Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671

  Mashtrimet me agjencit e emigrimit

  Lifestyle, Shekulli Sot|19/09/2011 07:21
  T jetosh dhe punosh n Australi
  Magdalena Alla

  N fund t bots, por edhe vendi m i mir n bot, si prrall. Kto jan tre cilsimet kryesore q dgjon mbi Australin, nga t huaj por edhe nga shqiptar q e kan vizituar apo q jetojn n kt vend. T ngulur brez pas brezi q prej vitit 1927 kur shnohet emigranti i par shqiptar n Australi e deri n kto njzet vitet e fundit t riprtritjes s emigracionit ton edhe n kontinentin m t largt t bots.

  N nj seminar q u mbajt n Tiran tek Hotel Tirana International se si mund t emigrojm pr t jetuar dhe punuar n Australi nga agjenti i emigrimit, Entel Dajsmaili, t rinjt shqiptar t interesuar, duke ardhur nga zona t ndryshme t vendit, ishin rreth 100, edhe pse vetm pjesmarrja kushtonte 50 euro. Kam dgjuar q n Australi drejt suksesit matesh pr vlerat profesionale q ke e jo se sa miq ke. Ka nj kuadr t lart ligjor, me shum shanse dhe ligji funksionon i barabart pr t gjith, thot pjesmarrsi 24-vjear nga Fieri, Armand Memushi, i cili n qytetin e tij ka mbetur pa pun, edhe pse ka studiuar pr drejtsi. Eduard Ymeraj, po nga Fieri, 24 vje, sht hidraulik. Shpreson se n profesionin e tij atje do bj shum para, si kudo tjetr pr zanatinjt, por nse n Greqi punoi pr vite t tra pa dokumenta, n Australi ka dgjuar q mund ta marr shtetsin brenda katr vjetve. Olsi Hoxhalli nga Kora, zon q prbn pjesn drrmuese t emigracionit shqiptar n Australi, tregon se si miku i tij brenda shtat vjetve e ka rregulluar trsisht jetn e tij atje. N Shqipri punon tr jetn e mezi ha bukn, thot. E nse n Shkodr 3000 dollar nuk i merr n vit, n Australi i merr n nj muaj, shton nj tjetr pjesmarrs, Senat Parruza. T gjith me sy dhe vesh hapur pr nj jet m t mir edhe n fund t bots prball agjentit t emigrimit q shpjegon disa nga mundsit pr t jetuar dhe punuar n Australi.

  Vizat e Studentit ndahen n disa kategori:

  Viza Studentit klasi 570 sht pr studentt q kan dshir t studiojn vetm aglisht n Australi pr nj periudh maksimale prej 50 javsh.

  Viza e studentit klasi 571 sht pr studentt q kan dshir t studiojn n shkoll fillore apo t mesme.

  Viza studentit klasa 572 sht pr t studiuar nj diplom universitare 1-2 vjet.

  Viza studentit klasa 573 sht pr t studiuar n universitet

  Viza studentit klasa 574 sht pr t studiuar studimet pasuniversitare.

  Pagesa e aplikimit pr viz studenti sht 565 dollar australian pr aplikim.

  Kursi i gjuhs angleze varion nga 235 -300 dollar australian n jav.

  Jetesa pr do muaj pr nj student sht 1500 dollar australian.

  Karta mjeksore pr studentt pr nj vit sht prafrsisht 400 dollar.

  Kushtet baz pr t marr vizn e studentit jan siguria financiare nga banka dhe mbrojtja e provimit t anglishtes IELTS pran Konsullats Angleze. Nota q duhet t merret pr studime pr klasin e vizs 572 sht 5.5, ndrsa pr klasin e vizs 573-574 varion nga 6-7. Ndrsa pr klasin e vizs 570 dhe 571 nuk krkohet provimi i IELTS.

  Vizat e Puns:

  Viza e Prkohshme e Puns klasi 457 sht nga 1-4 vjet dhe aplikuesi duhet t ket nj kualifikim q sht n listn e emigrimit pr klasin e vizs 457, t ket IELTS mbi notn 5, duhet t jet i sponsorizuar nga nj kompani australiane dhe ka t drejt t marr dhe familjen e tij, dmth bashkshorten/bashkshortin dhe fmijt nn moshn 18 vje. Kjo viz ka 3 etapa. Etapa e par sht q sponsorizuesi australian aplikon pran zyrs s emigracionit australian pr sponsorizim dhe paguan 405 dollar australian. Etapa e dyt sht q sponsorizuesi aplikon pr przgjedhjen e kandidatit n fjal dhe paguan tarifn prej 80 dollarsh. Etapa e tret sht aplikuesi aplikon pr viz pran zyrs s emigracionit n Australi dhe paguan shumn prej 305 dollarsh australian.

  Viza e Sponsorizimit nga Pundhnsi Australian ENS sht viz e prhershme dhe duhet t jesh i sponsorizuar nga nj kompani australiane n nj profesion q sht n listn e ENS, t jesh nn moshn 45 vje, t kesh minimumi 3 vjet eksperienc pune dhe t kesh IELTS mbi 5. Pagesa e aplikimit t vizs sht 1995 dollar australian.

  Viza e sponsorizimit rajonal klasi 119 RSMS sht viz e prhershme e sponsorizuar nga nj shtet rajonal me nj zon m pak t populluar sesa qytetet e mdha n Australi. Kriteret e ksaj vize jan t njjta me ENS. Kjo viz ka tre etapa si viza e klasit 457. Aplikimi pr viz sht 1995 dollar australian.

  Viza e profesionit t pavarur klasi 175 kjo viz sht viz e prhershme dhe do aplikues mund t aplikoj i pavarur dhe duhet t marr 65 pik. Pikt jepen n vartsi t moshs, gjuhes angleze, nivelit t kualifikimit, eksperiencs s puns. Aplikimi i vizs kushton 2960 dollar australian.

  Viza e profesionit t sponsorizuar nga nj shtet/provinc rajonale apo kushriri juaj i cili sht rezident i prhershm australian ose nnshtetas australian q jeton n zonn e prcaktuar nga shteti-176. Kjo viz sht e prhershme dhe me pik dhe aplikuesi duhet t marr 65 pik n vartsi t moshs, nivelit t kualifikimit, gjuhs angleze dhe eksperiencs s puns. Aplikimi pr viz kushton 2960 dollar australian. Mnyra e aplikimit sht e ndar n tre etapa, njsoj si RSMS.

  Vizat e Biznesit Jan t prkohshme dhe 4-vjeare me t drejt aplikimi pr viz t prhershme pas dy vjetsh. Me vizn e biznesit mund t marrsh edhe familjen dhe kostoja e investimit duhet t jet minimumi 50 000 dollar australian e lart.

  Vizat e Bashkimit Familjar jan viza q merren brenda 10-15 vjetve ose brenda 2 vjetve. Tarifat e aplikimit pr marrjen e ktyre vizave variojn nga 1995 deri n 40 000 dollar australian.

  Vizat e Fejess dhe Martess variojn nga 9 muaj deri n 2 vjet pastaj aplikohet pr rezidenc t prhershme. Marrja e ksaj vize krkon evidenc mbi takimin fizik t dy personave dhe vazhdimsia e komunikimit t tyre nprmjet e-mail apo telefon. Tarifat e vizave pr martes variojn nga 1995 dollar australian.

  Nnshtetsia Australiane merret mbasi t keni jetuar 4 vjet n Australi, dmth 3 vjet rezidenc t prkohshme dhe 1 vit rezidenc t prhershme dhe respektimi i ligjit.

  Pr t gjitha aplikimet e vizave australiane sht shum e rndsishme q dokumentat t jen t rregullta dhe dshmia e penalitetit t jet e pastr.


  Adresa:

  Informacione m t detajuara se si mund t shkohet pr t jetuar dhe punuar n Australi mund t gjeni n:

  Departamenti i Emigracionit dhe Nnshtetsis:

  www.immi.gov.au

  www.citizenship.gov.au


  Ku t gjej nj agjent emigrimi:

  www.edwinaci.com.au

  e-mail: eci2003@bigpond.com

  e-mail: merushe@bigpond.com


  Asistenca pr fmijt

  Emigrantt e rinj me fmij mund t ken t drejt t marrin Asistenc Familjare si ndihm pr prballimin e kostos s rritjes s fmijve. Q t keni kt t drejt, ju duhet t keni vizn e qndrimit t prhershm dhe t jetoni prgjithmon n Australi. Por kto jan pagesa suplementare, t cilat nuk mjaftojn pr t jetuar. Informacione t mtejshme, duke prfshir fletushka me fakte n shum gjuh, ju mund t merrni nprmjet faqes s internetit: www.familyassist.gov.au

  Shndeti:

  Qeveria e Australis siguron ndihmn me shpenzime mjeksore t kontrollit t syve dhe kujdesit n spital nprmjet nj programi q quhet Medicare. Medicare siguron shrbime falas si pacient n nj spital publik dhe trajtime me kosto t ult ose falas nga mjekt dhe nj sr ndihmesash dhe lehtsirash t kujdesit shndetsor. Shumica e personave me viza t prkohshme nuk kan t drejt t ken Medicare.

  Shum australian zgjedhin sigurimet shndetsore private. Ato mbulojn disa ose ose t gjitha trajtimet.


  Punsimi:

  Australia ofron vende pune t shumllojshme pr t aplikuar; nga zanatinjt si elektrik, hidraulik, kuzhiner, parukier deri tek msues, mjek, inxhinier, prkthyes, gazetar etj. Pranimi i emigrimit nuk garanton pun, edhe pr ata q jan vlersuar me pikt m t larta n zanatin e tyre. Tregu i puns n Australi vlersohet si shum konkurrues. Ata emigrant q kan vite q jan vendosur n Australi kan papunsi shum t ult. Njkohsisht ata q kan ardhur n Australi nn kategorin e zanateve kan n prgjithsi papunsi m t ult se emigrantt e ardhur n kategori t tjera. Ata q nuk gjejn pun duhet t regjistrohen menjher n Centerlink pr t gjetur pun. Dy vitet e para pas mbrritjes emigrantt nuk kan t drejt pr asistenc sociale.

  Programe falas pr gjuhn angleze

  Departamenti i Arsimit, Punsimit dhe Marrdhnieve n Pun (DEEWR) ka dy programe pr msimin e gjuhs angleze pr t aftt pr pun 15-64) vje. Ofrohen 800 or msimi falas t anglishtes me qllim gjetjen e puns. Dhe prmirsimin e e mtejshm t njohurive me trajnime t specializuara.

  T udhtosh drejt Australis:

  Zgjat nga 17-21 or n varsi t itinerarit q zgjedh me ndalesa zakonisht n Bankok (Tajland), Singapor apo Dubai (Emiratet e Bashkuara Arabe).

  Bileta vajtje-ardhje n Australi kushton afrsisht 3000 dollar australian.

 2. #2
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Shihni se si ende ne 2011, ka budallenj qe mashtrohen nga nje person qe u merr 50 euro, e u thote qe per pune 5000 eurosh te tjera, do t'i coje ne nje parajse ku parate jane pertoke e vendi eshte fushe me lule.
  Si shpjegohet qe shume australiane enderrojne te marrin nje leje qendrimi ne Kanada apo Belgjike?

 3. #3
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Ja dhe disa nga komentet ne Shekull rreth kesaj reklame te turpshme:

  Albani 19/09/2011 10:14
  Sa turp me vjen qe lexova kete lajm.
  Policia duhet te thirret menjeher.
  Un jam shqiptaro-australian dhe ky tipi Enkel Dajsmaili , nga Peqini eshte MASHTRUES ordiner.
  Ai punon ne Adelaide si shoefr taxie dhe ka mashtruar dynjan.
  Ka ardhur ne ketu ne Adelaide si ish spiun i Malajzis, ish spiun i mbasades shqiptare ne kuala Lumpur dhe letrat e veta mezi i ka rregulluar duke i shtar mbiembrit te vet edhe nje Smith qe na ben ne shqiptareve ta tallim.
  Me vejn keq qe ka aq shume fatkeq sa ti japin ketij mashtruesi 50 Euro per ta takaur ket fare agjenti.
  Gazeta Shekulli duhet te japi alarmin dhe te ms lejoj qe ky mashtrues te rrjepi qyqar.
  Keto web site qe ka dhene ai jan te hapura per cdo njeri qe don te emigroj ne Australi dhe gjithkush ka te drejete te aply.
  Enkel Dajsamili eshte thejshte MASHTRUES!  Tony 19/09/2011 10:45
  Si per cdo gje edhe me kete rast shqiptaret i bejne petullat me uje dhe per kkete digjen dhe ky tipi agjent fiton.
  Se pari te emigrosh ne Australi duhet te kesh para dhe te mbash me buk per dy tre vjet nje agjent profesional me orgjin angleze po jo si puna e ketij pimpit to ngjashem me ato te gomoneve te Vlores.
  Se dyti edhe po te arrish te sigurosh nje vize turitstike per te ardhur ne Australi si vizitor qe ky tipi mund edhe ta siguroj duke te rrjepur nuk eshte me e lehte se ne Itali, Greqi apo Amerik per te marre vizen e qendrimit.
  Se treti edhe jeta vertet ka ca standarte qe nuk krahasohen me ato te Shqiperis po nuk krahasohen as me ato te Evropes qe eshte pa dyshim shume me e larte.
  Se treti kush din anglisht dhe ka dy pare mend e provon fatin e tij me web sitin e emigracionit australian qe eshte i hapur per te gjith dhe kushdo mund te aplikoj.
  Se katerti per aq shume para qe duhen per te aplikuar dhe fituar nje vize ne Australi dhe per nje rrugetim ne fund te botes a nuk ia vlen te perpiqesh per ne Kanada apo USA edhe me afer, ketu ne Europe, edhe me me shume shance emigrimi.
  Australia vazhdon te mbetet nje koloni angleze dhe per ket konrtollohet e tera nga sistemi emigrimit anglez megjithjse ne menyr te kamufluar dhe shqiptaret e din emigracionin anglez sa i veshtir eshte.


  http://www.shekulli.com.al/shekulli/...rali/#comments

 4. #4
  Ky i fundit qenka me i lezetshem akoma:

  "Australia vazhdon te mbetet nje koloni angleze dhe per ket konrtollohet e tera nga sistemi emigrimit anglez megjithjse ne menyr te kamufluar dhe shqiptaret e din emigracionin anglez sa i veshtir eshte.
  "


 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  Citim Postuar m par nga Bamba Lexo Postimin
  Ky i fundit qenka me i lezetshem akoma:

  "Australia vazhdon te mbetet nje koloni angleze dhe per ket konrtollohet e tera nga sistemi emigrimit anglez megjithjse ne menyr te kamufluar dhe shqiptaret e din emigracionin anglez sa i veshtir eshte.
  "

  australianet jane me origjine angleze. ata ishin te gjithe burgaxhinj ne angli dhe u transferuan nga shteti anlez ne australi para 150 vjetesh.
  por pas luftes se dyte boterore atje emigruan shume italiane, greke
  ne australi shqiptaret kane shume imazh te keq dhe nuk eshte e mire per nje shqipar te zgjedh kete vend per emigrim.

 6. #6
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Me e bukura eshte qe ky mashtrim del edhe ne gazete, dhe e lexon ndonje si ata te intervistuarit e fluturojne me presh ne byt... Tamam si nje shkrim qe lexova per peruanet e varfer qe trafikantet i mashtronin duke u thene qe ne Rusi ka pune qe paguhen me mijera euro ne muaj, dhe pasi u merrnin nga 5000 euro per udhetimin i braktisnin ne brigje te shkreta te Rusise, ose i conin pe te punuar ne miniera e i mbanin si skllever.

 7. #7
  Medet per ne thuaj... kapin e publikojne artikuj pa e vertetuar me pare lajmin. Shyqyr qe kane mesuar te gjithe te perdorin internetit e japin informacione reale mbi keto gjera.
  Turp sesi nje shqiptar mund te perfitoj nga nje shqiptar tjeter duke i shkaterruar jeten!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 8. #8
  Citim Postuar m par nga kleadoni Lexo Postimin
  Medet per ne thuaj... kapin e publikojne artikuj pa e vertetuar me pare lajmin. Shyqyr qe kane mesuar te gjithe te perdorin internetit e japin informacione reale mbi keto gjera.
  Turp sesi nje shqiptar mund te perfitoj nga nje shqiptar tjeter duke i shkaterruar jeten!
  Hera e pare ne fakt!

 9. #9
  Dark Angel Maska e smokkie
  Antarsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,137
  Para 2-3 muajsh, nje shoku im me tregoi se si do shkonte ne Australi, sa e lehte eshte per te shkuar dhe sa qejf ka ai te shkoje. Nuk kerkova hollesira por besoj se behet fjale per te njejten agjensi
  Gjysma e te keqes eshte qe ky shoku im i martua nderkohe dhe e harroi Australine.

  Eh te shkretet shqiptare sa qejf kane te zhduken nga ky vend! Hane dhe sapunin per djath.
  Cdo gje eshte relative...

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  838
  une elexova kete lajme por cfare me ben pershtypje eshte se kane paguar nga 50 euro njerez me shkolle te larte gjasme ,ikni more idiota ne nje kafe interneti me 1000 leket te vjetra dhe gjen informacion per kudo qe do te emigrosh


  ne shqipet nuk duam ta dime te verteten por duam te degjojme ate qe deshirojme

 11. #11
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Shumica e njerezve jane te deshperuar nga jetesa mizerabel qe i ofron Shqiperia. Kjo qe ata kane degjuar eshte nje mundesi , ndoshta edhe mund ta kene menduar si mashtrim por prapeseprape kane tentuar.

 12. #12
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Shumica e njerezve jane te deshperuar nga jetesa mizerabel qe i ofron Shqiperia. Kjo qe ata kane degjuar eshte nje mundesi , ndoshta edhe mund ta kene menduar si mashtrim por prapeseprape kane tentuar.
  Jeta eshte mizerje ne Shqiperi, por te jesh aq sylesh? U falej shqiptareve ne vitet 1990-1991 kur nuk kishin pare kurre ca ka pertej kufirit e nuk kishte as internet e as skype. Por tani? Nese duan te dine per Australine, te hapin Google, te shkruajne Australi dhe ke me miliarda faqe me informacion. Ose thjesht te flasin ne Skype me nje shqiptar ne Australi e ta pyesin se si eshte andej. Mund te gjesh sa te duash shqiptare ne seksionin e forumit per shqiptaret ne Australi. Por sic duket keta kane leke me shumice t'i japin nje mashtruesi qe u shet perralla per Australi e per dokumenta te lehta per atje.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •