Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34

Tema: Bonsai

  1. #21
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
    tete,

    tani prej se largu po duket me i bukur ky bonsai yt, edhe une e dua tani nje bonsai.
    eee,kur do fillosh ti besosh shijes time??!!
    ps e pash se ashtu nga afer nuk dukej gje prandaja e fotografova edhe njehere nga large.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    eee,kur do fillosh ti besosh shijes time??!!
    ps e pash se ashtu nga afer nuk dukej gje prandaja e fotografova edhe njehere nga large.

    tete,

    per derisa ti flet me mua, sme mbetet rrugedalje tjeter vetem te dyshoj ne shijen tende.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Frezia
    Anėtarėsuar
    12-12-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    16
    Bonsai jane peme te "ajrit te lire" dmth nuk jane peme qe te mbahen te mbyllura ne banesat tona.
    Bonsai duan shume drite dhe ajer te paster dhe per kete arsye nuk jetoje gjate te mbyllura ne banesa.
    Nuk duhet te rrine per shume kohe nen rrezet e diellit.

    http://artflower-tirana.blogspot.com...08/bonsai.html

    Gjeja me e bukur dhe interesante nuk eshte qe ta blesh te gatshem nje bonsai, por ta krijosh vete ate.... e per kete duhet te kesh disa njohuri fillestare.

    Cmimet e bonsait variojne nga 10- 3000 euro sipas varietetit dhe vjetersise se bimes
    Nje bime bonsai per te cilen dikush eshte kujdesur 10 vjete normal qe duhet ta paguash edhe shtrenjte.
    Ky qe shikoni ne figure eshte nje prej varieteteve me te perhapura ne shqiperi.
    Kjo per arsye te proporcionit te drejte te cmimit me cilesine dhe pamjen e jashteme
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Frezia : 31-08-2011 mė 08:23
    Ajo qe mendon, u perket te gjitheve, vetem ajo qe ndien eshte e jotja

  4. #24
    Lab 100% Maska e Station
    Anėtarėsuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    okk e zvoglova tani
    jaa ,dhe mos guxoi kush te mos ti pelqei
    Teta, ēa vezėsh janė ato te kupa??

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    hah,jo jo jane gure nga plazhi i korfuzit,dhe i ksamilit,ja kam bere si te filmi i jack nikelson-something got a give,shum te bardhe dhe nje i zi.kot se simpatizoi une ate.

    ps .si e shifnin korfuzin keta te sarandees,papp e paramendoja ca ka atje,plus edhe ali pashai ka vdek ta ket ne pronesim,isha shum kurioze ta shifja,pooor hiq qytetin e vjeter qe vertet ishte interesant,pjesa tjeter asigje ahh po interesante ishin edhe plepat,pappap sa shum kishte edhe shum te medhenje

    i mora ca gure,ishin identike me plazhes se ksamilit, sigurisht se teren i afert

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    ju kujtohet kjo zonja e rand qe e kisha bler para nje muaji,i rane te gjitha fletet.

    uuuu te emen e japonezes,edhe ja rregulloja ndriqimin,jo ujitjen e rregullt,jo ushqimin special per bonsai,i ran te gjitha per zotin,
    hmm nuk me ka ndodh nojhere te mos me ket sukses lulja.
    ..thash pse nuk ja beje pasaporten kosovare une ashtu edhe ashtu e ka gjet road to hell..

    e te ja mora ,e te ja hoqa dheun,e te ja lava rrenjet me uje,e ti shtova dheu kosove,orignal,me te gjitah mineralet qe ka ne vete,hmmm e shifni filloi ti dalin fletet,
    japoneziiiii te me mesoi rregulla mua si rritet bima,ik tutje shiko komjutert aty


    ps eshte ne postimet me larte si dukej ne fillim kjo japonezja e konvertuar ne shqipetare
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  7. #27
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Edhe ketu ne Rome ka sa te duash, 5 euro kushtojne. Une e bleva njerin njehere dhe u tha, se duan shume kujdes.
    Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    degjo mua ti,mos ju degjo ato terci verci,beja si une,e shef kete u kthjell.une kete e bleva 17 euro..cenkan me lire ke ju
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 25-09-2011 mė 07:14

  9. #29
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Po duan kujdes, une si kopshtar s'jam shume i zoti.
    Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    e di se ishit ne merak ,
    e di se buk nuk keni ngern si duhet,
    e di se nuk ishit rehat nga meraku do i dalin fletet bonsait tim apo jo?!


    kam dy lajme te mira per juve (zakonisht shkon nje i mire ,nje i keq )

    1.Bonsait i dolen te gjitha fletet
    2.ato rregulla me larte si te rritet nje bonsaoi te shkojn ne hell,rritet per bukuri edhe si gjdo lule e zakonshme

    ja rrezulltati: ne foto

    *po vadisja lulet e shtepise dhe me shkoi ne mendje kjo tema)

    ps.rastesisht ndonjeri nga ju qe nuk ish ne ngjarje,bleva nje bonsai une,bukur fort,mbas 2 jave te gjitha fltete ne toke,dhe tani pa asnje rregull te vecant per kultivimin e saj , eshte permisuar lulja



    kete kisha per qellim ne kete postim,lule si gjith te tjerat
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  11. #31
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    teta je e sigurte qe ky eshte bonsai dhe jo ficus?

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    hahha ,e kam edhe fikusin,jooo eshte bonsaoi dora vet

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2016
    Postime
    1

    Pėr: Bonsai

    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    Shiqoni ca ka blere,mmm Bonsaiii sa e kam kerkuar dhe paramendoni ca cmimi?!
    vetem 7 euro,e pyeta disa here cmimin shiteses ,dhe ishte vertet ky cmim...
    ka kohe qe po kolekcionoj..

    po postoi foton e kesaj te fundit,...hmm nuk beka ,cenka foto me madhesi te tepruar(me mesoni si ta zvogloi??!!)
    nderkohe po e postoi nje nga google





    Ca eshte bonsai?

    Bonsai eshte nje trung ne miniature qe e quajn si “shkurtabiqi i hortikultures”,por per kulturen Japonez dhe Kineze, Bon –sai eshte" Peme ne vazo".
    Te kesh Peme ne vazo nuk do te thot gjithmon bonsai.Bonsai eshte nje replik ne miniature e trungjeve ne natyre.Ajo rritet exkluzivisht ne vazo.Bonsai eshte nje veper artistike qe njeriu e krijoj duke perdorur materialin natyral bimor
    Druri dhe vazo duhet te jen ne kompozicion mes veti dhe te krijojn nje njesi.
    Si gjod veper arti edhe bonsai ka kompozicionin,barazpeshen,simetrin,prespektiven,th ellesi,teksturen,ngjyren ect,ne ndryshim me pikturen ku mund te perfundohet arti,Bonsai eshte nje art ne zhvillim..

    Meqenese Bonsai jeton pleqerin e thelle 500-700 vj bima percillet gjenerat pas gjenerate dhe kshu familjet lidhen emocionalisht per te.
    Jetegjatesia e bimes e bene ate me madheshtore dhe i jep rendesi.


    Ca eshte ajo qe e bene nje trung te jete Bonsai ?

    1 Bonsai eshte nje peme ne vazo-artistikisht i perpunuar ,trungu i njejt i mbjellur ne oborr quhet Topiari,jo Bonsai

    2 Ajo qe Bonsait i jep shtat eshte trugu i trash,dhe te duken rrenjet siperfaqesore

    3 Si rregull eshte qe bonsai deget e poshtme ti kete te trasha dhe ne maje hollohen,Largesia mes degeve zvoglohet duke arritur te majat.

    4 Ne meste degeve duhet te kete hapsire qe te fitohet ndjesia e nje peme e miniature e jo nje grumbulli degesh

    5 Bonsai ka pjese te trungut te vdekur qe jep ndjesin e drurit te vjeter
    teta qfar vlere ka ky bonsai

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Bonsai

    Art Japonez me cifteli...

    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •