Nse filloni t punoni at q keni dshir, nuk do t punoni kurr m n jet
Brajan Trejsi

Njra nga fshetsit e mdha t suksesit financiar sht edh ajo se duhet t punoni at pun q ju plqen. Njra nga prgjegjsit themelore n jet sht q t zbuloni se far pune bni me knaqsi, pr ka keni prirje, e pastaj me mish e me shpirt t`I prkushtoheni.

Njerzit q vet ia doln t bhn milione jane ata qe zbuluan se ku krkohen kapacitete dhe aftsit e tyre te lindura, q t kryhet puna dhe t arrihen rezultatet e dshiruara. Shumica e milionerve t vetformuar thone se n jetn e tyre s`kan punuar asnje dite .

Duhet ta gjeni lmin, t cilit duhet t`I kushtoheni me t qenien punn apo fushn e interesimit q jufacionon, qe mban zgjuar kurreshtjen tuaj dhe q sht shprehje e dhuntise dhe aftsisve tuaja t lindura.

Kur punoni at doni ju duket se prjetoni nj vrshim t vazhdueshem t shqetsimeve, t energjis dhe ideve q ajo q e beni t jet e prkryer. Ja nj pyetje pr ju : Sikur nesr t fitoni nj million dollar a do t kishit vazhduar t mereni me punn q beni ?

Kjo pyetje sht shume e madhe. Nga kjo dalin pyetje tjera, si far do t punonit po t kishit tr kohen dhe parat q ju duhen, dhe at q, po t jeni t lire me far do t merreshit. Ata q vet u bn milioner, po t fitonin nj milion dollar do ta vazhdonin punn q bjn, por kt pun do ta bnin n nj mnyr tjetr, apo m mir , n nivel m t lart.

shtja qndron aty se ata e duan punn e tyre aq shum, sa q as s`I shkon mendja ta braktisin apo t dalin n pnsion.Mbase pr njeriun e rritur obligimi m I madh sht q kur ka mundsi q t zgedh nga profesionet e ndryshme, t gjej pr vete at q ka dshir t bj, e pastaj t`I kushtohet trsisht asaj lmis. Askush tjetr s`mund ta bj kt pos jush.

Shumica nga ju mund te thoni se ? Nuk e kam iden se cfar du ate punoj ? Pr t gjetur veten se cila pune ju plqen me shume ne kemi pergaditur per ju edhe disa pyetje. Duke ju pergjigjur pyetjet t me poshtm ju do t gjeni veten tuaj.

1. Gjeni sa me cfar lloj pune knaqeni me shum.
2. Cilat aktivitete I kan kontribuar suksesit tuaj deri me tani ?
3. Sikur t mund t punoni ndonj pun n t cilen do t jeni t sukseshm cfar do t kishit zgjedhur ?

Pasi ta perfundoni kwtw detyrw tani ju mbetet tw gjeneroni idetut tuaja pwr ndwrmarjw. Me metoden e treguar me pare ne artikujt e me parshem kemi treguar per Brainstroming- Gjenerimi I ideve. Pwrmes kwsaj metode ju mund te indetifikoni biznese tw ndryshwm dhw tw gjeni veten se ne cilin biznes ju mund ta gjeni veten tuaj.

Veni vetes kt pr detyr dhe pepiloni qysh sot planin se n c`drejtim t shkoni/studioni ?

burimi: http://menaxherat.com/biznes-2/zhvil...re-me-ne-jete/