Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-05-2011
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    10

    Studentët shqiptarë në itali

    jemi nje grup studentesh shqiptar ne nje qytet te italis... kemi ardhur ne kohe te ndryshme por me te njejtin qellim... arsimi... ne fillim cdo gje fush me lule... uau njoha nje qe flet shqip edhe mendon gjeta dike qe ka te njejt qellim si un.. nuk jam me vetem... hahahahahha ironik mendimi... se shqiptari qe gjete te flet pas krahve edhe me vjen serisht te qesh kur degjoj ato thashethemet sikur te jemi ne nje fshat te vogel... cudi ku e gjejne kohen... bho nuk arrij ti kuptoj... gjithsesi nje pershendjetje nuk i mohohet askujt pershndet edhe ik ... kjo eshte zgjidhja se po the 2 fjale me sh do behet legjend,perralla e darkes x femijet,mhb i tryezes etj etj... argetohem kur shajne dike edhe e shajne ne gjuhen qe ata e kuptojne... argetohem edhe acarohem ne te njejtin moment kur bejne nje lemsh gjuhesh qe nuk kuptohet 1 fjale shqip, 2 italish edhe 4 anglisht... me vjen turp kur mohojne origjinen... duke mohuar origjinen,mohojne veten te pakten ky eshte mendimi im... un nuk mendoj se do kthehem me ne shqipri se tashme atje kam vetem familjaret e asgje tjeter... por nuk mund te them qe sjam shqiptare kur me pyesin se cfare origjine ka emri im... shpesh thon qe nuk arrijne te dallojne qe jam e huaj... nje genjeshte ... un kam theksin si cdo person qe flet nje gju te huaj... eshte bukur te jetosh duke njohur por ne te njejeten kohe eshte e hidhur te jetosh vetem... koha qe kemi qendruar larg na ka shendruar... na ka ftohur... na ka bere mos besues...

  2. #2
    Citim Postuar më parë nga ony_anna Lexo Postimin
    jemi nje grup studentesh shqiptar ne nje qytet te italis... kemi ardhur ne kohe te ndryshme por me te njejtin qellim... arsimi... ne fillim cdo gje fush me lule... uau njoha nje qe flet shqip edhe mendon gjeta dike qe ka te njejt qellim si un.. nuk jam me vetem... hahahahahha ironik mendimi... se shqiptari qe gjete te flet pas krahve edhe me vjen serisht te qesh kur degjoj ato thashethemet sikur te jemi ne nje fshat te vogel... cudi ku e gjejne kohen... bho nuk arrij ti kuptoj... gjithsesi nje pershendjetje nuk i mohohet askujt pershndet edhe ik ... kjo eshte zgjidhja se po the 2 fjale me sh do behet legjend,perralla e darkes x femijet,mhb i tryezes etj etj... argetohem kur shajne dike edhe e shajne ne gjuhen qe ata e kuptojne... argetohem edhe acarohem ne te njejtin moment kur bejne nje lemsh gjuhesh qe nuk kuptohet 1 fjale shqip, 2 italish edhe 4 anglisht... me vjen turp kur mohojne origjinen... duke mohuar origjinen,mohojne veten te pakten ky eshte mendimi im... un nuk mendoj se do kthehem me ne shqipri se tashme atje kam vetem familjaret e asgje tjeter... por nuk mund te them qe sjam shqiptare kur me pyesin se cfare origjine ka emri im... shpesh thon qe nuk arrijne te dallojne qe jam e huaj... nje genjeshte ... un kam theksin si cdo person qe flet nje gju te huaj... eshte bukur te jetosh duke njohur por ne te njejeten kohe eshte e hidhur te jetosh vetem... koha qe kemi qendruar larg na ka shendruar... na ka ftohur... na ka bere mos besues...
    Per ato fjalite e para s'kam c'them.. ketu eshte me keq se ne shqiperi. Mendojme qe duke jetuar larg Shqiperise s'do kemi me llafe pas kraheve e thashetheme por eshte nje ide krejtesisht e gabuar, sic e ke shkruar edhe ti ... ketu jemi ne konkurence te plote shqiptaret me shqiptaret. Kush mundet te gjej difektet e tjetrit. Nejse, asgje per t'u cuditur.

    Me paragrafin e dyte me gjen cik kunder. Te flasesh ndonje fjale ne italisht nuk ka asgje te keqe, perderisa jeton ne itali, ke te besh me kete gjuhe 24 ore ne dite, eshte mese normale qe disa fjale te vijne spontanisht ne italisht. Ashtu sic ndodh shpesh kur leviz brenda per brenda shqiperise edhe fillon te perdoresh ndonje fjale te qytetit ku jeton e jo atij te lindjes. Nuk tregon aspak mohim origjine... mohimi vjen nese ti e pranon qe nuk je shqiptare e jo sepse flet ne gjuhe te huaj.
    Mohim eshte edhe ajo fjalia: pervec familjareve s'kam asgje tjeter... mire qe familjaret kane aq vlere saqe po te ishte nevoja do ktheheshe dhe ne shqiperi, por gjithsesi per te mos "mohur" origjinen tende mund te shprehesh cik me ndryshe: shqiperia nuk me jep asnje te ardhme, nuk ndihem rehat atje etj etj!

    S'dua te bej polemika, por thjesht shkrimi yt me la pershtypjen qe ti thelle thelle do te evitosh cdo kontakt me shqiperine!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #3
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga ony_anna Lexo Postimin
    jemi nje grup studentesh shqiptar ne nje qytet te italis... kemi ardhur ne kohe te ndryshme por me te njejtin qellim... arsimi... ne fillim cdo gje fush me lule... uau njoha nje qe flet shqip edhe mendon gjeta dike qe ka te njejt qellim si un.. nuk jam me vetem... hahahahahha ironik mendimi... se shqiptari qe gjete te flet pas krahve edhe me vjen serisht te qesh kur degjoj ato thashethemet sikur te jemi ne nje fshat te vogel... cudi ku e gjejne kohen... bho nuk arrij ti kuptoj... gjithsesi nje pershendjetje nuk i mohohet askujt pershndet edhe ik ... kjo eshte zgjidhja se po the 2 fjale me sh do behet legjend,perralla e darkes x femijet,mhb i tryezes etj etj... argetohem kur shajne dike edhe e shajne ne gjuhen qe ata e kuptojne... argetohem edhe acarohem ne te njejtin moment kur bejne nje lemsh gjuhesh qe nuk kuptohet 1 fjale shqip, 2 italish edhe 4 anglisht... me vjen turp kur mohojne origjinen... duke mohuar origjinen,mohojne veten te pakten ky eshte mendimi im... un nuk mendoj se do kthehem me ne shqipri se tashme atje kam vetem familjaret e asgje tjeter... por nuk mund te them qe sjam shqiptare kur me pyesin se cfare origjine ka emri im... shpesh thon qe nuk arrijne te dallojne qe jam e huaj... nje genjeshte ... un kam theksin si cdo person qe flet nje gju te huaj... eshte bukur te jetosh duke njohur por ne te njejeten kohe eshte e hidhur te jetosh vetem... koha qe kemi qendruar larg na ka shendruar... na ka ftohur... na ka bere mos besues...
    E para th&th jane pjese e cdo shoqerie askujt si pelqen te jene subject te th&th por te gjithe i pelqejne ti degjojne. my 2 cents nese nje shok/shoqe shan nje tjeter shmangu sepse te njejten gje bejne per ty kur jane me ata. Edhe keto gjera nuk ndodhin vetem ne shoqerin shqiptare por edhe ne kombe te tjera. Ka me mijra kompani ketu qe kane policy kunder gossip pra dua te them jane pjese e jetes e mira eshte te mos i kushtosh rendesi. Qenet lehin karvani shkon perpara nuk kane thene kote .
    I LOVE GOD

    j&g

  4. #4
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Jan fazat e jetes keto Anna, perqendrohu vetem te shkolla, dhe miqesite zgjidhi me kalimin e kohes, mos ki nxitim ti pershtatesh apo te te pershtaten te tjeret .

    Edhe sikur te trasferoheshe psh nga gjirokastra per studime ne Tirane, te njejten mendim do kesh si sot. s'ka te beje Italia apo ku di une.

    Avash avash do e kuptosh vet.

    Shume auguri sorella
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-04-2009
    Postime
    384
    ene ti mi goc,ven tmire paske gjete me ju hik llafeve. Itali!!!!
    po italia osh e mush me kshu gjojnash mi,cer bo ti aty? hec mi goce knej m'suedi, ktu tmer molli me fol i fjale.e pyta i dite i plake mshkalle: si je mi none,a po lodhesh naj cik? ene plaka kthejti koken pa e fol i fjal,ene hiku.kur dula tnesermen,kur ma bo plaka: jom tu vdeke vallai.ene una qi mkish kap inati i djeshmes,ja plasa fare: po vdis mi,mu po mthu kshu? kur ja bo plaka: po jo mi naze po tkthejta pergjigjen qi mpyte dje,a mthe a jom lodhe?
    cer gallate. shko ana m'itali me ju hik llafeve.habisem ene me donnen se kjo osh goce per smari qi shef hallin e vet,ene ka njele budallaqja m'itali.
    suxese mi suxese,ska ronci,mer dipllomen ti ene masnej cao cao italia.

  6. #6
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga Plot Lexo Postimin
    ene ti mi goc,ven tmire paske gjete me ju hik llafeve. Itali!!!!
    po italia osh e mush me kshu gjojnash mi,cer bo ti aty? hec mi goce knej m'suedi, ktu tmer molli me fol i fjale.e pyta i dite i plake mshkalle: si je mi none,a po lodhesh naj cik? ene plaka kthejti koken pa e fol i fjal,ene hiku.kur dula tnesermen,kur ma bo plaka: jom tu vdeke vallai.ene una qi mkish kap inati i djeshmes,ja plasa fare: po vdis mi,mu po mthu kshu? kur ja bo plaka: po jo mi naze po tkthejta pergjigjen qi mpyte dje,a mthe a jom lodhe?
    cer gallate. shko ana m'itali me ju hik llafeve.habisem ene me donnen se kjo osh goce per smari qi shef hallin e vet,ene ka njele budallaqja m'itali.
    suxese mi suxese,ska ronci,mer dipllomen ti ene masnej cao cao italia.
    lol plaka ka marre disa th&th per ty prandaj edhe te ktheu pergjigjen te nesermen. Po eshte njeri pavarsisht nga kombesia njelloj jane vdesin per gossip. Ata qe nuk flasin jane me keq pra ki kujdes nga suedezet :P
    I LOVE GOD

    j&g

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    sa te embel dhe argetues behen robt kur duan me t'fut llapen
    Ndryshuar për herë të fundit nga Endless : 29-09-2011 më 15:03
    Without deviation from the norm, progress is not possible

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •