Close
Faqja 10 prej 43 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 853
  1. #181

    File

    Halo Forum? Si mund ta bej nje file me password a din dikush te me tregon ?

  2. #182
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-04-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    20
    Beje ZIP ose RAR...

  3. #183
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar mė parė nga jeton ismajli
    Halo Forum? Si mund ta bej nje file me password a din dikush te me tregon ?
    Perdor programin Axcrypt,i thjeshte i shpejte dhe falas.Axcrypt shton nje funksion ne klikimin e djathte.Nqs do klikosh me te djathte nje skedar qe do e mbrosh me password,Ne menu te klikut te djathte zgjedh Axcrypt/-----encrypt.Pasi ke klikuar ne encrypt kliko ok ne dritaren qe del dhe do te kerkoj qe ti vendosesh skedarit nje pasword(pasfraze) I fut nje pasword 2 here dhe ok poshte.Kaq.Ky eshte i mire per te ruajtur te mbrojtur skedaret personal ne kompjuter.Per rastet kur do te dergosh skedare te mbrojtur me AXcrypt,atehere edhe marresi i skedarit duhet te kete ne kompjuter programin axcript per te hapur skedarin.Skedaret axcrypt hapen vetem me programin axcrypt dhe jo me winzip ose winrar.http://www.snapfiles.com/get/axcrypt.html
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  4. #184
    Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
    Anėtarėsuar
    28-02-2004
    Vendndodhja
    -xyz-
    Postime
    261

    Kompjuteri nuk ruan konfigurimin e BIOS

    Pershendetje

    Me sollen ca pc pentium 2 celeron qe nuk benin boot as nga cd dhe as nga floopy. Hyra ne bios dhe kishte shume pak opsione dhe nder te tjera nuk kishte ndonje opsion per boot. Llogjika ime vajti direkt tek hardisku ...nje ti marre njerit hardiskun e nje tja vene nje pc te ri dhe i instalova win98 dhe office 2000 dhe u instalua tamam....me pas mora hardiskun dhe e montova tek pc e vjeter por me kot as qe e njihte si hardisk ... dilte ajo dritarja qe thote zgjidh safe mode ose command mode ose ose ato te tjerat por keyboard eshte i mpire nuk jep asnje shenj dmth nuk merr as nje komand dmth nqs kerkon te hysh me safe mode ose te levizesh shigjetat per te zgjedhur opsionet e tjera nuk reagon fare sikur eshte e ngrire. E ristartova disa here por e njejta gje. Kjo ishte thjesht nje reagim i imi per te zgjidhur kete problem dmth kur nuk ben boot nga disku ....dhe nuk ju futa fare atyre metdave te boot nepermjet rrjetit.
    Desha te di thjesht se si i keni zgjidhur ju probleme te tilla....?
    Gjithe te mirat
    Koha eshte jeta!
    Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
    Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
    Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

  5. #185
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Nga kėto qė ke pėrshkruar mė lart, duket se kompjuterave u ka mbaruar bateria e CMOS. CMOS ruan konfigurimin e harduereve, dhe meqėnėse nuk punon bateria, CMOS raporton njė konfigurim tė gabuar, ose konfigurimin e fundit qė ka pasur kur ka punuar bateria. Ky konfigurim do ketė qėnė qė tė hapet mė parė hard disku, pastaj flopi.

    Ajo qė ke provuar ti nuk punon sepse kur instalon windows-in nė kompjuterin e ri, konfigurimi i windows bėhet pėr pjesėt e kompjuterit tė ri. Kur e lidh hard diskun me kompjuterin e vjetėr, windows-i kėrkon tė konfigurojė tė njėjtat harduere qė kishte tek kompjuteri i ri, por nuk i gjen ato nė sistem dhe prandaj tė nxjerr mesazhin, e nuk punon tastiera. Tastierėn mund tė punojė nėse lidh tastierėn e kompjuteri tė ri, por gjithėsesi nuk do punojnė pjesėt e tjera.

    Zgjidhjet:

    Ndrysho Baterinė
    Zgjidhja mė e mirė ėshtė tė ndrosh baterinė e CMOS, nėse motherboardi e lejon tė ndrohet. Meqėnėse ke disa kompjutera, nėse kanė tė njėjtėn bateri, provoji tė gjithė se mbase ndonjėrit nuk i ka mbaruar bateria. Atė bateri mund ta vendosėsh pastaj tek ēdo kompjuter sa pėr tė instaluar Windows nė hard disk. Nėse tė gjithė kompjuterave u ėshtė shkarkuar bateria, ose nuk kanė tė njėjtėn bateri, atėherė tė duhet tė blesh njė tė re.

    Fshije informacionin e ruajtur nė CMOS
    Nėse nuk arrin tė gjesh asnjė bateri tė saktė, provo t'i ndezėsh kompjuterat pa bateri fare. Kjo mund tė detyrojė BIOS tė bėjė njė konfigurim tė ri tė pjesėve dhe tė mos lexojė atė tė gabuarėn e CMOS.

    Disa motherboard mund ta fshijnė CMOS me lėvizjen e kunjave (jumpers) tė motherboard. Lexo temėn Kam harruar fjalėkalimin e bios tė mėsosh si tė fshish CMOS. Nėse di anglisht, mund tė lexosh edhe kėtė faqe. Duhet tė gjesh manualin e motherboard nė internet dhe tė shikosh se cila kunjė fshin CMOS.

    Nė fotografinė mė poshtė, bateria e CMOS ėshtė poshtė, nė cepin e djathtė, ndėrsa kunja e fshirjes ėshtė nė tė majtė, tek shigjeta e kuqe.
    Edi

  6. #186
    Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
    Anėtarėsuar
    28-02-2004
    Vendndodhja
    -xyz-
    Postime
    261

    Kam harruar passwordin e nje dok winrar!!!

    Pershendetje

    Kam nje skedar winrar dhe i kam vendosur pasword po kishte kohe pa e hapur. Keto dite me duhej materiali qe kishte ne to por nuk me kujtohej paswordi. Provova disa software per te nxjerre paswordin por nuk ja arrita te bej gje.. A ka ndonje soft tjeter qe mund te me beje pune?
    Koha eshte jeta!
    Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
    Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
    Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

  7. #187
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Here tjeter kur te krijosh ose futesh skedare rar ne kompjuter,i ben riemertim.Klik i djathte te winrar file dhe zgjedh rename.Ndryshon emerin e skedarit rar duke lene emrin e skedarit plus i shton passwordin.Psh ke skedarin rar me emrin"video konvertus.rar.Klik i djathte ne videokonvertus dhe zgjedh riemreto(rename)Supozojme se passwordi eshte"forumi"Atehere tek fusha e emerit pasi ke klikuar riemerto fut edhe fjalen forumi.Emri i ri i skedarit rar do jete "video konvertues forumi.rar"Menjehere sa ta shohesh emrin e skedarit rar do e kuptosh qe fjala forumi eshte passwordi.Nuk ke nevoje per kujtese.Kete e ben kur kompjuterin e perdor vete dhe nuk i fut duart njeri tjeter.Nqs ke edhe njerez te tjere qe perdorin kompjuterin,mund ti krijosh emrat e skedareve,perseri duke ia shtuar paswordin me klik i djathte,riemerto.Me pas gjej dhe perdor ndonje program per te fshehur ,bere te padukshem skedaret rar.Per te gjetur passwordin,nqs passwordin ja ke vene vete,perdor ndonje program krakimi passwordesh te winrar arshivave si Advanced RAR Password Recovery. Passwordi mund te rikoverohet.Nqs gjatesia e paswordit eshte e shkurter,koha per ta gjetur do jete e shkurter.Nqs paswordi eshte i gjate mbi 6 karaktere do te vonoje shume per ta gjetur.Nqs dokumentin e ke marre nga interneti dhe ka pasur password te vetin,atehere duhet te kerkosh ne googel per ta gjetur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 11-04-2007 mė 22:40
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  8. #188
    Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
    Anėtarėsuar
    22-05-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    244

    problem paswordi ne bios

    ju lutem nese ka mundesi tre me ndihmoje kush per nje problem qe me ka dal ne laptop.
    Sapo ndizet me nxjer nje dritare enter pasword (behet fjale direkt ne bios).
    Laptopi eshte hp omnibook xe3- gf.

  9. #189
    i/e regjistruar Maska e lordo
    Anėtarėsuar
    01-07-2006
    Postime
    59

    Exclamation Fjalėkalimi !

    Tung kam harruar fjalekalimin e userit Administrator na PC-inė time dhe tani nuk kam mundesi pothuajse te bej asgje sepse e dini sa mund te besh me nje Acount te limituar ju lutem kush mund te me njihmoje sepse aty kam shume te dhena dhe nuk guxoj ti humb ato. Kam provuar shume menyra por kot. Nga ju kerkoj nje menyre me te mire qe ju dini. Perdor windows XP.

    Flm.

  10. #190
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Usa
    Postime
    19

    Thumbs up File and Folder Pretection

    Une kam instaluar ne kompiuterin kryesor kete program dhe qe prej asaj kohe. Kur bej ndonje disk DVD qe vonon, Ngec fare dhe me duhet ta ristartoj. Nuk e di se si tia bej. Sepse ky program i ben folderat me kod, i ben "red only" gjithashtu edhe i ben "Hide". Per me teper kete program e kam versjon te plote. Nuk e di nese me ndihmon kush per ndonje program tjeter te tille....

    Faleminderit...
    Te gjithe per nje, Nje per te gjithe!...

  11. #191
    MaShtRuS FeMrAsH Maska e L'Ingegnere
    Anėtarėsuar
    04-07-2006
    Vendndodhja
    Perugia
    Postime
    39
    Plako un perdor ket esht fantastik si program, mu me esht dash shum duke qen se me duhet kur punoj tek boblioteka fakultetit, esht shum i leht si program,
    Ne fillim hap programin, sa ta hapesh do te kerkoj fjalkalimin shkruaj: ---> password, me pas ndryshoje... dhe nese ke ndonje file apo folder qe do me i fut password klik me te djathten tek file apo folderi dhe me pas---> Lock with file secure.... per ta hap Unlock with Filesecure ku te kerkon fjaalkalimin qe ke venos,, por kujdes se mos harron fjalkalimin se te mori lumi

    Ketu ke programin+crack

  12. #192
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-02-2006
    Postime
    91

    Si ta zgjidh

    Kam nje folder ku ka disa softe dixhitale. Ky folder eshte i zipuar. Kur dua ta extractoje all file me dhote fut passwordin (password needed). Por kete pasuard ai qe ka keto softe e ka harruar.. Kush me ndihmon si mund ti hap kete folder per extract.
    Faleminderit

  13. #193
    Une nje here kam patur programin me emrin ENCRYPTER , ky program ishte interesant sepse perdorte nje metode te sigurte (mendoj une) , ky program krijone nje memorie virtuale (flash usb , nuk e mbaj mend si quhen ato gjerat e vogla me dalje usb) , kjo memorie virtuale ekziston vetem kur programi eshte hapur .Programi per tu hapur ka nevoje per password keshtuqe kjo menyre eshte e sigurte.
    Tani kam ndermend te perdor ate programin e anshtajnit (inxhinjerit).

  14. #194
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Microsoft ka nxjerrė njė program tė ri pėr Windows XP i cili u mundėson tė keni njė dosje private nė llogarinė tuaj. Kjo dosje quhet "My Private Folder" dhe mund tė hapet vetėm me fjalėkalimin tuaj. Askush tjetėr nuk ka leje ta hapė, as administratorėt. Kjo mund tė jetė mėnyra mė e thjeshtė pėr tė mbrojtur dokumentat tuaja. Kini kujdes tė mos harroni fjalėkalimin.

    Programin mund ta shkarkoni nga faqja e Microsoft ose tek FileForum.
    Edi

  15. #195
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga edspace
    Microsoft ka nxjerrė njė program tė ri pėr Windows XP i cili u mundėson tė keni njė dosje private nė llogarinė tuaj. Kjo dosje quhet "My Private Folder" dhe mund tė hapet vetėm me fjalėkalimin tuaj. Askush tjetėr nuk ka leje ta hapė, as administratorėt. Kjo mund tė jetė mėnyra mė e thjeshtė pėr tė mbrojtur dokumentat tuaja. Kini kujdes tė mos harroni fjalėkalimin.

    Programin mund ta shkarkoni nga faqja e Microsoft ose tek FileForum.

    per kete qe tha Edi vec do shtoja qe thuhej tek FileForum qe kjo Private Folder eshte vetem per ata qe kane Windows origjinal/te blere, jo kopje pirate.

  16. #196
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-12-2004
    Postime
    6

    Provo kete

    http://ebcd.pcministry.com/

    E kam perdorur me win 2000 dhe xp dhe punon per mrekulli

  17. #197
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-09-2005
    Postime
    118

    Kompjuteri hapet nė BIOS ēdo herė

    Me ndodh qe kompjuteri me ndizet gjithnje ne setup pa shtypur une tastin del. I them discard changes the perseri me ndizet ne setup, e perseri e njejta gje. Kur i dhashe save changes (ne fakt une nuk kisha bere asnje ndryshim) kompjuteri u hap ne normal mode. por nese fiket dhe hapet perseri do te ndodhe perseri e njejta gje, dmth do hapet ne setup. I nderrova dhe tastieren se thashe mos ka ndonje tasto shtypur por perseri e njejta gje. Si te veproj?

  18. #198
    If i ruled the world... Maska e GinoTheGodFather
    Anėtarėsuar
    01-02-2004
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    313
    Provoje nje here qe te besh "Load Deffaults" dhe pastaj del duke "Exit saving changes".

  19. #199
    Shiko baterine e kartes meme. biles nqs e ke kompjuterin te vjeter ndryshoja se lire fare eshte.
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria -Pashko Vasa

  20. #200
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar mė parė nga elbed
    Me ndodh qe kompjuteri me ndizet gjithnje ne setup pa shtypur une tastin del. I them discard changes the perseri me ndizet ne setup, e perseri e njejta gje. Kur i dhashe save changes (ne fakt une nuk kisha bere asnje ndryshim) kompjuteri u hap ne normal mode. por nese fiket dhe hapet perseri do te ndodhe perseri e njejta gje, dmth do hapet ne setup. I nderrova dhe tastieren se thashe mos ka ndonje tasto shtypur por perseri e njejta gje. Si te veproj?
    Eshte normale qe kur ndez kompjuterin te shfaqet per disa sekonda ekrani i zi me tekst i biosit dhe zhduket vete.Nqs ky ekran qendron si shume dhe behet i besdizshem,mund tja ulesh kohezgjatjen ne 3 ose 5 sekonda.Kur te jesh ne windows klik start/run/msconfig.Klik ne "boot Ini" buton.Te dritarja qe do hapet ke nje drejtkendesh te vogel te bardhe qe ka te shkruar "timeout"Prane saj mund te kesh numrin 35 (sekonda) qe do te thote qe koha qe kompjuteri harxhon per te bere boot eshte 35 sekonda.Ate numer e ndryshon,Klik me miun te numri 35 dhe e ndryshon ne 3 sekonda.Kur te ndezesh kompjuterin ekrani i biosit do shfaqet dhe zhduket menjehere dhe do futesh ne windows ne sekonden e 4-t.
    Shfaqjen e ekranit te biosit,nqs ai del i shoqeruar me emrin modelin e madherbordit mund ta provokoje edhe ndonje program qe ke instaluar per madherbordin me drajverat nga cd-ja.Hapet programi i madherbordit dhe te opsionet caktivizo funksionin "splash screen" Funksionin splash screen mund ta gjesh edhe ne bios.Po ta gjesh caktivizoje"disable".Madherbordet Asus e kane kete funksion qe me default nga fabrika eshte aktiv ne bios dhe sa here ndez kompjuterin shfaqet logo e kompanise se madherbordit si dhe biosi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 20-07-2006 mė 17:34
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 10 prej 43 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •