Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Konstantin
  Anėtarėsuar
  11-12-2010
  Postime
  468
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Per moderatorin Uriel tek tema e Pjeter Bogdanit...

  I lus moderatoret ketu qe te reagojn vetem nese ka arsye logjike dhe te mbajn vetem anen e arsyes...

  Tek tema 'Pjeter Bogdani proserb qe ka masakruar shqiptar' e mbylli temen me arsyetimin

  Sigurisht qė individi qė jeton nė shek XXI duhet tė kuptojė qė nocioni atdhetarizėm nuk ekzistonte nė tė njėjtėn prizėm si sot nė shek e XVII. Dhe nga konfuzioni qė shkakton ky ndryshim nuk mund tė qartėsohet duke ngritur paralelizma absurde dhe duke gjykuar figura tė shek XVII me kriteret e sotme. Ndaj mos prit shumė nė kėtė kontekst kur nuk ke tė qartė se ēfarė paēavureje po gatuhet me Bogdanin nė sfond.

  Ve bast se moderatori sapo eshte ngritur nga gjumi ose eshte nen efektine dickaje pasi sipas tij NE SOT GJENDEMI NE SHEK.XVII looool

  ne fillim kisha pak respekt per kete forum dhe ende kam per gjith ato shkrime te vlefshme qe ka brenda po kur vjen puna per moderatore te rangut te ketij te cilet fantazohen se jan me te mencur edhe se Ajnshtajni thjesht te vin ta shtypesh X lart dhe te mos hysh me asnjeher.

  Tani problemi eshte nese Pjeter Bogdani kishte atdhetarizem apo jo??!arsyeja perse moderatori e mbylli temen shum te nevojshme.

  Nese e pranojm se Skenderbeu ka pasur atdhetarizem dhe ate atdehtarizem te tipit te shek. XV kuptohet nuk perjashtohet mundesia qe edhe shkrimtaret e letersis se vjeter shqiptare kan pasur atdhetarizem si Pjeter Budi Marin Barleti apo Pjeter Bogdani.

  Ja atdhetarizmi i Pjeter Bogdanit duke mos perjashtuar edhe faktin se ide e rendsishme e tij ishte edhe propagandimi i fese krishtere qe ishte normale per ate kohe(nga biografia oficiale e tij):

  "...Edhe Bogdani, thuhet aty, i shkroi tri parathėnie, nė tė cilat paraqet motivet kryesore qė e frymėzuan qė tė shkruante veprėn, idealet e larta njerėzore dhe patriotike, ngase "po dergjet atdheu nė robėri tė errėt, i verbuar me dy palė mjegulla tė zeza mbi faqe, qėjanė mėkati dhe mosdija"....

  Nė "Tė primit pėrpara letrarit " Bogdani thotė:
  "Ku lulėzojnė shkencėtarėt, letrarėt dhe dija, lulėzon e mira". "E duke qenė dheu i Arbėrit nė mesin e tė parėve, nuk mund tė qėndroj nė hiri tė Tinėzot, e as nuk mund tė shelbohet pa pasur kush ta ndriēoi nė dije e nė fe, ngase fej a fitohet nga tė dėgjuarit"

  URIEL a ka atdhetarizem ketu apo jo??!! sa i perket asaj se un nuk di ta bej atdhetarizmin ne mesjete dhe ne shek 21 eshte vetem pjell e imagjinates tende e cila e pandeh veten si me te mencurin ne bote.

  Prandaj leni njerzit te debatojn lirshem qofte edhe ato fanatike fetare apo te paarsimuar se cdokush ka te drejt ta shpreh mendimin e vet ashtu si ja kap truni vet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Konstantin : 28-06-2011 mė 19:15

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Shumė mirė bėri. Nuk mund tė hapet tema e njė sociologu(??!!!? me dipllomė futja pordhės) qė rri rregullisht gjithė ditėn me Hoxhėn e Tetovės e disa personazhe islamike. Boll se na catė veshėt duke pėrdhosur cdo figurė kombėtare. Me kėtė logjikė edhe Skėnderbeu qe anti-kombėtar se i preu kokat gjithė atyre shqiptarėve qė kishin kthyer fenė.

  Ekstremistat dhe talebanėt nuk kanė vend nė Forumin Shqiptar, aq mė tepėr ajo pseudo analizė qė nuk vlen as pėr tė fshirė menderen. Drejtėsia dhe barazia me pėrgjegjėsi, jo me papėrgjegjėsi. Edhe mos na flisni pėr tė drejtė ju islamikėt qė as bibla nuk lejohet tė futet nė Arabi. Boll na bėtė si budallenj me kėto pseudomasturbime qė i quani me paftyrsinė mė tė madhe, gjoja intelektuale qė hidhni.

  Thuani Avniut mos pi shumė bar se kushedi c'ka pėr me na qit herė tjetėr.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 28-06-2011 mė 22:00
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime
  Ēfare jane keto lloj perbaltjesh te figurave Kombetare. Ju duhet te perjashtoheni njehere e mire nga Forumi Shqiptar, sepse ju nuk doni Shqiperine, ju doni Turqine, Arabine apo disa te tjere qe duan Greqine e Serbine.

  Edhe ne i duam te gjithe, por ne ndryshim me ju ne duam Shqiperine te paren, pastaj te tjeret. Nje njeri qe nuk do veten e tij, nuk do te doje askend tjeter.

  "po dergjet atdheu nė robėri tė errėt, i verbuar me dy palė mjegulla tė zeza mbi faqe, qėjanė mėkati dhe mosdija"
  Kjo qe e kam cituar me lart, eshte shprehja me e larte e atdhedashurise. Sepse, ne te vertet populli yne ne ate kohe ishte me i prapambeturi mos te them ne tere rruzullin. Nderkohe qe ne perendim zhvillohej alkimia, metafizika, matematika e letersia si dhe lindnin gjeni te medhenj, Shqiperia jone e dashur ishte 99.9% analfabete, nuk kishte as shkronja, as gjuhe te shkruar, dhe e vetmja dege paksa e zhvilluar ishte letersia.

  Dhe vertet qe mosdija dhe mekati jane rrenues per nje popull.

  Historia e Shqiperise nuk fillon me pushtimin nga Turqia, as me instaimin e fese islame (me gjithe respektin qe kam per te, sepse i perkas vete ketij besimi), historia e Shqiperise dhe Identiteti Kombetar Shqiptar daton mijera vjet me perpara.

  Mos u beni qesharake me te tilla tema.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Konstantin
  Anėtarėsuar
  11-12-2010
  Postime
  468
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Hyllien Lexo Postimin
  Shumė mirė bėri. Nuk mund tė hapet tema e njė sociologu(??!!!? me dipllomė futja pordhės) qė rri rregullisht gjithė ditėn me Hoxhėn e Tetovės e disa personazhe islamike. Boll se na catė veshėt duke pėrdhosur cdo figurė kombėtare. Me kėtė logjikė edhe Skėnderbeu qe anti-kombėtar se i preu kokat gjithė atyre shqiptarėve qė kishin kthyer fenė.

  Ekstremistat dhe talebanėt nuk kanė vend nė Forumin Shqiptar, aq mė tepėr ajo pseudo analizė qė nuk vlen as pėr tė fshirė menderen. Drejtėsia dhe barazia me pėrgjegjėsi, jo me papėrgjegjėsi. Edhe mos na flisni pėr tė drejtė ju islamikėt qė as bibla nuk lejohet tė futet nė Arabi. Boll na bėtė si budallenj me kėto pseudomasturbime qė i quani me paftyrsinė mė tė madhe, gjoja intelektuale qė hidhni.

  Thuani Avniut mos pi shumė bar se kushedi c'ka pėr me na qit herė tjetėr.
  Kjo qe po thua ti eshte vetem WTF ke shkruajtur shum je hedhur sa andej kendej po ske tregu asgje! me vjen inat kshu kur humb kohen duke lexu kot gjera.

 5. #5
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Urieli pak ua beri, sepse tema meritonte te hidhej ne kosh. Tek ai pseudodiskutim qe po behej, nuk ishit duke nxjerre gje ne drite, vetem sa po shaheshit me njeri tjetrin.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime
  Tema u rikthye tek forumi i historise dhe nderhyrja e moderatoreve nuk mu duk me vend. Pavaresisht nga botekuptimet e secilit dhe nga emocionet qe tema te tilla ngjallin, ato kane vlera pasi hapen per te mesuar mbi historine e kaluar. Ne vend qe temat te mbullen dhe te kalohen ne kosh, ato duhen diskutuar e debatuar, ku te gjithe ata qe mendojne ndryshe, sjellin faktet e tyre historike. Ne kete menyre, ata qe lexojne ate teme kane mundesi ti gjykojne faktet e te nxjerrin perfundimet e tyre.

  Revizionimi i historise, ku figurat historike ndahen ne "patriote" e "tradhetare", eshte nje praktike komuniste dhe jo demokratike. Detyra jone si staf i forumit nuk eshte te jemi etaloni i se vertetes historike, por te servirim te gjitha interpretimet historike qe njohim deri me sot, dhe ta leme ne doren e lexuesit qe te nxjerri konkluzionet e veta.

  Roli i Pjeter Bogdanit ne ate qe ndodhi ne Kosove ne kohen e tij, e gjeni te dokumentuar edhe ne librin e britanikut Noel Malcom, "Kosovo, A short History". Dhe jo vetem rolin e Bogdanit, por edhe qendrimet qe ka mbajtur kleri katolik ne Kosove ne shekuj. Do te ishte me vend, qe ajo teme te pastrohej nga komentet e kota e sharrjet e anetareve, e te pasurohej me citate historike nga te gjitha burimet e mundshme qe disponojme.

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •