Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-06-2010
    Vendndodhja
    Aty ku nuk me gjen njeri
    Postime
    106

    A është gjynah ose e ndaluar me e bart Kur'anin me vete?

    Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu! Motra dhe Vëllëzer.

    Kam një pyetje qe dua të bëj në lidhe me Kur'anin Famëlartë.
    A është gjynah ose haram me e marrë Kur'anin me veti, përshembull: Kur të shkojë në Fakultet ose kur tëshkoj në punë, kështu që kur te kem kohe të lirë të lexoj Kur'an.
    Ndoshta pyetja ne fillim doket e thjesht, po me ketë merret se gjatë kohës kur shkojë në punë mund të hy në vënde të ndryshme e mos është gjynah me e marrë Kur'anin me vete në shkollë ose punë etj.

    Ju përshendes me pershendetjen me te mirë në botë:
    Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    we alejkum selam rahmetullahi we barakatuhu
    Nuk eshte haram, por eshte detyre e cdo muslimani qe ta mbaj Kuranin me vete kudo qe shkon. ne shkolle, makine (ta degjoj ne cd), udhetim, e kudo.(kam perdhtypjen qe musliman praktikant dhe nuk futesh ne lokale ku ka alkol) vetem kur futesh ne banje, per te kryer nevot personale, nuk duhet ta kesh me vete.
    Sa here te lexosh Kuran, duhet te kesh abdes....
    Allahu ju begatoft selamu alejkum
    Ndryshuar për herë të fundit nga Mr Zeid : 08-08-2011 më 19:19

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga Shpend Hajdari Lexo Postimin
    Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu! Motra dhe Vëllëzer.

    Kam një pyetje qe dua të bëj në lidhe me Kur'anin Famëlartë.
    A është gjynah ose haram me e marrë Kur'anin me veti, përshembull: Kur të shkojë në Fakultet ose kur tëshkoj në punë, kështu që kur te kem kohe të lirë të lexoj Kur'an.
    Ndoshta pyetja ne fillim doket e thjesht, po me ketë merret se gjatë kohës kur shkojë në punë mund të hy në vënde të ndryshme e mos është gjynah me e marrë Kur'anin me vete në shkollë ose punë etj.

    Ju përshendes me pershendetjen me te mirë në botë:
    Es-selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!
    We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu...Vëlla i dashur musliman,nuk ka dyshim se muslimanit i ka hije që t'a ketë Kur'anin me vete dhe kjo tash më është më se e mundur dhe e lehtë,sepse mund të merrni ''Kur'an xhepi''.
    Mirpo,natyrisht ashtu siq e ceke edhe ti vëlla duhet pasur kujdes mos të hyhet me të në vende të ndyta si p.sh. WC sepse kjo është e ndaluar,përndryshe është mirë që gjatë rrugës p.sh. fillimisht të marrim abdes që t'a lexojmë pastaj,sepse All-llahu tregon se...:"atë(Kur'anin) nuk e prek askush vetëm se të pastërtit...".

    E All-llahu e di më së miri!

  4. #4
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    o David ke degjuar ndonje musliman te thote keshtu per biblen.Po muslimanet nuk jane deficite nga mendja sikurse ju, juve e urreni Kuranin sikur djalli temjanin.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-06-2010
    Vendndodhja
    Aty ku nuk me gjen njeri
    Postime
    106
    Citim Postuar më parë nga davidd Lexo Postimin

    jo aspak, sidomos do te duhet me vete kur te shkosh ne bonjo ne munges te letrave higjenike
    Per ty do e lus Allahun qe te kete meshire, se nuk e di ti o i mjere se qka ka me ndodhe me ty, ah sikur ta dije nuk i kishe than keto fjal, po e kishe mallkue veten qe i ke than, po hiq mos u ngut se te ghitha kane me tu kujtu po pak vone atehere.

  6. #6
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    David djaloshi mbare jemi ne muajin e ramazanit dhe mos na detyro ta kthejme me nej fjalor pare e mbrape.

    David se dyti duhet te kesh respekt kur flet per nje liber qe bashkekombesit e tu e besojne si liber te shenjte.Sepse nese nuk je me te meta mendore apo mund te jesh ne moshen e debilishences duhet te kesh minimumin e kultures dhe edukates per ti pranuar te tjeret.Se me letra anonime mbas kompjuterit si Jovan Bregu mund te bejne te gjithe sharje dhe ofendime.Ti djalosh i mbare mblidh mend e kokes nqs ke dhe mos shkruaj me tek ky forum (komuniteti musliman) sepse je person Non Grata.Ne te kundert Moderatoret do te jene te detyruar te perjashtojne e tia mbathesh andej nga ke ardhur nga shpella e Dragobise.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  7. #7
    Kuranin mund t'a bartesh kudo , edhe ne pc pershembull
    Ndryshuar për herë të fundit nga bani : 18-08-2011 më 08:03
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •