Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Kur moderimi merr ftyre kameleonizmi

  Ky smdh pieotic te nenforumi musliman me kishte dhene nje verejte se e kam thyer rregulloren.

  Ishte hap nje teme tek nenforumi musliman "Te drejtat e gruas ne krishterim". Dhe ketu e kemi thyerjen e pare te rregullores se nuk ka nevoje te diskutohen ne forumin musliman te drejtat e gruas se krishtene, perderisa ka mjaft te diskutohet per te drejtat e gruas ne islam. Pra, nuk eshte se ka ndonje dallim midis tyre, per mendimin tim, vetem se e para filloi me heret.

  Tani kur e lexon postimin hyres ne ate teme, nuk ka femer qe ka dinjitet e mos te irritohet per tere krimin qe eshte bere ndaj femres gjate historise, nga gjithfare palaco dhe ne emer te fese. Eshte me fakte historike per dhunen fetare te ushtruar ndaj femres nga krijesa dobice e quajtur mashkull, te cilin gabimisht e lind femra.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=138726

  Shkrimtari danez Vieth Kordsten sqaron kendveshtrimin e kishes katolike ndaj gruas.Ai thote:”Gjate mesjetes gruas i eshte dhene perkujdesja e vogel,duke percjell mesimet e kishes katolike e cila e konsideronte gruan si krijes e klases dhe rangut te dyte,” Ne Franc nje keshill ne vitin 586 vendosi te hulumtoj mbi ēeshtjen e gruas,se ajo do numurohej femra si qenje njerezore apo jo.Pas disa diskutimeve ato vendosen qe ajo ishte qenie njerezore,por e krijuar qe ti sherbej mashkullit.Ne ligjin e Frances neni 217 shkruan siē vijon:”Nje grua e martuar-edhe ne qofte se martesa e saj bazohet me kushet qe te ndahet se cfare i takon asaj dhe ēfare i takon burrit te saj-nuki lejohet te jap asgje si dhurat apo te tranferoj diēka nga prona e saj,ose te merr ne pronesi diēka,qofte ajo per shpagim apo per tjeter send,pa pasur pjese burri i saj ne kontrat ose te pajtohet me kontraten me shkrim”Ne Angli,Henrri VII ja ndaloj gruas angleze te lexoj biblen.Deri ne vitin 1850 gruaja nuk llogaritej qytetare dhe deri ne vitin 1882,grat nuk kishin asnje te drejte personale.
  Pergjigja ime ishte kjo qe ka shume te verteta ne te, tani une smund ti ndryshoj faktet. Nejse fyerja ishte fyerje, po dhe atyre nuk ju mungojne:

  Nese e bejme nje krahasim te bindjeve para monoteiste do te shohim se ne ate kohe kishte barazi gjinore edhe kur flitej per perendi, p.sh kemi Zeusin dhe Eren, e plot hyjni tjera femra,................. dhe mandej erdhi monoteizmi e shkaterroi barazpeshen e natyrshme., e krijoj njefare inferioriteti per femren e bani femren krijesen me te ulte ne planet ncncncncnnc bre

  Sot ska shanse teorike nje femer te patriarke, pape. apo si naim ternava o zot pse e mallkove njerezimin keshtu.

  Qe kete e kane ba keto fete e njerezve! apo fete e shpikuna nga shen/hazreti mashkulli qe i kisha fshi prej ketij planeti krejt keto qelbesina te uleta te degjenerume ptuuu
  Une nuk e pashe moderatorin qe reagon ndaj temes te hapur gabimisht dhe qe shpreh intolereance, kurse shkrimi im ju duk intolerant Apo te pakten ti gjykoje tere ato krime te bera ne emer te fese kunder femres, kurse une kam marr verejtje., se normalisht eshte i kuptueshme qe moderatori i takon atyre botekuptimeve si ne postimin e pare hyres.  Flm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rina_87 : 22-09-2011 mė 05:02

 2. #2
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  Do ishte e udhės tė kontaktoje mė parė nė privat njė Smod, dhe nėse nuk do tė ofrohej zgjidhje mund tė hapje njė temė vėrejtjeje. Gjithsesi, vėrejtjen e hoqa pasi nuk e gjykova si tė drejtė arsyen e dhėnies. Gjithashtu, tema zhvendoset nė kosh, pasi nga tematika qė trajton nuk i takon as forumit ku ėshtė hapur dhe pėrmban njė subjekt tė ezauruar.

  Mos harroni: komuniteti musliman ėshtė njė forum ku kanė tė drejtė tė shkruajnė veē anėtarėt qė i pėrkasin kėtij komuniteti, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė e lutur tė lexojė nė heshjte nėse shfaq interes, nė tė kundėrt ėshtė e lirė tė injorojė pėrmbajtjen e temave qė trajtohen aty. Kjo nuk vlen veē pėr ju por pėr tė gjithė. Nėse moderoni sjelljen dhe tregoheni mė selektiv nė forumet ku merrni pjesė, nė kuadėr tė respektimit tė rregullores, pėrplasje tė tilla tė panevojshme me moderatorėt do tė shmangeshin, tė cilat pėr nga modeli qė mbartin nuk pėrbėjnė risi.

  Kaloni mirė.
  relata refero

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •