Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Bujar Kapexhiu: Do t rikthehem n kinematografi

  Agjensia e Lajmeve SOT - Kulture

  Bujar Kapexhiu:

  Do t rikthehem n kinematografi si detyrim ndaj spektatorit

  Publikuar te Dielen, 18 Shtator 2011 Shkruar nga SOT NEWS

  Bujar Kapexhiu nj emr i njohur n shum talente, por njra i prmbledh t gjitha humori e satira. Pr vite me radh ai ka sjell tek publiku komedi, t cilat jan duartrokitur nga publiku, por mes tyre jan dhe filmat e animuar, si dhe karikatura aq e suksesshme n jetn e tij artistike. I nderuar me titullin Artisti i Merituar dhe Mjeshtr i Madh, Kapexhiu n intervistn dhn pr gazetn SOT rrfen rrugtimin e tij t gjat artistik nga filmi deri tek karikatura. Pak kush e di q filmi komedi Dy her mat, q mban autorsin e Bujar Kapexhiut, fillimisht ka qen ideuar pr Tre her mat.

  Ndrsa flet pr komedit q ka realizuar n vite, ai tregon se n prgjithsi spektatori e plqen komedin, aq m tepr kur nj komedi sht e ndrtuar natyrshm, kur thot dika, kur sht artistikisht me nivel. Jeta artistike pr dekada me radh i ka falur shum momente emocionuese, por nuk kan qen t pakta dhe vshtirsit q ka kaluar. Pr artistin q i solli aq shum t qeshura tek publikut, sot sht e papranueshme q investohet kaq pak n filmin shqiptar. Ndrsa e kujton me nostalgji prodhimin e filmit shqiptar ndr vite, Bujar Kapexhiu pohon se arti duhet t ket m shum vmendje.

  -Nj jet e gjat artistike, por si i kujtoni fillimet tuaja?

  Q n gjimnaz un jam marr me teatrin dhe me vizatimin. Kryesisht n vitet e fundit t gjimnazit jam marr dhe me karikaturn, duke i botuar n gazetn Muri, apo duke i vizatuar dhe n drrasn e zez. N gazet kishte artikuj t ndryshm pr shkolln dhe aty vizatoja dhe un pr probleme t ndryshme. Ajo q realizoi ndrrn time ishte konkursi q fitova pr t vazhduar studimet pr aktor. Kur isha me studime n vitin e katrt, pata ofertn pr t interpretuar n filmin Dueli i heshtur nga regjisor Dhimitr Anagnosti. Kur mbarova Akademin e Arteve u emrova regjisor pran Estrads s Tirans. Ktu filloi dhe karriera ime artistike profesioniste, por jam marr dhe me skenografi, njkohsisht jam marr shum dhe me libretet, ku nj pjes t tyre i kam shkruar vet. Gjat ktyre vite puna ime artistike sht shprblyer dhe me mime dhe tituj t ndryshm.

  -Pas Festivalit t 11 n RTSH, ju u drguat t punonit n pun prodhuese?

  N Festivali e 11 n RTSH, un isha konferencier dhe autor i libretit dhe dihej se ai festival u kritikua pr tendencn moderniste dhe liberale, dhe s bashku me disa t tjera q un i kisha psuar n estrad, u mblodhn t gjitha t sbashku dhe un u prjashtova nga puna dhe u dnova pa kufizim t punoja pun t sforcuar, riedukim n prodhim. M drguan n kombinatin Josif Pashko, ku kam punuar beton etj. Krejt ndryshe nga autoritetet e partis q m shikonin vngr, sepse un isha i dnuar nga partia, puntort m kan mirpritur. Edhe un vija nga nj familje e thjesht, t dy prindrit e mi puntor, dhe kjo ishte nj vazhdimsi e puns s prindrve t mi. Gjat asaj kohe jam marr dhe me prodhime artistike, ku ata filluan t merrnin dhe mime.

  -M pas si vijoi jeta juaj artistike?

  N vitin 1975 u vendos q t ngrihej studio e filmit vizatimor, pra pr her t par n Shqipri do t prodhoheshin filmat vizatimor, ose ndryshe t animuar dhe kryesisht pr fmij. Atje duhej nj regjisor dhe meq un merresha me piktur, me filmin dhe teatrin, menduan q un mund t isha regjisor i filmit vizatimor. N nntor t vitit 1975 un fillova pun n Kinostudio si regjisor, por fillova t bja piktur dhe skenar. N filmat e mi un jam regjisor dhe piktor i filmit t animuar. Un kam fituar disa mime, ku n nj festival kam fituar mimin e par, t dyt dhe t tret.

  -Nuk jeton dot pa humorin, jeni marr shum me t dhe n filma, ndrsa keni qen dhe aktor?

  Pjesmarrja ime si protagonist n filma qe e paparashikuar. Un kisha menduar q rolin e Ilo Pincit q e luaja un n film do ta luante aktori Agim Qirjaqi, nj aktor brilant t cilin e vlersoja shum. N at koh ai ishte i angazhuar me nj film tjetr, kshtu q u vendos q at rol ta luaja un. Un isha regjisori, skenaristi dhe aktori protagonist i filmit Dy her mat. N fillim ai ishte me titull Tre her mat dhe m pas u b Dy her mat, sepse ishte nj skenar shum i gjat dhe u shkurtua. Un e kam pasur gjithmon pasion humorin dhe prandaj jam marr me estradn, karikaturat, libretet dhe m von un realizova dhe filmin Tela pr violin me skenar t Pllumb Kulls dhe Stola n park, m vona shkrova skenarin e filmit Edhe ashtu edhe kshtu ku isha dhe regjisor. Ktu prfundon krijimtaria ime n Kinostudio, sepse pas vajtjes pr nj specializim n Itali un u ktheva dhe u emrova rektor n Akademin e Arteve.

  -Cili ka qen roli q ju mendoni se keni goditur publikun?

  T them t drejtn nuk mund ta prcaktoj sakt se n cilin film kam qen m i plqyer nga publiku. Njerzit n prgjithsi e plqejn komedin, kan dshir t shohin filma t till, sepse sht nj argtim, aq m tepr kur ato jan me problemet e dits. Spektatori knaqet kur shikon t till filma. N t vrtet un kam lozur role dhe n dram, apo dhe n filma t tjer. Kam lozur n filmin I teti n bronz, Gjurma, Dueli i heshtur, q jan prodhime dramatike. Nse nj rol m plqen dhe m prshtatet mua e ndjej t kndshme, q ta interpretoj duke ju prshtatur krkesave artistike t nj regjisori.

  -Jeni i njohur dhe me karikaturn, far prcillini tek publiku?

  Un prej vitesh merrem me karikaturn dhe kam botuar n shtypin e prditshm. N kohn e diktaturs kam br pr shum probleme q kritikoheshin n at koh, por natyrisht shum t kujdesshme, sepse kritika duhej t ishte deri n nj far mase, mund t ishte deri tek drejtori ose tek kryetari i kooperativs. Nuk mund t bje kritik pr ministra apo t tjer zyrtar t lart. Pas diktaturs, edhe n karikatur filluan t hyjn presidenti, kryeministri, ministrat, etj, nga ata t cilt m par ne i shikonim si idhuj, por n karikatur ata jan m t suksesshmit. Nse bn nj karikatur pr nj njeri t zakonshm vetm mund t buzqeshin, ndrsa kur bn nj karikatur pr nj njeri si kryeministri, ministri, presidenti, kan nj tjetr ndjesi, qndrim dhe reagim. Un jam marr m shum me karikaturn politike, m vjen keq q sot jam i vetmi q merrem me kt dhe nuk ka t tjer. Un doja t ishim nj grup i madh q t ishim i fuqishm ndaj nj politike jo t drejt, dhe ndaj personazheve zyrtar, t cilt nuk jan n rregull me politikn e vrtet. Un duke e ndjer kt si mision t nj qytetari n artin tim un kritikoj, godas at q mua m duket jo e sakt. Pr mua n karikatur nuk ka tabu, ndoshta jam i pari q i kam br karikatura presidentit, kryeministrit, ministrave. Karikatura politike nuk duhet t jet denigruese, nuk duhet t jet fyese. E bukura sht q nse at e shikon ministri ose kryeministri, mundsisht do t ishte me vler nse edhe ai do ta ndjente goditjen, por knaqsia do t ishte nse ai buzqeshte.

  -Keni pasur reagime me karikaturat tuaja n drejtim t politikanve?

  Fillimisht ka pasur edhe ndonj reagim, por sot dhe politikant tan e kan kuptuar q t jesh n karikatur do t thot t jesh dikush, sepse ajo sht si reklam. Po t shikosh punimet e mia, un i ndaj politikant n t vrtet dhe ata sezonal. Un nuk merrem me kta politikan sezonal, sepse un i vlersoj t parndsishm. Un e konsideroj karikaturn vepr arti, dhe kur merrem me t un e shikoj me shum seriozitet. Kur un bj karikatura nuk sht se un i kam inat ata, prkundrazi i kam miq dhe shok dhe i vlersoj. Ndoshta n nj moment t caktuar atyre mund tu vij dhe keq, por ky sht misioni i karikaturs.

  -Ju plqen t merreni me politik?

  Nuk e kam menduar asnjher se un duhet t angazhohem me ndonj parti dhe ktu un kam qen i paangazhuar. Motoja ime n jet sht, q jam me t gjith dhe kundra t gjithve. Un e ndjek politikn, sepse duhet t nxjerr temat, fenomenet dhe dukurit.

  -Ju vjen keq q sot nuk sht m estrada?

  A t vjen keq, kjo pr mua sht fare pak. Kam dhimbje pr braktisjen, q i bn n prgjithsi zhanrit t humorit. Estrada ishte nj vend ku kultivohej, nj vend ku prodhohej dhe shprndahej e qeshura. M vjen shum keq q edhe salln e shkatrruan. Pr mua sht nj kanibalizm, sht nj sulm nga njerzit q pr t prfituar pr vete prishn nj art t mrekullueshm. M vjen keq, sepse sht arti m i krkuar nga spektatort.

  -far mendoni sot pr kineman shqiptare?

  Fillimisht mua m vjen keq q nuk ka kinema, e dyta ka t bj me faktin se nuk kemi dhe filma. Un mendoj q kaq pak filma, jo vetm q mezi arrihen t shikohen, por dhe harrohen, edhe nuk dihet se sa filma jan prodhuar. M vjen keq pr kt, por kjo nuk ndodh pr shkak t artistve, pasi mendoj se vjen sepse nuk ekzistojn fondet, prandaj dhe nuk ka filma. Prball ktyre problemeve, kemi dhe shum artist t rinj t cilt diplomohen. Shkollat nxjerrin artist dhe do t ishte shum bukur, q kta artist t debutonin npr filma, ashtu si n teatr, por ja q kto filma jan kaq t pakt dhe ata nuk lanohen. M vjen keq, sepse edhe ata q ndrmarrin nisma pr t br filma me autor t huaj, akoma vijojn t bhen filma vetm pr t kaluarn, vetm pr gjakmarrjen, sikur n Shqipri ka vetm gjakmarrje.

  -far krkoni nga kineastt shqiptar?

  Tematika e filmave duhet t jet sot ashtu si sht Shqipria, edhe e bukur, edhe e kndshme, edhe e dashur, prandaj dhe ne n krijimtarin ton duhet t jemi pr Shqiprin m t guximshm. Kjo pr t treguar bukurin e saj, rritjen e saj dhe dashurin e saj. Un nuk arrij ta kuptoj se prse kta skenarist, regjisor shikojn vetm t kaluarn, shikojn vetm gjra t zymta, shikon gjra q edhe kan kaluar. Natyrisht edhe nuk duhet ta harrojm at, por duhet ta lartsojm dhe t gzojm t sotmen, duke qen akoma m optimist pr t ardhmen. Kto tema do t ishin m t dashura pr spektatorin ton, dhe un e ndjej kt dhe si artist. Nuk duhet t merremi m me vrasje, me gjakmarrjen.

  -Sipas jush pse plqehen akoma filmat para viteve 90?

  Gjithka fillon nga themelet dhe pr mua themelet jan t ngritura, themelet e shoqris shqiptare jan t forta dhe t suksesshme. Regjisort e rinj vazhdojn t mbshteten n kto themele dhe ti shikojn kto filma me tematikn e bukur dhe kt art q kan br regjisort dhe kta skenarist. Ata mund t ndrtojn rrugn e tyre t re, por nuk duhet ta harrojm asnjher se me an t eksperiencs s regjisorve dhe skenaristve t vjetr, t rinjt mund t fitojn dhe t arrijn rezultatet e tyre t mira.

  -M par ka pasur m shum filma shqiptar?

  Mbi t gjitha ne duhet t ndryshojm at q ka t bj me problemet ideologjike t asaj kohe, problemet q partia shtet n at koh i kishte shum vmendje. Sot ne kemi nj sistem krejt tjetr, i cili nuk drejtohet me nj parti, por natyrisht q sht qeveria q duhet t kujdeset n mnyr t veant pr kinematografin. Pra sa m shum fonde, q t kemi sa m shum filma.

  -Ju vet si i kujtoni ato vite kur ju interpretonit n filma?

  E kujtoj me shum pasion, sepse kemi punuar me shum prkushtim dhe kemi arritur rezultate t cilat mendoj se nuk jan t pakta, sepse ato filma akoma po shikohen nga spektatort, edhe nga t rinjt t cilt i plqejn kto filma dhe thon sa t bukur paskan qen ata filma.

  -Meq po flisni pr aktort, sipas jush a kemi sot emra t talentuar?

  Ka aktor shum t mir, ka djem dhe vajza t reja, q jan shum t talentuar. Ka dhe regjisor t rinj, pr t cilt akoma nuk ka nj terren artistik. Nuk ka kinema, nuk ka skenar dhe fonde pr t realizuar filma.

  -Pak m lart pohuat se n kryeqytet ndihet mungesa e kinemave?

  Kjo nuk sht nj gj e mir, por mendoj se kjo gj do t rregullohet. Me sa jam n dijeni jan duke u ndrtuar dhe kinema t tjera, t cilat do ta plotsojn kt munges. Duke u shtuar kinemat dhe filmat pa dyshim q ne do t kemi m shum gjallri n jetn artistike, nj jet e cila do ta knaq spektatorin shqiptar.

  -E ndrkoh, po juve a do tju shohim me ndonj projekt artistik?

  T them t drejtn dhe un kam nj plan. Kam shkruar dhe po rishikoj dhe njher pr tu hedhur n kinematografi, sigurisht nse do t na jepen mundsit dhe nse na jepen fondet. Kam detyrime ndaj spektatorit t mrekullueshm dhe artdashs shqiptar.

  -Nj karrier, q ka nisur dekada m par, por sot ku e gjejm Bujar Kapexhiun?

  Gjithmon kohn e kaloj me art. Punoj do dit, merrem me karikatur n gazeta, kemi nj studio ku punojm nj grup shoksh me krijimtarin artistike, me ilustrime librash. Ve ksaj un jam dhe pedagog i brendshm n Universitetin Europian t Tirans. Aty un jap lndt, Komunikim pamor dhe Arti i t Folurit n Publik. Jan lnd, t cilat i duhen gjithkujt. Lnda e Artit t t Folurit n Publik, gjithashtu mendoj se ju shrben shum politikanve tan, t cilt kan nevoj pr kt lnd.

  Jeta artistike

  Bujar Kapexhiu m 1968 filloi pun si regjisor n Teatrin e Estrads s Tirans, ku shkroi shum skee, parodi, kuplete si edhe u mor me karikatur pr organet e shtypit. Pas nj periudhe 2 vjeare largimi nga Tirana, pr shkak t "shfaqjeve liberale dhe moderniste" n Festivalin e 11 t Kngs n RTSH, ku ishte autor teksti dhe konferencier, u rikthye m 1975 si regjisor dhe piktor n sektorin e sapo ngritur t filmit vizatimor pran Kinostudios "Shqipria e re". Filmi "Zhgarravinat" (1977), ku Kapexhiu krijoi vizatimet, skenarin dhe regjin u vlersua me mimin e Par t Festivalit t III-t t filmit Ballkanik t organizuar n Stamboll,Turqi1979; me Kupn e Festivalit t III t Filmit Shqiptar, 21-28 prill 1979 si dhe me mim n Napoli t Italis n 1984. Deri n vitin 1985 xhiroi rreth 20 filma vizatimor n shumicn e t cilve sht skenarist ose bashkskenarist, regjisor dhe piktor; mes tyre spikat edhe Pipiruku, personazhi i dashur pr fmijt i ndrtuar prej tij. "Pipiruku pret 2 miq" u vlersua me mim t dyt n Festivalin e VI t filmit dokumentar e vizatimor. Pas vitit '85 iu prkushtua zhanrit t kinokomedis duke u shquar pr individualitetin e spikatur. N nj koh mjaft t shkurtr xhiroi katr filma artistik: "Dy her mat", 1986, "Tela pr violin", 1987, "Stolat n park", 1988, "Edhe ashtu, edhe kshtu", 1989. sht nderuar me titujt Artist i Merituar dhe Mjeshtr i Madh.

  Intervistoi: Julia Vrapi

 2. #2
  Bujar Kapexhiu eshte shume i talentuar. Si skenarist dhe si aktor.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pr: Bujar Kapexhiu: Do t rikthehem n kinematografi  Ora 5 PM - Bujar Kapexhiu
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-01-2021 m 21:03

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pr: Bujar Kapexhiu: Do t rikthehem n kinematografi  Ora 5 PM - Bujar Kapexhiu / Pjesa 2
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-01-2021 m 21:05

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pr: Bujar Kapexhiu: Do t rikthehem n kinematografi  Ora 5 PM - Bujar Kapexhiu / Pjesa 3

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •