Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Oshmare Korēe

    Tirana e Re
    Global user
    (6/20/00 9:58:56 pm)
    --------------------------------------------------------------------------------

    Pėr 4-5 persona duhen:
    Miell misri 3 filxhanė ēaji, qumėsht 4-5 filxhanė caji, djathė 2 filxhanė kafeje, gjalpė 2-3 lugė gjelle, kripė.

    Nė njė enė me gjalpė, djathi skuqet pak, hidhet qumėsht dhe pasi merr valė i hidhet miell misri, pėrzihet me shpejtėsi qė tė mos krijohen kokėrriza dhe piqet derisa tė shkėputet nga anėt e enės dhe tė dalė yndyra.
    Vendoset nė pjatė lugė-lugė dhe shėrbehet e ngrohtė.

  2. #2
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Megjithese nuk kisha degjuar ne Korce te quhej ndonje ushqim me kete emer po e provoj nje here kete sot ta shikoj me ke ushqim me ngjan.

  3. #3
    i ELBASAN-it Maska e mullaymeri
    Anėtarėsuar
    23-08-2002
    Vendndodhja
    BOLZANO/BOZEN - ITALI
    Postime
    68

    Oshmar ne Opar !

    Ke te drejte Fiori qe nuk ke degjuar ne Korēe, pasi eshte ushqim qe gatuhet kryesisht ne malesite e Korēes. Une per vehte e kam provuar shume vite me pare kur kam shkuar ne stan tek gjyshi ne malin e Ostrovices. Gjyshja ime, ndese paste, ishte mjeshtre ne te gatuar.
    Por besoj se nji ndikim te madh ne shijen e gjelleve kane pasur ajri i paster, ujet e burimit dhe produktet e pastra blektorale.
    Oshmari gatuhet dhe ketu ne Itali. Ketu quhet me emrin POLENTA. Ne veēanti nga ne, ketu e perdorin dhe te perzier me tono, fasule dhe djathe "gorgonzola" natyrisht te shoqeruar me nji cope sallam dhe nji gote vere. Thone qe e gatuajne dhe me geshtenja por nuk kam provuar akoma. Ja dhe ena ku gatuhet polenta.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    "Arbeit Macht Frei"

    *****************************
    WE DON'T NEED ANOTHER WAR !

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    2002 wow... C'mu kujtua kjo sot

    Duhet ta gatuaj pas Pashkes. Ketu ne Amerike e perdorin shume Polenten, ose me mire te them Oshmaren

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anėtarėsuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet nė Bllog
    1
    Fiori! Te pershendes qe frekuenton guzhinen korcare...oshmarja eshte vertet shume e shijeshme dhe gatuhet me djathe fshati qe te mos shkrije djathi gjate skuqjes...edhe tani zonat rurale e kane specialitet te preferuar!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •