Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-03-2011
  Postime
  253
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cilat mendoni se jane menyrat me te mira per te zhvilluar trurin?

  Cilat mendoni se jane menyrat me te mira per te zhvilluar trurin?

 2. #2
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  43
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  me ne fund hape nje teme qe mund te te vije ne ndihme!

  lexo lexo .per mendimin tim te zhvillon shume!
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 3. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,736
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime
  Citim Postuar mė parė nga KlaraPink Lexo Postimin
  Cilat mendoni se jane menyrat me te mira per te zhvilluar trurin?
  Dy faktore ndikojne ne zhvillimin e trurit
  1.ADN-ja(Acidi Deoksiri Bonukleik)
  2.Ambjenti natyror,social,arsimimi dhe stili i te jetuarit(sidomos ushqimi me vlera)

  Tek nje njeri normal qe do te thote truri eshte ne gjendje shendetsore te mire
  ADN eshte faktori qe percakton komplet shperndarjen e rrjetit te nervave,rrjetit te eneve te gjakut dhe strukturen e qelizave.Sipas ADN-se disa vatra ne tru mbartin karakteristike nga njeri nga prinderit dhe nqs prindi ka qene pergjithsisht i shendetshem atehere vatrat pergjegjese ne tru te femija do kete tendenca per zhvillim shume te mire dhe te pershpejtuar.Kjo eshte e lidhur me trashegimine.
  Nje tru ne gjendje te mire shendetsore me adn pa difekte,mbart potencialin
  qe njeriu te zgjeroje njohurite e tij,te kete pervoje te pasur dhe jep mundesite qe njeriu te zgjidhe probleme komplekse,jep mundesi qe njeriu cfaredo shkolle qe do beje mund tja dale me sukses,por kjo nuk garanton qe personi do behet shume
  i njohur dhe i shquar ne nje zanat te zgjedhur.
  Faktori i dyte eshte ambjenti
  a.Nje ambjent rrethues me ndotje ndikon keq ne zhvillimin e trurit,sidomos ndotje kimike gazra dhe lengje.
  b.Shkolla.Nqs personi merr arsim dhe i merr klasat e plota,vazhdon universitet atehere kjo do te coje ne zhvillimin e trurit.Sa me te mire te jene mesusat
  ne shkolla aq me shume zhvillohet truri i studenteve
  3.Shoqeria......varet se me cfare kategorie njerezish ben shoqeri me cfare njerezish komunikon dhe e shtyn diten.
  Ben shoqeri me injorantet,truri nuk zhvillohet,por perkundrazi degradohet,do biesh ne nivelin e shoqerise se injoranteve dhe do mendosh si injorant.
  4.Media ku futen videot,filmat,lajmet,emisionet televizive,dokumentare,libra,revista
  te gjitha mbartin informacion te krijuar nga njerez te ditur,te kualifikuar dhe me eksperience.Absorbimi i ketij informacioni zhvillon trurin,zgjeron horizontin dhe ndihmon ne te menduarit te arsyetuarit ,gjykimin dhe marrjen e vendimeve.
  Nje person i kultivuar ne mbjente shkolle,qe lexon,ndjek median eshte gjithmone me njohuri te mira,i mire informuar,trurin e ka te zhvilluar dhe veshtire te beje gabime ne marrje vendimesh.
  5.Faktore ambjentale me force psikologjike,si ambjente natyrore me kushte natyrore shume ekstreme,shume ftohte/shume nxehte,rreziqe natyrore mund te ndikojne ne zhvillimin e trurit vetem ne aspektin e dhenies se eksperiencave jetesore shume te vecanta,por keto keto faktore ambjentale kurre nuk jane te shendetshem per trurin.

  Per te vertetuar efektin e faktoreve ambjentale me siper,imagjino 2 femije binjake
  me shendet te plote me nivel zhvilimi zero te trurit ne lindje.
  Njerin binjak e con ne Arktik,polin e veriut dhe femijen tjeter e len te jetoje ne Nju York.
  Cfare do ndodhe supozojme pas 15 vjetesh.Femija ne Arktik per shkak te ambjentit ku jeton do kete nje zhvillim truri teper te kufizuar,kurse femija ne Nju york do kete zhvillim te trurit teper te avancuar.

  6.Ushqimi.Perderisa truri ka ne permbajtje lengje me elemente biokimike dhe
  minerale,eshte shume e rendesishme qe ai te mbahet ne forme me ushqim te rregullt dhe balancuar me vitamina dhe kripera minerale si dhe mikroelemente(magnezium,chromium,zink etjjjj).Nje pakesim ne njerin element kimik ne tru
  shkakton probleme shendetsore me trurin,prishet balanca kimike.
  Ushqimi i mire me vitamina dhe minerale,pa kolesterol,pa trans fats mban sistemin nervor te shendetshem,vatrat e trurit ne gjendje te plote aktive po ashtu edhe kapilaret e gjakut,fleksibel dhe gjendje te mire.Kjo lejon zhvillimin akoma me te madh te trurit.
  7.Komunikimi eshte faktor gjigand ne zhvillimin e trurit,ketu perfshihet te degjuarit aktiv dhe te folurit me te tjeret.Forma te tjera te komunikimit jane ato vizuale,leximet,interneti,te shkruarit ne forume,etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 11-10-2011 mė 21:03
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #4
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Loja e shahut eshte nje menyre e mire
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Cfare te keqe ka qe thashe lexo sa me shume forum e u fshi postimi ?

  - Lexo sa me shume postime forumi qe te zhvillohet truri - ky eshte mendimi im .
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 6. #6
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Ashtu eshte njeriu meson ne chat, ne forum....kudo
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. #7
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Loja e shahut eshte nje menyre e mire
  Shigjeta me fal qe ta them por ja ke fut kot e genjen kete hapsen e temes.

  Klara shikimi i telenovelave eshte menyra me e mire edhe efikase per te zhvilluar trurin sidomos ato me 1000 pjese e siper.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 8. #8
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Kjo ishte e dyta ne liste qe do sugjeroja, po ku le kohe ti
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Kjo ishte e dyta ne liste qe do sugjeroja, po ku le kohe ti
  Ec te gjejme kush nga telenovelat e zhvillon me teper apo per kete gje duhet te hapim nje teme te re?
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-03-2011
  Postime
  253
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO Lexo Postimin
  Shigjeta me fal qe ta them por ja ke fut kot e genjen kete hapsen e temes.

  Klara shikimi i telenovelave eshte menyra me e mire edhe efikase per te zhvilluar trurin sidomos ato me 1000 pjese e siper.
  Sa me impresionoi inteligjenca dhe menyra jote e pergjigjes!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Bes-s
  Anėtarėsuar
  04-02-2010
  Postime
  208
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Normalisht se ne vend te pare mer leximi.

  Por nese je nje dashamir i sportit ja nj top 10 sporte qe ndihmojne trurin:
  http://www.askmen.com/top_10/fitness/sports-that-improve-your-mind.html

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •