Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Lutja e nje femije

    Me beri pershtypje ky shkrim dhe po e ndaj me ju per t'i marre kuptimin e per te diskutuar mbi marredheniet njerezore .


    Mėsuesja kėrkoi nga nxėnėsit e klasės tė njė shkollė fillore, qė tė shkruanin njė temė hartimi, nė tė cilėn tė kėrkonin qė Zotit t’ju japė atė qė dėshirojnė. Pasi u kthye nė shtėpi, u ul dhe filloi tė lexojė atė qė kishin shkruar nxėnėsit, ku njėri nga shkrimet i bėri shumė pėrshtypje, saqė nuk arriti ta pėrmbajė veten nga tė qarit. Pikėrisht nė ato momente nė shtėpi hyri bashkėshorti, i cili menjėherė e pyeti: “Ēfarė ke qė po qan e dashur?”
    Ajo u pėrgjigj:”Tema e hartimit qė ka shkruar njėri nga nxėnėsit.”
    - ”E ēfarė ka shkruar?”
    - ”Merre dhe lexoje vete!”
    E mori dhe filloi ta lexojė:

    O Zoti im, nė kėtė mbrėmje po tė kėrkoj diēka tė veēantė,
    po tė kėrkoj qė tė mė bėsh televizor!
    Unė dua qė tė zė vendin e tij! Dua qė tė zė njė vend tė veēantė nė shtėpi!
    Nė mėnyrė qė e gjithė familja tė mblidhen rreth meje!
    E tė jem unė nė epiqendėr tė vėmendjes sė tyre,
    tė mė dėgjojnė pa mė ndėrprerė, e pa mė drejtuar pyetje,
    dua qė tė mė kushtohet ajo vėmendje qė i kushtohet atij, edhe kur ai nuk ėshtė i ndezur,
    Dua tė jem nė shoqėrinė e babait tim kur kthehet nga puna, edhe pse shumė i lodhur, dua qė nėna ime tė qėndrojė pranė meje edhe kur ėshtė e shqetėsuar apo e mėrzitur, dua qė vėllezėrit dhe motrat tė grinden pėr tė fituar shoqėrinė time.
    Dua tė ndiej qė familja ime lė ēdo gjė mėnjanė, nė mėnyrė qė tė kalojnė kohėn mė mua!
    Dhe sė fundi e jo pėrfundimisht, dua nga ty o Zoti im qė tė mė mundėsosh mua tu dhuroj atyre kėnaqėsi dhe ti dėfrej ata tė gjithė.
    O Zoti im, unė nuk po kėrkoj shumė nga Ti, unė dua vetėm tė jetoj siē jeton ēdo televizor.
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  2. #2
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Nje hartim i trishtuar , nje femije teper i vetmuar . Megjithse nuk e ke cuar deri ne fund rrefimin daniel

    Mardheniet njerzore ne ditet e sotme , me zhvillimet e sotme , po i kalojne pak njerzit ne deshperim.

    Nuk po flas me shume se jam duke shkruajtur nga interneti :-D
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Nuk e ēova deri ne fund se fundi mu duk nje klishe qe ja prishte bukurine , fund artificial , kurse kaq sa e postova mu duk e natyrshme

    Mendoj sa per temen qe ekranet i kane bere njerezit sa vjen e me teper qe te humbasin kontaktin njerezor , i kane bere te jene me teper spektatore , e aq me teper qe behen te manipulueshem nga marketingu apo mentaliteti i mases . Tv apo mediat ne pergjithsi diktojne se cfare duhet veshur , modeli , firma , sasia , pa i shkuar te pakten as deri tek domethenia e asaj qe i behet publiciteti .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •