Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-07-2011
  Postime
  115

  Nenshtetesia gjermane

  Pershendetje miq!

  Une kam deshire qe te marr nje nenshtesi gjermane. Tani banoj ne Tirane dhe dua qe te shkoj ne Gjermani dhe te jap provimin e gjuhes dhe te kultures. Cfare niveli te gjuhes duhet te jap? Pas perfundimit te ketyre testeve ka ndonje kusht tjeter pastaj per te filluar letrat? Sa leke mund te shkoje deri ne perfundim te marrjes se nenshtetesise dhe sa kohe mund te shkoje procesi? Se e bej vajtje-ardhje se nuk gjej dot kontrate pune nga Gjermania, vetem dua te marr nenshtetesine qe te rri lirshem atje dhe te punoj. Me ndihmoni dot te mi shpjegoni keto pyetje?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e <katunari>
  Anėtarėsuar
  05-08-2009
  Vendndodhja
  DE, me zemer ne trojet Iliriane
  Postime
  493
  Kushti i pare eshte te kesh maredhanje te rregullt pune,
  ose te martohesh me nji gjermane
  , pastaj te gjejsh pune,
  duhet per te hjeke dore prej nenshtetesive tjera, sepse ne Gjermani, dyshtetesija nuk lejohet
  Sot do tė bėj njė vepėr tė mirė-edhe nuk do ti tregoj askujt

 3. #3
  po pse mo shqiperi eshte atje, qe te teket te deklarohesh ca te duash (sipas krieministrit) e eshte e drejta jote te behesh hahahah

  qe te mendosh nenshtetesine se pari duhet te sigurosh lejeqendrimi jo si student

 4. #4
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  Citim Postuar mė parė nga Nardi89 Lexo Postimin
  Pershendetje miq!

  Une kam deshire qe te marr nje nenshtesi gjermane. Tani banoj ne Tirane dhe dua qe te shkoj ne Gjermani dhe te jap provimin e gjuhes dhe te kultures. Cfare niveli te gjuhes duhet te jap? Pas perfundimit te ketyre testeve ka ndonje kusht tjeter pastaj per te filluar letrat? Sa leke mund te shkoje deri ne perfundim te marrjes se nenshtetesise dhe sa kohe mund te shkoje procesi? Se e bej vajtje-ardhje se nuk gjej dot kontrate pune nga Gjermania, vetem dua te marr nenshtetesine qe te rri lirshem atje dhe te punoj. Me ndihmoni dot te mi shpjegoni keto pyetje?
  Du bist ja lustig

  Me qėnė kaq e lehtė, ishin bo t'gjith shqipet deutsche

  E ke dėgjuar ndonjėherė fjalėn: R E Z I D E N C Ė ? Eee ėshtė njė nga kriteret qė tė bėsh kėrkesėn pėr nėnshtetėsinė. Dmth qė tė marrėsh deutsche Pass duhet tė kesh jetuar nja 8 vite nė Gjermani sipas ligjit tė 2000 se mė parė ka qėnė 10 mduket.

  T'uroj fat se tė duhet lol
  Elegance is an attitude.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Vidasusi
  Anėtarėsuar
  11-11-2010
  Vendndodhja
  Atje diku...
  Postime
  273
  Gjermani nuk lejon dyshtetėsinė (pėrveē nė ca raste tė veēanta), kėtė e di, kėshtu qė duhet ta kesh parasyshė edhe kėtė.

  Sa pėr kushtet tjera, nuk e di sakt pėr Gjermaninė, por janė gati tė njejta pėr shumė vende, kėshtu qė duhet:
  - Tė kesh leje qėndrimi njėherė,
  - Tė kesh vend-banimi, rezidencė tė pėrherėshme nė atė vend,
  - Punė, tė ardhura pėr jetesė,
  - Tė jetosh njė kohė atje (8 vite, e nėse dėshmon se e njeh gjuhėn gjermane shumė mirė dhe je integruar nė shoqėrinė gjermane mė sė miri, ulet koha pėr 6 vite),
  - Tė mos kesh tė kryer ndonjė krim, qė dėnohet me X vite burg,
  - Tė njohėsh gjuhėn e vendit.


  Nė tė shumtėn e rasteve, kėto janė ndėr kushtet kryesore pėr marrjen e cilėsdoqoftė nėnshtetėsie. Pėr mė shumė, me siguri Ambasada Gjermane mund tė tė siguroj me tė dhėna mė tė sakta.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-07-2011
  Postime
  115
  Faleminderit per ndihmen qe me dhate, qenka pak rruge e gjate, me ndihmoni dot me ndonje adrese webi qe te gjej ndonje familje per mirembajtje kafshesh. Dhe nje pyetje tjeter kam, a me thoni dot sa shkon po t'i hyj me avokat kesaj pune dhe sa kohe zgjat?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Vidasusi
  Anėtarėsuar
  11-11-2010
  Vendndodhja
  Atje diku...
  Postime
  273
  [QUOTE=Nardi89;3159813].... adrese webi qe te gjej ndonje familje per mirembajtje kafshesh.QUOTE]

  Hėėė??

 8. #8
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Per te marur nenshtetesine gjermane, ka dy menyra:

  1. Nepermjet te lidnjes (nga prinder gjermane).
  2. Nepermjet te nenshtetesimit me ane te aplikimit.

  Menyra e pare nuk vije ne pyetje per ty, perpos nese deklaron se ke prejardhje gjermane dhe ben ndonje falsifikim ne kete drejtim.

  E dyta nuk vije ne pyetje pa pasur lejeqendrim se pari. Kujt ne cilat raste i takon lejeqendrimi, ka disa ligje ne Gjermani me afro 500 nene (gjithesej) qe e reglementojne kete gje hollesist dhe eshte e pamundur ta "repetitosh" ligjin ketu, te gjitha variacionet, parimet, perjashtimet, e tjera.

  Situata, te cilat te japin te drejte per lejeqendrim, jane:

  1. Bashkim familjar (pra nese ke femiun apo bashkeshorten ketu ne GJermani).
  2. Arsimim i larte (student).
  3. Shkaqe humanitare (je ne kete vend, nuk ke titull, por nuk ehste e mundshme te debohesh)
  4. Punesim (ke gjetur pune ne Gjermani).
  5. Azilkerkim (perndiqesh politikisht).

  Ka edhe tjera, keto jane me kryesoret.

 9. #9
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Citim Postuar mė parė nga Vidasusi Lexo Postimin
  Hėėė??
  Deshiron te punoje si mirembajtes kafshesh ne Gjermani (te plotesoje kushtin e "punesimit"). Kete e mendoi me duket.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,745
  [QUOTE=Vidasusi;3159821]
  Citim Postuar mė parė nga Nardi89 Lexo Postimin
  .... adrese webi qe te gjej ndonje familje per mirembajtje kafshesh.QUOTE]

  Hėėė??
  Mendon se me nje pune te tille me ta ardhura shume te vogla mundesh me jetuar ne Gjermani ?
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Vidasusi
  Anėtarėsuar
  11-11-2010
  Vendndodhja
  Atje diku...
  Postime
  273
  Mua me erdh habi kjo qė citova.
  Por tani me me vjen edhe mė shumė habi qė paska familje qė kėrkojė person pėr ti mirėmbajtur kafshėt!!!! Bebisiter hesapi???

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-07-2011
  Postime
  115
  Dua te bej nje kurs per IT ose Auto servis(elektroauto) ne Gjermani, eshte mundur qe pas mbarimit te kursit te filloj pune?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  15
  Pershendetje te gjitheve! Do filloj nje kurs gjuhe ne Gjermani dhe aty te akomodimi me thoshte per punen e ushqimit self-catering. A mund te ma shpjegoje dikush cfare eshte kjo self-catering, ka lidhje me vaktet e ushqimit, nqs po sa vakte jane?

 14. #14
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,249
  Nardi ste doli gje nga italia edhe u hudhe ne gjermani????Ske shance po nuk ke leje qendrimi edhe vitet e duhura.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 15. #15
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  22-10-2011
  Postime
  47
  Shkruajta nje shenim per ne Austri por mora informacione qe eshte teper e veshtire, kush mund te me ndihmoje te me japi ndonje emer ose adrese web-i te ndonje kursi per IT-techniker ne Berlin?

  Faleminderit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •