Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-06-2010
  Vendndodhja
  Aty ku nuk me gjen njeri
  Mosha
  30
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  A sht gjynah ose e ndaluar me e bart Kur'anin me vete?

  Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu! Motra dhe Vllzer.

  Kam nj pyetje qe dua t bj n lidhe me Kur'anin Famlart.
  A sht gjynah ose haram me e marr Kur'anin me veti, prshembull: Kur t shkoj n Fakultet ose kur tshkoj n pun, kshtu q kur te kem kohe t lir t lexoj Kur'an.
  Ndoshta pyetja ne fillim doket e thjesht, po me ket merret se gjat kohs kur shkoj n pun mund t hy n vnde t ndryshme e mos sht gjynah me e marr Kur'anin me vete n shkoll ose pun etj.

  Ju prshendes me pershendetjen me te mir n bot:
  Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  774
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  we alejkum selam rahmetullahi we barakatuhu
  Nuk eshte haram, por eshte detyre e cdo muslimani qe ta mbaj Kuranin me vete kudo qe shkon. ne shkolle, makine (ta degjoj ne cd), udhetim, e kudo.(kam perdhtypjen qe musliman praktikant dhe nuk futesh ne lokale ku ka alkol) vetem kur futesh ne banje, per te kryer nevot personale, nuk duhet ta kesh me vete.
  Sa here te lexosh Kuran, duhet te kesh abdes....
  Allahu ju begatoft selamu alejkum
  Ndryshuar pr her t fundit nga Mr Zeid : 08-08-2011 m 19:19

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Antarsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  24
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Shpend Hajdari Lexo Postimin
  Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu! Motra dhe Vllzer.

  Kam nj pyetje qe dua t bj n lidhe me Kur'anin Famlart.
  A sht gjynah ose haram me e marr Kur'anin me veti, prshembull: Kur t shkoj n Fakultet ose kur tshkoj n pun, kshtu q kur te kem kohe t lir t lexoj Kur'an.
  Ndoshta pyetja ne fillim doket e thjesht, po me ket merret se gjat kohs kur shkoj n pun mund t hy n vnde t ndryshme e mos sht gjynah me e marr Kur'anin me vete n shkoll ose pun etj.

  Ju prshendes me pershendetjen me te mir n bot:
  Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!
  We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu...Vlla i dashur musliman,nuk ka dyshim se muslimanit i ka hije q t'a ket Kur'anin me vete dhe kjo tash m sht m se e mundur dhe e leht,sepse mund t merrni ''Kur'an xhepi''.
  Mirpo,natyrisht ashtu siq e ceke edhe ti vlla duhet pasur kujdes mos t hyhet me t n vende t ndyta si p.sh. WC sepse kjo sht e ndaluar,prndryshe sht mir q gjat rrugs p.sh. fillimisht t marrim abdes q t'a lexojm pastaj,sepse All-llahu tregon se...:"at(Kur'anin) nuk e prek askush vetm se t pastrtit...".

  E All-llahu e di m s miri!

 4. #4
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  o David ke degjuar ndonje musliman te thote keshtu per biblen.Po muslimanet nuk jane deficite nga mendja sikurse ju, juve e urreni Kuranin sikur djalli temjanin.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-06-2010
  Vendndodhja
  Aty ku nuk me gjen njeri
  Mosha
  30
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga davidd Lexo Postimin

  jo aspak, sidomos do te duhet me vete kur te shkosh ne bonjo ne munges te letrave higjenike
  Per ty do e lus Allahun qe te kete meshire, se nuk e di ti o i mjere se qka ka me ndodhe me ty, ah sikur ta dije nuk i kishe than keto fjal, po e kishe mallkue veten qe i ke than, po hiq mos u ngut se te ghitha kane me tu kujtu po pak vone atehere.

 6. #6
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  David djaloshi mbare jemi ne muajin e ramazanit dhe mos na detyro ta kthejme me nej fjalor pare e mbrape.

  David se dyti duhet te kesh respekt kur flet per nje liber qe bashkekombesit e tu e besojne si liber te shenjte.Sepse nese nuk je me te meta mendore apo mund te jesh ne moshen e debilishences duhet te kesh minimumin e kultures dhe edukates per ti pranuar te tjeret.Se me letra anonime mbas kompjuterit si Jovan Bregu mund te bejne te gjithe sharje dhe ofendime.Ti djalosh i mbare mblidh mend e kokes nqs ke dhe mos shkruaj me tek ky forum (komuniteti musliman) sepse je person Non Grata.Ne te kundert Moderatoret do te jene te detyruar te perjashtojne e tia mbathesh andej nga ke ardhur nga shpella e Dragobise.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 7. #7
  i nenshtruar Maska e bani
  Antarsuar
  28-03-2003
  Postime
  2,764
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Kuranin mund t'a bartesh kudo , edhe ne pc pershembull
  Ndryshuar pr her t fundit nga bani : 18-08-2011 m 08:03
  Nuk ka perndi tjetr prve ZOTIT

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •