Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Fjala shqipe "Gur" dokumentohet edhe n tekstet biblike

  shtator, NOA Fatbardha Demi/ Epilologt dhe studjuesit e ndryshm kan treguar se n tekstet m t vjetra t njerzimit mund t gjesh thrrmija filologjike prej ari t gjuhs shqipe. Nj tronditje e madhe n botn shkencore qe zbrthimi i shkrimit linear B t Krets nga M. Ventris, n disa tabela bronxi t para 37 shekujve ku gjndeshin dhe emra ilir q korespondonin me antroponimin ilire si emra t till "Dasi", "Gent" etj. Kto emra ilir jan ngjallur m von por shpesh etimologia e tyre ka mbetur e pazbrthyer. N veprat madhshtore t Homerit sidomos tek "Odiseja" (vargjet 500, 501, 507), prmndet edhe nj dyfjalsh si: "Gyraien Petren", q zbrthehet si "Gurin e gurt".
  N eposin e Homerit tregohet se si heroi Ajaks mbas rnies s Trojs udhtonte n det dhe arriti tek nj ishull i quajtur "Guras Petras". Aty Ajaksin , hyu i detrave Poseidoni e goditi me trifurk, nj pjes e ishullit u zhyt nga goditja, duke marr me vete n thellsi edhe udhtarin e kobshm.
  N fakt ky subjekt lidhet me nj ishull t kultizuar mes detit me emrin "Guras Petras", q do t thot "Guri gur" sht nj emrtim i dyfisht . Sipas filologut patriarkut Spiro Konds, emri i mparshm i ishullit ka qn "Gur", nj emr prpara grekrve t vjetr, kshtu m pas detart grek t vjetr e kan quajtur ishullin "Guras Petras" duke br kshtu nj tautologji dhe ky emrtim i strlasht helenik ruan prjetsisht emrin shum m t strvjetr ilir "Gur", q sht shum prpara epeve t Homerit si emrtim.
  N se pranojm q Homeri ka ekzistuar n shekullin e VII para ers son athere duhet t themi se fjala "Gur" prdorur nga pellazgt, nga ilirt dhe q sht akoma edhe sot nj fjal esenciale e gjuhs shqipe, dokumentohet si fjala m e hershme e gjuhs son n nj monument letrar madhshtor t njrzimit si sht krijimtaria homerike.
  Edhe m von autor t tjer si poeti i madh grek Arkiloku prmndet dyfjalshi tautologjik iliro-grek n formn "Gurai petras".
  N 1920 n grmimet arkeologjike t bra n Dodon u zbulua dhe nj tabel bronxi me emr njeriu Guras. Ky emr ilir gjendet si toponim edhe n Kret, n Kylkad dhe Tesali. Historiani antik Arriani, n librin e tij kushtuar Aleksandrit t madh (4,23) thot se:"Aleksandri marshoi nprmjet nj vndi t quajtur "Guraioi", ku kishte dhe nj lum me t njjtin emr", gjat fushats s Aleksandrit t madh n Indi.
  Duke studiuar me kujdes Bibln e Shenjt, kemi gjetur papritur nj dshmi unike gati dy shekuj m t vjetr se sa tekstet e Homerit ku prmendet fjala ilire shqipe "Gur".
  Vendndodhja e ksaj dshmie sht n:"Libri i dyt i Mbretrve" (9,27). Aty tregohet episodi sesi Jehu bri kryengritje dhe vrau Akzarin, duke u br vet mbret i Judes dhe Izraelit. Un konsultova disa tekste t botimeve t Bibls s Shenjt n gjuhn shqipe. N Bibln e Shenjt (Diodadi i ri) prkthim i vitit 1991, 1994 shtypur n Brindisi n vitin 1995 n faqen 424 thuhet: "Dhe e gjuajtn (Akazian) n t prpjetn e Gurit q sht afr Iblehamit". N versionin e Bibls s Shenjt shtypur n Jongloed, viti 1993 n faqen 398, prkthimi shqip sht : "pran vndit ku rruga sht drejt Gurit e kthen pr n drejtim t Jiblamit". N versionin e Bibls s Shenjt n shqip botuar nga nga "The Albanian Bible Society" Firence 1995 faqe 722 thuhet: "E gjuajtn n t prpjetn e Gurit q sht afr Iblemit".
  T trheq vmndjen se ndrsa pr toponimin Ibleam shqiprohet edhe n formn Jiblam, ose Iblami, n t gjitha rastet e msiperme, toponimi i vndit i quajtur "Guri" jepet korrekt. Pr ta konkretizuar vrtetsin e toponimit "Gur" pash variantt e Biblave n greqisht dhe latinisht, kur n t dy rastet ky toponim sht n formn "Gur". N "Holy Bible", n "International version", botuar nga "International Bible Society", n 1984 n faqen 267 pasazhi "on the way up to Gur near Ibleam" N "La Bible", "Nouvelle edition revue" Paris, (prkthim nga origjinali hebraisht dhe greqisht) n faqn 440 thuhet : "a la montee de Gour pres Yivleim".
  Pra del qart se n variantet e dy gjuhve kryesore t njrzimit t Biblave t autorizuara n anglisht dhe frngjisht toponinimi quhet konkretisht "Gur". Vrtetohet kshtu q fjala shqipe gur sht prcjell si toponom dhe ka mbetur e fiksuar n :"Librin e dyt t mbretrve" q dihet sht shkruar n shekullin e IX prpara Krishtit. Madje saktsia e prmendjes s toponimit "Gur" mund t arrihet deri n kronologjin e vitit kur ka ndodhur ngjarja e rebelimit t Jehut, i cili vrau Akazin. Kjo ngjarje ka ndodhur n vitin 841 prpara Krishtit. Mbas ksaj vrasje Jehu u b mbret i Judes dhe Izraelit n vitet 841- 814 prpara Krishtit.
  Duke par prkthimin madhshtor n gjuhn shqipe "Beslidhja e vjetr dhe Beslidhja e re" nga Dom Simon Filipaj, botuar m 1994, n Ferizaj q sht kryevepr filologjike e shqiprimeve shqipe n t gjitha kohrat, n faqn 448 n postshnimin nr 27 jepet nj shpjegim gjeografik i vndit ku Jehu vrau Akazian. Kshtu Ibleami quhet sot Tel Belame dhe sht n jug t Jeninit, gati dhjet km n jug t Jezrahelit n rrugn drejt Jeruzalemit. Kjo do t thot q edhe vndi i quajtur "Gur" nuk sht shum larg Qytetit t shenjt Jeruzalem.
  Do t ishte nj krkim i frytshm pr t par nse ka mbijetuar toponimi "Gur" apo sht ndryshuar.
  Ajo q sht esencialisht e rndsishme pr ne shqiptart sht se fjala shqipe "Gur" dokumentohet n tekstet biblike n nj lashtsi marramendse, prpara 29 shekujve, pra perpara 2900 vjetve. Kjo sht dshmia m e vjetr e nj fjale n gjuhn shqipe deri m sot. Nuk sht aspak nj zbulim i thjesht dhe pr t nuk mund t kt m asnj lloj skepticizmi. Miku im Petro Zheji n librin e tij "Shqipja dhe Sanskritishtja" botuar m 1996 flet gjersisht pr fjaln "Gur" dhe e quan nj nga fjalt m t lashta t njrzimit, nj fjal operatore q ka ndikuar n shum gjuh t bots, q gjendet n sanskrishten n formn "Giri" apo n latinishtn "Gravis" (i rnd) n sllavisht "Gora" (mal) "Granica" (kufi), apo n gjermanishten "Gral" (guri i shenjt), n greqishten "Aguridhe" (rrush i pabr, i fort si gur).
  Madje Petro Zheji krijon ekuacione etimologjike q kan n thelb fjaln "Gur", edhe tek emri i Gorgons (shikimi i t cils kthn gjithka n gur), madje ka zbuluar se varri i Timurlenit n Samarkand quhet "Gur i mir". Sipas Zhejit fjala "Gur" shtrihet q nga India e vjetr dhe e largt deri n skajet m verior t Evrops. Kjo sht nj fjal q e kan patur pellazgt q e kan trashguar ilirt dhe q sht akoma nj fjal e gjall vetm tek nj popull n bot, vetm tek ne shqiptart. Madje fjala "Gur", fjal njrrokshe hyn tek fjalt e para t njrzimit dhe me konceptin e gurit lidhet dhe subjekti kozmogonik apo miti i Deuklaonit dhe t gruas s tij Pyrras q mbijetuan mbas nj katastrofe dhe pr t krijuar njrzimin hodhn pas shpine eshtrat e toks, q jan gurt.
  Nga gurt q hodhi burri lindn burra, dhe nga gurt q hodhi gruaja lindn gra. Ky koncept q jeta del nga guri ka mbijetuar tek miti i hyjnis Mithra , q gjoja ka dal nga brndsia e nj shkmbi (Petra Genetri).
  Interesante sht q n kryeveprn poetike t poetit t madh romak Lukani (shek.I-r pas Krishtit) t quajtur "Farsala" libri i VI po tregohet beteja historike n qytetin e Durrsit midis Cesarit dhe Pompeut, prmendet n nj varg edhe emri i shkmbit t madh i quajtur sot "shkmbi i Kavajs" . Lukani thot shprehimisht q "banori taulant e quan Petra". N fakt "Petra" sht greqzimi i toponimit "Gur". Kaq e vrtet sht kjo sa q n dokumentet mesjetare prmendet kisha e Shn Kollit (Nikolls) e "Gurit" q m von n gojn e shqiptarve ka vn emrin e fshatit "Shkallnur" (Shn Kolli i gurit = Shkallnur).
  Kjo do t thot q emri "Gur" i ktij shkmbi n jug t qytetit t strlasht t Durrsit ka mbijetuar n t gjitha kohrat pamvarsisht nga kronikant latin apo grek q kan prdorur fjal t ndryshme ose emra t tjer pr kt shkmb t madh, sht trashguar emri fillestar nga thellsit e kohrave.
  Madje edhe emri i ishullit t Sazanit pran Karaburunit lidhet me latinishtn vulgare "Saso" , q do t thot "Gur". Kjo do t thot q n hershmri ishulli i Sazanit sht quajtur ishulli "Gur". Ky fakt ndrlidh ishullin e Shqipris me at subjektin homerik t "Guras Petras", q kemi folur m sipr. sht e njejta llogjik emrtimi ku pr parsi ka emri i strvjetr "Gur" .
  Si u shpreha m sipr fjala shqipe "Gur" sht emblema m e vjetr gjuhsore e gjuhs shqipe n t gjitha kohrat.
  NOA
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  shtator, NOA – Fatbardha Demi/ Epilologt dhe studjuesit e ndryshm kan treguar se n tekstet m t vjetra t njerzimit mund t gjesh thrrmija filologjike prej ari t gjuhs shqipe. Nj tronditje e madhe n botn shkencore qe zbrthimi i shkrimit linear B t Krets nga M. Ventris, n disa tabela bronxi t para 37 shekujve ku gjndeshin dhe emra ilir q korespondonin me antroponimin ilire si emra t till "Dasi", "Gent" etj. Kto emra ilir jan ngjallur m von por shpesh etimologia e tyre ka mbetur e pazbrthyer. N veprat madhshtore t Homerit sidomos tek "Odiseja" (vargjet 500, 501, 507), prmndet edhe nj dyfjalsh si: "Gyraien Petren", q zbrthehet si "Gurin e gurt".
  ....
  Kush mer jane keta Epilologe? Paska edhe Epilologji?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Ketu ashte krejte e lejueme,mundemi,me shkrue sa te dojme,qe per shembull.FEGIOLOGI,sipas feqi ajo ashte emen i vjeter 3 000 vjet,dhe gjuha shqipe,koka e vjeter 3 000 vjet ani de urime fegi,mire po thuesh a paska edhe epilologji,ose a paska SALEP GJI,pardon harova o me je shtie SALEPGJIOS.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  [QUOTE=kutje;3203634]Ketu ashte krejte e lejuemeshe sidomos vadalistat si kutje

  Ky shkrime sesht i imi o Kute a din qka dmth kutje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 16-09-2011 m 08:37

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  [QUOTE=fegi;3203643]
  Citim Postuar m par nga kutje Lexo Postimin
  Ketu ashte krejte e lejuemeshe sidomos vadalistat si kutje

  Ky shkrime sesht i imi o Kute a din qka dmth kutje.
  tek ne done me thane njeri nji kut,ose zakonisht shkodranet thojne mate kutin,me kutje te matesh ashte mire,nji kut asht si nji meter

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •