Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  623

  Mafia italiane n hall me serbt

  Mafia italiane n hall me serbt

  Beograd,19 gusht - Ndoshta jo edhe m i miri, por brendi m i njohur eksportues i Serbis jan kriminelt. Si shkruan gazeta beogradase Veernje Novosti, pas Evrops dhe Ameriks Jugore, ata ngadal po e marrin primatin edhe n nntokn amerikane.
  N mesin dhjet mafive m t forta n bot: Mafia serbe n t kaluarn klasifikohej n mesin e dhjet m t fortave n bot, bashk me mafin ruse e italiane, triadn kineze,kartelet meksikane e kolumbiane, jakuzat japonez, etj. Sipas t dhnave t Institutit pr preventivn e krimit n Beograd, n katr muajt e fundit n tr Evropn jan arrestuar 32 shtetas t Serbis, q kishin kryer 18 vrasje, katr sulme t prgjakshme , po aq aksione t organizuara pr tregti me drog dhe dhjetra plakitje me arm. Pos ksaj, kan vjedhur dhe kan strshitur qindra vetura luksoze.
  Kriminologu Dusha Davidoviq vlerson se nntoka serbe n bot numron rreth 4 mij kriminel, prej t cilve gjysma jan n Evrop. Pr shembull, n burgjet australiane qndrojn 1.450 kriminel serb, kurse n ato amerikane disa qindra. Vetm n nj burg n qytetin suedez Gteborg aktualisht jan 25 serb t dyshuar, apo t gjykuar pr tregti me droga.
  Punktet kryesore evropiane t mafis serbe jan Austria, Italia, Suedia dhe Spanja. Prderisa n Austri merren kryesisht me plakitje t armatosura, n tri vendet e tjera jan t specializuar pr shitjen e drogs dhe strshitjen e automobilave dhe t mallrave.
  Shkatrrojn Austrin, kan hyr n tregu italian: N Austri ku shkalla e krimit sivjet sht rritur dukshm, serbt zn vend t lart n tregun krimit. Krahas rumunve, serbt jan n numr m t madh n burgjet austriake.
  N Austri jetojn rreth 250 serb, prej t cilve vjet n burgje kan qen 584. Ktu gjinden kryesisht pr shkak t plakitjeve dhe vjedhjeve, ka thn pr kt gazet Miodrag Mecanoviq, sekretar i parodis s Kishs Serbe n Vjen.
  Pr shembull , plakitsi serik Nikola B. para pak kohe sht liruar nga burgu vjenez pasi kishte mashtruar drejtorin e tij, duke ndrruar identitetin me cimerin nga qelia. Pastaj i humbn t gjitha gjurmt.
  N Itali, n tokn mafis, operojn tri klane mafioze serbe, ku secila prej tyre mbulon resor t caktuar. Ata jan t angazhuar pr vjehdjene autobusve madje 1.200 cop!
  N Suedi koh m par jan gjykuar 57 pjestar t nj klani mafioz, i cili ka prodhuar dje paketuar drog n gjasht vende evropiane. N krye t ktij klani ishte nj shtetas serb i njohur si Mister Maksi. Selia e mafis serbe n Suedi sht Stockholmi dhe Malm, kurse kto klan shpesh konfrontohen n mes tyre.
  Kriminelt serb jan t pranishm edhe n shtet e tjera evropiane. Narkomafia serbe operon n Bullgari, Slloveni, eki, Sllovaki, Zvicr dhe n Maqedoni, kurse tregtart me qenie njerzore dhe me cigare operojn n Hungari, Kroaci, Mal t Zi dhe Rukmani. (Qendra.info)
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 2. #2
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  623
  Kokaina,serbt marrin tregun n Prishtin

  Prishtin, 20 gusht - Mafia serbe duket se sht n "rrug t mbar", pr t marr tregun e shitjes s kokains n Kosov, vemas n Prishtin, ku numri i prdoruesve t ksaj droge sht m i madh se n qytetet e tjera.

  Burime t Policis s Kosovs than se mafia serbe sht prqendruar n dy pika t shitjes s ksaj droge rreth Prishtins, Gracanic dhe Cagllavic dhe ka hyr fuqishm n treg me mime gati dyfish m t lira se shprndarsit shqiptar t drogave n kryeqytet.

  " Kemi informacione t sakta se serbt po e shesin nj gram kokain me vetm 35 euro ndrkoh q shprndarsit shqiptar e shesin nga 50 deri n 100 euro gramin, varsisht nga pastrtia e drogs. Ky cmim i lir dhe cilsia e drogs q po e shesinn mafijozt serb, ka br q nj pjes e konsumuesve t ksaj droge t orientohen pr furnizim drejt ktyre dy bazave serbe", tha pr Qendra.Info, nj burim nga Policia e Kosovs.

  Sips tij, korriert serb t drogs furnizojn klientt e tyre me kt drog edhe vet brenda qytetit.

  " Ndodh q klientt ta porosisin nga qyteti dhe brenda nj kohe t shkurtr shprndarsit serbe ta sjellin n secilin vend. Normalisht q duhet t njihesh pak, por duket se mafijozt serb nuk e kan aspak problem t lvizin n qytet", ka saktsuar i njejti burim policor.

  Sipas tij, ka dyshime t bazuara se shitja me kt cmim t lir t gramit t kokains dhe cilsia e saj e pastwr, mund t jet sponsorizuar dhe nga vet segmente kriminale brenda shtetit serb, t cilt kan qllime m t mdha pr territorin e Kosovs." Dihet tashm n opinion se serbt mund t sjellin gjithcka ng Serbia dhe nuk kontrollohen nga asnj person nga kufiri e deri te enklavat e tyre. Kjo i'u jep liri t madhe pr t punuar n shitjen e drogave", tha ai

  N fakt dhe vet mediat serbe gjat ktyre ditve kan potencuar forcimin e mafies serbe dhe shtrirjen e saj dhe n zon ku nuk kan qen m par.

  Mafia serbe prej kohsh sht e specializuar n tregtin e kokains, pr shkak t numrit t madh t serbve q jetojn n vendet e ameriks latine, e cila sht prodhuese kryesore e ksaj droge.
  Kriminologu Dusha Davidoviq vlerson se nntoka serbe n bot numron rreth 4 mij kriminel, prej t cilve gjysma jan n Evrop.

  Pr shembull, n burgjet australiane qndrojn 1.450 kriminel serb, kurse n ato amerikane disa qindra. Vetm n nj burg n qytetin suedez Gteborg aktualisht jan 25 serb t dyshuar, apo t gjykuar pr tregti me droga. N Suedi koh m par jan gjykuar 57 pjestar t nj klani mafioz, i cili ka prodhuar dhe paketuar drog n gjasht vende evropiane.

  N krye t ktij klani ishte nj shtetas serb i njohur si Mister Maksi. Selia e mafis serbe n Suedi sht Stockholmi dhe Malm, kurse kto klan shpesh konfrontohen n mes tyre. Kriminelt serb jan t pranishm edhe n shtet e tjera evropiane. Narkomafia serbe operon n Bullgari, Slloveni, eki, Sllovaki, Zvicr dhe n Maqedoni. /qendra.info/
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •