Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Ohri: Si i shptuam 60 marinart flots s NATO-s

  Ohri: Si i shptuam me 60 marinart flots s NATO-s kur lundronim me nndetse npr brigjet e Italis


  Nga Fatos Veliu
  Rrfen ish-komandanti i bazs detare t Pashalimanit n periudhn e konfliktit t madh me sovjetikt, Dashamir Ohri. Si bm me nndetsen shqiptare lundrimin sekret pr 22 dit npr ujrat e fqinjve tan, t cilat ruheshin me fanatizm nga anijet e tyre luftarake
  That nga numrat e kaluar, zoti Dashamir, se nse diktoheshit duke udhtuar me nndetsen shqiptare n ujrat e shteteve fqinje do t shkatrroheshit, apo jo?
  Do t bhej hataja. Do na lshoheshin me t gjitha mjetet e tyre, le q mjaftonte nj luftanije, q t na binte mbi vete dhe ne ktheheshin n viktima. Jo vetm kjo, por sikur t kishin sinjal italiant se anija shqiptare ishte n ujrat e tyre, do t thoshte q t na zbulonin menjher.

  Dhe si ia bnit t lundronit n kushtet e sekretit ekstrem q t mos ju ndodhte gj?
  Ne ishim n gjendje nn uj pr t konstatuar menjher zhurmat q kishim mbi uj, si pr shembull, anije t ndryshme, duke marr masa n kt mnyr pr t manovruar. Mirpo, po t kishin thjesht nj sinjal q ne ishim nn uj, italiant do t drgonin menjher aviont dhe do t na zbulonin. Kjo gj nga aviont bhej shum leht, sepse ata nuk dgjohen nga nndetsja, dhe kshtu kan mundsi me an t valve t t prcaktojn vendndodhjen.
  Por kt lloj udhtimi e bnim gjat nats pr t kursyer energji dhe pr t karikuar baterit, por q na kushtonte shum n drejtim t stresit dhe t lodhjes, ndrsa ditn as q mund t bhej fjal pr t ecur me at thellsi. Ne udhtonim normalisht me thellsin e 50-60 metrave. Mirpo, ki parasysh, q ne lviznim nn ujrat e mbikqyrura nga shum anije dhe mjete t tjera luftarake, t cilave nuk ishte e lehta pr t'u shptuar zbulimit.


  Dhe si ia dilnit mban pa u diktuar?
  Po ja, pr shembull, udhtonim anash brigjeve t Italis n thellsin e 60 metrave. Pastaj ndalonim pr t kontrolluar, nse ishin n gjendje pune radart dhe pikat e tjera t zbulimit radiolokativ t bregdetit italian. Pr kt, ngrinim ngadal mbi uj antenn, pr t vn n pun mjetet tona sinjalizuese. Me shum kujdes konstatonim nse ishin n pun mjetet radiolokative italiane, n qoft se punonin, ne me kujdes t madh ulnim antenn dhe pas ksaj ndalonim shpejtsin dhe qndronim n nj pozicion pa lvizur. Kshtu rrinim jo nj or e dy, por edhe nj dit, apo dhe dy e tri dit. Her pas here ngrinim antenn lart dhe me kujdes bnim kontrollin, derisa konstatonim se nuk kishte rrezik dekonspirimi. Pas ksaj ndiznim motort dhe vazhdonim lundrimin me kujdes, q t bhej e mundur kryerja e detyrs s ngarkuar.

  far detyre kryenit konkretisht, prve asaj q m treguat n fillim t intervists s par, kur ishte fjala pr t sfiduar Hrushovin?
  Detyra zbulimi.

  Deri tani treguat pr sukseset dhe lehtsit e detyrs q kryeni. A u rrezikuat ndonjher?
  Ishin dy her, q ne e kemi ndier veten shum keq, madje ishim n nj rrezik t madh, po t zbuloheshim.

  Mund t'i prshkruani?
  Patjetr. Rasti i par sht sa i tmerrshm, aq edhe komik, q vetm kur kemi ardhur n Shqipri kemi qeshur me t madhe, se sa ishim aty kur na ndodhi, jemi br dyll, duke na ikur gjaku fare nga fytyra. Konkretisht historia ishte kshtu: Ndrsa vazhdonim udhtimin gjat nj mesnate, anash brigjeve italiane, me drejtim t Dubrovnikut (Jugosllavi), ngadal, n lartsin e periskopit, si t thash edhe m par, aty nga ora 03:00, kemi arritur pikrisht traversn e Otrantos. N nj moment, dgjojm nj zhurm karakteristike q po na shqetsonte s teprmi. T them t drejtn, kujtova se kishte dika nndetsja dhe dhash urdhr t bheshin kontrollet fizike t t gjitha pajisjeve, sipas organikave t detyrave q kryenin antart e ekuipazhit. Mirpo, as kjo nuk solli ndonj rezultat. Dham komandn q t ulej nndetsja m n thellsi, ndrkoh q pas diferencimit t peshave, vazhdoi srish udhtimin. Mirpo, srish zhurmat ishin, por t nj forme tjetr.

  Me periskop nuk dallonit dot gj?
  N fillim periskopi kishte knd m t gjer shikimi, ndrsa m pas ne u zhytm m posht. Dhash srish urdhr q t ngjitej lart, duke br t mundur ngritjen fare pak lart t periskopit. Por, far kishte ndodhur thua ti!? Aty na pasksh qen nj fush detare, rreth 500 m katrore a dhe m shum, e shfrytzuar nga peshkatart. Ata kishin hedhur grepat apo parangallt si i thon, pr t kapur peshk, dhe njrin skaj te fildispanjs e kishin kapur n nj bidon q ishte i taposur pr t mos u zhytur n uj. Pas ksaj, peshkatart kur ktheheshin dhe merrnin parangallt, i konstatonin kollaj nga bidont q ishin mbi siprfaqen e ujit. Mirpo s'ishin nj e dy, por me qindra. Pikrisht, kur shkoi nndetsja, ndeshi n grepat q rrinin t varur nn uj, duke pritur peshkun. Ata ngeln n trupin e nndetses, duke u futur n vrimat e siprfaqes s saj. Kshtu, ndrsa nndetsja ecte mbi t, ecte dhe parcela me bidon q mbante grepat e kapur tashm n vrimat e trupit t saj. Pikrisht, prplasja e bidonve ishte zhurma q dgjuam ne, madje dhe kur shtuam thellsin e lundrimit nn uj, bidont t trhequr nga filli u zhytn posht, duke br srish nj zhurm tjetr. Pastaj i pam kur uam periskopin n lartsin e sakt. Nuk mund ta merrni me mend sa u shokuam dhe u befasuam njhersh. Mir q ishte pa zbardhur akoma, se do t na kishin kuptuar menjher dhe nj bomb donim mbi kok, pastaj merrte fund do gj. Si thon shaka, kur ti kujton se ecn i fsheht dhe mbi ty, nj parcel e tr me bidon, u tregon t gjithve se far mund t ket posht detit.


  far bt?
  I prem nj nga nj me spat t gjith.

  Po me ngadal, t'i marrim me radh, se pikrisht ktu sht meseleja. Ju ishit nn uj disa metra. Si dolt mbi siprfaqe pr t prer bidont, kur mund t diktoheshit nga rojet bregdetare italiane?
  Dgjo! Ne dolm n nj lartsi q e quajm "gjendje pozicionale e nndetses", q do t thot se nndetsja ohet deri n gjysm metr apo dhe nj metr nn uj. Mirpo kapaku n kt pozicion sht mbi uj dhe mund t hapet nga ekuipazhi, pa frik se hyn uj brenda. Kshtu, ndrsa s'kishte zbardhur akoma, dolm mbi trupin e nndetses dhe me nj spat i prem t gjith grepat, duke i ln t lir bidont npr det.

  Po rasti i dyt?
  Ky ishte rast m i rrezikshm, q na kushtoi shum shtrenjt nga gjendja psikologjike, n ato aste q neve na u dukn or t tra. Ka qen rasti kur ne lundronim n gjirin e Gargans. Pikrisht pam me mjetet tona se mbi nndetse po afrohej nj luftanije e madhe italiane, q mund t na shuante fare. Mendimi yn ishte se mund t na kishin diktuar dhe tani po na asgjsonin fare.

  far bt?
  Nuk e humba toruan. Por me t gjith shokt, q pr mua ishin jo dosido, po heronj t vrtet, u mobilizuam dhe n ast po ulnim nndetsen posht, duke i dhn thellsi t konsiderueshme. Mirpo luftanija italiane vazhdonte t vinte drejt nesh, sikur dikush t'i kishte prcaktuar aq mir koordinatat, sa q nuk linte as nj gj pr t dyshuar. Ndrkaq ne po arrinim n thellsin mbi 100 metra dhe menjher morm drejtimin e lvizjes pr t'ju shmangur pozicionit nga vinte zhurma, pra pr t'iu shmangur anijes.

  far ndodhi?
  Anija italiane kaloi mbi ne dhe u largua n drejtimin nga kishte marr urdhr, por nuk kishte dijeni pr vendndodhjen ton. Mirpo ato aste neve na u dukn jo minuta, por or. Ishte nj ankth i jashtzakonshm q nuk ia vlen t zgjatesh m tej, se kuptohet.

  Me bazn kishit ndrlidhje?
  Absolutisht jo. Nuk ishte e lejueshme asnj kontakt me radio, pasi kjo do t dekonspirohej menjher nga dhjetra e dhjetra radio, t cilat rrinin n prgjim n t njjtat val, si n ato q kishin aviont, ashtu dhe n ato t marins detare, apo pikat radiolokative q ishin t instaluara gjat gjith bregdetit nga kalonim. Mjafton t bje nj pik-vij dhe i kishe t gjith aviont mbi kok.

  Gjendja e efektivit ishte e knaqshme?
  Tani mund t flasim pak pr ta, se po ta nisim me hollsi, nuk mund t mbarosh dot. T gjith treguan vlera t atilla patriotike q i arrinte nj njeri hero. Ishin t gjith t paprtuar dhe t gjith kishin marr parasysh vdekjen, e cila mund t'u ndodhte nga momenti n moment, mjafton q t diktoheshe sadopak. T gjith ishin t sfilitur dhe t rraskapitur q nuk pyesnin orar dhe sakrific. Ishin t pagjum dhe t smur. Brenda ishte temperatura deri n 43 grad. T vjellat dhe sfilitjet fizike, erdhi nj moment dhe u b i paprballueshm. T gjith rrinin me t mbathura, nga temperatura q kishte mbytur gjithka. M pas ishte m e keqja se u smurn dhe nga smundja e lkurs, aq sa nuk mund t duronin dot. Kjo ndodhte se nuk kishim uj pr t'u lar. Kshtu sa preknin doreza t ndryshkura aty-ktu, pastaj kruanin fytyrn e trupin apo fshinin djerst. Situata ishte tepr kritike. Ishim 60 veta q rrinim n ato pak metra kub ajr n fund t detit, pr 22 dit me radh, ku po na mbyste vapa dhe papastrtia.

  Por ju kishit uj?
  Secilit i takonte 4 litra n 24 or. far do t bje m par me ta. Ne ishim t gjith me mjekra t parruara, pr t mos u infektuar. Mirpo, kur erdhi nj moment akoma m i vshtir, ishte e far ishte. T gjith i zuri nj bark i paprmbajtshm. Ishte nj infeksion i brendshm q kapi shumicn e tyre. Nuk mund t rrinim m as me t mbathura. t gjith t rrnuar, madje pa t mbathura fare, mbanim drejtimin e nndetses pr t arritur n baz me detyr t realizuar. Kshtu pas 22 ditsh, nndetsja e par shqiptare arriti n gjirin e Durrsit, pas 22 ditsh lundrim nn detet ku vigjilonin dhjetra anije (dhe flota) t "Traktatit t Varshavs" dhe t NATOS. Kjo vuri nj gur t rnd n historin e nderuar t flots luftarake detare t Shqipris.Standard


  (Vijon nesr)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 03-10-2011 m 06:00

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  feg.. na i sill po mujte krejt kujtimet e admiralit dash ohri..
  jan kuriozitete..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ohri: Ushtarakt e lart shqiptar n 58-n i kan ln n mes t Mosks pr katr dit pa ngrn
  Nga Fatos Veliu
  Madhesia e germave:

  Komandanti i bazs s Pashalimanit t periudhs me sovjetikt, Dashamir Ohri tregon pr ditt kur sipas marrveshjes shkuan n bazn e Balltikut pr t sjell katr nndetset e para. Si ngeln n mes t aeroportit sovjetik pa i pritur kush dhe situata e krijuar kur pa asnj monedh n xhep nuk dinin ku t ankoheshin
  Kush sht dashamir Ohri
  Dashamir Ohri sht nj nga veterant e veant q njeh historia e Flots Luftarake Detare e vendit ton. Ai sht komandanti i bazs s nndetseve t Pashalimanit, pikrisht n periudhn q ishte krijuar konflikti i madh me aleatin e hershm, Bashkimin Sovjetik. Figurn e Dashamir Ohrit e ndeshim n rolin e spikatur t komandantit shqiptar t bazs s Pashalimanit, t luajtur me aq mjeshtri nga aktori i famshm Bujar Lako, te filmi artistik, kushtuar atyre momenteve, "Ball pr Ball". Por Dashamir Ohri sht dhe nj nga 17 oficert e par shqiptar q ka mbaruar studimet n vitin 1947 n ish-Jugosllavi, ashtu si sht dhe nj nga specialistt e par t prgatitur n ish-Bashkimin Sovjetik dhe m pas, nj ndr personat e par, i prgatitur pr nndetse po n ish-Bashkimin Sovjetik.(Ka dal n pesshen e tret t shkolls s nndetseve). Kshtu, ai me begraundin e tij historik shnon dhe nj t dhn tjetr, pasi ka qen pikrisht dhe komandanti i nndetses s par shqiptare, t ardhur me nj katrshe nga Bashkimi Sovjetik. Dashamiri ka drejtuar detyra t tilla, q nga komandant i nj nndetseje dhe deri t komandant i grupit t tyre, apo zv. komandant i brigads s nndetseve dhe m pas komandant, si dhe detyrn tepr t lart t zv. komandant i Flots Luftarake t Shqipris. M pas me mosprfillje, ai, si dhe shum shok bashkkohs, sht hedhur posht nga shteti i tij, pikrisht n moshn 52-vjeare, kur kishte mundsit m t mira fizike dhe profesionale pr t'i shrbyer shtetit t vet.
  Dashamir Ohri ka ndrruar jet vetm pak muaj m par duke ln n dorn time pr opinionin e gjer nj grumbull dshmish tepr interesante.

  HYRJE
  Si ndodhi ngjarja e pabesueshme
  N vitin 1958, sipas nj marrveshjeje m qeverin komuniste t Bashkimit Sovjetik duhej q n Shqipri t vinin katr nndetse dhe nj baz e madhe lundruese q t ishte pr ekuipazhet e ktyre nndetseve. Do t ndrtohej dhe pajisej q t funksiononte me efienc t plot baza ushtarake e nndetseve n Pashaliman t Vlors. Nj vit m mbrapa n at baz erdhn edhe 8 nndetse t tjera, gj q e plotsoi at me 12 nndetse dhe nj baz lundruese e cila mbante n dhomat prbrse me t gjitha kushtet mbi 450 marinar.
  Por nga dshmia e uditshme dhe tepr interesante e komandantit shqiptar t bazs s nndetseve Dashamir Ohrit, bhet fjal pr nj ngjarje t pabesueshme.
  Ushtarakt shqiptar kur kan shkuar pr t marr nndetset, kan ngelur n aeroportin e Mosks si lypsar t pangrn dhe t vetm.
  Ka qen nj situat dramatike. Ishte pikrisht nntori i vitit 1958. Ushtarakt e lart t flots luftarake t Shqipris sipas urdhrit q kishin marr i cili ishte dhn n baz t marrveshjes s dy qeverive, do t paraqiteshim n bazn ushtarake detare t Balltikut, n Kaleningrad (ish-Kinizberg). Aty ishin bazuar nndetset q do ti kalonin bazs shqiptare. Por pr udin e gjithkujt ushtarakt si kan zbritur n aeroportin e Mosks kan ngelur t vetm dhe pa as nj mbshtetje. Askush nuk i priti dhe askush nuk u interesua pr ta. Ata ishin t pangrn dhe pa as nj t holl n xhep, pasi monedha shqiptare nuk vlente. Jo vetm kaq, por ata nuk kishin t holla as t lidheshin as me ambasadn ton. Ishin gjasht or t tmerrshme n mes t Mosks ku pas interesimeve kmbngulse t tyre ka shkuar nj person i dors s fundit dhe i ka uar n nj hotel t zakonshm n mes t Mosks. T nesrmen ata duke vazhduar t ishin t pangrn ve me dika q mund ta lypnin kameriereve t hotelit, hipn n tren pr t shkuar n destinacion. N tren do tju duhej t udhtonin dhe tri dit e tri net ku srish nuk do t mund t kishin mundsi t ushqeheshin, sepse askush nuk u interesua pr ta edhe pas hipjes n tren. Personi q i drgoi n hotel u mjaftua me dhnien e biletave dhe uarjes n stacion. Por n tren duhej t paguaje q t t jepnin dhoma dhe t t sillnin mbulesa pr t fjetur. Por kt shans nuk e kishin ushtarakt tan t cilt u detyruan t flinin vetm n dysheme t korridoreve t trenit dhe t ushqeheshin vetm me nga nj aj pa sheqer q ua sillnin shrbyeset e trenit pr mshir.
  Kjo ngjarje ssht as ekzagjerim dhe as prrall, por nj ngjarje e jetuar nga vet ata q ne i njihnim si autoritetet m t larta t flots luftarake detare dhe pikrisht nga ish-komandanti i brigads s nndetseve Dashamir Ohri i cili sht prjetsuar n filmin Ball pr Ball nprmjet aktorit Bujar Lako. Madje nga ai udhtim u kthye s bashku me ekuipazhin sovjetik i cili kryesohej nga komandanti i vet i quajtur Jegorov dhe q n filmin Ball pr Ball ne e njohim si admiralin Zheleznov t luajtur me aq mjeshtri nga aktori i madh Sulejman Pitarka.
  Gjithsesi pr m hollsisht lexuesi yn kt ngjarje t pabesueshme do ta ndjek n vijim t intervists t vet zotit Ohri t dhn vetm pak koh para vdekjes, pasi ai ka pak muaj q sht ndar nga jeta dhe q un personalisht pata rastin t bja nj takim t fundit me t kur msova se jetonte ditt e fundit t jets. Ndjeva dhimbje kur pash gjendjen e tij fizike t shkatrruar. Ndrsa e shikoja dhe i mbaja dorn mendoja pr sa e sa situata q ai kishte drejtuar me nndetset shqiptare aq sa kushedi sa her ka qen shum afr vdekjes.
  Pr m tepr t ndjekim intervistn e tij.

  Zoti Ohri sa nndetse ka pasur baza e shumprfolur e Pashalimanit n kohn q ishte e prbashkt me sovjetikt?
  N Shqipri ka pasur gjithsej 12 nndetse. Flasim ktu pr periudhn q nuk ishin prishur marrdhniet m ish-Bashkimin Sovjetik. Katr nndetse erdhn pikrisht n vitin 1958 dhe tet t tjera erdhn n vitin 1959. Faktikisht, pas ikjes q bn sovjetikt nga baza e Pashalimanit, Shqipria ka pasur vetm katr nndetset e mbetura.

  Si mund ta kuptojm kt?
  Kt ta kuptosh kshtu, q ne megjithse kishim nndetset n Pashaliman, juridikisht ato figuronin n pronsi t shtetit shqiptar dhe i komandonin rust, ndrsa ne dublonim detyrat e tyre. Kjo do t thot q pr fardo detyr t ekuipazhit apo deri te komandantt e nndetseve ishin kompetent sovjetikt, ndrsa ne ishim thjesht n stol t rezervs dhe kjo ishte me pasoja t mdha pr Shqiprin.

  Mund ta shpjegojm?
  Shum thjesht. Erdhn nndetset n Shqipri me nj ceremoni q far t t them! U b nnshkrimi i dorzimit dhe kalimit n pronsi. Pastaj, po me t njjtin solemnitet, u b ulja e flamurit sovjetik dhe ngritja e flamurit kombtar t Shqipris. Pikrisht, ktu ishte gjith hileja.

  Pse?
  Sepse ardhja e nndetseve n bazn e Vlors ka qen vetm pr interesa t mdha t Bashkimit Sovjetik. Vetm baza e Vlors i siguronte atij mundsi optimale pr t dal n Mesdhe, pr vet faktin se nga bregdeti i vet pengohej nga flota turke. Por far ndodhte tani? Ata erdhn dhe komandonin, ndrkoh q ne ngroheshim n diell. Dhe jo vetm kaq, por kishin t drejt t dilnin n det pr manovra t ndryshme apo pr operacione t veanta sekrete dhe t gjitha kusuret i paguante Shqipria. Kjo ndodhte se i gjith ekuipazhi ishte sovjetik dhe t gjitha detyrat e daljes n det ishin pr qllime sovjetike, vetm flamuri q valvitej n binart e saj ishte shqiptar. Pra, pr fardo note proteste, apo kundrvnie q mund t bhej n lidhje me thyerjet e rregullave t nndetseve gjat lundrimeve strvitore apo me misione t caktuara n det t hapur, do t'i adresohej Shqipris, le t mos kishte dijeni fare shteti yn. Pa le pastaj, kostot ekonomike, q t prballohej mbajtja n kmb dhe n gatishmri e nj nndetseje dhe jo m katr apo dymbdhjet.

  I rndonte shtetit ton vetm nj baz nndetseje, kur ai kishte mbushur gjith territorin me reparte?
  Si rndonte?! Po e di ti, se sa njerz vihen n dispozicion t saj, q ta thash dhe n intervistn e kaluar? Njher numri i ekuipazhit sht te 54 personat. Po e di ti do t thoshte t hiqje nga prodhimi e nga puna, dhjetra e dhjetra djem t rinj n mosh pr t punuar dhe t'i mbaje katr vjet n nndetse? Se nj nndetse kishte deri n 24 detar, le pastaj t numroje pr t gjitha anijet, llogarit dhe q aty rrinin pr katr vjet. Ndrsa ana tjetr, megjithse ta shpjegova njher q n numrin e kaluar, po e them prap, q nj nndetse t jet n gatishmri, do t ket t paktn kto rezerva: 124 ton naft, 14 ton vaj, 100 ton bateri, 9 ton uj dhe aty te 2 ton ushqime. Lre pastaj kompleti me 12 silura, ku vetm njra peshon nj ton dhe sht 7 metra e gjat, ndrkoh ka 200 kg eksploziv.

  N nj far mnyre, nuk mund t thuash se nuk kishim mbrojtje t garantuar?
  Ashtu shitej ajo gj, si forcim i mbrojtjes, por q nuk i shrbente aspak asaj.

  Si ta kuptoj kt, se po m befasoni?
  Mos u uditni fare. Ne me politikn e mbrojtjes son si shtet, kishim nj ushtri q luante rolin mbrojts t atdheut. Ndrsa nndetset q ne kishim nuk i shrbenin fare mbrojtjes, se nuk kishin asnj rol n detyrat mbrojtse si shtet. Detyrat q ato mund t zgjidhnin nuk i prkisnin shum rolit t ushtris son, por i shrbenin asaj sovjetike, vetm se ne, si t thash, duhej t mbanim rrisqet q do t na faturoheshin pr gafat q ata mund t bnin n det t hapur apo m tej. Por mos harro, q ishte krijuar dhe nj brigad e posame e mbrojtjes rajonale t ujrave, e cila ishte pr t siguruar nndetset. 't t them.

  Nuk e kuptoj si mund t ishin sovjetikt zot t nndetseve, kur ne i kishim marr n dorzim!
  Ktu u luajt nj djallzi, e cila u sajua kshtu. Ne q kishim mbaruar n vitin 1957 shkolln e marins n Baku (Azerbajxhan), ku ishim aftsuar si mbiujsa, u emruam n Vlor, n brigadn e nndetseve t porsakrijuar, ndrkoh q vetm njri nga grupi yn, (se nga grupi i tret q isha un, mbaruam 5 veta at vit) u emrua n brigadn e mbrojtjes s ujrave, q ishte n interes t nndetseve. Pas ksaj, pr kt ndryshim t destinacionit t shrbimit, q u emruam si nnujsa, na dilte detyr imediate t zhvillonim kursin special n shkolln e instruksionit t nnujsave n Sevasatopul t Bashkimit Sovjetik, se un po flas me termat e asaj kohe.
  Aty shkoi e gjith brigada e nndetseve t porsakrijuara. Ka qen viti 1957. Mirpo, n brigadn ton, ne kishim jo vetm nga specialiteti i mbiujsave, por edhe kmbsor dhe specialitete t tjera, ku do t na duhej t gjithve t prgatiteshim pr nndetse. Sipas programit t detyrueshm t shkolls, duhej tu nnshtroheshim studimeve n dy faza prgatitore. Faza e par zgjaste 8.4 muaj, ndrsa faza e dyt do t zgjaste 9,8 muaj. Pra, ne ishim prgatitur pr t ndenjur plot 18,2 muaj. Mirpo far ndodhi aty nga muaji i pest a i gjasht i kursit, na u dha urdhri q t ktheheshim n atdhe. Pra, kur nuk kishim mbaruar as fazn e par t tij, pasi na duhej dhe 2,4 muaj, jo m t flitej pr faz t dyt.

  Pse ndodhte nj gj e till, nuk u ankuat?
  E ku t ankoheshe? Ne e kuptuam m mbrapa kt manovr t tyre. Qllimi ishte q kur t vinin nndetset n Shqipri, ata t mund t justifikonin prdorimin e tyre me pretekstin se ne ishim t paaftsuar tamam pr kt gj. Dhe kshtu ndodhi vrtet.

  U kthyet n Shqipri?
  Patjetr. Meqense nuk kishin ardhur nndetset, ne na caktuan n pun t rndomta, si hapje kanalesh n repart, apo brje lulishtesh etj. Merre me mend, t mbaroje si specialist nndetsesh dhe t hapje kanale, nj mediokritet i papranueshm.

  Kur erdhn nndetset n Shqipri?
  Ajo sht historia m e bukur, m e dhimbshme dhe m komike njhersh. Ne nuk e dinim q kishte filluar nj arje e madhe mes shtetit ton dhe Bashkimit Sovjetik, por q dalngadal po e konstatonim prdit. Kt e prjetuam kur shkuam pr t marr nndetset n bazn ushtarake detare t Balltikut, n Kaleningrad (ish-Kininzberg). Ishte nntori i vitit 1958. Ne kishim vetm disa muaj q ishim kthyer nga Sevastopuli, kur na vjen urdhri q 9 veta do t niseshin n Bashkimin Sovjetik pr t shoqruar nndetset e para, q do t vinin n Shqipri. U gzuam sa m s'bhet.

  Shkuat?
  Po. Ishte, si thash, nntori i vitit 1958. U nism pr n Bashkimin Sovjetik, nnt persona kryesor t brigads s nndetseve. Sipas urdhrit do t paraqiteshim n bazn ushtarake detare t Balltikut, n Kaleningrad (ish-Kinizberg). Arritm ditn e par n Mosk. Atje filloi udia m e madhe, se nuk po shikonim njeri q t na priste. Sipas urdhrit duhej t na prisnin prfaqsues t Drejtoris s Dhjet, si quhej drejtoria e posame e Ministris s Jashtme sovjetike. Mirpo nuk po dukej njeri, as n at ast dhe as pr gjasht or t tjera. Ishim t uritur dhe nuk kishim as nj monedh n xhep, madje s'kishim as pr t folur me telefon. Ngelm gjasht or n mes t aerodromit, kuadrot kryesor t flots shqiptare, t pa ngrn, t pa pir dhe t strlodhur, sikur t ishim dokushdo dhe jo ushtarak. Na mshironin punonjsit e aerodromit, duke na dhn ndonj monedh pr t folur n telefon me ambasadn ton apo me Drejtorin e Dhjet.

  E far prgjigje u jepnin?
  Ia linin njri-tjetrit n dor punn e shoqruesit. ǒta zgjas at turp q sishte vetm pr ne, por pr gjith shtetin pr mnyrn se si na fyenin sovjetikt. Megjithat pas gjasht orsh u kandisn t drgonin nj prfaqsues pr t na uar n nj hotel t zakonshm i cili ndodhej pikrisht n qendr t Mosks afr ekspozits bujqsore.

  Ju dhan pr t ngrn?
  't ngrn more. As at dit dhe as tre dit t tjera, sa arritm n destinacion. Q ta dish, pikrisht t nesrmen na nisn me tren, q nga stacioni i Mosks n at t Kaleningradit. Pa ngrn dhe pa pir. Ishim kthyer n njerz t prvuajtur. Mirpo dhe n tren nuk do t rrinim pak, por tri dit e tri net, dhe ne srish s'kishim asnj grosh n xhep. Flinim n dyshemen e trenit, kur t gjith me paret q kishin, siguronin nga shrbyeset e trenit dyshek, batanije dhe do gj tjetr q u nevojitej, po kshtu siguronin pr t ngrn dhe pr t pir. kshtu pra, ushtarakt e lart t marins shqiptare rrinin t shtrir si t rraskapitur dhe siguronin vetm ndonj got aj pa sheqer, dhurat nga shrbyeset e trenit. Gjithsesi, pas tri ditsh kemi arritur n Kaleningrad, ku na priste n stacion vet komandanti i nndetses s par, q ishte kapiteni i rangut t tret, Kazllovi.

  Pas ksaj u rregullua gjendja?
  Patjetr. Por ishte shum von. Kishte kaluar katr dit qkurse ishim un tokn sovjetike dhe si ta prshkrova u sfilitm dhe u prdhosm sit ishim endacak rrugsh dhe jo personalitetet t larta t ushtris s nj shteti. Kushdo t ishte ai shtet sado q mund ti kishte t ftohta marrdhniet madje mund t ishe edhe n gjendje lufte me t srish prfaqsuesit do tia prisje me rregulla dhe jo tia braktisje. Pastaj un flas pr nj moment q ne nuk i kishim ftohur shum marrdhniet pasi flitet pr vitin 1958 kur ata po na jepnin 4 nndetse dhe nj Baz Lundruese q ata e quanin me emrin Njeminov ndrsa neve e pagzuam me emrin Tomorri. Pra, q t dal n fillim t pyetjes sht se ne vetm tashm pas katr ditsh mundm t uleshim n tavolin dhe t hanim si duhej.

  M bre shum kurioz zoti Dashamir, me faktin se baza lundruese t ciln e prmendt shpesh, madje edhe u ndalt goxha te pagzimet aty dhe ktu etj. Dua t di se far ishte kjo dhe pr far shrbente?
  Bre mir q ma bre kt pyetje se sht nj detaj interesant pr arsyen se baza lundruese kishte aq rndsi dhe vler pr t mos thn m shum se sa nndetsja. Ajo sht si t thuash shtpia apo pallati lvizs. sht n interes t nndetseve, prandaj edhe sovjetikt kur na solln katr nndetset e vitit 1958 pr t cilat ju fola m lart, na dhan edhe bazn lundruese. Ajo peshon plot 5 200 ton dhe sistemon brenda me t gjitha kushtet dhe komoditetet n dhoma shum luksoze plot 450 persona.
  Merreni me mend sa luksoze ishte qkurse Hurshovi kur erdhi n Shqipri dhe bri nj vizit me Emver Hoxhn n Pashaliman ata q t dy fjetn n dhomat e bazs lundruese. Besoj se me kt shembull e kupton m mir rndsin e saj.

  (Vijon nesr)

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Dashamir Ohri: N bazn e nndetseve t Pashalimanit oficert shqiptar kan qen vetm shrbtor t sovjetikve
  Nga Fatos Veliu
  Madhesia e germave:

  Historin e rrall e tregon vet ish-komandanti i asaj baze, i cili hedh drit edhe pr djallzit si na e punuan sovjetikt pr t drejtuar vet nndetset q solln gjoja pr ne
  HYRJE
  Dashamir Ohri sht nj nga veterant e veant q njeh historia e Flots Luftarake Detare e vendit ton. Ai sht komandanti i bazs s nndetseve t Pashalimanit, pikrisht n periudhn q ishte krijuar konflikti i madh me aleatin e hershm, Bashkimin Sovjetik. Figurn e Dashamir Ohrit e ndeshim n rolin e spikatur t komandantit shqiptar t bazs s Pashalimanit, t luajtur me aq mjeshtri nga aktori i famshm Bujar Lako, te filmi artistik, kushtuar atyre momenteve, "Ball pr Ball". Por Dashamir Ohri sht dhe nj nga 17 oficert e par shqiptar q ka mbaruar studimet n vitin 1947 n ish-Jugosllavi, ashtu si sht dhe nj nga specialistt e par t prgatitur n ish-Bashkimin Sovjetik dhe m pas, nj ndr personat e par, i prgatitur pr nndetse po n ish-Bashkimin Sovjetik. (Ka dal n pesshen e tret t shkolls s nndetseve) Kshtu, ai me begraundin e tij historik shnon dhe nj t dhn tjetr, pasi ka qen pikrisht dhe komandanti i nndetses s par shqiptare, t ardhur me nj katrshe nga Bashkimi Sovjetik. Dashamiri ka drejtuar detyra t tilla, q nga komandant i nj nndetseje dhe deri t komandant i grupit t tyre apo zv. komandant i brigads s nndetseve dhe m pas komandant, si dhe detyrn tepr t lart t zv. komandant i Flots Luftarake t Shqipris. M pas me mosprfillje, ai, si dhe shum shok bashkkohs, sht hedhur posht nga shteti i tij, pikrisht n moshn 52-vjeare, kur kishte mundsit m t mira fizike dhe profesionale pr t'i shrbyer shtetit t vet.
  Dashamir Ohri ka ndrruar jet vetm pak muaj m par duke ln n dorn time pr opinionin e gjer nj grumbull dshmish tepr interesante nga t cilat q kur ai jetonte un kam br t njohura pr publikun shum prej ktyre detajeve. Ndrkoh q sot nprmjet faqeve t gazets Standard po bj t njohura pr opinionin, shum histori interesante t treguara me shum pasion dhe profesionalizm prej specialisti nndetsesh.
  Sot q ai nuk jeton m un si gazetar ndjehem mir q oj n dritn e botimit do detaj t jets s tij prej ushtaraku lundruesish nndetar, pr vet faktin se i konsideroj si nj moment amaneti aq m shum q personalisht munda t bj edhe nj kontakt t fundit me t pr ta takuar edhe njher kur msova se jetonte ort e fundit t jets.
  Por far ai m ka treguar personalisht pr ditt e nxehta t prplasjeve me sovjetikt, vetm pak koh si t ndrronte jet?
  * * *
  Ndrsa ka treguar shum detaje t cilat do t preferoja tepr enciklopedik pr nga befasia me t ciln na prezantohen, sot ai po sjell nj tjetr histori t pabesueshme, por q fatkeqsisht sht e vrtet.
  N nj koh q shqiptart paskan menduar se ne kishim nj baz tepr t fuqishme nndetsesh t prbashkt me ushtrin e Bashkimit Sovjetik paska qen vetm nj fasad. Ajo baz dhe nndetset e saja u drejtuakshin vetm nga sovjetikt, ndrsa shqiptart ishin ve shrbtor t tyre. Jo vetm kaq, por t guxonte nj oficer shqiptar t bnte fjal me nj sovjetik, shqiptari pushohej menjher nga puna. Kto dhe t tjera ngjarje t panjohura lexuesi i Standardit do ti msoj pikrisht n intervistn e mposhtme t zotit Ohri, i cili i dha shum pak koh para se t ndrronte jet.

  Zoti Ohri, ndrsa folm ditn e kaluar pr gjith ato peripeci q kaluat kur ngelt pa ngrn katr dit rrugve t Mosks ndrsa kishit shkuar t merrnit nndetset, m bre shum kurioz zoti Dashamir, me faktin e Bazs Lundruese t ciln e prmendt shpesh madje edhe u ndalt goxha te pagzimet aty dhe ktu etj. Dua t di se far ishte kjo dhe pr far shrbente?
  Bre mir q ma bre kt pyetje se sht nj detaj interesant pr arsyen se Baza Lundruese kishte aq rndsi dhe vler pr t mos thn m shum se sa nndetsja. Ajo sht si t thuash shtpia apo pallati lvizs. sht n interes t nndetseve, prandaj edhe sovjetikt kur na solln katr nndetset e vitit 1958 pr t cilat ju fola m lart na dhan edhe bazn lundruese. Ajo peshonte plot 5 200 ton dhe
  sistemonte brenda me t gjitha kushtet dhe komoditetet n dhoma shum luksoze plot 450 persona.
  Merreni me mend sa luksoze ishte qkurse Hurshovi kur erdhi n Shqipri dhe bri nj vizit me Emver Hoxhn n Pashaliman ata q t dy fjetn n dhomat e bazs lundruese. Besoj se me kt shembull e kupton m mir t rndsin e saj.

  Kur u kthyet?
  Pas tri ditsh. U bn gati katr nndetset dhe nj baz lundruese. Fillimisht nisja u b me dy grupe, t cilt kaluan n itinerare t ndryshme dhe s fundmi u takuam n detin e Veriut, q ishte dhe pika e diferencimit t nndetseve(balancimi i peshave). Grupi i par drejtohej nga komandanti i brigads sovjetike, Jegorovi, personazhi i t cilit jepet nprmjet figurs s Zheleznovit, luajtur me aq mjeshtri nga aktori i mirnjohur Sulejman Pitarka. Ai grup prbhej nga nndetsja e par dhe e katrt, si dhe baza lundruese "Njeminov"(m pas u quajt Tomori). Ato kaluan nga Baltiku n Kil-Kanal dhe doln n pikn e takimit n detin e Veriut. Grupin i dyt q prbhej nga nndetsja e dyt dhe e tret, drejtohej nga shefi i shtabit sovjetik, kapiteni i rangut t dyt, Kastromov. N at grup isha dhe un. Pas dy-tri ditsh, si kaluam n jug t ishullit Brholm, mes Suedis - Danimarks, Kadigad - Skadigad, arritm n pikn e takimit. Aty u dha urdhri q t lviznin n njsh-kolon t katrt nndetset dhe baza lundruese, t cilat morn rrugn pr n drejtim t Shqipris.

  E bt leht rrugn?
  S'kam par ndonjher n jetn time aq furtun dhe shtrngat. ohej nndetsja si flet arre n oqean dhe nuk merrej vesh si binte posht. Nuk shikonim njrn nga tjetra. Ishte nxir do gj nga shtrngata dhe malet e dallgve dukej sikur t binte Dajti mbi vete.

  Ju udhtonit n siprfaqe?
  Nuk lejohej posht, pasi dyshohej pr manovra luftarake. Sipas lejes s marr nga shtetet q kalonim, kishim detyr dhe t kontrolloheshim prej tyre. T shikoje aviont si na lshoheshin mbi kok, duke na shoqruar.

  Cili ishte itinerari q prshkuat?
  Gjirin e Londrs, Lamansh, Atlantik, Gjirin e Biskajs (q quhet ndryshe dhe varreza e anijeve), Gjibraltar, Mesdhe, kthyem drejtim nga Siilia dhe dolm n detin Jon, pastaj u futm n gjirin e Vlors dhe prfunduam pas 16 ditsh n Pashaliman.

  I mort pastaj n dorzim nndetset?
  Ktu rinisi meseleja e ln n mes, q kur ishim pr specializim. Kshtu, si filluam q t'i merrnim n dorzim, sipas procedurave, madje pas ndrrimit t flamujve shtetror me ceremoni, na erdhi nj urdhr q u ndrpre do gj n vend. Nndetset do t komandoheshin dhe do t drejtoheshin nga ekuipazhet ruse, ndrsa shqiptart do t ishin vetm dublant, q do t thoshte "t ngroheshim n diell".

  ǒu b me nndetset q sollt nga Bashkimi Sovjetik?
  Kishte rreth dy muaj q kishin ardhur katr nndetset dhe baza lundruese n Pashaliman, ndrsa t gjith ne kuadrot dhe marinart q ishim prgatitur pr ti marr n dorzim nuk po i preknim me dor. Ktu, preteksti ishte si ta thash m par, q ne nuk kishim prfunduar prgatitjen e plot teorike n Sevastopulos. Mirpo gjat ktyre dy muajve, sovjetikt rrinin dhe punonin n nndetse, ndrsa ne shqiptart pastronim territorin dhe hapnim kanale. Me nj fjal, merreshim me pun t rndomta. N kt koh me ardhjen e nndetseve n Shqipri, kudo trumbetohej se u shtua aftsia mbrojtse e atdheut dhe tani kishim nj arsye m shum me se t mburreshim.

  Pse nuk ishte e vrtet?
  Deri n kt koh q po t tregoj ne ishim shum naiv, pasi mendonim q me t vrtet kta kishin ardhur pr tju dorzuar shqiptarve nndetset dhe do t iknin. Mirpo ndodhi e kundrta, ata po bheshin zotr t bazs. Ana tjetr ishte se nndetset, q un ta kam prsritur disa her, nuk i shrbenin mbrojtjes, por kan detyra t tjera dhe sovjetikt pr kt i kishin drguar ktu, pr qllimet e veta.

  Vazhdoi gjat kjo gjendje?
  Katr vite, sa i hoqm qafe, kt pun kishim me ta. U bn t padurueshm, dukej hapur q nuk e kishte njeri mendjen te ne. Situatat, n do koh q kalonte, bheshin m t komplikuara. Ishim kudo inferior dhe nuk guxonte t matej njeri me Jegorovin, se e pakta shkarkoheshe menjher.

  Gjat kohs q ndenjn sovjetikt, msuat dika n prvetsimin e nndetseve?
  Ktu flitet si ekuipazh, pasi detyrat n nndetse jan t prbashkta. Por, q t jem shum i sakt, gjat katr viteve prgatitm efektivat tan n masn m minimale, q po t ta shpjegoj m mir do t t them q u kualifikuam vetm n shkalln e detyrs s par, kur kishim dhe tri detyra t tjera pr t msuar.

  That n fillim se situatat erdhn duke u acaruar?
  Po. Ishin disa momente q u bn t padurueshme. Ata mblidheshin her pas here n prezencn e nj elementi t poshtr, si ta thash edhe n fillim, i cili vinte nga Ambasada Sovjetike n Tiran dhe q ishte admirali Zagrebe. Ai trazonte dhe krijonte gjith ato konflikte. Sa qetsoheshin pak situatat, vinte ai dhe jepte direktiva t reja, t cilat nxisnin n nj nxehtsi t mtejshme. Kshtu, pr shembull, n nj rast, ndrsa ai i kishte mbledhur t gjith n nj takim, po ju thoshte me z t lart q t dgjonim dhe ne: Duhet ta dini, se sado afrimitet q t kihet nga profesori me nxnsin nuk mund t bhen njlloj, prandaj ju kshilloj q t kini kujdes n marrdhnie me ta. Kshtu, ai bnte thirrje q t distancoheshin fare nga ne. N kt koh, u ndrrua dhe komandanti sovjetik i bazs, Jegorovi, dhe n vend t tij erdhi Rriballkoja. Mirpo n radht e marinarve dhe t oficerve filloi nj konflikt i nndheshm, si fillim, se n at koh Shqipria kishte filluar t dilte jasht influencs sovjetike dhe interesohej t afrohej me Kinn.

  Si pasqyrohej ky acarim n radht e vartsve tuaj?
  Nj marinar, oficer a nn oficeri sovjetik, a fardo q t ishte prej tyre, thoshte: nndetset jan tonat dhe ju duhet t rrini urt, ose: ne ju mbajm me buk dhe me fardo gjje, ku keni ju mundsi pr t ecur pa ne etj., etj.. Mirpo sa vinte "rrufeja" nga Tirana, se kshtu i thonim ne me epitetin q i kishim vn Zagrebes, ndizej do gj dhe bhej n shum raste, situata e elementve t caktuar, gati pr grusht. Katr vite kemi qen t prmuar dhe t prdhosur nga sovjetikt n bazn e Pashalimanit, deri sa n fund e morm situatn n dor. Na kishte ardhur t gjithve n maj t hunds. N kto situata dhe m tej, arriti nj moment q ne t mos u besonim m fare, por ta konsideronim njri-tjetrin si armiq. do gj e ruanim nga sovjetikt dhe ata nga ne. Ndam shrbimet dhe forcuam gatishmrit. Tensionimi yn kishte arritur n kulm. N kt periudh t heshtur bri vizitn e tij Nikita Hrushovi, t cilit un i paraqita forcn, por q n qndrimin e mbajtur aty me Enver Hoxhn, ne po kuptonim m shum pr at q do t ngjiste, jo shum m von. Gjithsesi kishim filluar t flinim me kpuc dhe un me komandantin sovjetik t bazs kishim filluar t shkmbenim protestat e para t dokumentuara.

  NNDETSJA

  Nndetset tona, sipas tipit, ishin t mesme,
  t projektit 613.
  sht 75 m e gjat,
  6,3 m e gjer
  dhe lartsi 14 m.
  N uj, kur rri n siprfaqe, pluskon deri n 5 m thellsi.
  * * *
  Nj nndetse mbante kto furnizime:
  * 124 ton naft,
  * 14 ton vaj,
  * 100 ton bateri, e cila kishte plot 124 element me nj pesh prej 600 kg secili,
  *9 ton uj,
  deri n dy ton ushqime,
  * si dhe kompletin e plot prej 12 silursh.

  * * *
  Ekuipazhi i nndetses ishte:

  * 8 oficer
  * 22 nnoficer
  * 60 ushtar

  * * *
  Siluri i nndetses

  *Gjatsi 7 m
  *Pasha 1 ton
  *Distance maksimale e hedhjes 10 km
  * * *
  Baza Lundruese

  Baza jon lundruese e kishte emrin "Tomori".
  ** Ajo peshonte 5200 ton dhe,
  ** sistemonte brenda, me t gjitha kushtet,
  nj kontingjent prej 450 personash.
  (Vijon Nesr)

 5. #5
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  Ish-komandanti i bazs s Pashalimanit dhe personazhi i vrtet i filmit artistik Ball pr Ball, Dashamir Ohri tregon ngjarjen e panjohur. far ndodhi q Enver Hoxha drgoi atje me urgjenc Beqir Ballukun

  Hyrje
  Nj urdhr urgjent i Enver Hoxhs shkon n bazn e prbashkt shqiptaro-sovjetike t Pashalimanit, i cili krkon me do kusht ruajtjen e nndetseve dhe marrjen e tyre pa asnj lloj incidenti. N fund ai saktson: do gj n at baz duhet t bhet pa derdhur as nj pik gjaku sovjetik.
  Kjo ngjarje ka ndodhur pikrisht n vitin 1961, kur Shqipria kishte kaluar n pozicion luftarak prball miqve t saj t hershm, sovjetikve. sht ajo ngjarje, s cils i referohet Ismail Kadareja n kapitullin e librit t tij t famshm Dimri i Madh. Pikrisht ajo ngjarje e prshkruar nga Kadareja nprmjet regjisorit Pirro Milkami u zhvendos n filmin artistik Ball pr Ball.
  Sot pr lexuesit e gazets son jepet dshmia e ish-komandantit t asaj baze, Dashamir Ohri, rolin e t cilit e luan aktori i mirnjohur, Bujar Lako. far ndodhi n t vrtet n at baz, kur ushtarakt shqiptar u urdhruan t marrin nndetset nga duart e sovjetikve, t cilt i kishin mbajtur deri at moment. Si evoluoi situata q filluan provokimet mes radhve t ushtarakve. Ngjarja e ndodhur natn e fundit kur do t largoheshin sovjetikt, ndrkoh q ushtart e tyre filluan t shpartallonin do gj n repart dhe reagimi i komandant Ohrit, i cili i dha admiralit sovjetik, Jegorov vetm 30 minuta koh pr t rivendosur gjendjen. Jan kto disa nga detajet q rrfen pikrisht zoti Ohri n intervistn e tij t mposhtme.  Historia e filmit Ball pr Ball
  Ngjarjet e filmit artistik shqiptar, i cili i kushtohet trsisht divorcit prfundimtar me sovjetikt, jan t zhvendosura pikrisht n ish-bazn e prbashkt t nndetseve n Pashaliman.
  Autori i tij, Ismail Kadare, historin e konflikteve dhe situatat e krijuara n at baz, ku jetonin ushtart e t dy shteteve q befasisht ishin shndrruar n armiq, e ka prmbledhur n nj kapitull t posam n romanin e tij t famshm Dimri i Madh. Ai kapitull ka shrbyer si baz pr tekstin e ardhshm t filmit.
  N periudhn ku zhvendosen ngjarjet e filmit, komandant i brigads s nndetseve apo komandant i bazs, si quhej zakonisht, ka qen Dashamir Ohri. Pikrisht figurn e tij, aktori Bujar Lako nprmjet regjizurs s Pirro Milkanit e ka ngritur n rangun e nj oficeri q prjeton momentet m luftarake pr atdheun e vet. Ndrkoh aktori tjetr i famshm, Sulejman Pitarka prjeton n at film pikrisht figurn e komandantit sovjetik, i cili n t vrtet quhej Jogorov.
  Msohet se gjat xhirimit t atij filmi, i cili ka pasur nj kosto t jashtzakonshme pr shtetin e athershm sht vn n dispozicion e gjith baza e nndetseve si dhe reparte t tjera t marins luftarake. Vet personazhi real i asaj historie, Dashamir Ohri, i cili personifikohet nprmjet figurs s luajtur nga Bujar Lako ka qen konsulent i filmit. Pr kt gj ai ka qen plot gjasht muaj mes aktorve dhe regjisorve t tij.
  Vet zoti Ohri tregon se subjektet kryesore t atij filmi jan pasqyruar si kan ndodhur n realitet, ndrsa kujton se detaje t tilla si prplasje t rndomta dhe nxjerrje pistolete t ushtarve t t dy palve jan improvizime artistike

  (Vijon nga numri i kaluar)

  Zoti Ohri, si e ndienit veten n rolin e komandantit kur bazn e kishit t prbashkt me sovjetikt?
  E vrteta e pamohueshme sht se n kohn q baza ushtarake e nndetseve n Pashaliman ishte s bashku me sovjetikt, ne ishim nnshtruar krejt para tyre. Ne megjithse ishim n bazn ushtarake t shtetit ton, kishim t drejta shum t pakta mbi mjetet luftarake q disponoheshin aty, pr t mos thn q nuk kishim fare. Kjo situat vazhdoi jo nj e dy dit, por pr katr vjet sa qndruan n bazn ton. Kt gj e tha hapur edhe komandanti sovjetik, Jegorov, i cili n nj moment pa kurrfar druajtje u shpreh: Un nuk marr urdhra nga njeri, por varem vetm nga komanda ime n Detin e Zi. Kshtu, shqiptart po paguanin n mnyr t rregullt kto harae q po i kushtonin kaq shum ekonomikisht, saq ty s'ta merr mendja.

  Mund ta shpjegoni m mir harain q paguante populli?
  sht fare e thjesht pr tu kuptuar. Pr t mbrojtur nndetset, t cilat ishin nn komandn sovjetike, kishim krijuar brigadn e mbrojtjes s ujrave, q ishte trsisht n interes t nndetseve dhe q ishte e kompletuar vetm nga shqiptar. Kshtu, i binte q ata dilnin deri n Mesdhe pr detyrat luftarake n interes t shtetit t tyre, ndrsa ne i mbronim. Vitet kalonin dhe situata bhej shum e rnd n lidhje me ta.

  Ju e dinit n ato momente pr arjen q kishte filluar midis krerve t dy udhheqjeve?
  At po ndodhte n t vrtet midis tyre nuk e kuptonim shum, se gjithka mbahej sekret. Por gjithsesi dinim q dika po ndodhte, pasi ajo po reflektohej n mnyrn m t pastr, n radh t par n Pashaliman. Kshtu, befasisht filluan t na vinin sinjale q deri te marinart kishte nisur nj debat politik, q sillte konflikte jo t vogla. M mbrapa kt situat e pam me syt tan edhe te marrdhniet e krerve m t lart t shteteve tona, pra mes Enverit dhe Hrushovit, kur bn vizitn n bazn ton. Ajo na uditi aq sa dhe na befasoi. Ather, ata qndruan n baz, nj dit dhe nj nat, por ne pam dhe kuptuam fare qart se far marrdhniesh ekzistonin mes tyre. T nesrmen i shoqruam pr n Sarand.

  far konstatuat?
  Ka qen viti 1959, q tashm dihet nga t gjith, Nikita Hrushovi bri nj vizit zyrtare n Shqipri. Ai erdhi edhe n Pashaliman, ku shoqrohej nga Enver Hoxha dhe Liri Belishova. Dy brigadat tona, ajo sovjetike dhe shqiptare, ishin rreshtuar prball njra-tjetrs, n t dy kraht e oborrit, ku do t hynte Hrushovi. Un i paraqita forcn. At nat do t flinin t gjith n bazn lundruese Tomorri. Vum re se n dhomn m luksoze q ishte e komandantit t bazs sovjetike, u vendos Hrushovi, ndrsa n dhomn e shefit t shtabit t bazs po t pals sovjetike (se ishim dublant), q ishte e dyta pr nga komoditeti, u vendos t rrinin truprojat e Hrushovit, ndrsa Enveri apo Liri Belishova u vendosn n dhoma t nj kategorie m t ult se t truprojave t Hrushovit. N ato momente vum re menjher se ekzistonte nj ftohje e madhe dhe e dukshme mes Enverit dhe Hrushovit. Kshtu, pr shembull, gjat qndrimit t tyre n t njjtin vend, ata t dy nuk u bn asnjher bashk pr t kaluar kohn e lir. Vetm kur shkonte orari pr t ngrn, Enveri i bnte ftesn si i zoti i shtpis q ishte. T nesrmen, sipas programit, u nisn pr n Sarand po me bazn lundruese, ku fjetn t shoqruar dhe nga anijet luftarake t mbrojtjes s ujrave.

  U reflektua ajo klim dhe n marrdhniet tuaja me sovjetikt n baz?
  sht e vrtet. Por pr t qen m i sakt po ju them se ka qen fundi i vitit 1959 kur ne, n mnyrn m t dukshme po e shihnim njri-tjetrin jo m si aleat, por si armiq t vrtet. Mbanim doreza komunikimi sa pr sy e faqe, por q nga t dy palt kishte nj urrejtje t madhe. N ato momente dihet se si u zhvillua takimi i Bukureshtit dhe t gjitha takimet e tjera deri n mbledhjen e 81 partive n Mosk. T gjitha ato pasqyroheshin n mnyrn m t zellshme n bazn e prbashkt, i thnin. Aty her pas here vinte nga ambasada admirali Zagrebe dhe orodiste dynjan. Po t vinte ai, dihej q kishim nj shkall distancimi m t madh se hert e tjera. Kshtu, si ka ikur Hrushovi, nuk kaluan shum dit dhe Zagrebe erdhi tepr i karikuar n baz, duke u thn sovjetikve (t vetve) q ju jeni profesort dhe shqiptart jan kursantt tuaj, prandaj kujdes n marrdhniet me ta, nuk duhet t bhet profesori me nxnsin nj i vetm.

  Po ju si reagonit?
  E vuanim sa m s'bhet. Le kur e dinim q njerzit, pra shqiptart, nuk kishin dijeni se far po mbanin n kurrizin e tyre. Madje e konsideronin si fitore bazn q na e oi ekonomin prtok, pasi vetm naft nj nndetse do jo m pak se 124 ton e le m t tjerat, ata qindra djem q rrinin n dispozicion t rusve dhe kta t fundit thoshin, jemi profesort.

  Ju nuk kishit lundruar asnjher n nndetse vetm?
  Ne nuk kishim msuar fare dhe ata nuk kishin dorzuar asgj. Kishim prvetsuar vetm detyrn e par, kur kishim kaluar dhe tri t tjera. Mirpo kishin kaluar katr vjet, kshtu q ne n nndetse lundronim kur donin ata. Kur vinte ndonj ekip ndrkombtar pr inspektim, se ashtu u b aty, vend pelegrinazhi pr kdo q vinte n Shqipri, ne pastronim territorin dhe fjetoret, ndrsa sovjetikt merreshin me nndetset.
  E dinim q nuk do na mundsonin kurr, prandaj dhe ne po merrnim masat tona q t mos tregoheshim kaq t nnshtruar, por q, gjithsesi, aty nga viti 1960 filloi nj konflikt i paprballueshm. Po na vinin provokime nga t gjitha drejtimet.

  far provokimesh?
  Q nga marinart, nnoficert dhe deri tek oficert rus, n t gjitha kontaktet q kishin me njerzit tan, u thoshin, pr shembull: Ne ju mbajm me buk; nndetset jan tonat; ju do ta psoni po u matt me ne; ju jeni mijra, ne jemi miliona etj..

  E si vepronit ju si komandant i bazs n kto momente?
  Vepronim vetm me protesta te njri-tjetri, ne komandantt e dy palve.

  Si protestonit?
  Duhet ta kesh parasysh, besoj, filmin artistik Ball pr ball. Kishim si vend takimi nj kabin, pr shembull, t komandantit t bazs sovjetike n bazn lundruese. Kur m vinte nj informacion i till, q kishte pasur nj provokacion, un bja regjistrimin n librin prkats dhe ftoja n takim, n kabinn e prcaktuar, admiralin sovjetik Rribillko (sepse Jegorovi u zvendsua me Rrabillkon). Ai, sipas ftess, m priste madje dhe me pije apo me ndonj gj tjetr. Si bnim prshndetjet e rastit, i thoja pastaj qllimin e takimit, pr shembull: Shoku admiral, un kam ardhur t denoncoj nj veprim t marinarit tuaj, i quajtur q n nj takim q ka pasur me marinarin ton , e ka krcnuar kt t fundit, duke i thn , pr kt ne mendojm se sht br me nj qllim t caktuar. Ndrsa ai, prgjithsisht, gjithka q i thosha i mbante shnim dhe ndrkoh prgjigjej: Nuk kam dijeni, do t interesohem t marr informacionin n rrugt e mia dhe do t takohemi prap pr kt problem. M mbrapa ndodhte q sinformohej, m ftonte mua n takim, ku n prgjithsi varionte biseda me formuln e njohur: Po, sht e vrtet q ka ndodhur nj incident i till me dy marinart tan, por vetm se nuk ishte ashtu si na that ju. Problemi ka qen te marinari juaj ka qen shkaktari i asaj q ka ndodhur, prandaj jemi ne ata, q po protestojm me forc pr sa ka ndodhur, me dshirn e madhe q mos t prsriten m raste t tilla. Dhe kshtu, her un e her admirali Rrabillkon loznim si kungulli me kungulleshkn. Mirpo kto gjra po vinin drejt kulmit t pashmangshm, derisa n momente t caktuara po vreheshin dhe konflikte fizike. Pas shum ditsh, si kishte ardhur kjo situat, kujtojm ktu q ishte viti 1961, m vjen porosia e veant nga Enver Hoxha.

  far urdhri ju drgoi Enver Hoxha?
  Ishte fillimi i vitit 1961. M thrrasin n komandn qendrore t Flots Luftarake Detare, komandant i s cils, pas arrestimit t Teme Seikos, kishte ardhur vet ministri i Mbrojtjes, Beqir Balluku. Fare shkurt dhe pa shum ceremoni, Beqir Balluku u shpreh: Po vij i drguar direkt nga shoku Enver, i cili ju urdhron n mnyrn m t prer dhe t padiskutueshme q: Gjak sovjetiku, ktu nuk do t pikoj n asnj mnyr. Ndrkoh, duhet t merrni t gjitha masat t ruhen nndetset nga do gj, sidomos nga sabotimet. Duhet t bni kujdes q t mos ndodh ndonj rrmbim nndetseje nga ana e sovjetikve. Q sot, shoku Dashamir Ohri, shoku Enver ju urdhron q ju dhe forcat q drejtoni nuk do t jeni m dublant, por marinar t vrtet n teknikn, q sht dislokuar n bazn ton. Pra, n nj prmbledhje, po t them q t administroni me nerva t tendosura bazn, duke e br pron tuajn dhe duke mos lejuar q t ndodh asnj incident.

  ( vijon nesr )
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kush e di me saktesi se.. cfar jan mes vedi.. Dashamir Ohri me Edip Ohrin?

  Mos jan djem xhaxhallaresh?
  Appo vllezer?

  Ne inagurimin e anijes se re ne pasha liman.. ministri Imami kishte ftuar te bijen e Dashamir Ohrit..
  Shum mire ka bere..

  Pra.. i ngrati beqir i con Dashit porosite e enverit..
  pra me ane te "mutimutit" beqir..Enveri jep porosi si te mbronet Pasha Limani..

  lol

  e mbajti 40 vjet minister te mbrotjes pastaj e quajti m.ut m,.uti.. e i futi plumbin..

  po ashtu dhe te ngratin kadri..

  pun m.uti..o shokni..


  .
  Thx ju qe sollet kujtimet e admiralit..

  ..

 7. #7
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Ju tregoj natn e prgjakshme n Pashaliman kur u prleshm me grushte me sovjetikt


  Ish-komandanti historik i bazs s nndetseve shqiptare pr her t par tregon detajet e shumprfolura t nats s 4 qershorit t vitit 1961 kur ushtart sovjetik vendosn t shkatrronin nndetset q do t mbeteshin n Vlor. Cilat qen debatet e bra n mesnat nga dy admiralt dhe urdhri q morn ushtart tan.  Hyrje

  Nj urdhr urgjent i Enver Hoxhs shkon n bazn e prbashkt shqiptaro-sovjetike t Pashalimanit, i cili krkon me do kusht ruajtjen e nndetseve dhe marrjen e tyre pa asnj lloj incidenti. N fund ai saktson: do gj n at baz duhet t bhet pa derdhur as nj pik gjaku sovjetik.
  Kjo ngjarje ka ndodhur pikrisht n vitin 1961, kur Shqipria kishte kaluar n pozicion luftarak prball miqve t saj t hershm, sovjetikve. sht ajo ngjarje, s cils i referohet Ismail Kadareja n kapitullin e librit t tij t famshm Dimri i Madh. Pikrisht ajo ngjarje e prshkruar nga Kadareja nprmjet regjisorit Pirro Milkami u zhvendos n filmin artistik Ball pr Ball.

  Sot pr lexuesit e gazets son jepet dshmia e ish- komandantit t asaj baze, Dashamir Ohri, rolin e t cilit e luan aktori i mirnjohur, Bujar Lako. far ndodhi n t vrtet n at baz, kur ushtarakt shqiptar u urdhruan t marrin nndetset nga duart e sovjetikve, t cilt i kishin mbajtur deri at moment. Si evoluoi situata q filluan provokimet mes radhve t ushtarakve. Ngjarja e ndodhur natn e fundit kur do t largoheshin sovjetikt, ndrkoh q ushtart e tyre filluan t shpartallonin do gj n repart dhe reagimi i komandant Ohrit, i cili i dha admiralit sovjetik, Jegorov vetm 30 minuta koh pr t rivendosur gjendjen. Jan kto disa nga detajet q rrfen pikrisht zoti Ohri n intervistn e tij t mposhtme.  Sovjetikt filluan katrahurn
  Ishte ora 23.00 e dats 4 qershor. M bie dera e dhoms, ku m s shumti rrija pa fjetur dhe njoftohem q situata me marinart sovjetik po dilte nga kontrolli, ata po shkatrronin gjithka, sidomos dokumente.
  Dola nxitimthi dhe far t shikoja?!
  Ishte provokimi m i madh q mund t na bnin, kishte ardhur momenti, nuk mund t prisnim m. N ato aste jam ndodhur vetm fare dhe s'm ngelej gj tjetr, vese t veproja me iniciativ.

  Ohri i jep ultimatum admiralit sovjetik
  Pas katrahurs q ushtart sovjetik po bnin n baz, shkova me shpejtsi suferine n zyrn e admiralit sovjetik dhe tr trsllim i thash: Shoku admiral, njerzit tuaj na kan shkatrruar gjithka, kjo sht dika e qllimshme, por edhe ne nuk do ju japim mundsin q t mund t luani kaq leht. Un si komandanti shqiptar i bazs, q ju e dini se ndodhet n Shqipri, po ju deklaroj q brenda 30 minutash, n qoft se nuk merrni masa q t rivendosni situatn, ather do t prgjigjeni pr at ka do t ndodh ktu.


  (Vijon nga numri i kaluar)

  Zoti Ohri, megjithse e theksuam disi momentin kur nprmjet Beqir Ballukut ju erdhi n bazn e nndetseve ku ju ishit komandant urdhri i Enver Hoxhs. Pr ta rikujtuar disi dhe pr t vijuar kt intervist t fundit me ju doja t ritheksonit edhe nj her se cili ishte urdhri q ju drgoi Enver Hoxha?
  Ishte fillimi i vitit 1961. M thrrasin n komandn qendrore t Flots Luftarake Detare, komandant i s cils, pas arrestimit t Teme Seikos, kishte ardhur vet ministri i Mbrojtjes, Beqir Balluku. Fare shkurt dhe pa shum ceremoni, Beqir Balluku u shpreh: Po vij i drguar direkt nga shoku Enver, i cili ju urdhron n mnyrn m t prer dhe t padiskutueshme q: Gjak sovjetiku, ktu nuk do t pikoj n asnj mnyr. Ndrkoh, duhet t merrni t gjitha masat t ruhen nndetset nga do gj, sidomos nga sabotimet. Duhet t bni kujdes q t mos ndodh ndonj rrmbim nndetseje nga ana e sovjetikve. Q sot, shoku Dashamir Ohri, shoku Enver ju urdhron q ju dhe forcat q drejtoni nuk do t jeni m dublant, por marinar t vrtet n teknikn, q sht dislokuar n bazn ton. Pra, n nj prmbledhje, po t them q t administroni me nerva t tendosura bazn, duke e br pron tuajn dhe duke mos lejuar q t ndodh asnj incident.

  Si e ndjet veten pas ksaj?
  Kjo ishte situata q dhe mund t vdisje, momenti nuk dihej se far sillte. Mendjen e ndam prfundimisht q asaj situate do t'i prgjigjeshim me t gjitha mundsit. Ktu mund t them se fal atyre njerzve t mrekullueshm, me t cilt kam punuar, duke filluar q nga marinart e thjesht, te nnoficert, oficert, prfshi ktu sidomos komandantt e nndetseve, shefat e shtabit t brigads, komisart e t gjith t tjert q tani nuk po i prmend, por q ndrsa i kujtoj, m bjn q t ndjehem i mallngjyer (befasisht prlotet dhe krkon falje). A e di far situatash kan ardhur n ato momente!? Vetm me shok t mir dhe njerz q t kuptojn mund t prballoje gjith at stuhi q t mos dilja i turpruar para popullit tim, i cili m kishte besuar komandn e bazs m t rndsishme n Shqipri n at koh. Ishin t gjith njerz t mrekullueshm dhe t prkushtuar n maksimum dhe m e veanta ishte se t gjith nuk pyesnin pr jetn prball shtjeve kombtare. Ishim prgatitur t luftonim me far t kishim, por vetm me arm kurrsesi, se ata shkak krkonin, madje po na provokonin do dit. Megjithat, pas thirrjes s Enver Hoxhs se ishim zotr t nndetseve, na kishte inkurajuar mjaft. Nuk duroheshin m ata.

  Po nndetset, a nuk ishin sovjetike?
  Dgjo, shum sht abuzuar me kto thnie, madje dhe n filmin Ball pr ball sht ln t kuptohet se gjithka u vendos n Vlor. Mirpo, situata dhe do gj u diskutua n Tiran. Pr kt erdhi pikrisht zv. ministri i Punve t Jashtme t Bashkimit Sovjetik, Firubi (i shoqi i antares s Byros Politike t B. S., Furcevs), i komanduar direkt nga Hrushovi, i cili shoqrohej nga komandanti i flots s Detit t Zi, Kasatonov. Nga pala shqiptare, i autorizuar direkt nga Enver Hoxha, merrte pjes n takim zv. ministri i Punve t Jashtme Halim Budo, bashk me zvendsin e tij, Hito akon. Aty pas debatesh, argumentesh dhe kundr argumentesh, pr dy dit u vendos si prfundim q katr nndetset e para dhe baza lundruese Tomorri, prej 450 vendesh t na ngeleshin neve, ndrkoh baza tjetr lundruese prej 700 vendesh dhe 8 nndetset e tjera t mbeteshin t sovjetikve.

  Ishit n dijeni se mbi far kriteresh u morn kto vendime?
  Nuk e di dhe as u interesova, pasi un isha ushtarak dhe ato ishin probleme qeveritare.

  Zoti Ohri, ju lutem mund t na prshkruani natn e fundit q ikn sovjetikt prfundimisht nga Shqipria?
  Kur sovjetikt ikn prfundimisht, ka qen data 6 qershor 1961. Q n fillim t marsit, ne kishim kaluar n gatishmri zjarri numr nj. T gjith flinim n repart me rroba veshur. Askush prej muajsh nuk takonte dot familjen, megjithse i kishim vetm gjysm ore larg q nga reparti. Mua ma kishte prsritur edhe nj her Hysni Kapo porosin q na kishte drguar Enver Hoxha. Ai m tha prer: Dashamir, po qe se je gjaknxeht, mos e merr armn me vete. Nuk duhet t ket pik gjaku sovjetik, se ata kt krkojn. Le t ktheheni t vdekur, por ta dini se gjakftohtsia juaj do t'i shrbej shum popullit. Ai m la t kuptoja se kush nuk ishte i aft t'i bnte ball asaj situate, le t largohej pa problem. Kshtu q ne i kishim t gjitha armt pa fishek dhe t gjith njerzit tan jan treguar shum t duruar dhe tepr modern. Kshtu po kalonin ditt dhe tensioni yn rritej. Frika se mos na rrmbehej ndonj nndetse, nuk ishte dika e kot. Ata dukeshin q po merrnin masa pr gjithka. Vet marinart e tyre u thoshin tanve q nndetset jan tonat dhe nuk ka pse t'jua lm juve. Mirpo kt e tha dhe vet admirali, i cili n nj takim t zakonshm q un pata me t, pr t'i thn se kshtu ishte shprehur marinari i tyre, m tha: Kt ju duhet ta kuptoni, q ato tonat jan dhe s'ka si t bhen tuajat dhe aty ku kapeni ju pr mbledhjen e Tirans, q u takuan zv. ministrat tan t jashtm, nuk sht argument. Ju duhet ta dini q ajo ishte propagand qeveritare etj., etj., biseda t ksaj natyre, q binin sinjale pr dika serioze q mund t ndodhte.

  Po ju si u prgjigjt?
  U prgjigja me t njjtat tone: Ato jan tonat dhe do t ngelen tonat, se ka disa marrveshje q dhe ju keni prfituar nga ne, prandaj shoku admiral po ju kshilloj t mos ndrmerrni aventura.

  Kur erdhi ndarja prfundimtare?
  Kshtu kaluan tre muaj, deri n orn 23.00 t dats 4 qershor, duke u gdhir dita e 5 qershorit. M bie dera e dhoms, ku rrija me nj sy fjetur dhe nj sy zgjuar. Njoftohem se situata me marinart sovjetik po dilte nga kontrolli, ata po shkatrronin gjithka, sidomos dokumentet. Dola nxitimthi dhe far t shikoja, kudo letra dhe dokumentet sekrete q kishim ne. Ishte provokimi m i madh q mund t na bnin. Kishte ardhur momenti, nuk mund t prisnim m. N ato aste jam ndodhur vetm fare dhe s'm ngelej gj tjetr, vese t veproja me iniciativ.


  Pse, ku i kishit kolegt e tjer?
  Komisari i bazs, kapiteni i rangut t dyt, Pal Carapuli, me kompanin e sigurimit ishte te shtpit e ushtarakve dhe pr t siguruar depot e rezervave, shefi i shtabit, Pirro Kola (kapiten i klasit t dyt) ishte me efektivt n gatishmri n bazn lundruese pr t marr situatn n do tentativ pr rrmbim nndetsesh. Ndrsa un rrija n anijet tona diku afr, q n do moment t ndrhyja me forca t freskta.

  Si vepruat n at situat kur pat sovjetikt?
  Nuk pyeta m pr protokolle apo pr ceremonira kortezie. Ashtu tr nerva si isha, shkova menjher, jo vetm pa njoftuar por edhe pa trokitur, duke i thn: Shoku admiral, njerzit tuaj na kan shkatrruar gjithka. Kjo sht dika e qllimshme, por edhe ne nuk do ju japim mundsin q t mund t luani kaq leht. Un si komandanti shqiptar i bazs, q ti e di se ndodhet n Shqipri, po t deklaroj q brenda 30 minutash, n qoft se nuk merr masa q t rivendossh situatn, ather do t prgjigjeni pr at q do t ndodh ktu. Pastaj dola duke trhequr dern me furi dhe menjher mora grupin e gatshm t brigads dhe caktova kudo shrbimet e rojeve me shqiptar. Kt e nisa q nga oficeri i rojs deri te rojet, madje t dubluara. Sovjetikt u shokuan nga kjo ndrhyrje e menjhershme dhe kaq energjike. Ushtart tan po fluturonin npr territor pr t zbatuar detyrat e marra. Kudo dgjoheshin vetm komandat tona. Ishte situat emocionale, por tepr e nevojshme. Ndrkoh u dha urdhri nga shefi i shtabit t bazs, q efektivt e katr nndetseve t zinin nndetset. N kampin ton u b nj mobilizim i jashtzakonshm dhe ishim n pritje t asaj q do t ndrmerrnin ata. Gjithsesi, ne i kishim zn nndetset dhe bazn ton lundruese dhe tani na ngelej q t'i ruanim me gjak po t qe nevoja. Kishim t dhna q n kodrat prreth, artileria dhe kmbsoria jon ishte dislokuar n gatishmri pr t hapur zjarr.

  far bri admirali?
  Kur pa se gjithka ishte e kot dhe se ne ishim aq t vendosur, madje edhe t vdisnim, m thirri vetm pas 20 minutash si kisha filluar nga kto veprime. Ai m tha: Shoku Ohri, pr t shmangur do incident mes njerzve, q un dhe ti komandojm, urdhrova q t gjith marinart dhe t gjith efektivt tan t trhiqen n kazerm dhe t mos ken asnj kontakt me tuajt. Kshtu besoj se i shrbejm m mir qetsis dhe situats normale midis nesh, q t ndahemi me respekt. E kuptova q ishte e vetmja rrug, q i kishte ngelur Rriballkos, por gjithsesi e prshndeta q m n fund arriti t na kuptonte. Kshtu, t nesrmen n datn 5 qershor, gjithka ishte shqiptare. Kudo shikohej entuziazm. N do vendroje ishte marinari yn dhe n nndetse ishin njerzit tan, q kishin pritur pr katr vjet mafiozt sovjetik pr t na i dhn. Megjithat, ajo dit q prisnim, erdhi. Ne morm nndetset, t cilat jan trashguar deri sot.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kola thoshte..

  dal ne mjes ne kafe te madhe e i fus i rren..
  kur vi ne dark ma tregon gruja e i besoj dhe vet..

  pra rrena merr dhen e ndryshon ne koh e hapsir e arrin dhe vet te zotin ta sugjestionoje..

  dhe me libra-pallavrat e kadares ka ndodhur kjo..

  vet ushtaraket duke u matufepsur nga pordhollogjia e ppsh-se qe kadare i sofistikonte artistikishto-mutavisht.. jan influencuar.. e kan harru te verteten duke perpunuar ne koke pallavren zyrtare..

  megjithate Dash Ohri nuku e ka pesuar shume nga kjo.. industri..
  psh nuku e fsheh se ishte hito cakua atje ne ato bisedimet..

  pra filmi perballimi ishte nje pallaver sikurse cdo film shqiptar i asaj kohe..

  pak a shum ngjarjet jan sic i thot dashi.. por per ti marr vesh tahmm duhen lexuar dhe kujtimet e zyrtarve te lart sovietik te asaj kohe sidomos sekretaret e stalinit hrushovit etj..

  shkurt enveri tallte bithen me te gjithe..tepke si edvini tani.. qe i sjell te gjith rrotull..

  ..

  ushtaraket tan ishin legena.. si gjithe zyrtaret e larte te asaj kohe..
  sapo e kan arrestuar teme sejkon.. e asnji ushtarak nuk cohet ti thot dulles.. boll more qen i cove gjith njerzit birucave..

  joo.. mezallah..

  e hengri x..pun e madhe..

  mirpo..

  u tuten athere te gjithe.. e pastaj u a kerru karabelane nje nga nje enveri te gjithve..

  psh vite me vone nga kjo kohe vate ne biruc..dhe gjenerali i aviacionit.. edip ohri.. kushua i dashamirit..

  tmerr..
  kan bere sehir..
  vate hitua ne biruc..
  nuku folen..
  e keshtu me radhe..

  ..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •