Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 83
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2011
  Postime
  192
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime

  'mendim keni pr Francn dhe gjuhn frnge?

  C'mendim keni per Francen dhe gjuhen frenge?

 2. #2
  i/e larguar Maska e Watt
  Antarsuar
  04-03-2011
  Vendndodhja
  Austri
  Postime
  213
  Faleminderit
  21
  6 falenderime n 6 postime
  Franca eshte vend nacist
  e gjuhen nuk va pelqej hic

 3. #3
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  202 falenderime n 112 postime
  Gjuha frnge (frngjishtja) sht nj gjuh indo-evropiane e familjes s gjuhve romane.Flitet : Total : 29 Shtete dhe flitet nga 128 milion personave.
  Wat me ty me nuk flasTani me ke hidheruar fort
  Eshte nje gjuhe melodike dhe ju pershendes me ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhenet.M.S. : 05-07-2011 m 09:00
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime n 80 postime
  gjuha e tyre me pelqen.shume e kendshme me tingellon.edhe keshtu eshte vend i bukur.kaq
  "M e mira sht armike e s mirs"

 5. #5
  i/e larguar
  Antarsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  Skam pas ndonje simpati te madhe , por keto kohet e fundit am in love with France
  Gjuha eeehhhhh haet mo , kurse vendi nje mrekulli

 6. #6
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  49
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime
  Kam gjiru francen koplet jugun deri ne Bordeaux(bordo),eshte vend shum i bukur eturistik.
  Gjuha me pelqen ,me pelqen me pak njerzit e qendrave te medha kur jane te prekur nga emigrimi i rraces afrikane

 7. #7
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga fighterme Lexo Postimin
  C'mendim keni per Francen dhe gjuhen frenge?
  pse ? mos je rastesisht francez ?

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Franca sht nj shtet me histori dhe kultur, por ashtu si sht br tani nuk m plqen. Isha para disa vjetsh n Paris dhe ika i llahtarisur. Kur hyje n tren (n metro) vinte er sikur hyje n ndonj kazan plehrash ose kanalizim t ujrave t zeza.

  Pr gjuhn frnge s'kam ndonj gj pr t thn, por kam lexuar dikur nj shkrim t nj autori q m bri prshtypje. Lexoje 'thot pr gjuhn frnge:
  _____________________________________

  E hn 18 gusht 2003

  Prsri pr frngjishten - Nga lirim Xhunga

  Ndr gjuht e folura n bot, q natyra i ka falur njeriut, frngjishtja sht e vetmja gjuh e pshtir. Nga njra an, ajo gjuh i shkakton folsit deformime t rnda fizike n kok, q e shoqrojn at nga lindja deri n vdekje. Ato jan skalitur, q nga koht q francezi nisi t flas at gjuh, nga nna tek fmija, nga goja n goj, nga njra krahin e Francs n tjetrn. Nga ana tjetr, ajo gjuh e mbush fytyrn e folsit me uj e pshtym, me rrokje grykore e qiellzore, sa q nj kok e till ngjan me nj kazan me avull me shum vrima q vetm shfryn ajr, strkala e prr-prre.

  Sa her q francezi belbzon apo fillon t flas, atij njeriu i mbushet menjher goja me uj e shum pshtym, qoft n cepat e gojs, qoft n mes t buzve. Sa her q hapen e mbyllen buzt, mu aty n mes t tyre, atje ku ato thellohen pakz, njra sipr e tjetra posht, formohet si nj ujvar n miniatur nj rrjedh e vazhdueshme pshtyme, si nj file e holl dhe e gjat, q lviz si llastik lart e posht. Ndrsa n cepat e buzve formohet nj shkum, q sa vjen e shndrrohet n nj "gjiz", e q mbetet gjithnj aty ashtu neveritshm para syve t tu, njlloj si mbeten kriprat dhe mbetjet e tjera t ujit n breg t detit, duke t futur n shpirt nj krup t madhe.

  Ve pshtyms, q nuk i ndahet m fytyrs s nj francezi, nga goja e t vetmit njeri t privilegjuar nga largqofti, sa her q ai shqipton ndonj fjal, fjali, fraz apo qoft dhe ndonj fjalim, n fytyrn e tij rndom t shmtuar, si tek nj trombist q i bie trombs pr t luajtur nj pjes t vshtir, ne dallojm nj fryrje ritmike t bulive, q gati sa s'plasin nga presioni i ajrit, q vjen nga posht gryks.

  Pas pshtyms dhe fryrjes s bulive, u vjen m n fund rradha t dalin tingujt, rrokjet dhe fjalt. I varfri njeri, t cilin zoti largqoft nuk e ka privilegjuar ndonjher, ndonse ka vn mir veshin t dgjoj me kujdes se far thot, mezi arrin t shkoqis fjaln q francezi krkon t'i thot.

  Gjuha franceze sht gjuha e njerzve-kafsh, gjysm-njerzve, q ezari kur i pa t zhveshur npr shpella, n gjndje gjysm t egr, i quajti Gales dhe u prpoq t'i bnte njerz. Por ezari, sa do i zoti q qe, ai nuk mundi t'u msoj atyre se si hahet buka, se si mund t mbulohet trupi me petka. Edhe pas dhjet shekujsh, ballkanasit tregojn se si Galt, Zgjebarakt e rreckosur t Perndimit duke shkuar pr n Konstandinopoj mesprmes Durrsit dhe qyteteve t tjera, kishin msuar t vishnin pr her t par rroba pr t qen.

  Gjuha franceze sht nj gjuh e zhveshur, nj gjuh e vjedhur, e goditur, si goditet nj orb, n rrjedh t kohrave, si nj trup lakuriq q i kan veshur nj kmish, q s'mund t'i mbuloj lakuriqsin e dikurshme t trupit dhe t mendjes. Q nga koha kur n shkrime u shfaq emri i Krishtit, gjuha frnge me ngjyrimin e prudnueshm t tingujve t saj vjen e t prplaset n fytyr si vjen vala e nj er t keqe hudhre, q t qelb mu n hund.

  Ajo gjuh i artikulon tingujt, rrokjet e deri fjalt n nj mnyr fare origjinale, ndryshe nga t tjerat. Ato marrin rrugn nga mushkrit, fillojn t rrotullohen n boshllkun e tyre si gjethet q bien e ngrihen nga bulimat e errave t vjeshts, kalojn shtrembr npr fytin e ngushtuar nga shtrngimi i muskujve, ngatrrojn kmbt npr kordat e zrit t jerr dhe sapo lirohen nga vargojt prplasen n qiellz, vijn rrotull e rrotull npr zgavrn e gojs dhe kthehen prap mbi gryk, q tani i ngjan nj kazani q zjen me bulza e gurgullima uji t valuar duke lshuar mbi siprfaqen e tij zanore e bashktingllore, grr-grre e krr-krre, thua se do t nxjerr n at ast nga goja jo fjal po kilogram me glbaza. sht nj pamje ferri.

  Pasi zjejn mir n kazanin mbi furrn grykore, rrokjet e m pas dhe fjalt nxitojn t shptojn nga ai ferr, q i grin e i copton si nj mulli me er. dokush nga kto zanore e bashktingllore, tinguj grykor, rrokje, fjal hundore, togje fjalsh e fjali, del me nj frym me nj pjes t ajrit qoft nga t dy flegrat e hunds kur ato jan t lira, qoft nga goja tashm e shtrembruar si nga nj tik ngri, duke shfryr nga siguresat e nj kazani me presion n qiellin e pastr. T duket vetja sikur je n mes t nj kori q po kndon me fekat e nj tufe derrash n portn e nj stalle me plehra apo n buz t nj moali ku bretkosat dhe karkalecat po dfrejn sapo ka kaluar zhegu i vaps. Kur francezi z e flet kur ai ndodhet kundr drits s bekuar t diellit, ti dallon qart se si n ajrin e pastr e t dlir, q na ka falur natyra jon e shenjt, prhapen pa pushim nga gryka dhe goja e tij, si nga goja e t mallkuarit zot si fishekzjarre pjes pshtyme e strkala plot mikrobe e smundje. sht momenti kur nga goja e francezit dgjohet ajo q ai e quan vet nj sinfoni, gjuha frnge.

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Njera nga latinishtet volgare(e bastarduar shume) aspak melodioze. Gjuhe fodulle(i japin kot rendesine qe nuk meriton) per fodullet.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-04-2010
  Postime
  370
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Wink

  Franca esht vend nalt/posht deti,frangjishtja me pelqen,pala vu frace

 11. #11
  i/e larguar
  Antarsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Viola.V Lexo Postimin
  Njera nga latinishtet volgare(e bastarduar shume) aspak melodioze. Gjuhe fodulle(i japin kot rendesine qe nuk meriton) per fodullet.

  U shut up , se po na prek ne kallo

 12. #12
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,756
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  Frengjishtja eshte gjuhe e bukur shume.Kam bere dikur ne shkolle 1 vit frengjisht.Ai Clirimi me ate artikullin,deformimet e fytyres,lengu peshtyma ja fut kot.Ta degjosh ne radio por edhe ne televizor ne kanalin 25 qe jep lajmet frengjisht,tingulli eshte fantastik,si muzike.
  Edhe anglishtja e Amerikes eshte e bukur,tingujt,zgjatjet e tingujve,theksi me nje fjale eshte shume i bukur.Anglishtjae amerikes eshte shume me e bukur ne theks
  krahasuar me anglishten e Londres.Anglishtja e Anglise eshte crap.
  Me ka pelqyer edhe theksi i kroateve,kam degjuar pak.
  Edhe ruset kane theks interesant.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 05-07-2011 m 20:26
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Gjuha frnge (frngjishtja) sht nj gjuh indo-evropiane e familjes s gjuhve romane.Flitet : Total : 29 Shtete dhe flitet nga 128 milion personave.
  Wat me ty me nuk flasTani me ke hidheruar fort
  Eshte nje gjuhe melodike dhe ju pershendes me ...
  http://www.youtube.com/watch?v=06-S43vr3Fg
  Kjo eshte kenga e vetme french qe ja vlen ...all the rest is "dchets".Sorry !!!


 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Franca sht nj shtet me histori dhe kultur, por ashtu si sht br tani nuk m plqen. Isha para disa vjetsh n Paris dhe ika i llahtarisur. Kur hyje n tren (n metro) vinte er sikur hyje n ndonj kazan plehrash ose kanalizim t ujrave t zeza.
  _____________________________________  Prsri pr frngjishten - Nga lirim Xhunga

  Ndr gjuht e folura n bot, q natyra i ka falur njeriut, frngjishtja sht e vetmja gjuh e pshtir. Nga njra an, ajo gjuh i shkakton folsit deformime t rnda fizike n kok, q e shoqrojn at nga lindja deri n vdekje. Ato jan skalitur, q nga koht q francezi nisi t flas at gjuh, nga nna tek fmija, nga goja n goj, nga njra krahin e Francs n tjetrn. Nga ana tjetr, ajo gjuh e mbush fytyrn e folsit me uj e pshtym, me rrokje grykore e qiellzore, sa q nj kok e till ngjan me nj kazan me avull me shum vrima q vetm shfryn ajr, strkala e prr-prre.

  Sa her q francezi belbzon apo fillon t flas, atij njeriu i mbushet menjher goja me uj e shum pshtym, qoft n cepat e gojs, qoft n mes t buzve. Sa her q hapen e mbyllen buzt, mu aty n mes t tyre, atje ku ato thellohen pakz, njra sipr e tjetra posht, formohet si nj ujvar n miniatur nj rrjedh e vazhdueshme pshtyme, si nj file e holl dhe e gjat, q lviz si llastik lart e posht. Ndrsa n cepat e buzve formohet nj shkum, q sa vjen e shndrrohet n nj "gjiz", e q mbetet gjithnj aty ashtu neveritshm para syve t tu, njlloj si mbeten kriprat dhe mbetjet e tjera t ujit n breg t detit, duke t futur n shpirt nj krup t madhe.

  Ve pshtyms, q nuk i ndahet m fytyrs s nj francezi, nga goja e t vetmit njeri t privilegjuar nga largqofti, sa her q ai shqipton ndonj fjal, fjali, fraz apo qoft dhe ndonj fjalim, n fytyrn e tij rndom t shmtuar, si tek nj trombist q i bie trombs pr t luajtur nj pjes t vshtir, ne dallojm nj fryrje ritmike t bulive, q gati sa s'plasin nga presioni i ajrit, q vjen nga posht gryks.

  Pas pshtyms dhe fryrjes s bulive, u vjen m n fund rradha t dalin tingujt, rrokjet dhe fjalt. I varfri njeri, t cilin zoti largqoft nuk e ka privilegjuar ndonjher, ndonse ka vn mir veshin t dgjoj me kujdes se far thot, mezi arrin t shkoqis fjaln q francezi krkon t'i thot.

  Gjuha franceze sht gjuha e njerzve-kafsh, gjysm-njerzve, q ezari kur i pa t zhveshur npr shpella, n gjndje gjysm t egr, i quajti Gales dhe u prpoq t'i bnte njerz. Por ezari, sa do i zoti q qe, ai nuk mundi t'u msoj atyre se si hahet buka, se si mund t mbulohet trupi me petka. Edhe pas dhjet shekujsh, ballkanasit tregojn se si Galt, Zgjebarakt e rreckosur t Perndimit duke shkuar pr n Konstandinopoj mesprmes Durrsit dhe qyteteve t tjera, kishin msuar t vishnin pr her t par rroba pr t qen.

  Gjuha franceze sht nj gjuh e zhveshur, nj gjuh e vjedhur, e goditur, si goditet nj orb, n rrjedh t kohrave, si nj trup lakuriq q i kan veshur nj kmish, q s'mund t'i mbuloj lakuriqsin e dikurshme t trupit dhe t mendjes. Q nga koha kur n shkrime u shfaq emri i Krishtit, gjuha frnge me ngjyrimin e prudnueshm t tingujve t saj vjen e t prplaset n fytyr si vjen vala e nj er t keqe hudhre, q t qelb mu n hund.

  Ajo gjuh i artikulon tingujt, rrokjet e deri fjalt n nj mnyr fare origjinale, ndryshe nga t tjerat. Ato marrin rrugn nga mushkrit, fillojn t rrotullohen n boshllkun e tyre si gjethet q bien e ngrihen nga bulimat e errave t vjeshts, kalojn shtrembr npr fytin e ngushtuar nga shtrngimi i muskujve, ngatrrojn kmbt npr kordat e zrit t jerr dhe sapo lirohen nga vargojt prplasen n qiellz, vijn rrotull e rrotull npr zgavrn e gojs dhe kthehen prap mbi gryk, q tani i ngjan nj kazani q zjen me bulza e gurgullima uji t valuar duke lshuar mbi siprfaqen e tij zanore e bashktingllore, grr-grre e krr-krre, thua se do t nxjerr n at ast nga goja jo fjal po kilogram me glbaza. sht nj pamje ferri.

  Pasi zjejn mir n kazanin mbi furrn grykore, rrokjet e m pas dhe fjalt nxitojn t shptojn nga ai ferr, q i grin e i copton si nj mulli me er. dokush nga kto zanore e bashktingllore, tinguj grykor, rrokje, fjal hundore, togje fjalsh e fjali, del me nj frym me nj pjes t ajrit qoft nga t dy flegrat e hunds kur ato jan t lira, qoft nga goja tashm e shtrembruar si nga nj tik ngri, duke shfryr nga siguresat e nj kazani me presion n qiellin e pastr. T duket vetja sikur je n mes t nj kori q po kndon me fekat e nj tufe derrash n portn e nj stalle me plehra apo n buz t nj moali ku bretkosat dhe karkalecat po dfrejn sapo ka kaluar zhegu i vaps. Kur francezi z e flet kur ai ndodhet kundr drits s bekuar t diellit, ti dallon qart se si n ajrin e pastr e t dlir, q na ka falur natyra jon e shenjt, prhapen pa pushim nga gryka dhe goja e tij, si nga goja e t mallkuarit zot si fishekzjarre pjes pshtyme e strkala plot mikrobe e smundje. sht momenti kur nga goja e francezit dgjohet ajo q ai e quan vet nj sinfoni, gjuha frnge.
  Ahaha...nuk dija ke te theksoja me pare me ngjyre te kuqe . Cdo gje e shkruar eshte fantastikeeee aq sa edhe e vertete !!!

 15. #15
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Ka dhjetera e dhjetera kenge franceze, qe per veshin tim, jane te mrekullueshme. Kjo, mbase, eshte arsyeja qe me pelqen gjuha frenge.  S'po e ve "ne me quitte pas", se mbase ju prish humorin.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2011
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Franca ? Si shtet qe dorezohet shpejte dhe nuk ka fituar kurre nje lufte.

  Eshte edhe nje shaka-thenie.

  Q: How many gears does a French tank have?
  A: 4 reverse and 1 forward, in case the enemy attacks from the rear.

  Shaka...

  Vendlindja e shume mendjeve te ndritura dhe qendra e kultures ne Europe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga yeahyeahs : 05-07-2011 m 22:53

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Frengjishtja eshte gjuha me melodioze per veshin tim, je l'adore!

  Yeahyeah, Franca napoleonike te kujton gje ne lidhje me fitimin e lufterave
  Historia nuk fillon ne L2B.

  Cora mrekulli ato kenget qe ke vene.

 18. #18
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime
  Dolen katunaret, ky Xhunga me shoke, jashte shtetit; pane c'nuk kishin pare e fillojne e shajne qendren e qyteterimit e civlizimit. Eh bela.


 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga yeahyeahs Lexo Postimin
  Franca ? Si shtet qe dorezohet shpejte dhe nuk ka fituar kurre nje lufte.

  Eshte edhe nje shaka-thenie.

  Q: How many gears does a French tank have?
  A: 4 reverse and 1 forward, in case the enemy attacks from the rear.
  Very funny ! Nuk e di si eshte Franca , se nuk kam qene , por gjuha qe degjoj ne Montreal eshte e shpifur , sidomooooos kenget . Kur futem ne ndonje dyqan u drejtohem direkt anglisht . Man , man I feel like a queen with my english...derisa vjen ndonje hundelesh dhe ma thyen turirin tim me anglishten e persosur qe flet . Guess who is that person ?! - Only an english person .

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga D&G Feminine : 05-07-2011 m 23:04

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •