Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    Ku te jete pune
    Postime
    8

    Konfigurimi i nje networku me DSL router dhe server 2003

    Pershendetje.

    Ne studion time kam dy pc, nje xp dhe nje win server 2003(sapo e instalova). Kompjuteri me Operating System XP lidhet ne internet me ane te nje routeri DSL.
    Ne router konfigurimi eshte DHCP enable (ip automatike). Xp e ka ip = 192.168.1.2

    Ne kete moment serveri 2003 sherben si nje PC i zakonshem, thjesht futet ne internet dhe asgje me teper. IP = 192.168.1.3
    Serveri ka vetem nje karte rrjeti e cila lidhet me routerin (network adapter).

    Ajo qe une dua te realizoje eshte:
    1) Te beje te mundur te kem nje lidhje mes dy PC-ve (me ndermjetesine e routerit nese mundet).
    2) Nga Xp-ja te perdor programe te instaluara ne server.

    Libra per konfigurimin e win-server-2003 ka plot por jane shume te ngarkuar(veshtire) per ate cka une dua te realizoj.
    Mundet dikush me hapa te thjeshta (step by step) te me udhezoj rreth saj?
    Ndonje site me figura per ta konceptuar me mire?

    Faleminderit.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi, Kosove, Cameri
    Postime
    210
    Shiko per 'Remote Desktop Connection'.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    Ku te jete pune
    Postime
    8
    "Remote Desktop Connection" eshte nje zgjidhje por nese lidhen dy hosts ne te njejten kohe dhe secili do te hapi programin e tij te deshiruar?
    Nga kompjuteri me XP te instaluar duke zgjedhur si domain emrin e DNS server qe kam deklaruar tek serveri dhe duke dhene si te dhena pass dhe username ate te nje perdoruesi te deklaruar ne ActiveDirectory behet e mundur lidhja por ne desktop me dalin disa shortkats te programeve te instaluara me pare ne kete kompjuter. Me pak fjale duket sikur ne XP eshte shtuar thjesht nje user me te drejta jo te plota.
    Ne server pasi instalova servicin "Terminal Server" instalova dhe disa programe ne menyre qe t'i shoh nga nje host (ne rastin tim XP-ja).
    Faleminderit.

  4. #4
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    kjo qe kerkon ti te besh bakus eshte shume e koklavitur nuk eshte nje llaf goje ajde se o instaloj winsrv 2003 e ja hodha lumit. TermSRV eshte nje gje shume shume e koklavitur. RDC lejon shume kollaj multile rdc connections po lind pyetja pse pikershit do ta besh kete gje kjo do shume shume shume njohuri

    AD ate ben krijon nje user ne kompjuter me te drejta te kontrolluara direkt na AD edhe nuk ben te mundur ate qe ti kerkon. AD ne baze te konfigurimit qe ti i ke bere mund te krijoje Trusts ne network drives etj etj etj po programet jane programe qe perdoren nga vete kompjuteri lokal. TERMSRV ne anen tjeter ben te mundur ate qe ti kerkon po TERMSRV ka shume procka te tjera licencat memorjen spe3cs te servert. jep nje detaj se cfare do te besh qe te te japim nje zgjidhje sa me efikase per ty
    Ardi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 02-07-2011 mė 16:09
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    Ku te jete pune
    Postime
    8
    Ajo qe une dua te arrij eshte te mesoj te konfiguroj nje server 2003.
    Sa do e veshtire qe te jete une do t'ia dale mbane. Sic e thashe me siper literature ka plot dhe tani po lexoj "Microsoft Windows Server 2003 Inside Out (2004).pdf".
    Mirepo qe eshte e veshtire eshte per mua qe ne jeten e perditeshme nuk i perdor keto terma.

    Licensa ne server u aktivizua per 120 dite.

    Nje pyetje qe do te desha pergjigje eshte:
    Ne castin qe une bej "Log In" ne XP me username dhe pass te rregjistruara per kete user ne AD tek serveri 2003, cfare duhet te shoh ne desktopin e XP-se?
    Eshte normale qe une shoh disa nga shortkatet e programeve te instaluara ne XP? (jane shortkatet e programeve te instaluara me zgjedhjen "per te gjithe perdoruesit")

  6. #6
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Ne dekstopin e XP, nese nuk ke bere ndryshime ose scripte logon ne AD , do shofesh nje desktop xp te thjeshte te gjeneruar nga allusers SAM pra do shofesh ate desktop qe eshte gjeneruar nga XP per tere perdoruesit.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •