Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875

  Dashuria sht m tepr se e verbr!

  far shohin t verbrit, nuk shohin t dashuruarit. Kshtu thot njeriu i urt.....

  Edhe sikur t kishte t drejt, megjithat Un do t zgjedhja t mos shoh m shum se nj i verbr. sht pikrisht dashuria q njeriun e determinon, si "Qenien m superiore" t ktij planeti.
  Nuk sht as puna, as kreativiteti, as atributet e tjera... Dashuria.....

  Pse Dashuria na qenka ndjenja m e lartsuar?
  Sepse Njeriu sht pjell e saj.

  Dikush mund t thot, po edhe kafsht johumane kultivojn nj "lloj dashurie".
  Ndoshta po, por nuk sht e njejt, t kultivosh nj "lloj Dashurie", dhe t Dashurosh!
  Njeriu, nuk bn thjesht veprime instiktive, t parashkruara sipas nj "kodi" natyror........
  Ai, dashurin e shpreh si nj "trsi" veprimesh- kujdesi, ngrohtsia, sakfrifica, butsia, fjala (vargu), knga etj...

  T dashurosh nuk sht gj e thjesht dhe nuk sht gj e leht, megjithat ja vlen. Asgj m shum se dashuria nuk e fisnikron njeriun, ajo sht e lartsuar edhe ather kur njeriun e prplas pr tok, edhe ather kur e plandos pa frym, sepse pikrisht ky moment
  do ta ngrej at si Feniks, n nj zgjim t ri (dashuri t re).......

  Dikur, kisha bindjen se zemra e njeriut i ngjan nj akumulatori (baterie), dhe kur zbrazet njher m nuk shrben dot.
  Tani m vjen t qesh, sepse te zemra puna qndron krejtsisht ndryshe.
  Sa m shum q "goditet" aq m shum sht e prirur t dashuroj srish,(bile edhe m shum, edhe m zjarrt).

  Njerz, dashuroni pa frik q nj dit do t mbeteni "bateri" e zbrazur, derisa dashuroni-jetoni.
  E jeta sht tmerrsisht e shkurtr.
  Dashuria ta zgjat dhe Jetn.....
  "Carpe Diem"

 2. #2
  ღ Ƴℓℓʓ ღ Maska e RiGerta
  Antarsuar
  01-11-2010
  Vendndodhja
  Perendim
  Postime
  946
  Thuhet qe dashuria eshte e verber. Ne te vertete ajo te verbon. Syte e dashurise shpesh jane te mbyllur nga emocionet ose te perqendruar vetem ne personin qe e ndjejm. Shpesh dy te dashuruar bejne ngjeste qe te terheqin vemendjen. Ato jane te perqendruar ne njeri tjeterin sa nuk shikojne njeri tjeter perrreth. Dashuria eshte kjo qe eshte, e ka kuptimin e saj edhe kur te dehe edhe kur te verbon edhe kur te ben te sillesh si femije.
  Mɛ мιяɛ тɛ ʝɛм иɛ ɛяяɛƨιяɛ ɛ тɛ и∂ʝɛʝ αяσмɛи ɛ ∂яιтɛƨ, ƨɛƨα тɛ ʝɛм иɛ ∂яιтɛ ɛ тɛ мσƨ ɛ ƨнσн ғαяɛ✿⊱╮

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Shkenca
  Antarsuar
  29-09-2012
  Mosha
  39
  Postime
  1,424

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  E kisha te ruajtur kete tekst
  ne kete menyre u verbua Dashuria...

  Marrezia vendosi ti therriste te gjithe miqte per nje kafe.
  Pasi pine kafen, Marrezia propozoi: ”A luajme kukafshehti?”
  -Kukafshehti? E cfare eshte?- pyeti Kurioziteti.
  -Kukafshehti eshte nje loje. Une numeroj deri ne 100 dhe ju fshiheni.
  Kur te mbaroj numerimin,do ju kerkoj dhe i pari qe do te gjej do te jete ai i rradhes per te numeruar.
  Te gjithe pranuan pervec Frikes dhe Dembelizmit.
  -1,2,3.., dhe Marrezia filloi te numeronte.

  Nxitimi, u fsheh i pari , ku mundi te gjente.

  Turpi, si gjithmone tere turp, u fsheh mes pemeve.

  Gezimi, vrapoi ne mes te kopshtit.

  Trishtimi, filloi te qante sepse nuk po gjente nje vend te pershtatshem per tu fshehur.

  Zilia iu bashkua Triumfit dhe u fsheh prane tij pas nje shkembi.

  Marrezia vazhdonte te numeronte ndersa miqte e saj po fshiheshin.

  Deshperimi ishte e deshperuar duke pare se Marrezia ishte tashme tek 99 -100-bertiti Marrezia-dhe filloi te kerkonte.

  I pari qe u zbulua ishte Kurioziteti, pasi nuk mund ta frenonte veten nga ankthi se kush do zbulohej i pari. Marrezia shikoi Dyshimin siper nje gardhi i cili nuk po dinte se nga cila ane e gardhit te shkonte.

  Dhe keshtu me rradhe zbuloi Gezimin, Trishtimin, Turpin. Kur te gjithe ishin mbledhur, Kurioziteti pyeti:

  -Ku eshte Dashuria? Askush nuk e kishte pare.Marrezia vazhdoi ta kerkonte, u ngjit dhe maje malit, prane lumenjve, pas shkembinjve. Por nuk e gjeti Dashurine.

  Duke e kerkuar gjitheandej Marrezia pa nje grumbull shkurresh, mori nje shkop dhe filloi te hapte deget e shkurreve.Ne nje moment u degjua nje e bertitur. Ishte Dashuria qe bertiste, pasi shkopi i kishte hyre ne sy. Marrezia nuk dinte cfare te bente. Kerkoi falje, iu lut Dashurise qe ta falte , madje i premtoi dhe se do ta shoqeronte gjithmone. Ne fund Dashuria e fali. Sot, Dashuria eshte e verber dhe Marrezia e shoqeron ngado...
  ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

 4. #4
  1.2.3...I
  Antarsuar
  10-09-2005
  Postime
  1,967

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  ....E cfare nuk lexuam per dashurin,por hic su mesoka duke lexu...

  Procesi i t rnit n dashuri zgjat m pak se nj sekond

  Procesi i t rnit n dashuri te disa persona zgjat m pak se nj sekond. N t vrtet, mjafton vetm nj e pesta e sekonds q t ndiheni se ju ka goditur shigjeta e Amorit.
  Studimet kan treguar se si procesi i t rnit n dashuri sht ngjashm me at kur dikush prdor kokainn. Kur personi bie n dashuri, 12 rajone t trurit fillojn t punojn prnjher dhe prodhojn dopaminn, adrenalinn, oksitocinivazopresin, t cilat lirohen njkohsisht. Kto substanca kimike jan shkaktart e asaj ndjenje t krisur dhe t mbl.

  Ky zbulim ka iniciuar pyetjen a bie n dashuri zemra apo truri yn?

  Sipas mendimit t hulumtuesve nga Universiteti Syracuse, kjo gj vrtet ka t bj me trurin, e jo me zemrn. Ata, kan konstatuar q zemra sht vetm nj koncept pr t cilin e lidhim t rnt n dashuri. Madje efekt i dridhmave t stomakut sht vetm pasoj e aksionit t trurit dhe e lirimit t adrenalins.

  Dashuria sht ajo, q njeriun e bn njeri, aftsin pr t ndjer dhe t mos ndjer.
  Ndonjeher pret "nje jete" dhe ste vjen,kjo u dashka thjesht nje sekond .......:S

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  Dashuria fjal pr fjal e ndryshon trurin kshtu


  https://tiranapost.al/stil-jete/dash...keshtu-i515186

  Tiranapost.al

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •