Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 98
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Nje shembull te thjeshte fare; Qumeshti psh. Ne Shqiperi kur shkova, me ishte krijuar ajo ideja, qumesht lope te fresket,lol. Te gjitha i provova atje, deri te ato me kartona qe gjoja shiteshin neper supermarkete, qe i mbanin per me te mirat. Yack (aq sa ndejta atje, cuni sme futi ne goje asnje lloj pije atje, qe ai ste fal per milk and juice). As qe krahasohet me qumeshtin ketej. Apo Juice. etc. Keto me erdhen ne mend si shpejt e shpejt.


    Po flasim per ushqime dhe jo gatimet.
    O Pink po je mesuar me qumeshtin amerikan oj goce dhe jo se eshte me i mire. Dhe une kur erdha ketu s'me shijonte qumshti, tani u mesova. Ato qumshtet me kartona qe permende ti ne Shqiperi mua me pelqyen dhe lengjet. Ceshtje shijesh. Si puna e foshnjes qe mesohet me qumesht gjiri apo formula dhe e ka te veshtire te pranoje qumesht lope, edhe cuni yt. Ndonjehere femijet bejne naza kur dhe prinderit u bejne naze dickaje. Femija kopjon.
    Cuni im qe ha vetem 2-3 ushqime, kryesisht brumera, atje hengri mire. Te kisha mundesi ta lija nja nje vit qe ti vinte mire oreksi s'do ishte keq. Kur u kthyem ketu filloi te hante po te njejtat gjera, junk food; jo perime, jo fruta.
    Ushqimet ne Shqiperi jane te fresketa dhe ndryshe si thua ti jane cilesore, pastaj varet ku i ble si ketu. Vetem se ne Shqiperi kuzhina eshte e varfer.
    Po ben nje krahasim te gabuar me Shqiperine se ne Shqiperi nuk ka shumellojshmeri lengjesh dhe qumshti si ketu. Pastaj cilesia varet nga produkti, firma ashtu si dhe ne USA. Jo cdo lloj juice eshte cilesor dhe jane tmerresisht te embel. 100% juice thone, por nuk ka mundesi qe te jete 100% juice dhe no added sugar dhe te jene aq te embla. Gjithmone i perzjej me uje. Me shume pi cranberry juice qe ka nje fare thartesire.
    Per mua Shqiperia ka cilesi ne ushqim, por jo shumellojshmeri si ne USA apo ne vendet perendimore.

    Po normal gjithe ajo Amerike qe eshte me shumellojshemrine qe ka dhe do gjesh dicka qe te pershtatet. Kjo me pelqen ne USA.
    Feelings change - memories don't.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-04-2009
    Postime
    384
    ho mi ene ju, qeki nrite sot tgjitha tu llape per t'hongme.
    osht si puna e burrave mi,se kini mor vesht ju? hecni cik shifni ktu m'Suedi cer burrash ka, tgjith rob tmerdhifte,tgjith t'rrit m'sera.ste mer molli me nacmu naj cun rruges.si lu koqja kanarit fare.jo si m'Shqipri qi burrave u shko temperatura meiher me djeg motor amon mi gra,po ku ka mo mir se me u rrit m'natyre,komzbath ene me hong monaferra m'rruge.pranej kta suedezt jon si toca fare,s'morin vesht ka jeta.kom i shoqe una,mtha i dite: amon mi naze,ma gje i burr ka shqipria se vduqa fare me kta palloshat qi kena ktu.a ka najnnjona naj vlla a naj kushri mi, tja boj i nuse tmir,bjonde ene cik tmushte kupto ti?
    per ushqim masnej,un sa honga cik salmon tgjalle, kte dime knej,na e sjellin norvegjezet me jahta ke dera shpise.

  3. #23
    Citim Postuar më parë nga Bamba Lexo Postimin
    Pysni indianet ca hajne per te kuptu kuzhinen e amerikes!
    Ne teme flitet per cilesine e ushqimit po ne fakt indianet duhet te pyesim se ata ishin banoret e pare te amerikes
    por ne amerike ska mundesi te kete cilesi kurre shumica jane te cmendur pas ushqimit plastik e ke pare mbase dokimanterin per ta.....
    Cilesija e guzhines turke nuk krahasohet as shija edhe asnje se mohon ate
    dihet ne te gjithe boten se guzhinat kruesore edhe cilesija e tyre jane disa edhe te numeruara ne gishtat e dores
    franceze,italjane,greke,spanjolle
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    helen kush ta po.rdhi mendjen qe bere tatuazh ne qafe?
    pse nuk pyete ketu ne forum me pare..

    a hiqet?

    te ishin te mira tatuazhet ju kish nxjerree mami nga barku me tatuazhe..

    gjynah..

    nejse..
    po cke ngren kto dit na trego oj helene trojane pe dardhe..

    lol

    teta me than po ha samuna e suxhuka sa po mundet..

    na trego oj tete si bahet samuni..

    nji her kam provu e ma ka mbet ne mendje..

    ..

  5. #25
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Ketu ne amerike ushqimet kane perqindjen me te larte yndyre, kripe & sheqer. Me keq ska ku shkon.
    I LOVE GOD

    j&g

  6. #26
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Ne itali makaronat vertet i bejne me shume gjera por dreqin pse nuk i ziejne pak me shume?Picat nuk me pelqyen dhe aq kam ngrene me te mira ne greqi dhe ne zvicer.Ne itali me pelqente fileto mishi me ato salcat e tyre .Ne zvicer ushqimi me pelqeu shume , sallatat fantastike , supat , makaronat , orizi me krem qumshti etj ( popo me hapet oreksin tani ) .Kurse ne greqi eshte pita gjiro qe nuk krahasohet me asnje .Dhe ne Tirane bente njeri gjiro te mira me mish vici .

  7. #27
    Citim Postuar më parë nga Ksanthi Lexo Postimin
    Ne itali makaronat vertet i bejne me shume gjera por dreqin pse nuk i ziejne pak me shume?Picat nuk me pelqyen dhe aq kam ngrene me te mira ne greqi dhe ne zvicer.Ne itali me pelqente fileto mishi me ato salcat e tyre .Ne zvicer ushqimi me pelqeu shume , sallatat fantastike , supat , makaronat , orizi me krem qumshti etj ( popo me hapet oreksin tani ) .Kurse ne greqi eshte pita gjiro qe nuk krahasohet me asnje .Dhe ne Tirane bente njeri gjiro te mira me mish vici .
    Ne Itali i preferojne makaronat pak te ziera, al dente qe quhen. Une akoma sot e vuaj nje gje te tille kur ha jashte, ndaj i evitoj pothuajse gjithmone

    La vita non si spiega, si VIVE!

  8. #28
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    I spaghetti al dente eshte menyra me e mire e te ngrenit makaronat, se ndryshe ha brume te zjere, eshte dicka qe e vlereson me kalimin e kohes, mua makaronat e zjer shume s'me pelqejne fare,

    Psh spaghetti al ragu, ose alle vongole ....... eeeeeemmmmmmm po me con goja leng tani ora 22 e darkes.....
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  9. #29
    Ca nuk lexoj une mer jahu....hej c'na ka gjet!

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e freeopen
    Anëtarësuar
    22-07-2011
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga Ksanthi Lexo Postimin
    Ne itali makaronat vertet i bejne me shume gjera por dreqin pse nuk i ziejne pak me shume?Picat nuk me pelqyen dhe aq kam ngrene me te mira ne greqi dhe ne zvicer.Ne itali me pelqente fileto mishi me ato salcat e tyre .Ne zvicer ushqimi me pelqeu shume , sallatat fantastike , supat , makaronat , orizi me krem qumshti etj ( popo me hapet oreksin tani ) .Kurse ne greqi eshte pita gjiro qe nuk krahasohet me asnje .Dhe ne Tirane bente njeri gjiro te mira me mish vici .
    Boooo.....picat ne Itali nuk i kane pelqyer, jane me te mira ne Zvicer (edhe mundet 1/3 jane italiane megjithese sbesojper picat) dhe sidomos ne Greqi hihihihi.
    MOS I NDY TEMAT no name

  11. #31
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    helen kush ta po.rdhi mendjen qe bere tatuazh ne qafe?
    pse nuk pyete ketu ne forum me pare..

    a hiqet?

    te ishin te mira tatuazhet ju kish nxjerree mami nga barku me tatuazhe..

    gjynah..

    nejse..
    po cke ngren kto dit na trego oj helene trojane pe dardhe..

    lol

    teta me than po ha samuna e suxhuka sa po mundet..

    na trego oj tete si bahet samuni..

    nji her kam provu e ma ka mbet ne mendje..

    ..
    O zot cte ka gjetur me tatuazhin tim te thashe qe nuk eshte pe verteti
    edhe hiqet duhen 400 euro per ta hequr
    Zakonisht nuk ha shume jashte gatuaj me shume
    me sollen ca kernacka mo Brar nga korca qe olele cfare shije kishin
    bera prushin gati edhe i poqa
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  12. #32
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Ushqimi ne Suedi nahhh shtyhet , dhe pse kto mundohen shume qe cdo ushqim qe e hedhin ne treg ta bejn sa me shendetshem qe te mos ket obezitet ne qarkullim.

    Po ce do ne shqiptaret po sbem cik gatim si nga vendi jone srrim dot ..

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    kete te diel kishim per mengjes somuna me suxhuk...nuk behet vet asesi,e bukuria e tij eshte te furra e druve po pate edhe ajvar anash,nuk hahet prej se miri

    keta nderkombetaret qe ishin ne kosove i quanin piza ej koken e lenin mbas tyre

    brar duhet te shkosh ne gjakove ta kerkosh me tamam shijen,edhe i shtohet qarragat siper,mundesh noj vez ,por mua me pelqen nje cop kaqkavalli uhh si shkrihet ne mest e suxhuk anash..nam njam edhe me ajran... none o none

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    o brar pyete pyete helenen sa tatu i ka...eee kishte edhe per export..

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Kur lexova titullin mendova se do gjeja ndonje informacion ne kete drejtim, por u zhgenjeva qe ne postimin e pare qe fillonte me nje citim qe nuk kishte lidhje fare me titullin. Me pas edhe ne postimet e tjera nuk gjeta ndonje informacion mbi cilesine e ushqimit, por mbi llojet e ushqimeve dhe shijet e tyre.
    Per mendimin tim cilesia e ushqimit eshte nje koncept qe nuk mund te ngaterrohet me llojet e ushqimit, apo me shijet e tyre, prandaj po bej kete postim pikerisht mbi cilesine e ushqimeve.

    1- Qe nje ushqim te jete cilesor duhet te permbaje proteina,vitamina,minerale,enzime, dhe vajra esenciale(te domosdoshem omega3 , 6 dhe 9 ) dhe antiosidanti ne formen natyrale dhe jo ne formen e perpunuar, sic jane psh mishi i zier,perimet e ziera,apo frutat e shtrydhura qe shiten neper kartona.
    Ndersa vaji po kaloi temperaturen e vlimit dhe fillon te digjet eshte toksik per organizmin. Edhe shumica e ushqimeve per te cilat flisni perpunohen neper fabrika dhe humbasin apo tjetersojne cilesinte e tyre fillestare dhe natyrale.

    2-Pse ushqimet duhet te permbajne vitamina minerale ne formen natyrale ?
    Sepse trupi yne nuk prodhon vitamina, ato duhet patjeter te merren nga jashte me ushqim. Trupi yne nuk prodhon as minerale, qe po ashtu duhet ti marrim me ushqim.

    3-Pse duhet qe ushqimet te permbajne enzime ?
    Sepse ne kete menyre treten me shpejt ne organizem dhe kursejme enzimet tona, te cilat po nuk ishim me ne gjendje ti sintetizojme ulin ndjeshem jetegjatesine e organizmit.

    4-Pse duhet te permbajne yndyrat e domosdoshme si omega3-omega6 dhe 9 ?
    Sepse edhe keto organizmi yne nuk i prodhon dot por duhet ti marri nga jashte, dhe qe jane te domosdoshem per te gjitha proceset metabolike te organizmit.

    5- Pse duhet te permbajne antiosidanti ?
    Sepse organizmi yne gjate reaksioneve metabolike krijon radikali liberi (te lira), qe shkaterrojne ADN e qelizave. Radikalet e lira krijohen edhe nga stressi, apo ushtrimet fizike te tepruara, po ashtu radikale te lira krijojn edhe rrezet e diellit sidomos nga ora 11-deri 15 po ashtu edhe pijet alkolike, duhani etj.

    Rdikalet e lira jo vetem qe shkaterrojne ADN e qelizave por e plakin organizmin shum shpejt, ata qe pin duhan psh kane nje rrudhje te buzeve dhe te lekures ne fytyre, po ashtu dhe prishje te dhembeve.

    Prandaj tema do ishte me mire te fokusohej mbi keto lloj ushqimesh, dhe ne identifikimin e tyre, pastaj menyren e gatimit.

    Po ju jap une nje si fillim per radikalet e lira ose sic njifet ne bote me emrin Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC)
    Zakonisht frutat me ngjyre te erret kane shume orac, si psh rrushi i zi , manaferrat, manat e zinj. Per me shum info ne kete drejtim mjafton te shkruash orac ose antiosidanti dhe do gjeni material te bollshem ne gjuhen qe deshironi.

    Nje tjeter problem per cilesine e ushqimeve eshte kombinimi i tyre, ti mund te marresh psh nje gote me leng rrushi te zi qe ka rreth 5 mije orac, dhe ta pish mbasi ke ngrene dy berxolla derri, eshte njesoj sikur te mos e kesh marre, ose me keq akoma do ndjesh fryrje barku sepse lengu rrushit apo rrushi do prese 2-3 ore ne stomak derisa te tretet mishi qe te kaloj ne intestino, si pasoje do fermentoje, do krijoj gaz, dhe fryrje.
    Ose mund te besh nje maqedonia ku perzien banane me limon kivi me pjeshka etj,,, dmth perzjen frutat e embla me ato te hidhura qe eliminojne njeri tjetrin dhe kane efekte te kunderta ne stomak.
    Ose i zien ushqimet per 2 ore dhe gjith ajo qe ha mund te kete shije por ska aspak cilesi sepse i mungojne gjith ato qe thash me siper jane shkaterruar.
    Pra nese tema eshte per ushqime cilesore flisni per ushqime cilesore, e jo per makarona qe jane ushqimi i fundit cilesor apo ato te tjerat qe i keni shum qef, ose ndryshojini titullin, meqe merr pjes edhe kujdestarja ketu, le ta quaj psh " Llojet e ushqime, dhe shijet e tyre " pastaj thoni cte keni qef e çtju haj syri e çtju tres barku.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardajan : 03-10-2011 më 16:43

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga donna76 Lexo Postimin
    I spaghetti al dente eshte menyra me e mire e te ngrenit makaronat, se ndryshe ha brume te zjere, eshte dicka qe e vlereson me kalimin e kohes, mua makaronat e zjer shume s'me pelqejne fare,

    Psh spaghetti al ragu, ose alle vongole ....... eeeeeemmmmmmm po me con goja leng tani ora 22 e darkes.....
    Donna quhen ardente dhe jo al dente se ka kuptim tjeter, edhe une ha ndonjeher spageti aglio olio peperoncino, eshte e vetmja pjat nga brumrat qe kur e shof ose degjoj nuk i rrezistoj dot.

  17. #37
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    ar dente ndoshta i quajne ne dialektin e romes se mire e ka donna. edhe te duash ti si ha dot ardenti se duhet te cojne ne centro ustioni pastaj

    dardanjan, une kur gatuaj perdor gjithmone vaj ulliri edhe per te skuqur, asnjehere vaj luledielli ose kikiriku. me duket se eshte me e shendetshme ne kete menyre. veproj mire?

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    per te qeshur

    Kur po shkruaja per maqedonia, mu kujtua nje barsalet qe eshte kjo

    Nje mbremje nje udhetar mbeti jasht dhe trokiti ne deren e nje shtepie, ku i kerkoj strehim vetem per ate nate, dhe i zoti i shtepise e pranoi por nuk kishte krevat per te dhe rane dakort qe te flinin se bashku ne krevatin dopjo ku ishte edhe gruaja. Por vete qendroj ne mes kurse mikun e nxorri ne ane. Ne mengjes i zoti i shtepise u cua heret per te prere dru e ndezur zjarrin keshtu qe ju desh ti linte te dy bashk, prandaj porositi gruan se po ta prekte nga mesi e larti te bertiste Molla, molla, dhe nga mesi e poshte banane, banane, mir i tha gruja dhe i zoti zbriti posht duke care dru.
    Mbasi can pak dru ndalon dhe pergjon por skishte asgje dhe fillon prap punen, kur papritmas degjon gruan duke thirrur Maqedonia, Maqedonia.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    ar dente ndoshta i quajne ne dialektin e romes se mire e ka donna. edhe te duash ti si ha dot ardenti se duhet te cojne ne centro ustioni pastaj

    dardanjan, une kur gatuaj perdor gjithmone vaj ulliri edhe per te skuqur, asnjehere vaj luledielli ose kikiriku. me duket se eshte me e shendetshme ne kete menyre. veproj mire?
    Te gjith vajrat nuk bejne per skuqje kane temp te ulet vlimi gje qe arrihet shum shpejt sidomos kur skuq me pak vaj.
    Vaji qe ka temp te larte vlimi eshte vaji i palmes qe edhe keshillohet ne keto raste.

  20. #40
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga dardajan Lexo Postimin
    Te gjith vajrat nuk bejne per skuqje kane temp te ulet vlimi gje qe arrihet shum shpejt sidomos kur skuq me pak vaj.
    Vaji qe ka temp te larte vlimi eshte vaji i palmes qe edhe keshillohet ne keto raste.
    faleminderit nuk e dija. do interesohem per kete

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •