Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime

  far makinash do ngisni n t ardhmen?

  Panairi i Makinave e Motorave i Frankfurtit q zhvillohet kt jav n Gjermani sht gati si nj shfaqje fantastiko-shkencore e t ardhmes s industris s makinave. Po t shohsh konceptin e e ri t Volkswagen NILS 2012, e ardhmja duket m me stil dhe deri diku minimaliste. NILS ka vetm nj vend pr tu ulur, por ngarkesa modeste e pasagjerit prputhet me nj gjurm njsoj t vogl t makins, dhe nj pesh n kthes nn 453 kg. Koncepti ka do gj elektrike dhe sht krijuar pr tu prdorur n qytet. Skeleti i leht prej alumini dhe motori elektrik me 34 kuaj fuqi i japin nj pavarsi deri n 64 km me nj karikim t vetm. NILS ka dyer si krah pulbardhe q e lejojn t parkohet n vende t ngushta duke ln hapsir t mjaftueshme pr daljen e shoferit nga makina. Kroskoti i vogl i makins prfshin nj 7″ LCD touchscreen I cili ofron informacione pr mjetin, si dhe hyrje n sistemin e navigimit, plus radion. Nj sensor lazer (gjithmon i ndezur) e i fshehur n pjesn e prparme t mjetit, monitoron distancn e frenimit dhe mund t parandaloj karambolin kur kupton se shoferi po i afrohet nj prplasjeje.

  Dr. Ulrich Hackenberg, thot pr mjetin: NILS sht nj makin q i paraprin t ardhmes. Duket sikur sht projektuar nga dikush n 2030 pr botn ton sot. NILS pa dyshim duket si nj makin q ne mund t imagjinonim t ngisnim n 2030, por e ardhmja mund t jet m afr nga sa mendojn disa.  BMW tregon skuterit elektrik pa pasqyra!

  Prodhuesi luksoz i makinave ka marr prsipr mjetet elektrike me dy rrota. BMW n Frankfurt shfaqi vizionin e vet pr mjetet elektrike duke prezantuar nj concept pr nj pal motorra me zero ndotje. T dy mjetet jan t spikatura pr sa i takon dizajnit, dhe BMW premton se bashk me pamjen e tyre t ers s re, ata jan krijuar me maksimumin e lvizshmris n mendje.

  I pari sht nj skuter i quajtur Koncept, motor urban me dizajn futurist q ka si karakteristik nj xham t ult kundr ers dhe veshje me xham akrilik t bateris. Drejtuesi ka lexues t shpejtsis dhe pjes t tjera t domosdoshme si dhe nj pal monitor LCD pran dorezave t cilat japin informacion t drejtprdrejt t rrugs mbrapa dhe anash, duke hequr kshtu nevojn pr pasqyrat tradicionale. Ky skuter elektrik mund t karikohet plotsisht n m pak se 3 or, dhe nj bateri e plot e on shpejtsin deri n 96.5 km. krahas modelit urban, BMW ka prodhuar edhe nj model pr n balt, i quajtur Husqvarna. I dizenjuar pr t qn i leht dhe i shpejt, ky model peshon 79 kg. ka vetm nj sedilje teke , pra sigurisht q ka n shnjestr t rinjt, dhe BMW ka krijuar nj motor q kur e nget t duket sikur luan nj videogame.

  Nuk ka asnj t dhn pr mimin apo pr kohn kur koncepti i ri do t dal n treg, por me mjetet elektrike kaq prezente n rruget e qyteteve, koncepti mund shum mir q t ket nj publik t tijin.  Nj makin dydyershe pr dy veta me zero emetim

  Ndrkoh q t mnduarit jeshil, pra ekologjik, po bhet nj shtje botrore, mjetet elektrike jan duke u shfaqur n t gjitha format dhe madhsit. Ekonomikja Nissan Leaf mund t shihet n rrugt e SHBA-s, ndrsa Cadillac dhe BMW, kan t dyja gati oferta m luksoze q garantojn sukses n shitje s shpejti. Prodhuesi gjerman i makinave Opel sht duke fituar me konceptin e nj mjeti elektrik me dy vende. Makina kompakte nuk ka akoma nj emr zyrtar, por sht konsideruar si Makin Nj Euro sepse mund t udhtoj 100 kilometra me vetm nj euro karburant. Duket sikur e ka shpikur kryeministri shqiptar. Duke patur lvizshmrin n mendje, mjeti i ri krenohet me nj t tretn e peshs s nj makine kompakte tipike dhe nj shpejtsi maksimale prej 120.7 kilometrash n or.  1970

  sht viti q kur Opel nuk ka shitur makina n Shtetet e Bashkuara nn emrin e saj. Por duke qn se sht nj mark e prgjithshme motorash , disa nga dizenjot e Opel kan ardhur n sallonet e makinave n SHBA nn markn e GM, prfshir Saturn, Buicki, dhe Cadillac, kshtu q mos u habisni nse nj maniak elektrik i shpejtsis ia del n SHBA. Shekulli
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  konceptet kane ekzistuar me kohe , por pse si lejojne te prodhohen dihet ...greed

 3. #3
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime n 64 postime
  too little! mua makina te tilla me duket sikur me merret fryma.
  I LOVE GOD

  j&g

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  emitim?

  ckan eshte kjo?

  Rezi, ckan eshte mire per ty?

 5. #5
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  sa e shemtuar! As e marr mundimin fare ta ngas nje makine te tille

  La vita non si spiega, si VIVE!

 6. #6
  verdall
  Antarsuar
  05-09-2010
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  imagjino te jeni ne autostard me shpejtesi do ju marri era

 7. #7
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime n 64 postime
  Citim Postuar m par nga thirsty Lexo Postimin
  emitim?

  ckan eshte kjo?

  Rezi, ckan eshte mire per ty?
  6 cyl. is a must sa per brand bms nuk do ishte keq :P
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,799
  Faleminderit
  10
  60 falenderime n 56 postime
  se di hiq me imagjinu sna ndalon kush....

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2011
  Vendndodhja
  Malaga (Espaa)
  Postime
  223
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  O shoku Mfal per kundershtimin por ne te ardhmen un vec ne bugati kom per te hyp.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e aadili
  Antarsuar
  21-09-2006
  Vendndodhja
  Zrich
  Postime
  296
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  BentleyGT hiq ma pak se kjo.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Beni94
  Antarsuar
  08-12-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  522
  Faleminderit
  9
  51 falenderime n 27 postime

 12. #12
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  34
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  far makinash do ngisni n t ardhmen?

  them te blej nji VW Golf 6
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Antarsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 7 postime
  Une kam shijen me te thjeshte gjithmon me te miren Merzedes.
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2011
  Vendndodhja
  Malaga (Espaa)
  Postime
  223
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kam ndrru mendim.. :P
  Tani du RS8

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •