Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Erifili Bezhani, vlonjatja e doktoruar n Marseje

  Historia e panjohur e vajzs nga familja Bezhani e Vlors, e cila studioi dhe u diplomua pr Drejtsi n Franc. Si u burgos nga komunistt dhe kalvari i vuajtjeve pas dnimit

  Erifili Bezhani, vlonjatja e doktoruar n Marsej, q fshinte rrugt e Tirans

  Nga Nini Mano

  Portreti i Erifili Bezhanit, n vitet e fmijris sime t hershme, n imazhin e prftuar ashtu, vjedhurazi bisedave t kujdesshme t t medhenjve, ishte thuajse i pakapshm. E rritur dhe e shkolluar fillimisht n Greqi, e m pas n Franc, fotografit e Erifilit n albumet e familjes, m kishin ofruar imazhin e personazhit magjepss t tregimeve dhe novelave, treguar nga motra e saj, Evrinomi ne t vegjlve, mbremjeve t gushtit, buz detit, n lagjen Skel, n Vlor n mes t viteve 60-t. Vizioni I kalorses s shklqyer, q rrugn nga lagja Goric, ku banonte gjyshja, deri n Kala tek tezja, n Berat, e merrte me gallop t shpejt, shum ndryshe nga vajzat e tjera t s njejts mosh, m afronin zann e bukur t prrallave.

  Me kalimin e viteve, kur e rritur, fillova t mrrja pjes n bisedat e m t mdhenjve, portreti i Erifilit nisi t paraqitej ashtu, sic ishte n t vrtet: plot vitalitet, endrra dhe ambicje profesionale, q u thyen n mes papritur, pr nj shkak shum t pakuptimt: kundrvnia e shtetit ndaj koncepteve, prpjekje intelektuale t saj pr shoqri demokratike t vrtet n Shqipri.

  Familja ku u rrit Erifili

  Me jetn e Erifili Bezhanit lidhen histori t spikatura karakteresh shqiptare, por shum t dhimbshme dhe tragjike t nj familje me prejardhje t hershme intelektuale. T tilla jan jett e fmijve t Pavllo Bezhanit nga Vlora dhe Amalia Kolea nga Berati. Pavllo ishte bir I familjes s njohur Bezhani, familje e madhe, e pasur, me aktivitet t madh tregtar eksport-import n Vlor, Greqi, Itali deri n Egjyptin e largt. Bezhant njihen n historin e zhvillimit t tregut financiar shqiptar, pasi q nga viti 1850 hapn t parn bank private n Shqipri, e njohur fillimisht si "Banka Pandeli & Lefter Bezhani". Ndrsa Amalia Kolea ishte vajza e vogl e avokatit nga Berati, Kristo Kolea, prfaqsues i Monopolit francez t duhaneve "La Regie Des Tabac" n perandorin Otomane n teritorin Shqipri, Greqi, Maqedoni. Amalia Bezhani ka qn poete, e para vajz shqiptare, e cila ka botuar poezit e saj n revistn "Bleta Shqiptare", botim i komunitetit shqiptar t Misirit n Egjypt, n fund t shekullit XIX, kur jetonte me t vllan, patriotin Sotir Kolea. E mbetur e ve shpejt, n vitin 1918, Amalia Bezhani me mncuri t vecant, jo vetm q drejtoi dhe zhvilloi biznesin e familjes brenda dhe jasht vendit, por u kujdes pr shkollimin sa m t mir t 3 fmijve. Ndrsa vajzat, Erifili dhe Evrinomi studjuan dhe u diplomuan n universitetet e Francs, djali Aleko studjoi pr Ekonomi n Rom, Itali n mes t viteve 30-t. Pr t tre ushtrimi i profesionit n vendlindje, bashk me idealin pr t ndryshuar dhe prmirsuar bashk me jetn, edhe konceptet e vjetra fanatike shqiptare, u ndrpren n moshn m productive me ardhjen e PKSH-s n fuqi.

  Kush ishte Erifili Bezhani

  Erifili Bezhani lindi n Vlor n 16.11.1910. Pas mbarimit t shkolls fillore n vendlindje, e ma e drgoi pr shkollim n Korfuz. Pas mbarimit t shkolls s mesme, shkon n Franc me t motrn, ku studjon fillimisht pr Letrsi Frenge dhe m pas kryen studimet n Fakultetin e Drejtsis, n Universitetin e qytetit Alix-en-Provence, n 1939. Vazhdon me studime t mtejshme deri sa merr edhe "Licenciee en Droit". Ushtron 2 vjet profesionin e avokates n Marsej, n vitet 1941-42, ku fejohet me nj avokat t njohur aristokrat francez. Kur ishte n kulmin e lumturis, nga nj fakeqsi e s motrs Evrinomi, e diplomuar edhe kjo si "Profesore e D'Etudes Francaises "n t njejtin Universitet, Erifili Bezhani l pas gjithcka dhe e shoqron at pr n Shqipri. Ishte koh lufte, dimr I vitit 1943, kur dy motrat zbritn n Portin e Vlors pr t mos u larguar m kurr prej lufts deri n vdekje. Pas nj qndrimi n qytetin e lindjes, s bashku me nnn, dy motrat Bezhani largohen nga Vlora dhe n vitin 1944 vendosen n Tiran. Gjenden shum shpejt n qndr t grupeve me intelektual t dalluar shqiptar, shkolluar n vende t ndryshme t Europs. N vitet e para t clirimit, me fillimin e pushkatimeve t ncionalitve, Erifili kupton se ardhja e PKSH n krye t vendit, nuk ishte rruga q do t vendoste sistemin pluralist demokratik. Ajo ishte si shum intelektual, q bashk me shkollimin universitar jasht atdheut, kishin prvetsuar, pr fatin e tyre t keq e tragjik, bashk me normat e edukimit perndimor, edhe modelin e shoqrive t verteta demokratike. "Esht nj raprezalje e frikshme, jasht shembullit t vendeve europiane, ndaj duhet ndalur", shprehej tek t afrmit e vet, Erifili Bezhani. Ajo aktivizohet n lvizjen antikomuniste t grupimit "Bashkimi Demokrat", ku bnin pjes antar t grupit t Deputetve, Liberal-demo-krateve, social-demokratt, etj. Miqt e saj t prhershm me t cilt shoqrohej, ishin intelektual t njohur t kohs si Gjergj Kokoshi, Thoma Orogollai, doctor Isuf Hysenbegasi, Dhimitr Pasko (Mitrush Kuteli), Qenan Dibra, Musine Kokalari, etj. Veterania e LNCL-s, Andromaqi Nocka, kujton:" Erifili ishte demokrate n shpirt, ashtu sic duhet t jen sot politikant. Un vija nga zonat e lira, rreth vitit 1945, kur takova pas shum vitesh Erifili Bezhanin, ishte me Dhimitr Paskon, u ulm n nj local dhe t dy, mbaj mnd q bisedonin pr politik, rreth rrugve pr vendosjen e demokracis. Jo vetm n at rast, por asnjher Erifili, nuk m trhoqi vmndjen pr bindjet e mia politike, sepse dinte t respektonte cdonjeri. I vetmi faj pr t cilin u dnua Erifili ishte se guxoi t fliste hapur, me z t lart vazhdmisht pr vendosjen e demokracis dhe pr nevojn e pluralizimit politik n Shqipri. Kishte nj fjalor t pasur q shoqronte argumentat rreth ktyre ideve. Aty u kapn edhe n dnimin e saj". Pr guximin dhe burrrin q e kakrakterizonte Erifilin, ish-I dnuari plotik, Dr. Isuf Hysenbegasi ka ln kt kujtim:" Mes viteve 1945-46 nj prfaqsues anglez bri nj takim me inteligjencn e Tirans. Medis t tjerave, ai tha :"Ne Shqiprin nuk do ta lm n duart e komunistve". N at moment ndrhyri Erifili Bezhani duke thn :"Shikoni Egjyptin q po ju rrshqet nga duart, sa pr fatin e Shqipris, ai sht prcaktuar tashm". "Kush jeni ju zonj", e pyeti anglezi. "Jam nj grua shqiptare", ju prgjigj Erifili Bezhani". N 16 Maj,1947, pas arrestimeve t bujshme t grupit t Deputetve, t liberal-demokratve, etj, Erifili Bezhani arrestohet dhe nga fundi I vitit, dnohet me 20 vjet "heqje lirie" nga Gjykata Ushtarake e Tirans. Drgohet n burgun famkeq t Burrelit, duke u rreshtuar n historin e burgimeve antikomuniste n t 4 femrat e para shqiptare antikomunsite, q provuan bashk me burgimin, edhe shijen e hidhur, torturat cnjerzore. Ish I burgosuri politik, vlonjati Hysni Alimerko, shkruan n kujtimet e tij: " Erifili u dnua pothuajse n t njetjn koh me Musine Kokolarin, Shega Klcyrn dhe Nurie Koculin, bij e Qazim Koculit. Ishin 4 fermat e para q u futn n burgun ferr t Burrelit. M von erdhn Drita Kosturi dhe Raile Luzi. T gjitha ishin me karakter t fort dhe t paprkulura". Drita Kosturi n kujtimet e saj rreth torturave q hiqnin t burgosurat gra n burrgun e Burrelit, prmnd qndresn e Erifili Bezhanit dhe shoqeve t saj n burrgun e Burrelit:"Kam takuar shum gra t burgosura me akuza politike, gra q prmbanin brenda vetes virtyte t larta t gruas shqiptare, t ushqyera nga tradita e brezave t tr. Gra me karakter t fort, me shpirt t gjer demokratik, n t cilat krenaria mbyste dhimbjen pr kushtet n t cilat ndodheshin. Jan nga ato gra t cilave lott u glltiteshin nga syt pa mundur t'u rreshqisnin faqeve, mes tyre Musine Kokalari, Erifili Bezhani, Frieda Sadedini e mjaft t tjera". N Nntor, 1951, kur vuante burgimin n Burrel, emri I Erifili Bezhanit prfshihet n listat e amnistis t Presidiumit t Kuvendit Popullor, fal ndrhyrjes s miqve t vjetr t familjes si Hysni Kapo, Kadri Hazbiu, por edhe sepse familja e sajkishte mbshtetur financiarisht luftn Nacional-Clirimtare. Q nga kjo koh dhe deri n vdekje, nis etapa e dyt e mundimeve t Erifili Bezhanit pr mbijetes, me shum mundime poshtrime dhe privime.

  Privacionet pas burgut

  N vitin 1952, pas shum ndrhyrje miqsh, hyn n Kolektivin e Avokatve t Tirans ku nis punn si e para femr avokate. Thoma Haxhistasa, nj nga avokatt e mbetur gjall t brezit t vjetr, I diplomuar n Firence, Itali n vitet 30-t, djal teze me Erifili Bezhanin, kujton:"Erifili ishte n ato vite e vetmja avokate femr n pun. Si femr, dallohej pr qetsi, burrri dhe elokuenc t shklqyer, ndrsa si profesioniste, ndiqte vijn e ashpr t logjiks juridike n argumentimin e fakteve dhe provave. Fal aftsive intelektuale t lindur dhe t kultivuar me fines, t forcs s brendshme t vecant, dinte t bnte mbrojtje t pakundershtueshme. Brenda 1 viti n pun, u b ndr avokatet m t krkuara n Kolegjin e Avokatve n Tiran nga klientt". N at koh u shfaqn hapur xhelozit profesionale tek pjesa m maskiliste e kolegve burra, q nuk mund ta konkurronin as profesionalisht. Punon vetm nj vit si avokate, pasi e prjashtojn nga puna me motivacionin "e pa denj dhe e pa zonja". Mban datn 13 Tetor,1953 Promemorja, q e para avokate femr, tepr e fyer, por edhe me krenari t vecant, I drejton Kshillit Mbikqyrs t Avokatis, ku me argumente llogjik, kundrshton vendimin pr prjashtimin nga puna, duke krkuar q t dgjohet mbrojtja e saj: "Un nuk jam e paaft! Aftsia dhe zotsia ime provohet prej sukseseve q kam pasur un n pun, suksese morale dhe materiale. Kurr nuk m sht trhequr vrejtja pr punn time, pr studimin e dosjeve, pr prgatitjen e mbrojtjes, pr paraqitjen e provave. Prej puns sime, t gjitha padit kan ardhur n preferim nga njerz t panjohur, t cilt nuk din as emrin tim, por vijn e krkojn n Kolektiv "avokaten e trash" Prvec puns sime si avokate, kam punuar edhe pr Ministrin, pasi t gjitha prkthimet prej shqipes n frengjisht, i kam br un jasht orarit t puns dhe pa asnj shprblim. Gjithashtu jasht orarit t puns, kam br edhe prkthime prej gjuhs ruse n shqip, prej nga ka prfituar e gjith Kolektiva, si psh, Kodi Civil Sovjetik, q ka trajt me t drejtn e trashgimit. Un nuk jam e padenj! Prsa I prket moralitetit, mua m njohin shum dhe t gjith e din se kam kaluar nj jet austere dhe monastike, nj jet t pastr dhe t qet, kushtuar vetm studimeve. Fama ime personale nuk ka as njolln m t vogl n kt pik. Prsa I prket cshtjeve politike, un vrtet kam qn n burg, por n kolektivat e avokatve t Shqipris jan t shumt ata q kan qn npr burgje pr faje shum m t mdha se faji im, sepse un me regjimet e s kaluars nuk kam pasur asnj lidhje dhe me okupatort jo vetm q nuk kam punuar, por i kam luftuar duke ndihmuar me t gjitha fuqit e mia moralisht dhe materialisht Lvizjen Nacional-Clirimtare. Deri sa pushteti m rehabilitoi duke m kthyer t gjitha t drejtat, edhe t vots, nuk ka asnj arsye q t m ndalohet e drejta e profesionit. Drejtonjsi i Kolektivs u kishte thn disa kolegve se un u prjashtova se nuk kam triskn e Frontit". Erifili Bezhanit nuk j'u dha triska e Frontit, c'ka e shpallte n fakt "armike t popullit", por e mbante edhe nn presionin e internimit, apo ridnimit. Q nga vitit 1953, Erifili Bezhani nuk mundi t punoj m asnj dit si avokate, profesion, t cilit I kishte kushtuar studimet, si dhe prvojn 2-vjecare si avokate n nj nga qytetet m t mdha t Francs, n Marsej. At t drejt q I dha shteti demokratik Francez, Erifili Bezhanit ja mohoi n vendlindje rregjimi komunist. Prpjekjet pr t'u rifutur n Drejtsi, Erifili Bezhani nuk I rreshti deri n fund t jets s vet. N familjen Bezhani ruhet edhe nj letr e saj e vitit 1956, drejtuar Hysni Kapos, mik I vjetr I familjes, ku I krkon marrjen e triskave t Frontit pr vete, mmn dhe motrn dhe rifutjen n pun si avokate. Pas prvojs s tmershme t burgjeve komuniste, aspak e friksuar, Erifili Bezhani nuk nguron t'I drejtohet Hysni Kapos me krenari, duke I vn n dukje t vrtetn e familjes Bezhani pr ndihmn materiale pr luftn Nacional-lirimtare si dhe aftsin e saj profesionale si avokatja, q nuk humbi asnj proces gjyqsor gjat ushtrimit t profesionit:" Un dua q ju ta dini cshtjen mir, se nuk vij tek ju si mik I familjes pr t krkuar nj favor, por si udhheqs pr t'i krkuar q t ushtroj influencn e Tij me qllim q t m jepen t drejtat q m takojn n baz t ligjeve t pushtetit popullor".

  Erifili prkthyese

  Nevoja pr jetes, kur dyert e drejtsis ju mbylln, e futn Erifili Bezhanin n botn e prkthimeve. Fal njohurive t shklqyera t disa gjuhve, si Frengjisht, Anglisht, Italisht, Greqisht dhe Rusisht (t ciln e msoi shklqyeshm gjat burgut), punon si prkthyese pr disa institucione t ndryshme. Lidh kontrata prkthimi me Shtpin botuese "Naim Frashri", me institucione t tjera shkencore, me Legata t huaja n Tiran. Botimi "Terminologji e Drejtsis", "Metoda e gjuhs shqipe pr t huajt", "Kodi Civili I BRSS", shum t tjera q gjenden n ministrin e Drejtsis, "Studime t Akademis Shkencave t BRSS", "Punime t Stalinit mbi Linguistikn"; "Historia e teatrit "Balshoi", "Historia e muziks ruse"; recensione filmash, artikuj shtypi pr Legatn Hungareze; "Kodi penal I RPSH", Ligje t ndryshme pr Legatn e Polonis; librin "Bota e atomit", botime n gazetn "Zri I Rinis" dhe n shum organe t tjera t shtypit t kohs, mbajn prkthimet e Erifili Bezhanit. Shum miq dhe dashamirs, q vlersonin vlerat dhe mncurin e saj, I hapn rrugn e kontratave. Por nuk ishte e thn q t vazhdonte me prkthimet. Pas burgimit t saj, familjen e Erifilit, nnn dhe motrn, organet e pushtetit i larguan nga Rruga e Elbasanit, ku jetonin n nj vil dhe i cuan n bodrumet plot lagshtir t nj shtpie t vjetr n Lagjen 1 Maj, rruga "4 Dshmort", Nr.36 n nj dhom t vetme, ku me komshinjt e tjer prdornin t njejtin korridor si vend pr gatim dhe nj cezme t vetme. Njri prej tyre, Sh.Z, polic injorant, por q pr militantizm komunist, dinte t bnte shum mir luftn e klasave, i shqetsonte vazhdimisht, deri sa n mes t vitit 1958, nuk i lejoi m t prdornin as cezmn, as vendin e gatimit. E ndjer e privuar deri n poshtrim, Erifili Bezhani, pas shum ankesash zyrtare n organet e pushtetit local, q rran n vesh t shurdht, nuk mundi ta prballoj at dhe e hodhi n gjyq. Por mori vendimin vdekjeprurs m t fundit t pushtetit komunist: dnimin q t bnte pun t detyruar si fshesaxhije npr rrugt e Tirans dhe vetm n turnin e tret! Pas 6 muajsh pune t till poshtruese pr nivelin e saj intelektual, smuret nga ulcera, shtrohet me urgjenc dhe n operim e sipr, vdes. Ishte data 15 Shkurt, 1959 kur mbylli syt n n salln e operacionit n spitalin e Tirans. Erifili Bezhani. Ishte vetm 49 vjec, avokate, e diplomuar pr Drejtsi n franc, por jeta i rezervoi n vendlindje fat tragjik, si rrall pak femra t shkolluara jasht vendit. Prvecse kontributit si intelektuale n vendosjen e demokracis pluraliste perndimore n Shqipri, apo dnimit politik dhe burgimit si shum t tjer, Erifili Bezhani vlen t kujtohet dhe njihet si shembull i rrall emancipimi pr brezin femror shqiptar t viteve 30-t.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Mes tjera aty larte thuhet:

  """dhe i cuan n bodrumet plot lagshtir t nj shtpie t vjetr n Lagjen 1 Maj, rruga "4 Dshmort", Nr.36 n nj dhom t vetme, ku me komshinjt e tjer prdornin t njejtin korridor si vend pr gatim dhe nj cezme t vetme.
  Njri prej tyre, Sh.Z, polic injorant, por q pr militantizm komunist, dinte t bnte shum mir luftn e klasave, i shqetsonte vazhdimisht, deri sa n mes t vitit 1958, nuk i lejoi m t prdornin as cezmn, as vendin e gatimit. E ndjer e privuar deri n poshtrim, Erifili Bezhani, pas shum ankesash zyrtare n organet e pushtetit local, q rran n vesh t shurdht, nuk mundi ta prballoj at dhe e hodhi n gjyq. Por mori vendimin vdekjeprurs m t fundit t pushtetit komunist: dnimin q t bnte pun t detyruar si fshesaxhije npr rrugt e Tirans dhe vetm n turnin e tret! Pas 6 muajsh pune t till poshtruese pr nivelin e saj intelektual, smuret nga ulcera, shtrohet me urgjenc dhe n operim e sipr, vdes. Ishte data 15 Shkurt, 1959 kur mbylli syt n n salln e operacionit n spitalin e Tirans. Erifili Bezhani. Ishte vetm 49 vjec, avokate, e diplomuar pr Drejtsi n franc, por jeta i rezervoi n vendlindje fat tragjik, si rrall pak femra t shkolluara jasht vendit. ""
  Ja Tirana...e mbushur eshte me kta SH. Z-te.. a tash bijt e SH-Z-ve jane pronaret e Tiranes e Edi sherbetori tyre.
  E ne jemi ata qe me voten tone ja legalizuam..SH-Z-ve..qe nga polica e kapterra te behen Milionere me Benza e vila tre kateshe..

  Kjo eshte lezeti..

  E mjera Erifili..

  Vdiq "gjate operacionit"...hmm... e vrane..e vrane ..e helmuan..pik.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Antarsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92
  Nje figure nga e kaluara!!
  Erifilin nuk e kam njohur une s'kisha lindur kur ajo vdiq,por te motren Evrinomin po.
  Ajo kishte dhuntine te tregonte shume bukur,dhe vertet qe arrinte te na magjepste neve femijeve qe e degjonim.Intonacionet e zerit dhe larmia e fjaleve qe perdorte ishin te jashtezakoneshme.Ishte (nuk duhet thene ishte se mbase eshte gjalle akoma)mesuese e shkelqyer e frengjishtes dhe u ka dhene mesim shume doktarave qe vajten me specializim ne France.

  Afer pleqerise e lejuan te punonte si infermiere ne spital,mbaj mend qe edhe pse ishte mikeshe nuk te linte per qamet te futesh ne pavion jashte kohes se vizitave.
  Don't let anyone take away your voice.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Mila ..meqe i njef kto Bezhanet.. po nji familje Bezhani qe kane pasur shpine diku afer rajonit policise tek Gjelltorja kur shkon tek kino Dajti..Kishin nje djale ajo familje qe e thrrisnin Lefi.. luante bukur futboll ai dikur.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Antarsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92
  Me vjen keq po nuk i kam njohur.
  Me sa di une ka patur disa familje Bezhani nga vende te ndryshme dhe pa lidhje familjare midis tyre.
  Pershendetje.
  Don't let anyone take away your voice.

 6. #6
  ABSOLUT JUSTICE Maska e Piranha
  Antarsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  Ikur drejt forumeve te lira
  Postime
  478
  Tek lexoj shkrime te tilla dhe per me teper kur degjoj emra te njohur te elites sone kombetare, si Erifili Bezhani, Evrinomi Bezhani, Dr Isuf Hysenbegasi, Thoma Haxhistasa dhe Dhimiter Pasko me rrenqethet trupi dhe e vetmja ndjenje qe me pershkon, eshte urrejtja e thelle per komunizmin dhe metodat e tij therrese ndaj mendjeve-kokave Shqiptare...

  By Piranha

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  58
  Faleminderit Albo per kete informacion,me emocionoi teper personazhi i Erfili Bezhanit dhe te them te drejten elita shqiptare kurr nuk ka vuajtur per figura te tilla.
  shqiperia ka vuajtur vetem nga sherbetoret e jugosllaveve,italianeve,grekeve e kompanjia bela qe asnjehere nuk kane mbrojtur interesat tona kombetetare por kane bere loje te dyfishte dhe kane tradhetuar interesat e popullit te vete,packa se fshihen pas petkut te politikanit dhe te patriotit dhe me e keqja kjo gje vazhdon dhe ne ditet tona,ku Shqiperia nuk ka politiken e saj por drejtohet dhe instrumentohet nga politika e shteteve te tjere dhe c`ka eshte me e keqja per nje karrige dhe post keta "politikanet shqiptar" shesin interesat kombetare. Si shembull po te jap shitjen dhe tradhetin e zotit Nano tek Greket te tokave dhe interesave kombetare.
  Nejse pa u larguar nga tema tani qe po kujtoj dhe ne si familje kemi rreth te ngushte familjar njerez nga familja Bezhani. Jetonin ne qytetezen e Selenices se rrethit te vlores.Rajme Bezhanin, ne i therisnim hall por ne fakt ishte kusherira e pare e babait.Nje nene e persosur e cila ka rritur dy djem shume te mire.Me i madhi Mete (ish oficer)njeri i persosur dhe me virtyte te larta,ndersa i vogli drejtor i minieres se selenices ne vitet 1989.Meqe jane nga vlora mendoj se jane e njejta prejardhje, megjithate nuk jam i sigurt.
  Me vjen shume mire qe shume njerez i kujtojne dhe i vleresojne figurat e ndritura si Erfili Bezhani te cilat kane sakrifikuar jeten e tyre per idet dhe interesat kombetare.I perjetshem qofte kujtimi i tyre dhe idete qe ato kane perfaqesuar.
  Zoti bekoft gjith shqiptart

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-10-2005
  Postime
  48
  C'mu kujtua emri nje shoku shkolle... Sokol Bezhani...

  Histori e denje qe permban metoda krimesh mesjetare.


 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  58
  Tonton, Permenda keta persona te familjes Bezhani qe i njoh mire sepse kane shume cilesi dhe veti te larta dhe jane shume te denje per te qene pasardhesit e nje figure kaq te ndritur sic eshte dhe Erfili Bezhani.
  Zoti bekoft gjith shqiptart

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,028
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Erifili Bezhani, vlonjatja e doktoruar n Marseje

  Erfili Bezhani (1910-1959)

  Emri: Untitled-1.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 21.9 KB

  Erfili Bezhani u lind m 16 nntor t vitit 1910, n Vlor.

  Pas mbarimit t shkolls fillore n vendlindje, ajo vazhdoi shkollimin e mtejshm n Kolegjin Katolik, n Korfuz, dhe pas mbarimit t shkolls s mesme, kishte shkuar n Franc, ku studioi fillimisht Letrsi Frnge, kurse m pas mbaroi studimet edhe n Fakultetin e Drejtsis, n Universitetin e qytetit Alix-en- Provence, n vitin 1939. Ajo vazhdoi me studimet derisa merr edhe “Licenciee en Droit”, ku edhe ushtron pr dy vjet profesionin e avokates n Marsej.

  N vitet 1941-42 ishte fejuar me nj avokat t njohur francez dhe kur ishte n kulmin e lumturis, nj fatkeqsi e motrs s saj ia l lumturin n gjysm dhe bashk u detyruan t ktheheshin n Shqipri.

  Pas kthimit nga Franca, t dy motrat gjenden shum shpejt n qendr t grupeve me intelektual t dalluar shqiptar, t cilt ishin shkolluar n vende t ndryshme t Evrops.

  N vitet e para t lirimit, me fillimin e pushkatimeve t nacionalistve, Erifili e kishte kuptuar se ardhja e Partis Komuniste n krye t vendit, nuk ishte rruga q do t vendoste sistemin pluralist demokratik.

  Ajo ishte si shum intelektual, q bashk me shkollimin universitar jasht atdheut, kishin prvetsuar edhe edhe modelin e shoqrive t vrteta demokratike.

  “Esht nj raprezalje e frikshme, jasht shembullit t vendeve evropiane, ndaj duhet ndalur”, shprehej tek t afrmit e vet, Erifili Bezhani.

  Ajo ishte aktivizuar n lvizjen antikomuniste t grupimit, “Bashkimi Demokrat”, ku bnin pjes antar t grupit t deputetve, liberal-demo-krateve, social-demokratt, etj.

  N 16 maj t vitit 1947, pas arrestimeve t bujshme t grupit t deputetve t liberal-demokratve, Erifili Bezhani u arrestua dhe nga fundi i vitit ishte dnuar nga Gjykata Ushtarake e Tirans me 20 vjet heqje lirie.

  Ajo ishte drguar pr ta kryer dnimin n burgun famkeq t Burrelit, duke u rreshtuar n historin e burgimeve antikomuniste n katr grat e para shqiptare antikomunsite, q provuan bashk me burgimin, edhe shijen e hidhur dhe torturat njerzore.

  N nntor t vitit 1951, kur vuante burgimin n Burrel, emri i Erifili Bezhanit ishte prfshir n listat e amnistis s Presidiumit t Kuvendit Popullor, fal ndrhyrjes s miqve t vjetr t familjes si Hysni Kapo, Kadri Hazbiu, por edhe sepse familja e saj kishte mbshtetur financiarisht luftn Nacional-lirimtare.

  Q nga kjo koh dhe deri n vdekje, nis etapa e dyt e mundimeve t Erifili Bezhanit pr mbijetes, me shum mundime poshtrime dhe privime.

  Asaj nuk iu dha triska e Frontit, ka e kishte shpallur “armike t popullit”, por e mbante edhe nn presionin e internimit, apo ridnimit.

  Q nga vitit 1953, Erifili Bezhani nuk mundi t punonte m asnj dit si avokate, profesionit t cilit i kishte kushtuar studimet, si dhe prvojn 2-vjeare si avokate n nj nga qytetet m t mdha t Francs, n Marsej.

  Nevoja pr jetes, kur dyert e drejtsis ju mbylln, e futn Erifili Bezhanin n botn e prkthimeve.

  Fal njohurive t shklqyera t disa gjuhve, si frengjisht, anglisht, italisht, geeqisht dhe rusisht (t ciln e msoi shklqyeshm gjat burgut), kishte filluar t punonte si prkthyese pr disa institucione t ndryshme. Ajo lidhi kontrata prkthimi me Shtpin botuese “Naim Frashri”, me institucione t tjera shkencore, me Legata t huaja n Tiran. Botimi “Terminologji e Drejtsis”, “Metoda e gjuhs shqipe pr t huajt”, “Kodi Civili i BRSS”, shum t tjera q gjenden n ministrin e Drejtsis, pastaj “Studime t Akademis Shkencave t BRSS”; “Historia e teatrit Balshoi”, “Historia e muziks ruse”; recensione filmash, artikuj shtypi pr Legatn Hungareze; “Kodi penal i RPSH”, Ligje t ndryshme pr Legatn e Polonis; librin “Bota e atomit”, botime n gazetn “Zri i Rinis”, si dhe n shum organe t tjera t shtypit t kohs, mbajn prkthimet e Erifili Bezhanit.

  Emri: avokatia-770x433.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 31.4 KB

  Shum miq dhe dashamirs, q vlersonin vlerat dhe menurin e saj, i hapn rrugn e kontratave. Por, n mes t vitit 1958, mori vesh pr vendimin vdekjeprurs dhe t fundit t pushtetit komunist, at q dnimin ta vuante duke br pun t detyruar si fshesaxhije npr rrugt e Tirans dhe vetm n turnin e tret.

  Pas 6 muajsh pune t till poshtruese pr nivelin e saj intelektual, smuret nga ulera, shtrohet me urgjenc n spital.

  M 15 shkurt t vitit 1959, kur ishte 49 vjeare, Erifili vdiq n sall t operacionit, n Spitalin e Tirans.

  AlbFem

Tema t Ngjashme

 1. Familjet e nderuara shqiptare
  Nga alumni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 70
  Postimi i Fundit: 22-03-2010, 16:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •