Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1

  Dshmitari bhet i akuzuar !!!

  Dshmitari bhet i akuzuar
  Prokuroria e Hags akuzon Shefqet Kabashin pr refuzim t dhnies s dshmis. Ai t premten do t ulet n karrigen e t akuzuarit. Seanca e s marts n procesin gjyqsor Haradinaj e t tjert u ndrpre pr shkak se dshmitari Kabashi, i drguar me forc n gjykatore, nuk pranoi t flas.

  Nga Jeton Musliu m 23 gusht 2011 n ora 18:16
  Asgj n drit nuk ka nxjerr as seanca e s marts n Tribunalin e Hags, kur u mor n pyetje dshmitari Shefqet Kabashi, i drguar n gjykatore me dhun nga ana e prokuroris.

  Shefqet Kabashi, ushtar i ish-Ushtris lirimtare t Kosovs, edhe n kt seanc n rastin Haradinaj e t tjert, ka krkuar nga drejtsia ndrkombtare q ta ln rehat, duke br q procesi gjyqsor t has n telashe.

  Por ky mosbashkpunim i tij me Tribunalin e Hags, q fillon nga viti 2007, duket se do ti kushtoj Kabashit, pr t cilin prokuroria e ka akuzuar, pr refuzim dhe dhnie t dshmis.

  Pr kt arsye, trupi gjykues ka vendosur q Shefqet Kabashi nga Peja, ditn e premte, m 26 gusht, nga pozita e dshmitarit, t ulet n vendin e t akuzuarit.

  Ndaj tij, Prokuroria e Tribunalit t Hags ka iniciuar aktakuz dhe sipas njoftimit zyrtar t ktij institucioni ndrkombtar t drejtsis, kjo sht br m 5 qershor 2007.

  Pavarsisht ksaj, t martn, seanca gjyqsore n rastin Haradinaj e t tjert ka vazhduar fare shkurt, pr shkak t refuzimit t Shefqet Kabashit q t jap dshmi.

  Edhe m tej, Kabashi ka insistuar se nuk sht dshmitar i vlefshm pr kt rast, ndrkoh q prokurori Paul Rogers e ka pyetur lidhur me ngjarjet e zhvilluara gjat lufts n zonn e Jabllanics.

  Por n kt rast, tr diskutimi mbeti n prpjekjen pr t qartsuar nse kujtesa e Kabashit ishte m e freskuar n vitin 2005 gjat procesit gjyqsor t Fatmir Limajt, apo tani.

  Mirpo Shefqet Kabashi ka refuzuar t prgjigjet duke thn se kt nuk e di.

  Nuk po di tu prgjigjem ktyre pyetje nse ka mundsi t m lini rehat. Un deri ktu po vij me duar t lidhura dhe jam n t njjtn situat si kam qen n burg prpara, do gj sht e njjt dhe un nuk kam mundsi t koncentrohem, ka thn ai.

  Madje, n prsritjen e pyetjes s prokurorit se nse i kujtohet dshmia e 2005-s dhe pyetjet q i jan br pr ngjarjet n Jabllanic n vitin 1998, Kabashi tha se e di q i jan br pyetje, porse nuk po mund ta dij a jemi n vitin 2005, 2011 apo 2012.

  Po them prap. Nuk jam n gjendje t jap prgjigje t sakta dhe nuk dua t gaboj, sepse sa m shum q gabon njeriu, ktu po t kushton dhe kisha krkuar q t ndrkrehet kjo, sepse nuk jam dshmitar i vlefshm pr ju, sht shprehur ai.

  Ndr t tjera, dshmitari Kabashi tha se nuk dshiron t flas m tutje dhe m i knaqur sht t qndroj n burg, sesa t vij me duar t lidhura t jap dshmi n gjykat.

  Pas largimit t Kabashit nga seanca, prokuroria dhe pala mbrojtse kan paraqitur argumentet e tyre lidhur me deklaratat e bra m hert dhe tani nga dshmitari, si dhe pr vrtetsin e qndrueshmrin e tyre.

  Prokuroria ka propozuar q transkripti i dshmis s Kabashit n rastin e Fatmir Limajt, i br n vitin 2005, t futet si prov materiale.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Ariani Tb te pergzoi per temen.
  E kuptoi brenden dhe shqetsimin tuaj.E kom percjellur seancat e z Shefqet Kanashi dhe nga sjelljet e tij e kom kuptuar se hetuesit e kishin me hile dhe kti deshmitari qellimisht ia ngatrronin deshmin.
  Vera re se ne njeren ane i kan kerkuar sqarim per kazermen ushtarake e ne anen tjeter i ngatrronin si deshmi e njohuris se gjeja te nji burgu etj.
  Deshmitari sa duket esht pak tip temperament dhe gjerat qe e mundojn dhe e intrigojn ate do mund ti shprehte si deklarata provinciale e ne fakt do benin efektin pozitiv te deshmis se tij.
  Po shifet tendenca e perghithsimit te ndarjes se pergjegjsis ne konfliktin e Kosoves ku po tentohet njifar baraspeshe mes kriminelit dhe viktimes .Kshtu qe edhe daullet nuk i bejn te ndergjegjsohet haga e turpit.Esht e kot vlla te sillesh fakte atij qe deshiro te genjehet.
  Me vje keq per te gjith shqiptaret qe po perballen me qyqaret e Hages qe do mbahen mend nga drejtsia si nji rast qe u shkil parimi baz dhe u inkurajua e krimit per ne te ardhmen ,ku kriminelet nuk do i bejn te mendojn per drejtsin e atyre qe do mbrojn viktimen.

 4. #4
  thojshi ktyne herna pleqt e kalxojshin si hiqe se ne ni katund ish kan ba hallakam diqka edhe po thon:
  Kush e ka puth Faten ik djal naten.
  Ish kan qillue aty ni hogj e po thet hogja: valla bimi edhe mue qato jemeni se po due me ik se edhe mue m kan pshtu buzt e e kom puth pak Faten.

  Un valla dyshova mus ky deshmitari osht i kercnum. Qysh ni her dha deshmi e tash po ik prej saj. Pom dhimet haradinaj valla veq po tutna mus ksi heri nuk e lshojn.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  duhet qetesi e madhe me keta putanat e hages
  i lumt shefqetit per durimin qe ka
  keta te hages kerkojne te fajesojne shqiptaret kur para-militaret serbe benin masakra ne gra dhe femije.
  turp te kene keta njerez pa moral.

 6. #6
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  808
  far prkthimi?!!! Prkthim shum i dobt edhe pse kjo zonja mban mend shum prap se prap kualiteti i ktij prkthimi sht shum i dobt. Nse un do t isha n vend t z. Kabashi ather puna e par q kisha br ather do t refuzoja prkthyesin, dhe kjo shihet gjithashtu m s miri kur ky ia fillon t prgjigjet n gjuhn angleze.

  P.S. Sa pr prfundim nj nga thesaret e ksaj prkthyesje. Nga prkthimi i saj duket se F.Limaj, aq i zoti saq paska hapur gjyqin e vet privat n Hag, t quajtur Gjyqi Limaj!!! LMAO
  Ndryshuar pr her t fundit nga yllbardh : 24-08-2011 m 13:51
  Shqiptari q derdh gjak shqiptari nuk meriton t quhet shqiptar

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  dridhe like.. i thon kesaj..

 8. #8
  Kame percjelle tere seancen e zoteri Shefqet Kabashit ne Tribunal te Hages. Pa mare parasysh se cka ne te vertete ka thene apo nenshkruar me heret, apo se cka ka bere me heret zoteri Kabashi. Por ne kete seance Shefqet Kabashi ia tha shume gjera te verteta tribunalit te Hages dhe prokuroreve tyre. Paraqitja e Kabashit ne Tribunal ishte nje paraqitje dinjitoze qe asnjehere askush nga te burgosurit tjere te UCK-se nuk i kane thene fjalet, dhe nuk kane pase qendrimin sikurse zoteri Shefqet Kabashi. Shefqet Kabashi ne Tribunal te Hages mbrojti Luften e Drejten te UCK-se ne Kosove. Ku ky tribunal mundohet qe ta njyllose ate, duke barazuar viktimen (Shqiptaret) me agresorin - kriminelin (Serbet).
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 9. #9
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB Lexo Postimin

  Te merrni mende gjithemone o shqipetare se evropa kurve nuk bene te besohet,asnjehere .

  Simbas statistikave ne burgun e Hages , me shume shqipetare po denohen dhe akuzohen se sa serbe . Paramendoni se kush e dogji gjithe Jugosllavine ,kurse tashe po denohen shqipetaret . Kjo eshte drejtesia e klubit te katolikeve EU .

  Ne qofte se shqipetaret si kombe duane te jetojne te qete ne ballkane dhe evrope ,me deomos duhet te ndertojne arme atomike , , vetem atehere kjo evropa kurve do ta pranon drejtesine . Sa bunkera kishte ndertuare Enver Hoxha aqe arme atomike duhet ti ndertojne shqipetaret ,dhe te shpetojne nga kjo rrace derri e sarite .

  Nuk ka dhe s'ka per te pase asnjehere drejtesi me keta derra te kuqe evropen

  Rrofte UCK, dhe gjithe deshmoret e rene dhe te gjalle te shqiptarizmit .

  Poshte demokracia dhe padrejtesia e derrave te evropes .
  Ndryshuar pr her t fundit nga TetovaMas : 24-08-2011 m 15:17

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  eshte nje privilegj te jesh ne hage por atje duhet te dish te flasesh. duhet fole ashtu si kabashi, qe i tregoi gjithe botes se haga po i fut si shqiptaret ashtu dhe kriminelet e serbise ne te njejtin burg.

 11. #11
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  or ky shefqet kabashi qenka burr shteti

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kush eshte shefqeti?

  na sqaroni..

 14. #14
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kush eshte shefqeti?

  na sqaroni..
  Shiqoje kete video dhe do e marresh vesh se kush eshte Shefqet Kabashi.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 15. #15
  Shefqet Kabashi pranon fajsin26-08-2011 13:54 CET
  sh-pjestari i UK-s, Shefqet Kabashi, ka pranuar para Tribunalit t Hags se sht fajtor pr shprfillje t gjykats, q e ka br me refuzimin pr t dshmuar n gjykimin e par t Ramush Haradinajt.

  "Un jam fajtor", ka thn Kabashi, pasi gjykatsi Alfons Ori i ka lexuar dy pika t aktakuzs q e nagrkojn at pr "refuzim t qllimshm pr t'iu prgjigjur pyetjeve t prokurorve".

  Sipas rregullave t Tribunalit, Kabashi mund t dnohet me 100 mij euro ose me burgim deri n shtat vjet.

  Rigjykimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj dhe dy t akuzuarve t tjer, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj, ka nisur m 18 gusht. Kabashi edhe n kt proces nuk ka pranuar t'iu prgjigjet pyetjeve t prokurorit dhe t mbrojtjes. /rel/

  http://www.zeri.info/artikulli/1/1/3...anon-fajesine/
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kush eshte shefqeti?

  na sqaroni..
  Shefqeti eshte nje ish-ushtar i UCK-s.
  Ate qe nuk e kane bere as politikanet e Shqiperise as te Kosoves, ate e beri Shefqeti ne Hage.
  Ai nga zgjuaresia ose budalleku tha ne gjyq qe Haga po denon viktimat; shqiptaret dhe boshnjaket, pra myslimanet. Haga po tregohet indiferente ndaj mijera krimeve te para militareve serbe.
  Ne fakt fjalet e nje deshmitari ne Hage kane shume rendesi. Ato i lexon historia edhe pas 100 vjetesh.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  35
  Postime
  2,800
  Athua kur do ta kuptojn udhheqsit tan se evropa nuk na don ,athua deri kurr do ngajn pas evrope e te harrojn popullin e tyre ,gjithmon synimi i politikaneve tan eshte integrimi ne evrop ne nuk na vyn evropa ne kemi nevoj qe Kosoven ton ta bejm evrop qe edhe evropa te na ket lakmi por skemi nevoj me hy ne evrop sepse mundemi me jetu dhe mu zhvillu edhe pa evrop

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •