Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 69
  1. #21
    ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
    Anëtarësuar
    06-01-2009
    Vendndodhja
    HeRe... TheRe... NoWheRe...
    Postime
    1,251
    Opo te ngacmoje gjithe femrat e botes po desh... ne fund te fundit 2 gjera kane rendesi:

    1. Une mos ta shof duke bere dicka te tille!
    2. Ne darke,ngado qe ti hedhe syte, prape se prape ne shtratin tim ka per te perfundu
    Really Dude... Get A Life!!!

  2. #22
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Femrat si meshkujt, pa dallim vishen bukur kur dalin per raste. Per darke me shoqerine, per ditelindje, per festa, per nje kafe, per vizita, ne aeroport eshte mesa normale qe te dalin te veshur mire. Keto jane normat e shoqerise dhe jetes. Kur jemi ne shtepi dhe me tuta dhe leshko ka raste qe do te rrijme sepse do c'lodhemi nga stresi i punes, jetes, dites, problemet qe hasim. Te dija me te madh ne moshe se vetja, por me kete qe the mesiper paskam gabuar. Nuk eshte problemi tek mbulesa, ulja e syve por tek karakteri i njeriut. Me keto qe thua ti, nese cdo fetar mendon si ti, ne mendimin tim keni karakter te dobet, jeni te pa bese. Biles as nuk kam pse te ia vej fajin fese, eshte gabim mendimi yt si individ.
    Tani mvaret se ju femrat plakeni shpejt(E kisha fjalen per moshen time)

    Edhe njehere nese nje muslimane del jashte me hixhab dhe shami ne dhomen e burrit del me minifund, rroba gjumi nate ekzotike, e rregulluar e zbukuruar sikurse dilni ju kur shkoni ne party.Ky eshte ndryshimi, muslimanja ia dedikon bukurine burrit te saj dhe jo te behet tabele qitjeje shikimesh per meshkujt e rrugeve.Si puna diamantit qe kerkon ta kesh vetem per vete keshtu dhe ne burrat muslimane i duam qe bukurine e grave tona ta shijojme vetem ne dhe jo burrat e tjere.Kjo na shton dashurine ndaj tyre pasi ekziston nje nje ndjenje psikologjike qe ajo me perket vetem mua ne bukuri dhe ne shpirt.Pastaj besimi ne Zotin ben ate magnetizimin perfundimtar te dashurise se dy besimtareve.Eshte nje lloj magnetizimi qe ngjiz ne harmoni dhe dashuri midis njeri tjetrit qe duhet ta perjetosh qe ta shijosh.

    Ne Islam femrat mund te vishen bukur dhe zbukurohen si ti doje qejfi atyre kur jane ne ambiente me gra kurse ne ambiente me burra kjo nuk lejohet se femra pastaj e humb sensin e se bukures duke u bere objekt tundimi .

    Stresi i punes nuk hiqet duke ndejtur me tuta por duke ....

    Le qe kujt i them dhe une.vazhdo hiqi stresin shoqeve dhe shokeve kurse burrit leri pizhamat si relike ne krevatin e ndrydhur bashkeshortor kur iluzionet e tij te fluturojne pastaj gjetke vetvetiu me nje imagjinate perverse e cila hulumton ne labirintet e pamjeve femerore te dites. :P
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  3. #23
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    edhe e di pse femrat nuk i japin dot pergjigje po kisha nje pyetje.
    Pse sa here del nje femer ne rruge shikimet e meshkujt ngrihen vetvetiu si pa e kuptuar .Posedon nje fuqi thithese te mahniteshme ndryshe nga burrat.Kur del nje burre ne rruge jo te gjithe femrat e shikojne ate kurse kur del nje femer nje rruge thith shikimet e burrave ne pergjithesi.Ka te beje me qenien magjike femerore apo me konstruktin trupor?Si thoni?



    Historia më romantike nuk është Romeo dhe Julieta që vdiqën të dy bashkë, por historia e gjyshit dhe e gjyshes, që u plaken të dy bashkë...
    Ndryshuar për herë të fundit nga ~Geri~ : 16-08-2011 më 04:04
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  4. #24
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga ~Geri~ Lexo Postimin
    Tani mvaret se ju femrat plakeni shpejt(E kisha fjalen per moshen time)

    Edhe njehere nese nje muslimane del jashte me hixhab dhe shami ne dhomen e burrit del me minifund, rroba gjumi nate ekzotike, e rregulluar e zbukuruar sikurse dilni ju kur shkoni ne party.Ky eshte ndryshimi, muslimanja ia dedikon bukurine burrit te saj dhe jo te behet tabele qitjeje shikimesh per meshkujt e rrugeve.Si puna diamantit qe kerkon ta kesh vetem per vete keshtu dhe ne burrat muslimane i duam qe bukurine e grave tona ta shijojme vetem ne dhe jo burrat e tjere.Kjo na shton dashurine ndaj tyre pasi ekziston nje nje ndjenje psikologjike qe ajo me perket vetem mua ne bukuri dhe ne shpirt.Pastaj besimi ne Zotin ben ate magnetizimin perfundimtar te dashurise se dy besimtareve.Eshte nje lloj magnetizimi qe ngjiz ne harmoni dhe dashuri midis njeri tjetrit qe duhet ta perjetosh qe ta shijosh.

    Ne Islam femrat mund te vishen bukur dhe zbukurohen si ti doje qejfi atyre kur jane ne ambiente me gra kurse ne ambiente me burra kjo nuk lejohet se femra pastaj e humb sensin e se bukures duke u bere objekt tundimi .
    Mire femrat plaken shpejt, vaj me hall ca meshkuj qe nga mend s'piqen kurre
    Ndryshova mendjen, per meshkuj si vetja jote nuk ka me mire sesa feja islame, c'do gje eshte UNE UNE UNE. Si ta dua UNE gruan ashtu do te bej. Kujdes mos tejkalosh ne OCD me ato qe thua. Femra fillimisht i perket vetvetes, dhe me deshiren e saj behet bashkshortja jote. Sa shume pune ju prishin floket qe ja doni te mbuluara. Floke jane te shkretat.

    Per pyetjen tjeter qe shtrove per shikimin, sic thote vellai im "Jane ca goca qe kerkojne vetem vemendje dhe une per inat i injoroj me teper". Do beje mire dhe ti te praktikoje te njejten gje. Njerezit perqark nuk i ndryshon dot, por mund te ndryshosh veten tende. Tani une si femer po e mbyll ketu. Se ku ta di une, me mend e tuaja mund te bej dhe haram qe te flas.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga ~Geri~ Lexo Postimin
    edhe e di pse femrat nuk i japin dot pergjigje po kisha nje pyetje.
    Pse sa here del nje femer ne rruge shikimet e meshkujt ngrihen vetvetiu si pa e kuptuar .Posedon nje fuqi thithese te mahniteshme ndryshe nga burrat.Kur del nje burre ne rruge jo te gjithe femrat e shikojne ate kurse kur del nje femer nje rruge thith shikimet e burrave ne pergjithesi.Ka te beje me qenien magjike femerore apo me konstruktin trupor?Si thoni?



    Historia më romantike nuk është Romeo dhe Julieta që vdiqën të dy bashkë, por historia e gjyshit dhe e gjyshes, që u plaken të dy bashkë...
    Ku e di ti qe femrat nuk shikojne? Gjithe ndryshimi eshte se si shikojme.
    Nese nje femer tregohet indiferente ndaj teje ne rruge ndodh se te ka pare dhe s'te ka pelqyer.:P
    Feelings change - memories don't.

  6. #26
    Gregory Isaacs Maska e metinsk
    Anëtarësuar
    21-06-2010
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    91
    Nashta pse nuk osht i knact me at cka e ka momentalisht??Nese une jom plotsisht i knact me t'dashuren momentale, s'besoj qe kisha pas raporte me tjera vajza.E tash, girl's WORK YOUR SOCKS.
    Qielli im

  7. #27
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Mire femrat plaken shpejt, vaj me hall ca meshkuj qe nga mend s'piqen kurre
    Ndryshova mendjen, per meshkuj si vetja jote nuk ka me mire sesa feja islame, c'do gje eshte UNE UNE UNE. Si ta dua UNE gruan ashtu do te bej. Kujdes mos tejkalosh ne OCD me ato qe thua. Femra fillimisht i perket vetvetes, dhe me deshiren e saj behet bashkshortja jote. Sa shume pune ju prishin floket qe ja doni te mbuluara. Floke jane te shkretat.

    Per pyetjen tjeter qe shtrove per shikimin, sic thote vellai im "Jane ca goca qe kerkojne vetem vemendje dhe une per inat i injoroj me teper". Do beje mire dhe ti te praktikoje te njejten gje. Njerezit perqark nuk i ndryshon dot, por mund te ndryshosh veten tende. Tani une si femer po e mbyll ketu. Se ku ta di une, me mend e tuaja mund te bej dhe haram qe te flas.
    Me kete fjaline e fundit "po na bohesh me katolike se papa" kurse me ate fjaline e pare je tregu shume "modeste" per veten tende.Gjithsesi mendoj se femra ben nje flirt te heshtur xhestikulativ ne momentin kur eshte e martuar apo ka nje te dashur dhe kerkon vemendje e te tjereve kur ecen ne rruge.Eshte nje lloj cic mici me shume sesa flirt qe spo du ti vendos ndonje emer tjeter "prestigjoz".

    Tani i perket foljes time per femren apo gruan muslimane po flas si burre sepse po supozoj bashkeshorten time, por kjo nuk do te thote qe une do bej me gruan cdo gje pa deshiren porse ky eshte thelbi qe feja arsyeton per sa i perket shamise dhe urtesise se vendosjes se saj per ruajtjen e shikimeve njerzore ndaj asaj qe nuke shte prone e tyre.Nese do i futemi nje analize te thelle pastaj se me cfare shkaqesh lind dashuria do me jepje shume te drejte.Pasi nuk mund te kete dashuri nese nuk ka bisede dhe shikim .Mund te kete dashuri virtuale vetem me bisede por ajo nuk kompletohet nese nuk ka shikim .Prandaj thuhet qe dhe dashuria me shikim te pare ndodh, sepse shikimi eshte mjeti qe me ane te tij ne perceptojme bukurine femerore duke e percjellur ate ne tru per mendim dhe ne zemer per dashuri.Ne nje ambinet ku nje moziak femesh dhe bukurish femerore dashuria e mashkullit behet si puna atij gramit(barit te keq) qe e humbet arsyen per bashkeshorten dhe kerkon te rene per te harruar monotonine.Shume meshkuj jane budallenj edhe pse shume prej tyre ju i keni ne krahe se per te rrezuar mitin e monotonise bashkeshortore zgjedhin ndonjehere dhe prostituta per te nderruar stil ose ambient.Po them budallenj se te zgjedhesh prostituten duke pasur te dashuren tende ne krevatin bashkeshortor tregon se nuk di te zgjedhesh.Se midis bashkeshortes dhe prostitutes ai zgjedh prostituten.Dhe kjo sepse komandohet nga epshi dhe jo nga llogjika morale.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  8. #28
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Ku e di ti qe femrat nuk shikojne? Gjithe ndryshimi eshte se si shikojme.
    Nese nje femer tregohet indiferente ndaj teje ne rruge ndodh se te ka pare dhe s'te ka pelqyer.:P
    Zakonsiht femrat tregohen indeferente ... kur shikojne se ka "rradhe" per te pritur, megjithese ka prej tyre qe deshirojne rivalitet.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  9. #29
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga ~Geri~ Lexo Postimin
    Ne nje ambinet ku nje moziak femesh dhe bukurish femerore dashuria e mashkullit behet si puna atij gramit(barit te keq) qe e humbet arsyen per bashkeshorten dhe kerkon te rene per te harruar monotonine.Shume meshkuj jane budallenj edhe pse shume prej tyre ju i keni ne krahe se per te rrezuar mitin e monotonise bashkeshortore zgjedhin ndonjehere dhe prostituta per te nderruar stil ose ambient.Po them budallenj se te zgjedhesh prostituten duke pasur te dashuren tende ne krevatin bashkeshortor tregon se nuk di te zgjedhesh.Se midis bashkeshortes dhe prostitutes ai zgjedh prostituten.Dhe kjo sepse komandohet nga epshi dhe jo nga llogjika morale.
    Po mundohem te ndjek llogjiken tende, dhe serisht del i pa kuptueshem. Per shembullin qe more, te gjithe femrat e rruzullit tokesor nuk ke shanc ti mbulosh me shami per tia hequr bukurine. Prandaj bie poshte i gjithe ai shkrimi mesiper. Nese ty s'te lejon feja te hysh ne nje ambient me 'prostituta' ate tjetrin matane nuk e lejon ndergjegja. Ku qendron diferenca midis teje dhe atij tjetrit? Mund te argumentoj qe me pelqen me teper ndergjeja.

    Pastaj nese zoti e ka krijuar femren te bukur pse doni ta mbuloni. Ok tani po me ben te qesh. Ta lejme fare se me argumentat e tuaja eshte e zorshme te ma mbushesh mendjen.

  10. #30
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Po mundohem te ndjek llogjiken tende, dhe serisht del i pa kuptueshem. Per shembullin qe more, te gjithe femrat e rruzullit tokesor nuk ke shanc ti mbulosh me shami per tia hequr bukurine. Prandaj bie poshte i gjithe ai shkrimi mesiper. Nese ty s'te lejon feja te hysh ne nje ambient me 'prostituta' ate tjetrin matane nuk e lejon ndergjegja. Ku qendron diferenca midis teje dhe atij tjetrit? Mund te argumentoj qe me pelqen me teper ndergjeja.

    Pastaj nese zoti e ka krijuar femren te bukur pse doni ta mbuloni. Ok tani po me ben te qesh. Ta lejme fare se me argumentat e tuaja eshte e zorshme te ma mbushesh mendjen.

    Nuk do me pelqente te rrinte ty mendja e pambushur se do merrte konotacion te keq pastaj fjalia po nejse eshte zgjedhja jote.

    Sa i perket femrave te rruzullit tokesor meqe e ke universaliuar shume shembullin po dal ne shembull konkret.Te kisha une ty Nuse para kontrates se marteses do benim nje marreveshje.Une do kisha si pike qe ty mos te shikonin meshkujt e tjere te vendosje shamine, kurse une vete sdo shikoja femra te tjera.Paramendo nje lidhje te tille ? (Larg qofte )

    Shembulli i mbuleses dhe mos mbajtjes se saj eshte si shembulli i marteses dhe bashkejetes.Ne martese kontrata eshte dashuri dhe shoqeri deri ne vdekje dhe pranim i njeri tjetrit per hire te dashurise ne fillim dhe pastaj per hire te fryteve te saj (femijve), me te mira dhe keqija, ne pasuri dhe varferi ...
    Kurse bashkejetesa nuk e permban kete pike ajo eshte nje eksperiment per tu lidhur por per nje afat te caktuar me qellim qe kur lidhja te behet monotone mos kete njeriu me nevoje per gjyqe dhe procese divorcesh.Bashkejetesa eshte femra pa shami, kurse martesa eshte femra e mbuluar.bashkejetesa eshte me e rrezikuar te deshtoje per shkak se ajo nuk ka qe ne origjinen e saj lidhjen serioze dhe mentalitetin se kjo do te zgjasi, por qe ja po provoj shancin e rradhes derisa te plakem.

    pse Martesa eshte si shamia ne hipoborlizim.Sepse shamia i ofron mashkullit ndjenjen e qetesise se bashkeshorten e tij nuk ia cyt dikush sepse nuk ka konfigurime trupore te shfaqura qe ngjallim ngacmim.Martesa te ofron sigure dhe qetesi sepse eshte kontrate e sinqerte.Unaza si simbol i saj indetifikon qarte dhe ne publik se ajo ose ai eshte i lidhur.Ndersa mos mbajtja e shamise eshte si bashkejetesa.Je me e priru per tu ngacmuar, shikuar dhe normalisht je tunduese gje qe sjell reagimin per flirt te atyre qe te shikojne.Nqs je e zbuluar dhe e fokusuar nga shikimet e njerzve kjo nuk i jep qetesi burrit tend perkrah se behet shume xheloz i rri mendja aty po ma cyt ndonje gruan yllin e shndritshem qe me ka verberuar zemren?Apo xhelozia tashme meshkujve iu ka bere dicka tabu.
    Kshu moj sonce.

    sa i perket Ndergjegjes, feja forcon ndergjegjen dhe turpin tek njeriu, ndergjegja nuk eshte dicka statike e pandryshuar.Feja, besimi tek Zoti se Ai me shikon degjon dhe di gjithcka e forcojne ndergjegjen njerzore.Pra besimi eshte nje fare ushqimi per ndergjegjen.nje dnergjegje pa keto komponente e ka shume te veshtire te rri e patunduar nga faktoret shqetesues dhe te keqinj qe e rrethojne.Pra te dy nuk na lejon ndergjegja por une e ushqej ndergjegjen gjithmone me Besim tek Zoti kurse dikush tjeter e ka ndergjegjen spontane, e ruan vetem kur i leverdis dhe kur i duhet.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  11. #31
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Dhe ky shkrimi yt eshte per recycle bin.


    Pse ju leshoheni me cdo femer qe shikoni ,lol?
    Pse i nxirrni meshkujt kaq histerik aman! As besimi ne Zot nuk ju permban dot juve! Eshte gjynah qe tere besimin e lidhni me roberimin e femres. A thua per te roberuar femren u shpiken te gjitha besimet?! Sa e urreni femren sa vetem brenda 4 mureve doni t'ja shifni surratin! Dhe pse? Se nuk jeni te zote te kontrolloni hormonet tuaja.

    Nuk besoj se jam kaq i pakptueshem ne ate qe shkruaj.Ndoshta eshte virtualiteti.Ne kafe mund te me kuptoje me mire.

    Nuk eshte pune leshimi as histerie eshte pune ndjeshmerie.Para se te flasim per femrat dhe shamine duhet te flasim per dashurine.Kush jane komponentet qe njeriu bie ne dashuri me dike.A eshte shikimi?A krijon shikimi ndjenja dhe emocione? Pra nese une zgjedh qe Te dashuren time e dua te mbuluar me qellim qe ate mos e shikoje askush tjeter por te jete ai margaritari qe ruhet ne Guacke dhe shfaqet vetem ne shtepi per te vezulluar bukurine e saj per bashkeshortin e saj, dhe njekohesisht e dashura ime kerkon prej meje qe mos shikoj femrat ne rruge pasi sdo te krijoje rivalitet te pamjes se saj brenda ne zemren time kjo eshte kretesisht normale.

    Pra muslimanet e ruajne dashurine e tyre por dhe te tjereve.Secili prej nesh kur bie ne dashuri vendos ne zemren e tij pamjen/fotografine e te dashurit te tij.Kur dalim ne rruge dhe perballemi me nje diversitet fotografish dhe pamjesh femerore atehere natyre jone e brendshme iracionale na tundon.Kerkon ta heqe foton qe ke brenda dhe te vendose nje tjeter.Eshte natyra e njeriut mbas nje deshire ka nje deshire tjeter, nuk mund te jetosh vetem me nje deshire.Eshte e cuditshme sepse jemi qenie me shume deshira por qe erdhem pa deshire ne kete bote.Partneri i mire behet racional ne deshirat e tij.Partenri i shfrenuar i le te lira deshirat dhe nuk deshiron racionalitetin po kerkon te bredhe Lule me lule qe pastaj ne fund ti hyj gjembi.Prandaj ndodh dhe tradhetia.ruatja e shikimit ndihmon ne ruajtjen e racionalitetit.Psh Ti mia do ja prishje shume cunave ndjenje e dashurise per partneren e tyre sepse ofron nje pamje shume te bukur terheqese etj etj.tani qe ti lesh te dashurat e atyre cunave rehat ne zemrat e tyre, vendos nje shami me qellim qe ato mos ndikohen prej vezullimit tend.Kjo do ndikoje dhe tek dashuria jote me partnerin tend.Pse?Sepse partneri yt duke te pare gjithe diten me shami kur ta heqesh shamine ne dhomen e fjetjes do ia ndricosh dhomen me bukurine tende dhe ai .... .Nese nuk mban shami atij i behesh monotone me paraqitjen tende dhe supriza e darkes nuk eshte aq e zjarrte.Po ske faj vetem ti por kane faj dhe shoqet e tjera qe i shtojne monotonise se pamjes tende te perditshme dhe bukurine e tyre si tundim per bashkeshortin tend.Do thuash ti bashkeshortim keshtu apo ashtu, ehu bota mashkullore nuk eshte bote ideale sa e mendojne femrat, ne meshkujt e njohim me mire natyren tone se sa mendojne femrat se na njohin apo sa ato sigurohen per ate qe se dine.Pra ska lidhej hormonesh eshte me shume ceshtje ndjenjash.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  12. #32
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anëtarësuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar më parë nga ~Geri~ Lexo Postimin
    Nuk e kisha ne pergjithesi kete e kisha me ate qe fatkeqesisht mban dhe emrin tim.
    Cuno nese sheh dicka qe te shqeteson apo bezdis mos e shih ke une per ke vetja jote,shih rreth e rrotull dhe hapi syte.Nese shumica nuk ka kendveshtrimet e tua e te parit ku aty futem dhe une atehere pse ben te drejtin ne menyre indirekte me mua kur vetem te drejte qe nuk ke ,jo me mua por me askend tjeter ketu ne forum te hedhesh vrer mbi te tjeret dhe e habitshmja eshte se pikerisht ti perdor argumentin e ''gabelit'' kur pikerisht ai gabeli qe mbledh kanace eshte bere klerik fetar te cilit ti i lan prpanicen sa here ai kendon
    Të gjitha gjërat që ne shohim apo duken, janë vetëm një ëndërr brenda një ëndrre

  13. #33
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga ~Geri~ Lexo Postimin
    Nuk do me pelqente te rrinte ty mendja e pambushur se do merrte konotacion te keq pastaj fjalia po nejse eshte zgjedhja jote.

    Sa i perket femrave te rruzullit tokesor meqe e ke universaliuar shume shembullin po dal ne shembull konkret.Te kisha une ty Nuse para kontrates se marteses do benim nje marreveshje.Une do kisha si pike qe ty mos te shikonin meshkujt e tjere te vendosje shamine, kurse une vete sdo shikoja femra te tjera.Paramendo nje lidhje te tille ? (Larg qofte )

    Shembulli i mbuleses dhe mos mbajtjes se saj eshte si shembulli i marteses dhe bashkejetes.Ne martese kontrata eshte dashuri dhe shoqeri deri ne vdekje dhe pranim i njeri tjetrit per hire te dashurise ne fillim dhe pastaj per hire te fryteve te saj (femijve), me te mira dhe keqija, ne pasuri dhe varferi ...
    Kurse bashkejetesa nuk e permban kete pike ajo eshte nje eksperiment per tu lidhur por per nje afat te caktuar me qellim qe kur lidhja te behet monotone mos kete njeriu me nevoje per gjyqe dhe procese divorcesh.Bashkejetesa eshte femra pa shami, kurse martesa eshte femra e mbuluar.bashkejetesa eshte me e rrezikuar te deshtoje per shkak se ajo nuk ka qe ne origjinen e saj lidhjen serioze dhe mentalitetin se kjo do te zgjasi, por qe ja po provoj shancin e rradhes derisa te plakem.

    sa i perket Ndergjegjes, feja forcon ndergjegjen dhe turpin tek njeriu, ndergjegja nuk eshte dicka statike e pandryshuar.Feja, besimi tek Zoti se Ai me shikon degjon dhe di gjithcka e forcojne ndergjegjen njerzore.Pra besimi eshte nje fare ushqimi per ndergjegjen.nje dnergjegje pa keto komponente e ka shume te veshtire te rri e patunduar nga faktoret shqetesues dhe te keqinj qe e rrethojne.Pra te dy nuk na lejon ndergjegja por une e ushqej ndergjegjen gjithmone me Besim tek Zoti kurse dikush tjeter e ka ndergjegjen spontane, e ruan vetem kur i leverdis dhe kur i duhet.

    Fillimisht marreveshja nuk me duket e drejte, sepse une duhet te besoj fjalen tende kurse ti me fute shamine ne koke dhe rri i qete. Po ashtu ne brendesi mua me ben te dyshoj qe ti s'ke besim ne fjalen time si kam une.

    Ja po e paramendoj; Do beja lufte me veten per te mbajtur marreveshjen. Lufta me veten eshte me e rende sesa lufta me ty, keshtu qe ore e minute do ziheshim. Pastaj mbas shamise do vinin gjera te tjera si the mepare grate vec burrat vec....po pa ftuar shoqerine per dreka e darka nuk do rrija une, e ca do beheshe grate me nje qoshe te tavolines burrat ne qoshen tjeter. Po dhe vera e rakia qe shoqerohet me ushqimin do zhdukeshe. Mos e zgjas me shume, ti shkurt kerkon te c'rrenjosesh te gjitha vlerat e mia si njeri sepse s'do t'me shohin burrat e tjere me sy. Prandaj thashe kujdes se po behesh obsessive.

    E keqa eshte se ke marrur shamine dhe e ke futur ne te gjitha vlerat shoqerore. Dhe mos mbajtjen e shamise e ke krahasuar me bashkejetesen. Shamia ne islam eshte midis zotit dhe femres, dhe jo mashkullit e femres. Ketu ti qendron gabim.

    Nese ty ndergjegjen ta ushqen feja, mua ma ushqen familja.
    Po ashtu fene une e shoh si menyre jetese, keshtu qe te gjitha traditat qe ty te sjell feja, mua kjo fe me roberon nga traditat qe njoh dhe jam rritur.

    Sa do zgjatet kjo bisede se une jam gati per divorc lol

  14. #34
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Fillimisht marreveshja nuk me duket e drejte, sepse une duhet te besoj fjalen tende kurse ti me fute shamine ne koke dhe rri i qete. Po ashtu ne brendesi mua me ben te dyshoj qe ti s'ke besim ne fjalen time si kam une.

    Ja po e paramendoj; Do beja lufte me veten per te mbajtur marreveshjen. Lufta me veten eshte me e rende sesa lufta me ty, keshtu qe ore e minute do ziheshim. Pastaj mbas shamise do vinin gjera te tjera si the mepare grate vec burrat vec....po pa ftuar shoqerine per dreka e darka nuk do rrija une, e ca do beheshe grate me nje qoshe te tavolines burrat ne qoshen tjeter. Po dhe vera e rakia qe shoqerohet me ushqimin do zhdukeshe. Mos e zgjas me shume, ti shkurt kerkon te c'rrenjosesh te gjitha vlerat e mia si njeri sepse s'do t'me shohin burrat e tjere me sy. Prandaj thashe kujdes se po behesh obsessive.

    E keqa eshte se ke marrur shamine dhe e ke futur ne te gjitha vlerat shoqerore. Dhe mos mbajtjen e shamise e ke krahasuar me bashkejetesen. Shamia ne islam eshte midis zotit dhe femres, dhe jo mashkullit e femres. Ketu ti qendron gabim.

    Nese ty ndergjegjen ta ushqen feja, mua ma ushqen familja.
    Po ashtu fene une e shoh si menyre jetese, keshtu qe te gjitha traditat qe ty te sjell feja, mua kjo fe me roberon nga traditat qe njoh dhe jam rritur.

    Sa do zgjatet kjo bisede se une jam gati per divorc lol
    Ky eshte problemi yt qe fut dyshimin ne dashuri.lol

    atehere bejme nje zgjidhje tjeter thuaji te gjithe shoqeve te tua qe te mbulohen me qellim qe mos me ngacmojne dashurine qe kam per ty(Gjithmone imagjinare) lol

    Imagjino nje zemer qe i ka delete te gjithe fytyrat dhe floket femerore dhe brenda saj je vetem ti.Ku e gjen tjeter ti kete?


    Per shoqerine qe do e ftosh per dreka e darka do ftosh shoqet per dreka dhe darka shoket ci do xhanem ste del burri ty.E shikon qe ke ndjenjen e tradhetise.megjithese skemi bere divorc ki kujdes se avokatin e kam falas.lol


    Rakine dhe veren do e zevendesojme me birre pa alkol, dhe musht pse o ska vlerat e tuaja te tradites mbeten tek qaforja rakise.Kaq pijanece je?

    Mos e zgjas me shume, ti shkurt kerkon te c'rrenjosesh te gjitha vlerat e mia si njeri sepse s'do t'me shohin burrat e tjere me sy.
    ketu jam i zhgenjyer me ty sepse mendon se vlerat e tua rriten ne proporcion me shikimet e burrave te tjere.Ja pse njerez si ti sjane te denje per nje dashuri te realte sepse nuk i jepen partnerin 100% por krijojne deficite duke kerkuar vleresim dhe nga burrat e tjere.Lere qe je shpirt keq deshiron te verbosh me bukurine tende zemrat e burrave qe kurre sdo kene shancin te kene ne krah.Sepse ti i perket dikujt tjeter.Se kuptoj pse don te luash me shikimet e burrave dhe ndjenjat e tyre.Pse kerkon te behesh nje magnet thithes i cdo shikimi metalik te meshkujve.Edhe burri do te kete frike te shikoje pastaj se pamja jote do jete thyer nga shikimet e coroditura te meshkujve te rruges.

    Prandaj thashe kujdes se po behesh obsessive.
    Nuk ka burre qe mos jete obsesiv ndaj femres per disa gjera dhe tolerant per disa te tjera.Femra e vendos koken tek gjoksi mashkullit sepse ndjehet rehat ne gjoksin e tij, eshte vendi prej te ciles Zoti mori nje pjese te Tij per te qene ajo pjese afer zemres se Tij dhe jo pjese e kokes qe femra te dominoje por as prej kembes qe ajo te perbuzet.Zakonisht meshkuj qe vendosin koken ne gjoksin e femres quhen femijet e saj.femra katerciprisht e urren burrin possesiv.I duket langaraq, pa autoritet, njeri lolo, dhe dashurohet me burrin qe e ben te ndjehet me te vertete femer, e brishte e bukur, lajkatare.

    Ndersa per ndergjegjen larg familjes cdo njeri sipas teje do jete i pandergjgjshem qofte jetim ose emigrant?

    Sa per divorcin femra ne botekuptimin islam nuk lidhet me force por me dashuri, kush e pret litarin e dashurise mund te shkoje te gjeje litarin e rakise lol
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  15. #35
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    O zot sa shume flet ti..... Jo dyshim ne dashuri, por dyshim ne drejtesi.

    Imagjino nje zemer qe i ka delete te gjithe fytyrat dhe floket femerore dhe brenda saj je vetem ti.Ku e gjen tjeter ti kete?
    Per shoqerine qe do e ftosh per dreka e darka do ftosh shoqet per dreka dhe darka shoket ci do xhanem ste del burri ty.E shikon qe ke ndjenjen e tradhetise.megjithese skemi bere divorc ki kujdes se avokatin e kam falas.lol
    OCD-ing prap, na more frymen. Jo s'me del burri. Jeta shijohet si me familje, si me shoqeri.

    Nuk eshte problemi tek zevendesimi i birres pa alkol, por problemi qendrron qe cdokush qe permend vere/rakine ty te duket pijanec. Po ashtu ti do besh shoqeri vetem me myslimane te tjere. Njerezit pra shoqeria jo myslimane dhe pse shoqeri e ngushte, per ty s'kane dhe aq shume vlera. Edhe pse ato duan te pijne vere te shoqeruar me darken, ti s'do ja japesh kete mundesi.

    ketu jam i zhgenjyer me ty sepse mendon se vlerat e tua rriten ne proporcion me shikimet e burrave te tjere
    C'ja fute kot. E nxorre fjaline nga konteksti qe ishte shkruajtur dhe dole ne kete perfundim koti. E kisha fjalen qe shamia per mua eshte c'rrenjosje e tradites, kultures sime. Nuk me shton vlera.

    .Ja pse njerez si ti sjane te denje per nje dashuri te realte sepse nuk i jepen partnerin 100% por krijojne deficite duke kerkuar vleresim dhe nga burrat e tjere. Lere qe je shpirt keq deshiron te verbosh me bukurine tende zemrat e burrave qe kurre sdo kene shancin te kene ne krah.Sepse ti i perket dikujt tjeter.Se kuptoj pse don te luash me shikimet e burrave dhe ndjenjat e tyre.Pse kerkon te behesh nje magnet thithes i cdo shikimi metalik te meshkujve.Edhe burri do te kete frike te shikoje pastaj se pamja jote do jete thyer nga shikimet e coroditura te meshkujve te rruges.
    Woww sa iluzione perrallore mendove. Po e lej fare se s'ja vlen te kthej pergjigje per gjera te shpifura nga ty.

    Nuk ka burre qe mos jete obsesiv ndaj femres per disa gjera dhe tolerant per disa te tjera.Femra e vendos koken tek gjoksi mashkullit sepse ndjehet rehat ne gjoksin e tij, eshte vendi prej te ciles Zoti mori nje pjese te Tij per te qene ajo pjese afer zemres se Tij dhe jo pjese e kokes qe femra te dominoje por as prej kembes qe ajo te perbuzet.Zakonisht meshkuj qe vendosin koken ne gjoksin e femres quhen femijet e saj.femra katerciprisht e urren burrin possesiv.I duket langaraq, pa autoritet, njeri lolo, dhe dashurohet me burrin qe e ben te ndjehet me te vertete femer, e brishte e bukur, lajkatare.
    Ti je tejkaluar obsesiv-it. E do vetem per vete dhe as shoqeri te mos kete. E keni zakon te beni vizita ju nese dikush eshte semure, eshte fejuar, ka ditelindjen etj etj. apo 4-faqet e murit te shtepise tende shihni :P
    Ndersa per ndergjegjen larg familjes cdo njeri sipas teje do jete i pandergjgjshem qofte jetim ose emigrant?
    Ti the qe ty ta ushqen feja ndergjegjen, une thjeshte thashe faktin qe mua ma ushqen familja!!!!!!!
    Kurse emigranti, edhe ne South Pole te jete mban lidhje me familjen. Jetimi do te kete pasur nje njeri qe e inspiron dhe merr shembull. Njeriu eshte qenie shoqerore, jo i vetmuar.

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    tani me "dashuruar" cfare do te thuash, ndjenjen apo dicka tjeter lol? nejse po qe se thua per te paren, i mjafton nje cke me te, imagjino te kesh dy, tre apo me shume gra qe te ankohen, te qajn hallin tek ty lol j/k nese te dyten, nese eshte burre persembari 1 mjafton cke me te, nese eshte i pamoralshem lol, i mjaftojn dy apo tre apo me shume...arsyja? sepse eshte loser dhe ...kaluar loser
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anëtarësuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729
    eshte shume e thjeshte: p.sh. femra e dikujt e ka gjoksin apo prapanicen e vogel dhe ai mashkull i shikon femrat tjera qe i kan keto pjese me te zhvilluara.

    por ka edhe raste kur nje mashkull e ka partneren e zhvilluar por atij i duket shume e shendoshe dhe e terheqin femrat me trup si te manekineve.

    shijet e njerezve ndryshojne por ne meshkujt ne pergjithesi nga natyra jemi te tille, pra kemi qejf t'i nderrojme partneret.

    pastaj, sic thote nje fjale e urte popullore: "perdite pasul nuk hahet!"
    Mos ja bëj të tjerëve atë që nuk ke qejf të ta bëjnë ty!

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    prizrenesi kjo qe po thua eshte shume budallek, nese te pelqen nje femer si te manekineve, atehere si per te dashur do mundohesh te gjesh te dashur te tille, po te pelqen nje femer e zhvilluar, te dashuren mesiguri do ta kesh te zhvilluar...cfare budalleku eshte ky 'skam te dashuren te zhvilluar" prandaj shikoj femra te tjera qe jan....
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  19. #39
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga prizrenasi_30 Lexo Postimin
    eshte shume e thjeshte: p.sh. femra e dikujt e ka gjoksin apo prapanicen e vogel dhe ai mashkull i shikon femrat tjera qe i kan keto pjese me te zhvilluara.

    por ka edhe raste kur nje mashkull e ka partneren e zhvilluar por atij i duket shume e shendoshe dhe e terheqin femrat me trup si te manekineve.

    shijet e njerezve ndryshojne por ne meshkujt ne pergjithesi nga natyra jemi te tille, pra kemi qejf t'i nderrojme partneret.

    pastaj, sic thote nje fjale e urte popullore: "perdite pasul nuk hahet!"
    O shoku/zoti popull.

    Po ti vet e zgjedh te dashuren keshtu qe ske pse shikon te tjera se atehere ske te dashur por ke nje k.ur.v per ne krevat edhe jepi edhe leket ne fund te jesh OK.

    Kur nuk ke respekt per ate qe ke ne krah mund te shikosh te tjera.

    Sa per ate punen e fasuleve qe thua ti meqe ti thua qe sdo fasule perdite jam dakort.Po sikur te ta bej e dashura apo nusja ate punen e fasuleve si do ndiheshe ti???????????????
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  20. #40
    ***VIP***
    Anëtarësuar
    26-08-2008
    Postime
    800
    Teme interesante, megjithate kjo pyetje eshte zgjidhur. Shiko si qendron puna. Cdo mashkull do vetem nje femer; kjo dihet. Tani, po ta vini re ata meshkuj qe kane me shume se nje femer jane zakonisht mire nga ekonomia, sepse femrat i terheq paraja. Kjo eshte nje magji e rralle nga nje alien qe eshte njekohesisht dhe magjistar qe u ka vene meshkujve. Ata qe i ka kap magjia e gjejne nje menyre per tu bere te pasur ne menyre qe te kene raporte me shume femra. Kjo magji quhet varje nga seksi. Alieni magjistar fshihet ne washington DC ne godinen kur eshte firmosur pavaresia e amerikes. Per kete eshte bere nje dokumentar ne South Park i titulluar "sexual healing". Shikojeni dhe do bindeni.
    Moderator, e di vet ti...

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •