Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015

    Çka është Bektashizmi?

    Cilin menhexh(metodologji) e ndjek komuniteti bektashi edhe a është bektashizmi në ndonjë Fe apo vet është Fe???!

  2. #2
    Po merr e lexo ne nenforumin e bektashizmit e do i japesh pergj pyetjes tende.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Po merr e lexo ne nenforumin e bektashizmit e do i japesh pergj pyetjes tende.
    Nuk e sheh pyetjen time apo bëhesh se nuk e sheh??!

    Unë meç lexova diçka edhe pyeta se çka saktësishtë është bektashizmi Fe apo jo?!

  4. #4
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Nuk e sheh pyetjen time apo bëhesh se nuk e sheh??!

    Unë meç lexova diçka edhe pyeta se çka saktësishtë është bektashizmi Fe apo jo?!
    Po pyetjes tende iu pergjigja edhe une se nuk e shpika vete. Ti ne fillim pyete c'metodologji ndjek bektashizmi... gje qe mund t'a kuptosh ne ato tema qe te permenda une. Ndersa per pjesen tjeter te pyetjes, prape se prape del ne perfundim duke lexuar mbi ate fe.... e ja edhe pergjigja nga ana ime! Bektashizmi eshte nje sekt i fese myslimane (ashtu si synitet jane edhe bektashinjt)

    La vita non si spiega, si VIVE!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Ah,elhamdulilah që jeni muslimanë...sepse ajo më interesoi mua.

  6. #6
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Ah,elhamdulilah që jeni muslimanë...sepse ajo më interesoi mua.
    E sheh qe i re pyetjes nga kina...sikur t'a dija qe doje te dilje ketu. E pastaj me thua mua qe nuk iu pergj pyetjes tende!!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    E sheh qe i re pyetjes nga kina...sikur t'a dija qe doje te dilje ketu. E pastaj me thua mua qe nuk iu pergj pyetjes tende!!
    I rash sepse ka thënë pejgamberi s.a.w.s.:"Shkoni deri në Kinë për dije",prandaj nëse ka diçka të keqe vetëm urdhëroni i nderuar!

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    I rash sepse ka thënë pejgamberi s.a.w.s.:"Shkoni deri në Kinë për dije",prandaj nëse ka diçka të keqe vetëm urdhëroni i nderuar!
    Jo i nderuar, s'kam asgje! Thjesht, sa rri e komenton ketu ne forum, shko me te vertete ne Kine meqe te paska thene pejgamberi s.a.w.s.
    Ndoshta, pas kthimit do i kesh marre ato dije qe te bejne te flasesh troç, te thuash ndonje koment pa qene nevoja te thuash: keshtu thuhet ne Kuran, keshtu tha pejgamberi etj etj.
    Mesoni te flisni ne baze te llogjikes suaj e jo duke u bazuar ne ate qe kane thene "idhujt" tuaj.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Jo i nderuar, s'kam asgje! Thjesht, sa rri e komenton ketu ne forum, shko me te vertete ne Kine meqe te paska thene pejgamberi s.a.w.s.
    Ndoshta, pas kthimit do i kesh marre ato dije qe te bejne te flasesh troç, te thuash ndonje koment pa qene nevoja te thuash: keshtu thuhet ne Kuran, keshtu tha pejgamberi etj etj.
    Mesoni te flisni ne baze te llogjikes suaj e jo duke u bazuar ne ate qe kane thene "idhujt" tuaj.
    Çdo organizat,çdo shoqatë etj. ka normat dhe ligjet e saj,njeriu nëse do të hyj në të i pranon dhe futet në njëren nga to e që pastaj ka përgjegjësi ndaj saj...e kështu qëndron puna edhe me Islamin.
    Nëse do të inkuadrohesh aty i pranon normat e tij,pastaj ke edhe përgjegjësi ndaj tij duke i kryer obligimet që ke ndaj Islamit.
    Prandaj edhe juve duhet të jeni përkrahës i dy burimeve kryesore të Islamit i nderuar,Kur'anit dhe Hadithit të saktë...

    SELAM!

  10. #10
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Çdo organizat,çdo shoqatë etj. ka normat dhe ligjet e saj,njeriu nëse do të hyj në të i pranon dhe futet në njëren nga to e që pastaj ka përgjegjësi ndaj saj...e kështu qëndron puna edhe me Islamin.
    Nëse do të inkuadrohesh aty i pranon normat e tij,pastaj ke edhe përgjegjësi ndaj tij duke i kryer obligimet që ke ndaj Islamit.
    Prandaj edhe juve duhet të jeni përkrahës i dy burimeve kryesore të Islamit i nderuar,Kur'anit dhe Hadithit të saktë...

    SELAM!
    Pse ka Hadithe fallco? Nese ka kush i deklaron si fallco?
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga Bel ami Lexo Postimin
    Pse ka Hadithe fallco? Nese ka kush i deklaron si fallco?
    Po ka Hadithe të dobëta e të shpikura o vëllau im,e si t'mos ketë kur Islami i ka armiqtë e vet të cilët punojnë për t'na pshtjellur punët në Fenë tonë.
    E gjithë kjo bëhet për të krijuar sa më shumë grupacione,mendime dhe kështu të krijojnë përqarje mes muslimanëve dhe mes vet parimeve Islame. Prandaj ka shumë hadithe të shpikura që bien në kundërshtim me vet mesazhin e Muhammedit salAll-llahu alejhi we selem,me vet fjalët kur'anore p.sh. etj.

    Nëse ka hadithe të shpikura,atëherë studiuesit e Hadithit i deklarojnë ato me argumente mjaftë të qarta.
    Kjo vëllau im,sepse shpikja në hadith është bërë që moti dhe ka krijuar përqarje që nga koha e halifëve si Aliu r.a. p.sh.,pastaj juve e dini mirë ndodhin e Umerit r.a....E gjithë kjo shkaku i ndarjeve në grupacione dhe mendime të ndryshme.

    SELAM!

  12. #12
    Fol mire ose hesht Maska e Linë
    Anëtarësuar
    26-04-2012
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    203

    Për: Çka është Bektashizmi?

    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    I rash sepse ka thënë pejgamberi s.a.w.s.:"Shkoni deri në Kinë për dije",prandaj nëse ka diçka të keqe vetëm urdhëroni i nderuar!

    ”Kërkoni dituri qoftë edhe në Kinë!”
    Muhadithi Albani e ka klasifikuar hadithin si të shpikur. Shih“Silsiletul ehadith ed-Daife uel Meudua”.
    Të pyesin ty për shpirtin. Thuaju: Shpirti është çështje që i përket vetëm Zotit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •