Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    615

    Buja: Vajzat me shami nuk përjashtohen më nga shkollat

    Buja: Vajzat me shami nuk përjashtohen më nga shkollat

    Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT të Kosovës, Ramë Buja, ka deklaruar se vajzat kosovare që mbajnë shami islame nuk do të pengohen më të ndjekin arsimin në shkollat publike të vendit.

    E premte 22 Korrik 2011

    Reagimi erdhi pas paralajmërimit për protesta nga lëvizja “Bashkohu”.

    “Ne kemi pasur takime të shumta. Tash për këtë çështje ka mbetur vetëm kohë për t’u rregulluar. Do të shohim bashkë me kryeministrin se çfarë mund të bëhet. Unë do të jem iniciues i asaj që askush të mos pengohet për të vijuar shkollën, pavarësisht përcaktimit të tij fetar”, ka deklaruar Buja për mediat vendase.

    Ndërkohë, Lëvizja “Bashkohu” e kishte anuluar protestën e saj të paralajmëruar për sot. /Start/

  2. #2
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Buja mund te deklaroje cfare te doje, fjalen e fundit e ka gjykata kushtetuese. Kjo vlen per te gjithe. Edhe per pjesetaret e levizjes "Bashkohu". Kush ka interes te mer pergjegje definitive, duhet t'i drejtohet Kushtetueses.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anëtarësuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    Kushtetuta mund ta ket fjalen vetem ateher kur kerkohet qe kushtetuta ta mer fjalen ,kjo i bije sikur qe ti flet vend e pa vend.

    Per mbulesen ne shkolla vendose vetem qeverija dhe askush tjeter ,e sidomos jo chino e compani
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    te perjashtosh nga shkolla nje vajz shqiptare pse ajo esht me shami esht idiotizem po harojn disa gomar drejtora se ne amerik ka shum nga kto gra me shami qe jan edhe avokate ne angli po ashtu jam mjeke por nese veprojn kunder ligjit jan organet qe merreen me to e jo paragjykimet

  5. #5
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga beni33 Lexo Postimin
    te perjashtosh nga shkolla nje vajz shqiptare pse ajo esht me shami esht idiotizem po harojn disa gomar drejtora se ne amerik ka shum nga kto gra me shami qe jan edhe avokate ne angli po ashtu jam mjeke por nese veprojn kunder ligjit jan organet qe merreen me to e jo paragjykimet
    Ne Amerike e Angli e parasheh Kushtetuta ashtu. Ne Turqi per shembull nuk ka qene e lejuar per afro 80 qe nga viti 1924. Edhe Turqia ka qene shtet "demokratik".

    Shembullin e Turqise nuk e solla per te thene se "duhet ta emitojme Turqine". Jo. Por per te bere te kuptueshem nje argument juridik qe quhet prerogativa e ligjdhenesit nacional. Ky argument parasheh nje te drejte te kombeve vec e vec per te definuar termet si laiciteti ne menyre te mevete, ne menyre autarke, sipas nevojave dhe vecorive vendore sociale e historike. PRA KUSHTETUTEDHENESI SHQIPTAR KA TE DREJTE TE "DEVIJOJE" NGA AMERIKA GJATE DEFINIMIT TE PARIMIT LAICITET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    100 here u tha kjo gje!

  6. #6
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Buja mund te deklaroje cfare te doje, fjalen e fundit e ka gjykata kushtetuese. Kjo vlen per te gjithe. Edhe per pjesetaret e levizjes "Bashkohu". Kush ka interes te mer pergjegje definitive, duhet t'i drejtohet Kushtetueses.
    ...fjalen e fundit e ka populli.....tregoj miletit se cka do te thote DEMOKRACI.....kushtetuta e kosoves e ka ate vlere qe e ka ajo e bugarise, rumanise, shqiperise dhe maqedonise....me e vlefshme eshte letra mbi te cilen eshte e shenuar......e drejta ne kosove sot "blehet" me para.....e neser, kur te mesojne kosovaret rende demokratike, do ta dijn, se nje shtet ka disa tipare shtetformuese, sic eshte, gjuha, kultura ose territori....gjuhen e kena, territorin e kena, kurse kulturen mundohena ta imitojm apo kopjojm nga tjeret.....perderisa kosova NUK KA KULTURE, ajo edhe nuk eshte shtet.....kurse cila eshte kultura e kosoves ???....tamam, ajo "islame", ngase shqiptaret jane popull MUSLIMAN.....se pari kosova duhet te themeloje "pamvaresine" e brendshme, qe te dale ne shesh dhe te thote, une jam shtet.....e sheh kush e torpedon soverenitetin e kosoves, ti dhe shoket e tu....eshte e paimagjinueshme ne nje shtet musliman i cili mbi te gjitha e potencon se eshte "demokratik" te detyrohen qytetaret te protestojn per gjera elementare sic eshte ndertimi i nje xhamie reprezentuese apo jetesimi i bindjeve perzonale ne perditshmeri, me nje fjale, perkujdesja per nje jete kualitative sipas deshirave individuale....kjo do te thote liri, kjo do te thote demokraci.....cdo gje tjeter qe e cenon lirine individuale nuk mund assesi te quhet "demokraci"........demokracia te tilla artificiale kena perjetuar rradhazi, njera quhej "mbreteri", tjetra quhej "socializem" e kjo tash si na quhet ???....pseudodemokraci.....


    tungi
    albanish by nature

  7. #7
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...fjalen e fundit e ka populli.....tregoj miletit se cka do te thote DEMOKRACI.....kushtetuta e kosoves e ka ate vlere qe e ka ajo e bugarise, rumanise, shqiperise dhe maqedonise....me e vlefshme eshte letra mbi te cilen eshte e shenuar......e drejta ne kosove sot "blehet" me para.....e neser, kur te mesojne kosovaret rende demokratike, do ta dijn, se nje shtet ka disa tipare shtetformuese, sic eshte, gjuha, kultura ose territori....gjuhen e kena, territorin e kena, kurse kulturen mundohena ta imitojm apo kopjojm nga tjeret.....perderisa kosova NUK KA KULTURE, ajo edhe nuk eshte shtet.....kurse cila eshte kultura e kosoves ???....tamam, ajo "islame", ngase shqiptaret jane popull MUSLIMAN.....se pari kosova duhet te themeloje "pamvaresine" e brendshme, qe te dale ne shesh dhe te thote, une jam shtet.....e sheh kush e torpedon soverenitetin e kosoves, ti dhe shoket e tu....eshte e paimagjinueshme ne nje shtet musliman i cili mbi te gjitha e potencon se eshte "demokratik" te detyrohen qytetaret te protestojn per gjera elementare sic eshte ndertimi i nje xhamie reprezentuese apo jetesimi i bindjeve perzonale ne perditshmeri, me nje fjale, perkujdesja per nje jete kualitative sipas deshirave individuale....kjo do te thote liri, kjo do te thote demokraci.....cdo gje tjeter qe e cenon lirine individuale nuk mund assesi te quhet "demokraci"........demokracia te tilla artificiale kena perjetuar rradhazi, njera quhej "mbreteri", tjetra quhej "socializem" e kjo tash si na quhet ???....pseudodemokraci.....


    tungi
    Te pergjigjem me nje pyetje:
    Sikur ta kishte populli fjalen e fundit, a do kishte debuar Kushtetuta shumicen e normave fetare nga validiteti per shoqerine?
    Jemi ne populli te gjithe jobesimtare apo si?

  8. #8
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Te pergjigjem me nje pyetje:
    Sikur ta kishte populli fjalen e fundit, a do kishte debuar Kushtetuta shumicen e normave fetare nga validiteti per shoqerine?
    Jemi ne populli te gjithe jobesimtare apo si?
    ....kushtetuta e kosoves eshte mare e gatshme dhe sherben si "zbukurim" dhome, si nje tentene ne kredenac......muzika bjer ne rruget e kosoves....kur populli i kosoves do te mesoje, se CKA DO TE THOTE DEMOKRACIA, atehere do ti qaset edhe kushtetutes dhe do ta gdhend sipas nevojave bashkkohore, tash per tash ajo per pjesen dermuese te kosovareve eshte "televizor me boja".....tregoj miletit se cka do me thene "papiertiger"....cate rol e luan kushtetuta e kosoves....apo nuk ta pasqyrojn rastet e 24 oreve te fundit bukur dhe mire "forcen" e kushtetutes ???....pra, edhe njehere mos te maresh guximin te "mshehesh" pas nje "papiertiger" se te han dreqi...

    tungi
    albanish by nature

  9. #9
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ....kushtetuta e kosoves eshte mare e gatshme dhe sherben si "zbukurim" dhome, si nje tentene ne kredenac......muzika bjer ne rruget e kosoves....kur populli i kosoves do te mesoje, se CKA DO TE THOTE DEMOKRACIA, atehere do ti qaset edhe kushtetutes dhe do ta gdhend sipas nevojave bashkkohore, tash per tash ajo per pjesen dermuese te kosovareve eshte "televizor me boja".....tregoj miletit se cka do me thene "papiertiger"....cate rol e luan kushtetuta e kosoves....apo nuk ta pasqyrojn rastet e 24 oreve te fundit bukur dhe mire "forcen" e kushtetutes ???....pra, edhe njehere mos te maresh guximin te "mshehesh" pas nje "papiertiger" se te han dreqi...

    tungi
    Nese eshte si zbukurim dhome, atehere perse nuk lejohet ndertimi i xhamise ne Prishtine apo kur te duan muslimanet, por leshohet ligji, i cili ndertimin e nje xhamie dhe ndertimin e nje sinagoge e barabarteson 100 %.

    Nese eshte zbukurim dhome, atehere perse nuk hartohet shoqeria nepermjet te Kuranit? Pse nuk i keputet dora hajnit sic kerkon Kurani? Pse behen grate kuvendore e presidente, edhe pse e ndalon Kurani si Kuvendin ashtu edhe Presidentin ashtu dhe marjen e posteve udheheqese nga grate?

    Nuk e doi populli qe keto gjera jane ne kunderthenie te drejtperdrejte me Kuranin? Nese nuk e di, atehere nuk e njihka populli Kuranin fare. Nese nuk e njihka, nuk po ia rraska populli Kuranit me sa uen qe ia rrasi. Nese e di, por nuk nderhyn, nuk po ju rrujka popullit per Kuranin me sa mua qe me rruhet.

    Trego edhe nje here, cka je ka don nje here prej meje se s'e kuptova :

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    THA MUJA APO JO ME SHAMI E PA SHAMI,VAJZAT SHPEJT NE SHKOLLE ORE

  11. #11
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Nese eshte si zbukurim dhome, atehere perse nuk lejohet ndertimi i xhamise ne Prishtine apo kur te duan muslimanet, por leshohet ligji, i cili ndertimin e nje xhamie dhe ndertimin e nje sinagoge e barabarteson 100 %.

    Nese eshte zbukurim dhome, atehere perse nuk hartohet shoqeria nepermjet te Kuranit? Pse nuk i keputet dora hajnit sic kerkon Kurani? Pse behen grate kuvendore e presidente, edhe pse e ndalon Kurani si Kuvendin ashtu edhe Presidentin ashtu dhe marjen e posteve udheheqese nga grate?

    Nuk e doi populli qe keto gjera jane ne kunderthenie te drejtperdrejte me Kuranin? Nese nuk e di, atehere nuk e njihka populli Kuranin fare. Nese nuk e njihka, nuk po ia rraska populli Kuranit me sa uen qe ia rrasi. Nese e di, por nuk nderhyn, nuk po ju rrujka popullit per Kuranin me sa mua qe me rruhet.

    Trego edhe nje here, cka je ka don nje here prej meje se s'e kuptova :

    .....argument locke i ke.....gjeniale.....kushtetuta nuk ka te beje me "hartimin e shoqerise" o hut....nuk ka te beje me "xhamite"....nuk ka te beje me "gruan ne pushtet apo jo".....kushtetuta ka karakter "organizativ" te shtetit.....kurse strukturat detajore ndryshojn nga shtet ne shtet, nga kulture ne kulture.....kushtetuta ka te beje me sovranitetin e kosoves, i cili qe nga 1999 shkelet drejtperdrejt....atje e ke ndikimin e saje te drejtperdrejte, e jo se sa minare duhet ti kete xhamia, dhe sa lartesi maximale duhet te arrijn ata.....ose a mbajn grate shamia apo ferexhe....

    Mos u hudh si bishti lopes andej kendej kur nuk ke cka me fol.....

    Perfundimisht vajzat do te bajn shamia neper shkolla.....si eshte e mundur kjo ???....dhe natyrisht, xhamia do te ndertohet, ketu as qe ka diskutim....por jam kurioz te te ndegjoj teje, cfare hamendje tjeter do te po..rdhish ketu...

    jooooj u ime sveti save......hajgare pa fund ka ketu....
    albanish by nature

  12. #12
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    .....argument locke i ke.....gjeniale.....kushtetuta nuk ka te beje me "hartimin e shoqerise" o hut
    hahahahahahahahaha
    Qy mer n'cfare fyella ka ngele Allahu. Phaaa mi bo bashke e mi mengjesu ka 10 me nje kafshate!!

    Ik mor besimtar musliman! (Ofendim ky nga ana ime)
    Kushtetuta eshte ajo qe rregullon dhe si pasoje harton 100 % te shoqerise.
    Ajo permban ligje, vlera dhe parime, te cilat reglementojne jeten tone, prej lindjes deri ne vdekje. Ajo eshte ajo qe ia mbyll Allahut gojen, i thote: Nuk me ha palla qe ti nuk lejon te braktiset feja islame, une e lejoj! I thote: Nuk me ha palla qe ti gjerat islame i sheh si gjera speciale, une i shoh si te rendomta, pra si asgje hic! I thote: Nuk me ha palla qe ti parasheh prerjen e dores se hajnit, une e ndaloj cdo torture, cdo keqtrajtim! Nuk me ha palla qe ti parasheh udheheqje te shoqerise nga nje kalif, une e udheheqi shoqerine me Kuvend! Nuk me ha palla qe ti e denigron gruan, une gruan e shoh si qenie te barabarte! Nuk me ha palla qe ti ofendon, nencmon jobesimtare e ateiste, une te gjitheve si Muhamedit ashtu edhe te gjithe ateisteve e kaurreve ju garantoj paprekshmerine e dinjitetit! Une jam Zoti yt, ti je askushi hic!!

    Kjo eshte Kushtetuta. Vec nje hyrje ne te. E nese i marim edhe detajet e saj, kuptojme se ligjet qe leshohen dita dites qe reglementojne te gjitha sferat jetesore prej lindjes deri ne vdekje (fejesa, martesa, ndarja, denimi, lejesat, ndalesat, trashegimia) te gjitha jane te reglementuara sipas ligjeve, te cilat jane cdo here konkretizime te normave kushtetutore.

    Me nje fjale: Kushtetuta shpullose Allahun ne gjunje.

  13. #13
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    hahahahahahahahaha
    Qy mer n'cfare fyella ka ngele Allahu. Phaaa mi bo bashke e mi mengjesu ka 10 me nje kafshate!!

    Ik mor besimtar musliman! (Ofendim ky nga ana ime)
    Kushtetuta eshte ajo qe rregullon dhe si pasoje harton 100 % te shoqerise.
    Ajo permban ligje, vlera dhe parime, te cilat reglementojne jeten tone, prej lindjes deri ne vdekje. Ajo eshte ajo qe ia mbyll Allahut gojen, i thote: Nuk me ha palla qe ti nuk lejon te braktiset feja islame, une e lejoj! I thote: Nuk me ha palla qe ti gjerat islame i sheh si gjera speciale, une i shoh si te rendomta, pra si asgje hic! I thote: Nuk me ha palla qe ti parasheh prerjen e dores se hajnit, une e ndaloj cdo torture, cdo keqtrajtim! Nuk me ha palla qe ti parasheh udheheqje te shoqerise nga nje kalif, une e udheheqi shoqerine me Kuvend! Nuk me ha palla qe ti e denigron gruan, une gruan e shoh si qenie te barabarte! Nuk me ha palla qe ti ofendon, nencmon jobesimtare e ateiste, une te gjitheve si Muhamedit ashtu edhe te gjithe ateisteve e kaurreve ju garantoj paprekshmerine e dinjitetit! Une jam Zoti yt, ti je askushi hic!!

    Kjo eshte Kushtetuta. Vec nje hyrje ne te. E nese i marim edhe detajet e saj, kuptojme se ligjet qe leshohen dita dites qe reglementojne te gjitha sferat jetesore prej lindjes deri ne vdekje (fejesa, martesa, ndarja, denimi, lejesat, ndalesat, trashegimia) te gjitha jane te reglementuara sipas ligjeve, te cilat jane cdo here konkretizime te normave kushtetutore.

    Me nje fjale: Kushtetuta shpullose Allahun ne gjunje.
    ...o coban, njerezia e quan kete qe mundohesh te na sqarosh "sekularizem".....nese rrah une tash ne te njejtin sens argumenti duhet te te parashtroj pyetjet, perse ekzistojn xhamite, perse theret ezani, perse ka medrese, dhe pyetja me domethenese eshte, perse jane dy bajramet festa ZYRTARE....

    ...ah coban e coban......mjere ata qe mvaren nga teje...

    tung

    PS: ku e ke mesuar reciprocitetin ti, ne bjeshke duke kullot dhent a `??
    albanish by nature

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •