Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2009
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  E folura ne gjume dhe kercitja e dhembeve naten

  Burri I Nje Shoqes Time Kercet Dhembet Naten Dhe Flet Ne Gjume Si Mund Ta Heqe Keto Zakone

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Shijak
  Postime
  850
  Faleminderit
  13
  5 falenderime nė 5 postime
  kam mbesen time une ta ben mishin kokerr me ato dhembet qe i kercet

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Anėtarėsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  I kercas dhe une. Ne pergjithesi nevriket e bejne.
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 4. #4
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Eshte shume e demshme per dhembet pasi i grryen. Nje shoqe ime e ka kete edhe ka blere nje si tip kllefi per dhembet qe vihet ne goje gjate oreve te gjumit dhe me sa me ka thene funksionon.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2009
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk kisha degjuar deri me sot nga keto dhe u cudita kur me tha shoqja

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Anėtarėsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
  Burri I Nje Shoqes Time Kercet Dhembet Naten Dhe Flet Ne Gjume Si Mund Ta Heqe Keto Zakone

  lere kercitjen e dhembeve ti po na thuaj pak cne me burrin e shoqes ti!!! ku e degjove duke kercitur dhembet ne gjume?!!!!!

 7. #7
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Kercitja e dhembve vjen vetem nga stresi & mendimet. E kam pas shume ket problem sa me dhimte edhe koka kur ngrihesha ne mengjes. Kalon vet me kalimin e kohes. Te gjithe doktorit qe kam pyetur me kane thene eshte lodhje, mendime & stres. lol rexh sa kam qeshur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 21-09-2011 mė 14:02
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Kercitja e dhembve vjen vetem nga stresi & mendimet. E kam pas shume ket problem sa me dhimte edhe koka kur ngrihesha ne mengjes. Kalon vet me kalimin e kohes. Te gjithe doktorit qe kam pyetur me kane thene eshte lodhje, mendime & stres. lol rexh sa kam qeshur.
  it solves it juli, heq protezat naten dhe nuk e ke me kete problem (spo flas nga eksperienca ime of caurse lol)

  po jo serjozisht, dhe babi im i kerciste dhembet nganjehere kur flinte...saper te folur ne gjume, sesi mund te ndalosh nje njeri te flasesh ne gjume, sja kam iden
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 9. #9
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  it solves it juli, heq protezat naten dhe nuk e ke me kete problem (spo flas nga eksperienca ime of caurse lol)

  po jo serjozisht, dhe babi im i kerciste dhembet nganjehere kur flinte...saper te folur ne gjume, sesi mund te ndalosh nje njeri te flasesh ne gjume, sja kam iden

  nuk jane thjesht vetem dhembet problemi jane edhe gums. mos thuaj te heqi edhe gums tani ahahah. me e bukura eshte se nuk e kupton dot lol. Une nuk e kuptoja dot ne fillim qe kercisja dhembet. Por ne qe kercasim dhembet nuk i kemi dhembet perfect jane pak si te ngrene edhe dentisti e kupton menjeher qe individi kercet dhembet.
  I LOVE GOD

  j&g

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  nuk jane thjesht vetem dhembet problemi jane edhe gums. mos thuaj te heqi edhe gums tani ahahah. me e bukura eshte se nuk e kupton dot lol. Une nuk e kuptoja dot ne fillim qe kercisja dhembet. Por ne qe kercasim dhembet nuk i kemi dhembet perfect jane pak si te ngrene edhe dentisti e kupton menjeher qe individi kercet dhembet.
  hahah jo po besoj se gums nuk bejn zhurme

  po e magjinoj qe nuk e kupton dote, eshte pothuajse njesoj nese dikush flet ne gjume apo gerhet, nuk e di qe e ben...pshm kur gerrhet burri i them "ahh sikur te degjoje veten duke gerrhitur" lol
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 11. #11
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  ahahah po kjo hapsja e temes shqetesohet per zhurmen apo per nofullat e burrit shoqes lol. E kam keqkuptuar ateher vetem tapat per vesh si tha teta jane mire ose te flene ne dy dhoma te ndryshme. ahaha ke shume te drejte edhe gerrihitja te ngre nervat jane kind of annoying, por askush se pranon qe e ben se jane pa vetdije.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 21-09-2011 mė 14:21
  I LOVE GOD

  j&g

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  ahahah po kjo hapsja e temes shqetesohet per zhurmen apo per nofullat e burrit shoqes lol. E kam keqkuptuar ateher vetem tapat per vesh si tha teta jane mire ose te flene ne dy dhoma te ndryshme. ahaha ke shume te drejte edhe gerrihitja te ngre nervat jane kind of annoying, por askush se pranon qe e ben se jane pa vetdije.
  yes prandaj i thash qe te heqi dhembet lol j/k . Por kercitjen e dhembve sbesoj se mund ta degjosh unless je ngjeshur me burrin/gruan kur fle, plus nuk bejn aq zhurme sa dikush qe flet apo gerrhet
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 13. #13
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime nė 177 postime
  E folura ne gjume njihet si Somniloquy,ose sleep talking,ndodh kur e fjetura eshte e lehte
  dhe vjen si shkak i stresit te dites,formes jo te mire shendetsore dhe ndodh edhe ne raste
  kur ha ushqim,perpara se te flesh.
  Darka duhet ngrene te pakten 3 ore para se te biesh ne gjume.
  Tre ore para fjetjes mbaje veten te qete,shiko ndonje film,qetesohu....
  mos e ngarko trurin me mendime,analiza,mos bej pune mendore.
  Mos degjo muzike me ze te larte,mos perdor kufje dhe degjosh muzike
  mos bej telefonata tre ore para gjumit,me nje fjale mbaje trurin
  jo te eksituar dhe jo ne ngarkese.
  Duke e mbajtur trurin te qete edhe gjumi do te zeje me shpejt.gjumi do jete i thelle
  dhe nuk do flasesh e mbash fjalime,pallavra nonsense,tregosh barcaleta ne gjume etj lol.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #14
  Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,592
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Zakonisht, une te flej ashtu sic thote benseven..mua sme ze gjumi. E kam te nevojshme te ushqehem mire e mire perpara se te shtirhem, ndryshe, mund te rri gjithe naten (ose me nete..) pa gjume. Per vete kam shtrengimin e nofullave gjate gjumit. Aq shume, sa ne mengjes mezi hap gojen te laj dhembet nga dhembja e nofullave, mos te flasim qe dhemballat ne mengjes i kam cope, saqe nuk ha dot.

  Personi qe flet, kercet dhembet ose edhe gerrhet ne gjum, tregon qe ka patur nje dite te lodhshme, nje problem qe i lodh mendjen me shume se cduhet (problem familjar, social, problem studimor etj etj). Per mendimin tim, ai person duhet ti hapet ndonjeirt ose te marre ca pushime te mira.
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Skorpioni
  Anėtarėsuar
  18-12-2010
  Postime
  206
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  njerzit inteligjent flasin ne gjume.
  Religion Is Curable

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Etna Etna
  Anėtarėsuar
  22-06-2011
  Postime
  2,283
  Faleminderit
  42
  24 falenderime nė 18 postime
  Per te folur ne gjume ,sflas.Po dhembeve ama ju bej namin,aq shume i kercas sa me dhembin ne mengjes
  Sa pas dore e le veten njeriu,kam kaq shume kohe qe e kam bere ne plan te vizitohem dhe te gjej nje kure edhe akoma skam bere nje vizite.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Talking

  po kerkoja ne internet nga vinte kercitja e dhembeve
  shkaqet ishin te shumta si:
  mungese kalciu, magneziu
  stresi
  kur ke krimba, kini kujdes , lajini mire duart

 18. #18
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  po kerkoja ne internet nga vinte kercitja e dhembeve
  shkaqet ishin te shumta si:
  mungese kalciu, magneziu
  stresi
  kur ke krimba: @pp, kini kujdes , lajini mire duart; )
  kėtė tė fundit e the me shaka sigurisht.


  Etna, mos u bėj merak do tė ndalet vetvetiu ky 'huq' tė themi. Tė njėjtin problem e pata edhe unė, i kėrcisja aq shumė sa qė ajo zhurma (gėrrccc) mė zgjonte nga gjumi dhe nė mėngjes ndieja lodhje/dhimbje nofullash. Por me kalimin e kohės ndalon vet pa e kuptuar.
  Love has no limits

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Etna Etna
  Anėtarėsuar
  22-06-2011
  Postime
  2,283
  Faleminderit
  42
  24 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga SinFoni@ Lexo Postimin
  kėtė tė fundit e the me shaka sigurisht.


  Etna, mos u bėj merak do tė ndalet vetvetiu ky 'huq' tė themi. Tė njėjtin problem e pata edhe unė, i kėrcisja aq shumė sa qė ajo zhurma (gėrrccc) mė zgjonte nga gjumi dhe nė mėngjes ndieja lodhje/dhimbje nofullash. Por me kalimin e kohės ndalon vet pa e kuptuar.
  Shpresoj vertet sepse eshte shume i demshem per dhembet edhe shume i sikletshem per te tjeret

 20. #20
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  40
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Te folurit gjate gjumit, shtrengimi apo kercitja e dhembeve jane veprime te pandergjegjshme.

  Persa i perket shtrengimit dhe kercitjes se dhembeve gjate gjumit.
  Njerezit qe kryejne keto veprime ne menyre te vazhdueshme per nje kohe te gjate mund te rezultoj qe t'ju kthehet ne nje ērregullim qė quhet Bruxism.

  Sikunder permenda me siper, individi nuk eshte i vetedijshem per kete veprim. Ai shtrengon nofullat duke ushtruar disa here me shume presion se sa mund te ushtrohet ne gjendje normale, e kjo sjell edhe kercitjen e dhembeve.

  Ky veprim kronik, pas disa kohesh mund te sjelle pasoja si: konsumim te dhembeve, shtremberim, plasaritje apo shkaterrimin e zmaltit te dhembeve, ērregullim te ndjeshmerise ndaj lengjeve te nxehta dhe te ftohta, probleme me mishrat e dhembeve, probleme me koren e dhembeve, e deri ne probleme anesore e shqetesime fizike, si: dhimbje nofullash, dhimbje koke, kontraksione te muskujve te fytyres, dhimbje te qafes apo te shpatullave, etj.


  J@mes
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •