Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61

    E folura ne gjume dhe kercitja e dhembeve naten

    Burri I Nje Shoqes Time Kercet Dhembet Naten Dhe Flet Ne Gjume Si Mund Ta Heqe Keto Zakone

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-03-2009
    Vendndodhja
    Shijak
    Postime
    848
    kam mbesen time une ta ben mishin kokerr me ato dhembet qe i kercet

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anėtarėsuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    I kercas dhe une. Ne pergjithesi nevriket e bejne.
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  4. #4
    Eshte shume e demshme per dhembet pasi i grryen. Nje shoqe ime e ka kete edhe ka blere nje si tip kllefi per dhembet qe vihet ne goje gjate oreve te gjumit dhe me sa me ka thene funksionon.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    nuk kisha degjuar deri me sot nga keto dhe u cudita kur me tha shoqja

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    Burri I Nje Shoqes Time Kercet Dhembet Naten Dhe Flet Ne Gjume Si Mund Ta Heqe Keto Zakone

    lere kercitjen e dhembeve ti po na thuaj pak cne me burrin e shoqes ti!!! ku e degjove duke kercitur dhembet ne gjume?!!!!!

  7. #7
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Kercitja e dhembve vjen vetem nga stresi & mendimet. E kam pas shume ket problem sa me dhimte edhe koka kur ngrihesha ne mengjes. Kalon vet me kalimin e kohes. Te gjithe doktorit qe kam pyetur me kane thene eshte lodhje, mendime & stres. lol rexh sa kam qeshur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 21-09-2011 mė 13:02
    I LOVE GOD

    j&g

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    Kercitja e dhembve vjen vetem nga stresi & mendimet. E kam pas shume ket problem sa me dhimte edhe koka kur ngrihesha ne mengjes. Kalon vet me kalimin e kohes. Te gjithe doktorit qe kam pyetur me kane thene eshte lodhje, mendime & stres. lol rexh sa kam qeshur.
    it solves it juli, heq protezat naten dhe nuk e ke me kete problem (spo flas nga eksperienca ime of caurse lol)

    po jo serjozisht, dhe babi im i kerciste dhembet nganjehere kur flinte...saper te folur ne gjume, sesi mund te ndalosh nje njeri te flasesh ne gjume, sja kam iden
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  9. #9
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    it solves it juli, heq protezat naten dhe nuk e ke me kete problem (spo flas nga eksperienca ime of caurse lol)

    po jo serjozisht, dhe babi im i kerciste dhembet nganjehere kur flinte...saper te folur ne gjume, sesi mund te ndalosh nje njeri te flasesh ne gjume, sja kam iden

    nuk jane thjesht vetem dhembet problemi jane edhe gums. mos thuaj te heqi edhe gums tani ahahah. me e bukura eshte se nuk e kupton dot lol. Une nuk e kuptoja dot ne fillim qe kercisja dhembet. Por ne qe kercasim dhembet nuk i kemi dhembet perfect jane pak si te ngrene edhe dentisti e kupton menjeher qe individi kercet dhembet.
    I LOVE GOD

    j&g

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    nuk jane thjesht vetem dhembet problemi jane edhe gums. mos thuaj te heqi edhe gums tani ahahah. me e bukura eshte se nuk e kupton dot lol. Une nuk e kuptoja dot ne fillim qe kercisja dhembet. Por ne qe kercasim dhembet nuk i kemi dhembet perfect jane pak si te ngrene edhe dentisti e kupton menjeher qe individi kercet dhembet.
    hahah jo po besoj se gums nuk bejn zhurme

    po e magjinoj qe nuk e kupton dote, eshte pothuajse njesoj nese dikush flet ne gjume apo gerhet, nuk e di qe e ben...pshm kur gerrhet burri i them "ahh sikur te degjoje veten duke gerrhitur" lol
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  11. #11
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    ahahah po kjo hapsja e temes shqetesohet per zhurmen apo per nofullat e burrit shoqes lol. E kam keqkuptuar ateher vetem tapat per vesh si tha teta jane mire ose te flene ne dy dhoma te ndryshme. ahaha ke shume te drejte edhe gerrihitja te ngre nervat jane kind of annoying, por askush se pranon qe e ben se jane pa vetdije.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 21-09-2011 mė 13:21
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    ahahah po kjo hapsja e temes shqetesohet per zhurmen apo per nofullat e burrit shoqes lol. E kam keqkuptuar ateher vetem tapat per vesh si tha teta jane mire ose te flene ne dy dhoma te ndryshme. ahaha ke shume te drejte edhe gerrihitja te ngre nervat jane kind of annoying, por askush se pranon qe e ben se jane pa vetdije.
    yes prandaj i thash qe te heqi dhembet lol j/k . Por kercitjen e dhembve sbesoj se mund ta degjosh unless je ngjeshur me burrin/gruan kur fle, plus nuk bejn aq zhurme sa dikush qe flet apo gerrhet
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  13. #13
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    E folura ne gjume njihet si Somniloquy,ose sleep talking,ndodh kur e fjetura eshte e lehte
    dhe vjen si shkak i stresit te dites,formes jo te mire shendetsore dhe ndodh edhe ne raste
    kur ha ushqim,perpara se te flesh.
    Darka duhet ngrene te pakten 3 ore para se te biesh ne gjume.
    Tre ore para fjetjes mbaje veten te qete,shiko ndonje film,qetesohu....
    mos e ngarko trurin me mendime,analiza,mos bej pune mendore.
    Mos degjo muzike me ze te larte,mos perdor kufje dhe degjosh muzike
    mos bej telefonata tre ore para gjumit,me nje fjale mbaje trurin
    jo te eksituar dhe jo ne ngarkese.
    Duke e mbajtur trurin te qete edhe gjumi do te zeje me shpejt.gjumi do jete i thelle
    dhe nuk do flasesh e mbash fjalime,pallavra nonsense,tregosh barcaleta ne gjume etj lol.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  14. #14
    Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    Zakonisht, une te flej ashtu sic thote benseven..mua sme ze gjumi. E kam te nevojshme te ushqehem mire e mire perpara se te shtirhem, ndryshe, mund te rri gjithe naten (ose me nete..) pa gjume. Per vete kam shtrengimin e nofullave gjate gjumit. Aq shume, sa ne mengjes mezi hap gojen te laj dhembet nga dhembja e nofullave, mos te flasim qe dhemballat ne mengjes i kam cope, saqe nuk ha dot.

    Personi qe flet, kercet dhembet ose edhe gerrhet ne gjum, tregon qe ka patur nje dite te lodhshme, nje problem qe i lodh mendjen me shume se cduhet (problem familjar, social, problem studimor etj etj). Per mendimin tim, ai person duhet ti hapet ndonjeirt ose te marre ca pushime te mira.
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anėtarėsuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    njerzit inteligjent flasin ne gjume.
    Religion Is Curable

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anėtarėsuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Per te folur ne gjume ,sflas.Po dhembeve ama ju bej namin,aq shume i kercas sa me dhembin ne mengjes
    Sa pas dore e le veten njeriu,kam kaq shume kohe qe e kam bere ne plan te vizitohem dhe te gjej nje kure edhe akoma skam bere nje vizite.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Talking

    po kerkoja ne internet nga vinte kercitja e dhembeve
    shkaqet ishin te shumta si:
    mungese kalciu, magneziu
    stresi
    kur ke krimba, kini kujdes , lajini mire duart

  18. #18
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    po kerkoja ne internet nga vinte kercitja e dhembeve
    shkaqet ishin te shumta si:
    mungese kalciu, magneziu
    stresi
    kur ke krimba: @pp, kini kujdes , lajini mire duart; )
    kėtė tė fundit e the me shaka sigurisht.


    Etna, mos u bėj merak do tė ndalet vetvetiu ky 'huq' tė themi. Tė njėjtin problem e pata edhe unė, i kėrcisja aq shumė sa qė ajo zhurma (gėrrccc) mė zgjonte nga gjumi dhe nė mėngjes ndieja lodhje/dhimbje nofullash. Por me kalimin e kohės ndalon vet pa e kuptuar.
    Love has no limits

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Anėtarėsuar
    22-06-2011
    Postime
    2,265
    Citim Postuar mė parė nga SinFoni@ Lexo Postimin
    kėtė tė fundit e the me shaka sigurisht.


    Etna, mos u bėj merak do tė ndalet vetvetiu ky 'huq' tė themi. Tė njėjtin problem e pata edhe unė, i kėrcisja aq shumė sa qė ajo zhurma (gėrrccc) mė zgjonte nga gjumi dhe nė mėngjes ndieja lodhje/dhimbje nofullash. Por me kalimin e kohės ndalon vet pa e kuptuar.
    Shpresoj vertet sepse eshte shume i demshem per dhembet edhe shume i sikletshem per te tjeret

  20. #20
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anėtarėsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    1,966
    Te folurit gjate gjumit, shtrengimi apo kercitja e dhembeve jane veprime te pandergjegjshme.

    Persa i perket shtrengimit dhe kercitjes se dhembeve gjate gjumit.
    Njerezit qe kryejne keto veprime ne menyre te vazhdueshme per nje kohe te gjate mund te rezultoj qe t'ju kthehet ne nje ērregullim qė quhet Bruxism.

    Sikunder permenda me siper, individi nuk eshte i vetedijshem per kete veprim. Ai shtrengon nofullat duke ushtruar disa here me shume presion se sa mund te ushtrohet ne gjendje normale, e kjo sjell edhe kercitjen e dhembeve.

    Ky veprim kronik, pas disa kohesh mund te sjelle pasoja si: konsumim te dhembeve, shtremberim, plasaritje apo shkaterrimin e zmaltit te dhembeve, ērregullim te ndjeshmerise ndaj lengjeve te nxehta dhe te ftohta, probleme me mishrat e dhembeve, probleme me koren e dhembeve, e deri ne probleme anesore e shqetesime fizike, si: dhimbje nofullash, dhimbje koke, kontraksione te muskujve te fytyres, dhimbje te qafes apo te shpatullave, etj.


    J@mes
    »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •