(Y)PTARE; GJUHA E ARABEVE SAUDITE (afro 10-15 milion ) iu ka imponue mbi 200 milioneve banoreve tjere te perandorise arabe dhe gjuha greke (heleneve),tani me eshte bere gjuhe amtare e shumices ARVANITE!
  -NUK ESHTE GJUHA I VETMI PERCAKTUES I IDENTITETIT KOMBETAR !
  - Teritori,si dhe tradita me kulturen (besimi hyjnor ose feja) ,luajne nje rol qenesor ne percaktimin e nje kombi.Serbet,Kroatet dhe Boshnjaket ,flasin sot te njejten gjuhe,megjithese jane te pranuar si tre kombe te ndryshme.Edhe Gjermanet,Austriaket dhe Zviceranet jane kombe te veqante,edhe pse flasin gjuhen gjermane. Poashtu,nga hispaniket dhe sllavet,kane lindur me shume kombe!
  Pra,profesori hebre ka te drejt te thot "mos me quani hebre",se nuk mund te identifikohet me zezakun etiopian te besimit hebre-it.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darsi_I : 21-11-2011 m 08:01 Arsyeja: gabimi teknik

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  742
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Ju lutem, mos m thrrisni Hebre!

  Citim Postuar m par nga Gentian_gr Lexo Postimin
  Po ja qe s'del ashtu

  Nder 7 cmime Nobel te ndara 5 i moren ata,,,,,,,,,(hebrenjte)
  A s'jemi njerez???

  C'eshtje e thelle,,,,gjenetike.

  E c'kish ky qe s'do hebre???


  שלום


  - KY nuk deshiron te identifikohet si HEBRE ,,,,,,,,sepse ka kuptimin,,,, pasardhes te Abrahamit ,,,qe jone edhe arabet

  - AI nuk deshiron te identifikohet jude (jewish) sepse i perket vetem nje fisi nga 12 fiset

  - ATA nuk deshirojne te identifikohen si Izraelite ,,,sepse shteti i Izraelit ka edhe kombesi te tjera
  Kina demokratike dhe Rusia komuniste diktatoriale G,Soros

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  957
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Ju lutem, mos m thrrisni Hebre!

  Dikur para se Zoti i, zoti i engjejve, te pushtonte qiellin dmth dhe boten dhe te largonte nga pushteti djajte klanit te Zekumit, ku sidri u fsheh dhe nuk u kap dot nga Zoti ne bote Hebrejte kane qene gjithnje nder te paret. Fjala Hebre e ka prejardhjen nga fjala Abra(Cudi)e mbreterve Arabe para eres se Zotit qe nenkuptonte njerez te cuditshem apo te vecante me pas kjo fjale u perzie me fjalen cifut qe ehte nje lloj dreqi qe lufton zotin dhe vetem ben mekate.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •