Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  494

  Frrok upi: E majta ekstreme Tiran-Prishtin

  interesant....

  -------------------------
  sht br shum e leht t dallosh se sa afr ndodhen t majtt ekstrem n Prishtin me t majtt ekstrem n Tiran. Sidomos n iden e dobsimit t lidhjeve me Brukselin dhe Washingtonin. Kjo sht hera e par q n hapsirat kombtare shqiptare, e majta ekstreme t hedh ura nga njra pjes n tjetrn, pavarsisht nga distancat gjeografike apo institucionale. N Prishtin e majta ekstreme e prir nga Vetvendosja krkon q t fshihet do vepr e Perndimit n drejtim t Kosovs shtet, duke stopuar gjith procesin e konsolidimit shtetror t Kosovs si nj organizm i denj n krah t shteteve perndimore.

  Deputett e t majts i krkuan Parlamentit q t nderpriten negociatat teknike me Serbin, gj q do t shnonte njkohsisht edhe ndrprerjen e marrdhnieve m t fundit me Bashkimin Evropian. Njkohsisht, n kryeqytetin e Shqipris, pjesa e t majts ekstreme brenda opozits (PS), si dhe nj krah q buron nga Presidenti dhe Keshilli i Lart i Drejtsis me emrin Kuq e Zi, po bjn hapa t pandrprer pr t prer (ose dmtuar deri n rraskapitje) lidhjet me Perndimin. Duke e nuhatur se n radh t par fija mes PS-s dhe Perndimit po vjen duke u dobsuar shum, sekretari i PS-s dhe deputet i saj, Kastriot Islami, lshoi nj thirrje ndaj partis s tij q t mos i provokonte dhe t mos i tensiononte marrdhniet me Perndimin. Pyetja shtrohet: Vall pse sot, pr her t par, dy pole t s majts ekstreme brenda kombit shqiptar n dy shtete, hedhin ura ideologjike e taktike pr perndimizimin e ides s re t kombit? M par, madje edhe n t kaluarn komuniste t shtetit t Jugosllavis ku ndodhej Kosova, si dhe t shtetit komunist t Shqipris, shpirti komunist i konstatuar n t dy ant drejt njra- tjetrs, ishte m shum nj shpirt i dashuris pr kombin, por jo nj vij e pastr komuniste kundr Perndimit. Madje edhe degt e Partis Balli Kombtar n Kosov, q i kishin lidhjet me Shqiprin deri nga viti 1946, nuk kishin ide t pastra politike prvese dashurin pr kombin. Prandaj kjo e tanishmja sht hera e par q ideja e t majts ekstreme me spektr anti perndimor, lidhet n mnyr perfekt mes dy pikave t kombit.

  Vetevendosja e Kosovs sht votuar nn flamurin q t gjith t huajt, d.m.th. perndimoret e Evrops dhe t Ameriks t largohen nga territori i Kosovs. Ideja e shprehur zyrtarisht n parlamentin e Prishtins q t ndrpriten urgjentisht negociatat me Serbin n fakt sht vazhdim i ides pr t mos pranuar as kshilln dhe as pranin e evropianve n shtjen e Kosovs.

  Edita Tahiri, kryesuese e negociatave pr Prishtinn, tha n parlament se patriott e rrem dhe demagogt krkojn t prkdhelin interesat personale, jo interesat e Kosovs Por edhe n Tiran, opozita ka lshuar deklaraten e egr kundr prfaqsuesve t BE-s, SHBA-s dhe OSBE-s nn kt fraz: Ambasadort t shkojn n shtpit e tyre. Pyetja e dyt: Vall, si u gjetn n ajr kontaktet mes t majtve ekstrem nga Prishtina dhe Tirana?

  sht e sigurt se mes Albin Kurtit dhe Edi Rams nuk ka ndonj lidhje farefisnie, madje as t kategoris njerzore. I pari sht nj djal kosovar i rritur ashtu si t gjith, ndrsa ky i Tirans sht rritur n Bllokun komunist ku gjeneroi diktatura m e egr komuniste. Nga kjo an, mes tyre ka nj hendek shum t madh q nuk do ti bashkonte kurr. Ashtu si ishin t pbashkueshm bijt e Bllokut me bijt e varfr t popullit, por q aktualisht shum prej ktyre i jan afruar Bllokut t Tirans pas shembjes. Ajo q i bashkon, si n Tiran (brenda a jasht Bllokut) ashtu edhe nga Tirana n Prishtin, sht nj er mashtrimi patriotik ose nj arome tradite kundr Perndimit.

  Tradita ishte krijuar vetm brenda ideologjis komuniste. Pyetja e tret: A mund t shtrohet shtja si nj lidhje emocionale me Perndimin, apo si nj detyr ndaj kombit? Disa njerz po thon edhe n Tiran (mes t t majtve ekstrem) se nuk ia krkuam ne Perndimit q t na ftonte apo t shembte Murin e Berlinit. Por edhe n Kosov kshtu thon t majtt ekstrem: NATO e liroi Kosovn pr interesat e veta, jo per ne. Jo pak njerz i kan trhequr kto fraza, si n Tiran, ashtu edhe n Prishtin. N bisedn e drejtprdrejt, ose edhe n blogjet elektronike, ka njerz q shprehen se e drejt sht, tani ecim me kmbt tona, pse ti marrim dorn Perndimit.

  Me nj dallim: q Partia Socialiste dhe t majtt ekstrem brenda saj kurr nuk kan dal para antarsis s PS-s q t vrtetojn se jan kundr Perendimit Sigurisht, lidhjet me Perndimin nuk shtrohen vetm si nj mirnjohje pr at q ka br si pr Kosovn, edhe pr Shqiprin. N saje t Perndimit, sot Kosova ka shtet t pavarur dhe Shqipria gzon lvizjen e lir apo antarsimin n NATO. (Edhe pr kt mirnjohja duhet dshmuar pa pushim). Por shtja nuk sht kaq e thjesht. shtja sht se Shqipria, por edhe Kosova kan zgjedhur orientimin ndaj Perndimit, zgjedhje e br nga vet populli dhe q nuk mund t kthehet kurr m. sht shum von pr ti lidhur kto dy vende, si dikur, me Kremlinin. Por, ndrkoh, sht br shum e leht t dallosh se sa afr ndodhen t majtt ekstrem n Prishtin me t majtt ekstrem n Tiran. Sidomos n iden e dobsimit t lidhjeve me Brukselin dhe Washingtonin.

  Koha Jon

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  mir e ka frroku..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •