Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874

  Dashuria sht m tepr se e verbr!

  far shohin t verbrit, nuk shohin t dashuruarit. Kshtu thot njeriu i urt.....

  Edhe sikur t kishte t drejt, megjithat Un do t zgjedhja t mos shoh m shum se nj i verbr. sht pikrisht dashuria q njeriun e determinon, si "Qenien m superiore" t ktij planeti.
  Nuk sht as puna, as kreativiteti, as atributet e tjera... Dashuria.....

  Pse Dashuria na qenka ndjenja m e lartsuar?
  Sepse Njeriu sht pjell e saj.

  Dikush mund t thot, po edhe kafsht johumane kultivojn nj "lloj dashurie".
  Ndoshta po, por nuk sht e njejt, t kultivosh nj "lloj Dashurie", dhe t Dashurosh!
  Njeriu, nuk bn thjesht veprime instiktive, t parashkruara sipas nj "kodi" natyror........
  Ai, dashurin e shpreh si nj "trsi" veprimesh- kujdesi, ngrohtsia, sakfrifica, butsia, fjala (vargu), knga etj...

  T dashurosh nuk sht gj e thjesht dhe nuk sht gj e leht, megjithat ja vlen. Asgj m shum se dashuria nuk e fisnikron njeriun, ajo sht e lartsuar edhe ather kur njeriun e prplas pr tok, edhe ather kur e plandos pa frym, sepse pikrisht ky moment
  do ta ngrej at si Feniks, n nj zgjim t ri (dashuri t re).......

  Dikur, kisha bindjen se zemra e njeriut i ngjan nj akumulatori (baterie), dhe kur zbrazet njher m nuk shrben dot.
  Tani m vjen t qesh, sepse te zemra puna qndron krejtsisht ndryshe.
  Sa m shum q "goditet" aq m shum sht e prirur t dashuroj srish,(bile edhe m shum, edhe m zjarrt).

  Njerz, dashuroni pa frik q nj dit do t mbeteni "bateri" e zbrazur, derisa dashuroni-jetoni.
  E jeta sht tmerrsisht e shkurtr.
  Dashuria ta zgjat dhe Jetn.....
  "Carpe Diem"

 2. #2
  ღ Ƴℓℓʓ ღ Maska e RiGerta
  Antarsuar
  01-11-2010
  Vendndodhja
  Perendim
  Postime
  946
  Thuhet qe dashuria eshte e verber. Ne te vertete ajo te verbon. Syte e dashurise shpesh jane te mbyllur nga emocionet ose te perqendruar vetem ne personin qe e ndjejm. Shpesh dy te dashuruar bejne ngjeste qe te terheqin vemendjen. Ato jane te perqendruar ne njeri tjeterin sa nuk shikojne njeri tjeter perrreth. Dashuria eshte kjo qe eshte, e ka kuptimin e saj edhe kur te dehe edhe kur te verbon edhe kur te ben te sillesh si femije.
  Mɛ мιяɛ тɛ ʝɛм иɛ ɛяяɛƨιяɛ ɛ тɛ и∂ʝɛʝ αяσмɛи ɛ ∂яιтɛƨ, ƨɛƨα тɛ ʝɛм иɛ ∂яιтɛ ɛ тɛ мσƨ ɛ ƨнσн ғαяɛ✿⊱╮

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Shkenca
  Antarsuar
  29-09-2012
  Postime
  1,424

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  E kisha te ruajtur kete tekst
  ne kete menyre u verbua Dashuria...

  Marrezia vendosi ti therriste te gjithe miqte per nje kafe.
  Pasi pine kafen, Marrezia propozoi: ”A luajme kukafshehti?”
  -Kukafshehti? E cfare eshte?- pyeti Kurioziteti.
  -Kukafshehti eshte nje loje. Une numeroj deri ne 100 dhe ju fshiheni.
  Kur te mbaroj numerimin,do ju kerkoj dhe i pari qe do te gjej do te jete ai i rradhes per te numeruar.
  Te gjithe pranuan pervec Frikes dhe Dembelizmit.
  -1,2,3.., dhe Marrezia filloi te numeronte.

  Nxitimi, u fsheh i pari , ku mundi te gjente.

  Turpi, si gjithmone tere turp, u fsheh mes pemeve.

  Gezimi, vrapoi ne mes te kopshtit.

  Trishtimi, filloi te qante sepse nuk po gjente nje vend te pershtatshem per tu fshehur.

  Zilia iu bashkua Triumfit dhe u fsheh prane tij pas nje shkembi.

  Marrezia vazhdonte te numeronte ndersa miqte e saj po fshiheshin.

  Deshperimi ishte e deshperuar duke pare se Marrezia ishte tashme tek 99 -100-bertiti Marrezia-dhe filloi te kerkonte.

  I pari qe u zbulua ishte Kurioziteti, pasi nuk mund ta frenonte veten nga ankthi se kush do zbulohej i pari. Marrezia shikoi Dyshimin siper nje gardhi i cili nuk po dinte se nga cila ane e gardhit te shkonte.

  Dhe keshtu me rradhe zbuloi Gezimin, Trishtimin, Turpin. Kur te gjithe ishin mbledhur, Kurioziteti pyeti:

  -Ku eshte Dashuria? Askush nuk e kishte pare.Marrezia vazhdoi ta kerkonte, u ngjit dhe maje malit, prane lumenjve, pas shkembinjve. Por nuk e gjeti Dashurine.

  Duke e kerkuar gjitheandej Marrezia pa nje grumbull shkurresh, mori nje shkop dhe filloi te hapte deget e shkurreve.Ne nje moment u degjua nje e bertitur. Ishte Dashuria qe bertiste, pasi shkopi i kishte hyre ne sy. Marrezia nuk dinte cfare te bente. Kerkoi falje, iu lut Dashurise qe ta falte , madje i premtoi dhe se do ta shoqeronte gjithmone. Ne fund Dashuria e fali. Sot, Dashuria eshte e verber dhe Marrezia e shoqeron ngado...
  ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

 4. #4
  1.2.3...I
  Antarsuar
  10-09-2005
  Postime
  1,967

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  ....E cfare nuk lexuam per dashurin,por hic su mesoka duke lexu...

  Procesi i t rnit n dashuri zgjat m pak se nj sekond

  Procesi i t rnit n dashuri te disa persona zgjat m pak se nj sekond. N t vrtet, mjafton vetm nj e pesta e sekonds q t ndiheni se ju ka goditur shigjeta e Amorit.
  Studimet kan treguar se si procesi i t rnit n dashuri sht ngjashm me at kur dikush prdor kokainn. Kur personi bie n dashuri, 12 rajone t trurit fillojn t punojn prnjher dhe prodhojn dopaminn, adrenalinn, oksitocinivazopresin, t cilat lirohen njkohsisht. Kto substanca kimike jan shkaktart e asaj ndjenje t krisur dhe t mbl.

  Ky zbulim ka iniciuar pyetjen a bie n dashuri zemra apo truri yn?

  Sipas mendimit t hulumtuesve nga Universiteti Syracuse, kjo gj vrtet ka t bj me trurin, e jo me zemrn. Ata, kan konstatuar q zemra sht vetm nj koncept pr t cilin e lidhim t rnt n dashuri. Madje efekt i dridhmave t stomakut sht vetm pasoj e aksionit t trurit dhe e lirimit t adrenalins.

  Dashuria sht ajo, q njeriun e bn njeri, aftsin pr t ndjer dhe t mos ndjer.
  Ndonjeher pret "nje jete" dhe ste vjen,kjo u dashka thjesht nje sekond .......:S

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,260

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  Dashuria fjal pr fjal e ndryshon trurin kshtu


  https://tiranapost.al/stil-jete/dash...keshtu-i515186

  Tiranapost.al

 6. #6

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  Life is a journey, you dont care about the destination, you care about the scenery along the way and the mood of seeing the scenery.
  Others laughed at me as crazy, I laughed at others and couldn't see through.
  on the thought of his buddy zhuge qing, zhang chulan and feng baobao came to resolve the case with the help of "anywhere" business enterprise. how does zhang chulan display his competencies to assist the king **** the black hand backstage? what wonderful overall performance will zhuge qing, wang ye and others have? who're the people who covet the "8 wonders"? "under one guy-becoming a member of the world" may be introducedsoon!
  voip phone

 7. #7

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  Disa njerz besojn se kur bukuria venitet, e njjta gj ndodh edhe me dashurin. Individ t till kan koncept t gabuar n at se far sht vrtet dashuria dhe, madje, nuk kan shum respekt pr vetveten. N t vrtet, ajo q qndron sht e kundrta: - bukuria paksohet vetm kur dashuria venitet dhe ikn. Dashuria na lejon t bashkjetojm m mir me dobsit dhe t metat tona t ndrsjella dhe na shtyn, n m t shumtn e rasteve, t'i pranojm ato (t metat). Dashuria nuk na trondit shum kur jemi n banjo, me brekt varur posht kofshve dhe duke i br me zhurm gargar gryks. Nuk shqetsohemi kur mbi fytyrn ton shfaqet nj seri rudhash, se lkura jon sht m e flashkt se dikur, se barku yn sht rritur disi. Kur dashurojm, shikimi yn nuk turbullohet nga kto realitete. Prqendrohemi n bukurin e brendshme, t paprekshme nga koha apo nga mosha. Por dashuria nuk sht e verbr nga ky kndvshtrim, pr t vetmen arsye sepse sheh thelbsoren.

 8. Anetart m posht kan falenderuar lorenc.sako pr postimin:

  Neteorm (30-10-2022)

 9. #8
  Blanc et noir
  Antarsuar
  28-03-2005
  Postime
  490

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  Ka shpirtra q t vjen dshira
  tu afrohesh
  Sikur nj dritareje plot diell.

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,935

  Pr: Dashuria sht m tepr se e verbr!

  Dashuria sht nj ndjenj e thell dhe e ndjeshme e prputhur me nj person tjetr ose me dika tjetr. Ajo ka t bj me ndjenjat dhe emocionet q ndrtohen n mes dy njerzve dhe mund t shpreh gjithka nga rndsia, ndjesit, besimi dhe prkushtimi. Dashuria mund t shpreh nj gam t gjer ndjenjash, nga adhurimi dhe ndjekja e nj personi, ndjenja e gzimit dhe lumturise, deri te ndjenja e trishtimit dhe nostalgjis nse nuk jeni n pranin e personit q do. Dashuria mund t jet e pafund dhe e pakapshme, dhe mund t krijoj nj ndikim t thell n jetn dhe prirjet e njerzve.

  Dashuria sht nj ndjenj e madhe dhe shumdimensionale. Ajo mund t jet shum e ndryshme nga njeriu n njeri, dhe mund t ndryshoj gjat kohs. N marrdhniet romantike, dashuria mund t shpreh nj lidhje t fuqishme, t ndjeshme dhe t prkushtuar midis dy njerzve. N kt rast, ndjenjat e dashuris mund t ndjehen nprmjet sjelljes s ndjeshme dhe t kujdesshme, kujdesit dhe ndrthurjes s interesave dhe vlerave.

  Dashuria mund t shpreh ndjenjat e mbshtetjes dhe mirkuptimit, dhe mund t ndihmoj n ndrtimin e nj lidhjeje t qndrueshme dhe t lumtur. N marrdhniet miqsore dhe familjare, dashuria mund t shpreh ndjenjat e ndihms dhe mbshtetjes n do moment t jets.

  Megjithat, dashuria nuk sht gjithmon e leht, dhe ndonjher mund t jet e dhimbshme dhe e vshtir. Njerzit mund t prjetojn ndjesi t ndryshme, duke prfshir edhe ndjenjat e humbjes, trishtimit dhe mungess. Pr t qen n nj marrdhnie dashurie t qndrueshme dhe t lumtur, sht e rndsishme q dy njerzit t jen t prkushtuar dhe t punojn s bashku pr t ndrtuar nj lidhje t fort dhe t ndjeshme.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •