Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1

  Tiran: Qeveria heq dogann pr makinat

  Hiqet dogana pr makinat

  04/07/2011 15:00


  Cmimet e automjeteve n tregun e brendshm pritet t ulen ndjeshm, pasi qeveria ka vendosur t heq dogann dhe taksn e shitjes brenda vendit.

  Top Channel ka msuar formuln e re t prgatitur nga Ministria e Financave q shum shpejt do i drgohet si draft qeveris dhe m pas kuvendit pr votim s bashku me ndryshimet n buxhet. Sipas draftit, qytetart q importojn nj automjet nga jasht tani nuk do t paguajn m dogan, por ajo do t zvendsohet nga nj taks tjetr, e cila do t paguhet cdo vit, kur bhet kolaudimi i makins.

  Taksa e re bazohet pak a shum tek e njjta formul si ajo e takss s importit, por duke qen se do jet e shtrir n vite, shuma q do paguhet pr cdo vit sht dhjetra her m e ult nga taksa ekzistuese, e cila n disa raste ishte sa tre apo katrfishi i cmimit t vet automjetit. Edhe taksa e re varet srish nga numri i viteve t prdorimit t automjetit dhe cilindratat e saj.

  Por ajo q ndryshon sht se nse tani qytetari q importonte nj automjet e paguante menjher detyrimin n dogan, taksa e re e shtire at n vite. Paralelisht me dogann dhe taksn e shitjes brenda vendit do t hiqet edhe taksa e qarkullimit dhe ajo e regjistrimit, t cilat nuk do t paguhen m cdo vit, sikurse sht br deri m tani, por do t mblidhen n mnyr indirekte prmes rritjes s taksave t karburanit.

  Burime i than Top Channel, se qeveria do t rris me 2 lek pr litr taksat e karburanit, cka sipas tyre bn nj shprndarje m t drejt t takss. Pasi aktualisht taksa e qarkullimit sht e njjt si pr ata qytetar q i prdorin shum automjetet e tyre ashtu edhe pr ata familjar q i prdorin m pak. Me formuln e re, taksa q nj qytetar do paguaj pr qarkullim dhe regjistrim do t varet nga sa ai e prdor automjetin e tij sepse do jet e inkorpurar n karburant.

  Top-Channel

 2. #2
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  pak e nderlikuar duket.

  shpresojme te jete e vertete.

 3. #3
  Duke e ditur se shqiptari e mban makinen deri sa te japi shpirt, normalisht duke marre taksat cdo vit i bjen te fitoje me shume! Thoni pastaj qe qeveria shqiptare nuk di!

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3
  Zbardhet formula

  Hiqet dogana, qarkullimi vjetor dhe regjistrimi. Pa taksa makinat 3-vjeare

  Shum shpejt shqiptart do t ken mundsi t blejn makina me mim t lir, pr shkak se nuk do t aplikohen disa taksa q aktualisht rndojn vlern e mjetit t transportit.

  Gazeta zbardh t plot draftin e Ministris s Financave, e cila pret firmn finale t Kryeministrit n qeveri. Varianti i ri propozon heqjen e takss pr importin e makinave, taksn e shit- blerjes, taksn e qarkullimit vjetor dhe taksn e regjistrimit. Kto detyrime do t zvendsohen me formuln e re, e cila do paguhet nj her n vit prpara se mjeti i transportit t kaloj pr kontroll te kolaudimi.

  Taksa e re q zvendson detyrimet q paguhen sot pr t importuar, bler, shitur dhe mbajtur makin, bazohet mbi nj formul e cila varet direkt nga viti i prodhimit t mjetit, fuqia motorike dhe lloji i karburantit.

  Burime konfidenciale t Ministris s Financave tregojn pr “Shqip” se, makinat e reja, t prodhuara n tre vitet e fundit nuk do t ken asnj taks, si kur importohen, ashtu dhe kur shkojn pr te kolaudimi. Kto mjete t luksit kan avantazhin e mospagess s taksave pr aq koh se viti i prodhimit nuk i kalon tre vjet, m pas pr do vit tjetr prdorim i shtohet koeficienti, sikurse paraqitet n formul.

  Heqja e takss doganore dhe e detyrimeve t tjera do t krijoj n buxhetin e shtetit humbje nga t ardhurat, por nga ana tjetr kompensohet me vendosjen e nj tarife t re t unifikuar, q gjithsesi sht m e vogl se aktualja.

  E gjith formula bazohet te koeficienti i vitit t prodhimit, i cili nuk do t jet m fikse 0.5, por nis me 0.3 dhe rritet do vit me 0.01.

  Kshtu, nse nj mjet me vit prodhimi t 2008 (i ka kaluar 3 vjet, sht tek i 4-ti), me motor 1.2, naft (25 lek), do t paguaj taks para se t kolaudohet rreth 9 mij lek, kur sot arrin n 12 mij lek, gjithnj pa tarifn e kolaudimit prej 1800 lek. Ky shembull u dha pr automjetet t cilave koeficientit i vitit t prodhimit u rritet do vit me nga 0.01 pasi t ken kaluar vitin e tret. Pra, n vitin e katrt koeficienti sht 0.3, n vitin e pest (shtohet 0.01) 0.31, n vitin e gjasht 0.32 e kshtu me radh.

  N trsi taksat ulen pr drejtuesit e automjeteve me motor cilindrate t vogl, me benzin dhe vit prodhimi sa m t fundit, nj makin me motor 1.8 do t paguaj m shum detyrim se ajo me motor 1.2. Kjo, pr shkak se djeg m tepr karburant. Pra, t gjitha elementet te formula nxjerrin nj detyrim q varion nga fuqia motorike dhe viti i prodhimit.

  Heqja e dogans i jep mundsi individve t importojn mjete me mim shum t lir, ndrsa detyrimi vjetor pr t’u paguar bazohet te formula: fuqia motorike x lloji i karburantit x koeficienti i vitit t prodhimit (0.3 pas tre vjet prodhimi dhe q rritet me 0.01 pr do vit t prdorur pas ksaj).

  Shembujt q jan dhn vlejn vetm pr automjetet, pasi pr furgont, kamiont etj., ka t tjer koefient.

  Shqip

 5. #5
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Po, por qeveria duhet te ndaloje qarkullimin e automjeteve Euro 0, Euro 1 dhe Euro 2 per naften, ndersa per benzinen Euro 0 dhe Euro 1 ne pjesen me te madhe te dites, psh 16 ore. Ndryshe Shqiperia do te kthehet ne nje kosh plehrash per rrangallat e Europes ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  838
  kjo me aqe sa une kuptoje eshte thjeshte nje mynyre per te ngritur cmimin e karburantit ,dhe me ngritjen e cmimit te karburantit do kemi rritjen e cmimeve ne cdo aspekt

  nejse se per TACIN dhe AALPETIN e ARGITES eshte ky ligj

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3
  Citim Postuar m par nga OPARI Lexo Postimin
  kjo me aqe sa une kuptoje eshte thjeshte nje mynyre per te ngritur cmimin e karburantit ,dhe me ngritjen e cmimit te karburantit do kemi rritjen e cmimeve ne cdo aspekt

  nejse se per TACIN dhe AALPETIN e ARGITES eshte ky ligj
  Si e kuptove kete, duke diskutuar me veten apo duke lexuar lajmet me lart? Ligji nuk ka lidhje fare me benzinen, ka lidhje me shitblerjen e makinave. Shteti te stimulon ty si qytetar i atij vendi, qe te blesh nje makine sa me te re, jo makina te vjetra qe edhe harxhojne benzine shume edhe ndotin ambientin. Po bleve nje makine qe eshte prodhuar 3 vitet e fundit, nuk paguan takse fare ne dogane, dhe po bleve makine qe eshte prodhuar para 3 vjetesh, paguan takse ne baze te nje formule qe penalizon ata qe blejne makina shume te vjetra.

  Dhe futja e makinave te reja ne vend do ta uli cmimin e naftes/benzines e nuk do ta rrisi. Makinat e reja kane rendiment me te madh, bejne me shume km rruge me nje liter benzine, qe do te thote qe kerkesa per nafte/benzine ne vend do te bier dhe detyrimisht edhe cmimi do te bier.

  Ky ligj mbi te gjitha mbron ambientin dhe shendetin e qytetareve ne qytete si Tirana qe i mbulon pluhuri dhe tymi i naftes e benzines se makinave te vjetra.

  Albo

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  838
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Si e kuptove kete, duke diskutuar me veten apo duke lexuar lajmet me lart? Ligji nuk ka lidhje fare me benzinen, ka lidhje me shitblerjen e makinave. Shteti te stimulon ty si qytetar i atij vendi, qe te blesh nje makine sa me te re, jo makina te vjetra qe edhe harxhojne benzine shume edhe ndotin ambientin. Po bleve nje makine qe eshte prodhuar 3 vitet e fundit, nuk paguan takse fare ne dogane, dhe po bleve makine qe eshte prodhuar para 3 vjetesh, paguan takse ne baze te nje formule qe penalizon ata qe blejne makina shume te vjetra.

  Dhe futja e makinave te reja ne vend do ta uli cmimin e naftes/benzines e nuk do ta rrisi. Makinat e reja kane rendiment me te madh, bejne me shume km rruge me nje liter benzine, qe do te thote qe kerkesa per nafte/benzine ne vend do te bier dhe detyrimisht edhe cmimi do te bier.

  Ky ligj mbi te gjitha mbron ambientin dhe shendetin e qytetareve ne qytete si Tirana qe i mbulon pluhuri dhe tymi i naftes e benzines se makinave te vjetra.

  Albo
  keta artikujt e tu nuk i lexoje ndonjeher se jane o partiak ose nga gazatat(keto te fundit i lexoj para se te hyje ketu),dhe ne nje pjese te mire te gazetave flitet per nje 5 leke rritje te cmimit te karburanteve qe ne kete mynyre paguan aqe sa e perdor makinen(qe me duket e drejte nga njera ane )se ana tjeter eshte do kemi rritje cmimesh

  po duke biseduar me veten time dhe xhepin tim apo dhe nje pjese shume te madhe te shqipetarve qe nuk do kene kurre ate lloj lluksi qe ne cdo 3 vjete te na blen makina te reja

  dhe shqipetaret nuk ma do mendja se i blen makina te vjetra pasi dogana apo taksat jane njelloj si te rejat

  do ulet cmimi i karburantit sepse makinat do harxhojne me pak apo nuk do perdoren aqe sa duhet-tani ja ke futur si kau peles ,me bostanet e krahason karburantin

  po une qe e kame makinen dhe kame paguar dogane do vazhdoje te paguaj me shtrenjet kualidimin plus dhe karburantin me 5 leke me shtrenjte

  pse ti nuk je dakorte qe me ngritjen e karburanteve nuk do ngrihen cmimet apo ne shqiperi ndodh ndryshe
  Ndryshuar pr her t fundit nga OPARI : 06-07-2011 m 16:10

 9. #9
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Si e kuptove kete, duke diskutuar me veten apo duke lexuar lajmet me lart? Ligji nuk ka lidhje fare me benzinen, ka lidhje me shitblerjen e makinave. Shteti te stimulon ty si qytetar i atij vendi, qe te blesh nje makine sa me te re, jo makina te vjetra qe edhe harxhojne benzine shume edhe ndotin ambientin. Po bleve nje makine qe eshte prodhuar 3 vitet e fundit, nuk paguan takse fare ne dogane, dhe po bleve makine qe eshte prodhuar para 3 vjetesh, paguan takse ne baze te nje formule qe penalizon ata qe blejne makina shume te vjetra.

  Dhe futja e makinave te reja ne vend do ta uli cmimin e naftes/benzines e nuk do ta rrisi. Makinat e reja kane rendiment me te madh, bejne me shume km rruge me nje liter benzine, qe do te thote qe kerkesa per nafte/benzine ne vend do te bier dhe detyrimisht edhe cmimi do te bier.

  Ky ligj mbi te gjitha mbron ambientin dhe shendetin e qytetareve ne qytete si Tirana qe i mbulon pluhuri dhe tymi i naftes e benzines se makinave te vjetra.

  Albo


  Flet per periudhen afatgjate apo per nje te ardhme imagjinare ??? Me e mira do te ishte periudha afatgjate, ndersa realja do te ishte e ardhmja imagjinare.

  Qe ky ligj te ule kerkesen per karburant nga automjetet eshte GOMARLLIK. Kete nuk e beson as edhe me i gjelbri ne bote. Te rritesh karburantin me 20 apo 25 leke te vjetra per liter pa llogaritur TVSH eshte shume per nivelin e Shqiprise.


  Heqja e doganes, ne periudhen afatshkurter, do t'a ktheje Shqiprine ne nje kosh plehrash. Kushton me pak te nderrosh nje makine te vjeter do tre vjet se sa te blesh nje te re.


  Taksa qarkullimit duhet paguar do vit ne baze te kW dhe CV qe ka makina, ndersa taksa rregjistrimit te paguhet vetem kur ka ndryshim pronesie dhe gjithmone ne baze te kW.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Eshte me shume hile kjo levizje ngaqe ska leke qeveria.
  Ja si eshte puna
  Sot po te sjellesh makine nga jashte paguan tvsh dhe taksen e ndotjes.
  Kete e paguajne importuesit dhe shitesit e makinave.
  Tani taksa e ndotjes hiqet dhe nuk paguhet po o do te jete takse e trete me vehte qe i shtohet takses se qarkullimit dhe kolaudimit dmth do paguajne 3 taksa nga 2 qe jane.
  Kjo mund te vendoset edhe ne cmim te karburantit, dmth 2 taksa qe jane plus shtesen ne cmim te karburantit, vlera do jete rreth 15000 leke ne vit.

  Importues jane ta zeme 300 dhe paguajne takse deri 2 milion leke te vjetra.
  Po te shumezosh gjithe taksat e importueseve dhe gjith taksat e cdo makine ne Shqiperi del qeverria fiton 100 mije here me shume me sistemin e ri.
  Dhe gjthe keto leke dalin nga xhepi shqiptareve.
  Albania Uber Alles

 11. #11
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  Eshte me shume hile kjo levizje ngaqe ska leke qeveria.
  Ja si eshte puna
  Sot po te sjellesh makine nga jashte paguan tvsh dhe taksen e ndotjes.
  Kete e paguajne importuesit dhe shitesit e makinave.
  Tani taksa e ndotjes hiqet dhe nuk paguhet po o do te jete takse e trete me vehte qe i shtohet takses se qarkullimit dhe kolaudimit dmth do paguajne 3 taksa nga 2 qe jane.
  Kjo mund te vendoset edhe ne cmim te karburantit, dmth 2 taksa qe jane plus shtesen ne cmim te karburantit, vlera do jete rreth 15000 leke ne vit.

  Importues jane ta zeme 300 dhe paguajne takse deri 2 milion leke te vjetra.
  Po te shumezosh gjithe taksat e importueseve dhe gjith taksat e cdo makine ne Shqiperi del qeverria fiton 100 mije here me shume me sistemin e ri.
  Dhe gjthe keto leke dalin nga xhepi shqiptareve.


  Taksa ndotjes eshte e paefektshme. Sherben vetem per te krijuar te ardhura, kur qellimi i vertete duhet te jete mosndotja e ambientit.

  Taksa e qarkullimit dhe kolaudimi nuk kane te njejten vlere monetare. Kolaudimi kushton me pak se taksa qarkullimit.

  Nqs qeveria kerkon te stimuloje nderrimin e parkut te automjeteve qe qarkullojne ne Shqipri me qellim mbrojtjen e ambjentit, atehere menyra e vetme eshte ndalimi i qarkullimit gjate dites se makinave Euro 0, 1 dhe 2 per naften dhe Euro 0 dhe 1 per benzinen. Dogana duhet te jete zero per Euro 4 dhe 5, minimale per Euro 3 (me pak se 250 uro).
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3
  Qe ky ligj te ule kerkesen per karburant nga automjetet eshte GOMARLLIK. Kete nuk e beson as edhe me i gjelbri ne bote. Te rritesh karburantin me 20 apo 25 leke te vjetra per liter pa llogaritur TVSH eshte shume per nivelin e Shqiprise.
  Kostoja e nje makine te re eshte e barabarte me koston e karburantit qe ajo makine do te harxhoje per gjithe jetegjatesine e saj, 20 vjet le te themi. Ta them kete, qe te kesh te qarte qe kostoja fillestare e blerjes se makines, eshte shume here me e larte se sa kostoja e karburantit. Kjo eshte e vertete ne Shqiperi, eshte e vertete ne gjithe vendet e botes. Nuk e di se sa ishte taksa qe mblidhte shteti ne dogana apo ne shitjet e makinave te reja, por ne Amerike varion nga 5% - 10% te vleres se makines se re, varet nga shteti ku banon. Pra nese une ble nje makine te re qe kushton $20,000, totali qe nxjerr nga xhepi eshte 21,200, pasi me duhet ti paguaj edhe shtetit ku jetoj 6% takse. Me ato $1200 qe une i paguaj shtetit takse, eshte kostoja ime vjetore per karburant per ate makine. Nese une nuk do ta paguaja ate takse ne Amerike, do te ishte njesoj si te mos paguaja per karburantin per 1 vit.

  Formula e re eshte shume e ndershme, pasi nuk diskriminon me bleresin: me ligjet ekzistuese, vetem milioneret e njerezit e pasur blejne makina te reja, pasi vlerat e makinave te reja qe shiten ne Shqiperi jane nder me te lartat ne Evrope, fale tarifave doganore e taksave. Heqja e ketyre tarifave e taksave per 3 vjet per makinat e reja qe hyjne ne vend, ul koston totale te makinave te reja ne vend me 10-15% nga vlera aktuale. Kjo nuk favorizon vetem ate te pasurin, i cili do ta perballonte makinen e re edhe pa keto lehtesira, kjo favorizon ate qytetarin e shtreses se mesme, qe mund te bleje nje makine te re me nje kosto 15% me te ulet.

  Ligji e favorizon qytetarin shqiptar edhe ne nje aspekt tjeter: sapo firmat e makinave te mesojne qe mund te shesin makina ne Shqiperi pa dogane e pa taksa, ato do te vershojne te hapin filialet e tyre ne vend. Kjo do te sjelli jo vetem nje larmi makinash te reja per te zgjedhur, por do te sjelli edhe konkurencen e ketyre firmave me njera-tjetren per biznesin tuaj. Dhe atje ku ka konkurence, fiton gjithmone konsumatori.

  Efekti tjeter qe ligji do te kete, eshte joshja e gjithe konsumatorit ballkanik ne tregun shqiptar te makinave. Nese shteti shqiptar i heq keto tarifa doganore per makinat e reja, dhe shtetet e tjera i mbajne, te gjithe konsumatoret e vendeve fqinje do te vijne te blejne makinat e tyre ne Shqiperi. Dhe kjo eshte dicka pozitive pasi ka per te bere qe ne Shqiperi te hyje edhe linja e kreditimit per makinat, nga bankat private. Sa me i madh tregu i makinave te reja, aq me te lehte do ta kene shqiptaret per te blere nje makine te re me linje krediti nga banka, ashtu sic blejne gjithe popujt e tjere ne Perendim.

  Persa i perket taskes mbi vitet e perdorimit dhe rendimentit te makines, ato duhen pershendetur ne fakt. Shteti do te penalizoje te gjithe ata qytetare, qe ngasin nje makine te vjeter, qe djeg shume nafte/benzine dhe qe ndot ambientin ne te cilin leviz. Ai qe nget nje makine te re, do te kurseje leke ne kete drejtim, pasi do te paguaje nje takse me te ulet vjetore. Kuptohet qe taksa nuk eshte e konsiderueshme. Efekti i takses do te jete qe do te edukoje motoristet shqiptare mbi koston e ngarjes se makines. Cdo vit qe une ngas nje makine 20 vjecare me kushton mua X me shume leke ne vit se sa po te ngisja nje makine me te re. Dhe kjo do te jete shtyse e madhe per qytetaret qe te blejne makina me te reja. Ai qe ka nje makine 20 vjecare, do te bleje nje makine 10 vjecare, por kjo mund te mos duket ty ndonje ndryshim i madh, por eshte ne fakt nje ndryshim i madh pasi ajo makine do te kete rendiment me te mire, do te djegi me pak benzine, dhe do te ndoti me pak ambientin. Me kohen kjo do te beje qe shqiptaret ti nxjerrin jashte qarkullimit makinat rangalla e te ngasin makina me te mira. Dhe me kohen kjo do te beje qe ne vend te bier kerkesa per karburante: makinat me te reja se ato ekzistuese do te djegin me pak karburant per te njejten distance. Ashtu si ajri qe ti do te thithesh do te jete me i pastert se ai aktual.

  Persa i perket takses se karburanteve, qe do te rritet me 2 leke per liter, edhe kjo eshte nje takse shume e ndershme. Qeveria e zhvendosi taksimin nga akti i shitblerjes se makines, ne perdorimin e saj, sa here qe ti mbush makinen me karburant. Dhe qe ta kuptosh se perse ky lloj taksimi eshte i ndershem, duhet te kesh te qarte dy gjera: a) kostoja e makines se re eshte fikse, ti si konsumator nuk e kontrollon dot, paguan aq sa ta nxjerr ne treg firma qe e ka prodhuar. b) koston e karburantit, ti si qytetar e kontrollon ne nje fare mase duke kontrolluar kohen dhe distancen qe e nget makinen. Ai motorist qe e nget makinen per nje kohe te gjate dhe ne distance do te paguaje me shume takse tek pika e karburantit, se do ta mbushi me shpesh makinen. Kurse ai qytetari qe e perdor makinen vetem per te levizur ne qytet, per te shkuar ne pune e per nevojat familjare, do te paguaje me pak takse.

  Makinat e vjetra qe qarkullojne ne Shqiperi jane burimi me i madh i ndotjes se ambientit, dhe kostoja e ndotjes se ambientit eshte ndikimi negativ ne shendetin e mireqenien e shoqerise. Dhe ky ligj, nese shkruhet sic duhet dhe aplikohet sic duhet, do te kete efektin me te madh pozitiv ne permiresimin e ambientit shqiptar.

  Albo

 13. #13
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Shiko Albo. Diskutimi yt qendron ne teori, por ne praktike alon.

  Jam shume dakort te hiqet taksa e doganes per makinat. Kete gje e ka kerkuar dhe BE. Por jam kunder qarkullimit te makinave Euro 0, 1 dhe 2, pasi ndosin ambientin ne menyre te ekzagjeruar.


  Marrim nje shembull konkret.

  Nje makine Euro 1 apo 2 ne Europe kushton rreth 500 - 1000 euro. Karburanti qe harxhon ne ciklin urban (qytet) varion nga 6-8 litra (makine 1100 cc). Nje makine Euro 3, 4 apo 5 po ne ciklin urban harxhon nga 5-7 litra, gjithmone e njejta cilindrate. Me thuaj ke makine me leverdis te blej ???
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Antarsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024
  Citim Postuar m par nga BlueBaron Lexo Postimin
  Shiko Albo. Diskutimi yt qendron ne teori, por ne praktike alon.

  Jam shume dakort te hiqet taksa e doganes per makinat. Kete gje e ka kerkuar dhe BE. Por jam kunder qarkullimit te makinave Euro 0, 1 dhe 2, pasi ndosin ambientin ne menyre te ekzagjeruar.


  Marrim nje shembull konkret.

  Nje makine Euro 1 apo 2 ne Europe kushton rreth 500 - 1000 euro. Karburanti qe harxhon ne ciklin urban (qytet) varion nga 6-8 litra (makine 1100 cc). Nje makine Euro 3, 4 apo 5 po ne ciklin urban harxhon nga 5-7 litra, gjithmone e njejta cilindrate. Me thuaj ke makine me leverdis te blej ???
  per mendimin tim nuk qendron e mira tek "se sa cubik eshte makina" por tek cilesia e makines, sa praktike dhe sa eshte kostoja e mirmbajtjes dhe pjeseve te kembimit, c'far elementesh te sigurise ka ne te, c'far cilesie te filtrimit ka dhe mbi te gjitha (per mendimin tim) ne terrenin e Shqiperise makinat qe mund te perballojne rruget jane makinat me nje kubizem me teper se 2000....ne qofte se do te perdoresh nje me 1000 - 1600 per pak vjet maina do te shenderrohet ne germadhe......
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  sa makina shyn ne vit ne shqiperi dhe sa karburant shitet ne vit ne shqiperi, beni pak llogari se sa fitohet me 2 lek ngritje per liter dhe sa fitohet nga shitja e makinave
  besoj se nga shitja e karburanti fitohen shuma marramendese,,,,, populli e ka ne b... ketu sepse ngritja karburanti sjell cmim me te lart te biletave e gjith produkteve qe vijne nga karburanti
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  cfar ka me leverdi ne kte rast?

  a kam rast te mire un si i jashtem te coj nje makin tek njerzit e mij ne shqiperi?

  a i vret ata kjo makine me shum tani apo me pare ne lidhje me taksat e doganat?

  kush na i shpjegon keto marifete se nuk marr vesh.

 17. #17
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,625
  Citim Postuar m par nga xhori Lexo Postimin
  sa makina shyn ne vit ne shqiperi dhe sa karburant shitet ne vit ne shqiperi, beni pak llogari se sa fitohet me 2 lek ngritje per liter dhe sa fitohet nga shitja e makinave
  besoj se nga shitja e karburanti fitohen shuma marramendese,,,,, populli e ka ne b... ketu sepse ngritja karburanti sjell cmim me te lart te biletave e gjith produkteve qe vijne nga karburanti
  Po pse ore njrz vrtet mendoni se ju hap barku Qeveris pr popullin??
  E para e puns nafta do ngrihet minimumi 7 lek pr litr dhe kjo gj do bjeri gjith kusuret e tjera nga mbrapa kurse formula q mendon t prdori Qeveria do rndoi pagesat q do bj nj prdorues automjeti n krahasim me 'jan aktualisht.
  Psh. nse nj prdorues i nj makine 250 cc diesel prodhim i vitit 1992 sot paguan 12400 lek n vit n formn e dy taksave sipas formuls q propozon Qeveria pr t njjtn makin do paguhet nj taks e vetme q shkon 37500 lek t reja.
  Dhe mendoni q ky vit prodhimi makinash mbizotron n nj prqindje shum t madhe n Shqipri.

 18. #18
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Station Lexo Postimin
  Po pse ore njrz vrtet mendoni se ju hap barku Qeveris pr popullin??
  E para e puns nafta do ngrihet minimumi 7 lek pr litr dhe kjo gj do bjeri gjith kusuret e tjera nga mbrapa kurse formula q mendon t prdori Qeveria do rndoi pagesat q do bj nj prdorues automjeti n krahasim me 'jan aktualisht.
  Psh. nse nj prdorues i nj makine 250 cc diesel prodhim i vitit 1992 sot paguan 12400 lek n vit n formn e dy taksave sipas formuls q propozon Qeveria pr t njjtn makin do paguhet nj taks e vetme q shkon 37500 lek t reja.
  Dhe mendoni q ky vit prodhimi makinash mbizotron n nj prqindje shum t madhe n Shqipri.


  Ndotja e ambjentit nga ato makina eshte tmerresisht e larte. Makinat diesel Euro 0, 1 dhe 2 duhet ta ndalohet te qarkullojne gjate dites. Nqs ndotja e ambientit do te matej sipas niveleve te BE, Tirana do te shkepej ne gjoba.


  Per mendimin tim taksa per qarkullimin e atyre makinave duhet te jete me e larte, ndryshe askush nuk ka per te vendosur per t'i nderruar.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 19. #19
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  cfar ka me leverdi ne kte rast?

  a kam rast te mire un si i jashtem te coj nje makin tek njerzit e mij ne shqiperi?

  a i vret ata kjo makine me shum tani apo me pare ne lidhje me taksat e doganat?

  kush na i shpjegon keto marifete se nuk marr vesh.


  Leverdia eshte tek dogana qe nuk paguhet. Nqs vendos te osh nje makine ne Shqiperi nuk do te paguash doganen, si ndodh ne BE.


  Nje keshille e imja. Nqs vendos te dergosh nje makine zgjidh nje Euro 4 diesel deri ne 2000 cc. Eshte kombinimi me i mire taksa, shpenzime karburanti dhe perqindje ndotje ambjenti per momentin ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 20. #20
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Formula pr taksn e re t makinave. Shtohet tatimi pr karburantet.


  Kush ka nj makin mbi 10-vjeare do t penalizohet ndjeshm nga taksa e re e makinave dhe kush e ka m t re do t paguaj afrsisht njsoj, ose m pak.Gazeta ka zbuluar projektligjin e qeveris, formuln e llogaritjes s taksave vjetore dhe surprizn pr vendosjen e nj takse t re pr karburantet. Nga 1 janari 2012 nafta dhe benzina do t kushtojn minimalisht 7 lek m shum, dhe kjo do t quhet taksa e re e qarkullimit. Zbardhet koeficienti pr vitet e prodhimit. Fillon t aplikohet pr makinat 3-vjeare dhe rritet me 0.01 do vit. Pas vitit t dhjet shtesa sht 0.04. Hiqet taksa e importit, e qarkullimit dhe e regjistrimit. Ja t gjitha ndryshimet.


  Shitblerja e makinave

  Ndryshimi i par n ligjin e ri t Financave sht heqja e takss s importit dhe shitjes s makinave t prdorura. Kush do t blej nj makin nga jasht, pas miratimit t ktij ligji, do t paguaj vetm TVSH-n dhe asnj taks shtes. E njjta gj do t ndodh edhe me makinat q shiten brenda vendit. Kush shet nj makin pas miratimit t ktij ligji, nuk do t paguaj asnj lek shtes si taks t shitjes s makins s prdorur. Kjo sht pjesa e par e ligjit t ri t Financave, e cila liberalizon n kt mnyr tregtin e makinave t prdorura, importin dhe shitjen e tyre brenda vendit.


  “Taksa vjetore e mjeteve t prdorura”

  Ky sht formulimi i ri n ligj pr taksn e re. Kjo taks do t paguhet njher n vit, kur bhet kolaudimi i makins. Formula e “takss s makinave t prdorura” sht e njjt me formuln q prdoret aktualisht pr makinat q vijn nga importi. Pra shumzohet cilindrata me koeficientin e nafts dhe benzins dhe me koeficientin e viteve t prodhimit. Ligji parashikon q koeficientet e nafts dhe benzins t jen t njjt, pra 25 pr naftn dhe 20 pr benzinn. Ndryshon koeficienti i vjetrsis. Ligji ka parashikuar q pr makinat e reja, deri n 3 vite, koeficienti t jet 0. N relacionin e Financave propozohet q “pr motomjetet, autoveturat dhe mjetet pr transport t przier, ky koeficient, n vitin e katrt t prdorimit t mjetit, t filloje me 0.18, duke u rritur me 0.01 pr do vit prdorimi.” Por shtesa me 0.01 e koeficientit do t vazhdoj deri n vitin e 10, pra deri pr makinat 10-vjeare. M as, pr makinat m t vjetra propozohet q koeficienti t ket nj shtes me 0.04 m shum. “N baz t t dhnave t Drejtoris s Prgjithshme t Shrbimit t Transportit Rrugor, autoveturat zn rreth 70% t totalit t mjeteve dhe mbi 75% e autoveturave jan mbi 10 vjet t vjetra. Pr kt arsye, propozohet q koeficienti sipas vjetrsis t rritet me 0.04 pr do vit prdorimi”, thuhet n relacionin e Financave.
  Pr ta br m t thjesht, formula e re e Financave, pr nj makin 4-vjeare, pra t prodhuar katr vite m par, me nj cilindrat 2000 kubik dhe me naft sht 0.18 (koeficienti i ri pr vjetrsin) x 2000 (kubikt e motorit) x 25 (koeficienti i nafts). N kt rast pronari i makins do t paguante nj her n vit 9 mij lek, si “taks vjetore t mjeteve t prdorura”. Pra, kjo sht formula e re e Financave pr t ndaluar importin e makinave t vjetra. Nj vit m von, e njjta makin do t paguaj m shum taks, pasi koeficienti i vjetrsis bhet 0.19, pasi shtohet me 0.01 n vit. Kjo dekurajon mbajtjen e makinave t vjetra.


  Taksa e re pr karburantet.

  Ndrsa kan vendosur “taksn vjetore t mjeteve t prdorura”, Financat kan hequr taksn e qarkullimit dhe at t regjistrimit. Taksa e regjistrimit ishte 2,4 mij lek n vit, ndrsa e qarkullimit 7 mij lek n vit pr makinat me benzin dhe 10 mij lek pr makinat e nafts. Kto dy taksa, me miratimin e ligjit hiqen nga pagesa vjetore, por shtohen n mimin e karburanteve. N ligjin e ri parashikohet aplikimi i takss s re t qarkullimit. “Kjo taks do t jet nj takse fikse, pr litr mbi gazoilin dhe benzinn, t importuara apo t prodhuara n vend, n masn 5 lek pr litr, deri n datn 31.12.2011 dhe duke filluar nga 1 janar 2012, masa e ksaj takse do t jete 7 lek pr litr pr benzinn dhe gazoilin”, thuhet n relacionin e Financave. Pra, mimi i nafts dhe i benzins pas hyrjes n fuqi t ligjit do t jet 5 lek m i shtrenjt dhe pas dats 31 dhjetor, pra n fillim t vitit 2012, do t jet 7 lek m i shtrenjt. Ideja e Financave ishte pagimi i takss s qarkullimit nga ato q qarkullojn m shum. Pra, kush prdor m shum makinn, konsumon m shum karburant dhe si rrjedhoj taksohet m shum.


  Efektet n buxhet

  N fund fiton shteti. Edhe pse Financat e quajn jo fort t mir pr mjedisin aplikimin e ksaj takse, ato parashikojn rritje t ardhurash n buxhet. “Duke supozuar se ligji do t hyje n fuqi n shtator 2011, pr katr muajt e fundit t vitit 2011, taksa e karbonit parashikohet t rritet me 370 milion lek m shum, ndrsa efekti i pritshm nga kjo takse pr vitin 2012 do jet 775 milion lek m shum; Efekti nga taksa e re e qarkullimit pr katr muajt e fundit t vitit 2011 pritet t jet rreth 1.2 miliard lek t mbledhura, ndrsa pr vitin 2012, rreth 4.9 miliard lek t mbledhura nga kjo taks”, prfundon relacioni i Ministris s Financave.
  Shembujt me formuln e re


  Formula

  Cilindrata n cm3 x taksa fikse pr llojin e karburantit x koeficienti sipas vjetrsis. Taksa fikse pr llojin e karburantit sht 25 lek pr naftn dhe 20 lek pr benzinn. Koeficientt e vjetris fillojn pas vitit t tret. N vitin e katrt koeficienti sht 0.18 dhe pr do vit shtohet me 0.01. Pas vitit t 10, koeficienti shtohet me 0.04.  Shembull 1

  Nj person ka nj makin me cilindrat 2000 m3, me naft dhe t prodhuar n vitin 2001, pra 10-vjeare
  Aktualisht ai paguan:
  2.4 mij lek n vit, taks qarkullimi
  10 mij lek n vit, taks regjistrimi
  N total 12400 lek n vit
  Me formuln e re do t paguaj
  2000 (Cilindrata n cm3) x 25 (taksa fikse pr naftn x 0.24 koeficienti pr makinat 10-vjeare.
  N total me taksn e re do t paguaj 12 mij lek n vit.  Shembull 2

  Nj person ka nj makin me cilindrat 2000 m3, me naft dhe t prodhuar n vitin 1995, pra 16-vjeare
  Aktualisht ai paguan:
  2.4 mij lek n vit, taks qarkullimi
  10 mij lek n vit, taks regjistrimi
  N total 12400 lek n vit
  Me formuln e re do t paguaj
  2000 (Cilindrata n cm3) x 25 (taksa fikse pr naftn x 0.48 koeficienti pr makinat 16-vjeare.
  N total me taksn e re do t paguaj 24 mij lek n vit.  Shembull 3

  Nj person ka nj makin me cilindrat 1600 m3, me benzin dhe t prodhuar n vitin 2001, pra 10-vjeare
  Aktualisht ai paguan:
  2.4 mij lek n vit, taks qarkullimi
  7 mij lek n vit, taks regjistrimi
  N total 9400 lek n vit
  Me formuln e re do t paguaj
  1600 (Cilindrata n cm3) x 20 (taksa fikse pr benzinn x 0.24 koeficienti pr makinat 10 vjecare.
  N total me taksn e re do t paguaj 7680 lek n vit.  Panorama


  Kalimi ne 0.18 ne vitin e katert me duket i ekzagjeruar. Makina deri ne fund te vitit te peste konsiderohet e re per efektin e ndotjes (flas per Euro 4 dhe 5).

  Taksa e re plus taksa 7 leke/liter ne karburant. Llogarit mesatarisht 600 litra ne vit x 7 leke = 4.200 leke te reja. Minimumi nje makine 10-vjeare shkon tek 16.200 leke te reja (12.000 + 4.200).

  Kjo me duket pak si vjedhje me lezet, kur te gjitha makinat me moshe 10-vjeare ne vend kane pguar taksen e doganes. Keshtu i takon te taksohen dy here per te njejtin mall.


  Nqs donin qe te nderrohej parku i automjeteve, mjaftonte heqja e doganes. Ndalimi i qarkullimit te Euro 0, 1 dhe 2 per pjesen me te madhe te dites (7.00 - 21.00). Taksat le te ishin fikse si i ka gjithe Europa.
  Ndryshuar pr her t fundit nga BlueBaron : 07-07-2011 m 19:45
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •