Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime

  Metod e re pr vjetrsin e artefakteve

  Publikuar: 28.06.2011 -
  Dallas, 28 qershor - Vrtetimi preciz i vjetrsis s artefakteve nuk sht as pun e leht e as pa rrezik. Metoda m e shpesht sht prcaktimi i vjetrsis me metod radiokarbonike, kur nj pjes e materialit fillimisht pastrohet me acid t fort e m pas digjet, shkruan revista Archealogy. Me kt rast, dyoksid karboni lirohet n akcelator, i cili mat rnien e nivelit t radioaktivitetit t karbonit 14 - C14. Sa m shum q bie niveli i karbonit, artefakti sht m i vjetr. Por tash 20 vjet kimisti Marin Row nga Universiteti i Teksasit po hulumton nj metod joinvazive pr vrtetimin e vjetrsis s artefakteve. Me metodn e tij, gjsendi vendoset n nj hapsir t vakuumuar ku lshohet gazi hibrid. M pas v plazmn e gazit t jonizuar elektrik i cili n mnyr selektive heq nga gjsendi mostrat e karbonit.

  Kjo sht njsoj sikur t digjet ngadal nj mostr me qllim q t oksidohet siprfaqja sa pr t nxjerr dyoksid karbonin, ka sqaruar Row. N fund t vitit t kaluar ky shkenctar ka prmirsuar metodn e tij q t mund t aplikohet edhe tek fashat egjiptiane pr mumufikim. Deri tani kt metod e ka aplikuar n dru, lkur kafshsh, eshtra mumiesh dhe guaska.

  Arkeologt kan mirpritur zbulimin e ksaj metode pr t ciln ky sht njri ndr zbulimet m t rndsishme t decenies s fundit n fushn e arkeologjis. Menjher ata kan thn se nj metod e till mund t aplikohet pr prcaktimin e vjetrsis s eshtrave t indianve amerikan, t cilt nuk lejojn q mbetjet mortore t t parve t tyre t dmtohen.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  426
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Metod e re pr vjetrsin e artefakteve

  A jan gamilet prova q Bibla nuk sht e sakt?
  Gamilet prmenden n historit bibilike q prfshijn Abrahamin, Jozefin dhe t tjer personazhe t famshme.
  Por arkeologt thon se kan zbuluar prova se kto kafsh jan zbutur shum m von nga sa prmenden n Bibl.
  Ata pretendojn se nj gj e till sfidojn librin e shenjt si nj dokument historik.
  Profesrot Erez ben-Yosef dhe Lidar Sapir-Hen nga Universiteti i Tel Avivit kan prdorur radiokarbonjane-gamilet-prova-qe-bibla-nuk-eshte-e-sakte/in pr t identifikuar se kur gamilet e zbutura mbrriten n kt vend.
  Ata zbuluan se gamilet erdhen n kt vend n shekullin e 9-t para Krishtit, jo n shekullin e 12-t si ishte menduar m par.
  Autort e studimit thon se ardhja e gamileve n kt rajon ka nj rndsi shum t madhe ekonomike dhe sociale.
  Por n Bibl prmendet se Abrahami, Jakobi e t tjer i kan ngar gamilet q 2000-1500 vjet Para krishtit.
  Mendohet se fillimisht gamilet jan zbutur n gadishullin Arabik.
  Skeletet m t vjetra t gamileve t zbutura jan zbuluar n Aravah, prgjat kufirit mes Jordanis dhe Izraelit.
  http://www.lajmeflash.net/

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  426
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Metod e re pr vjetrsin e artefakteve

  Statya romake munde te jete kopje e mevonshme
  Simboli i qytetit t famshme t lasht ROM mund t ket qen prodhuar n Mesjet
  Kete e pretendon nj grup i shkenctarve italian t cilt ekzaminuan skulpturn m t vjetr t njohur pr t maskuar si themeluesi i qytetit Romulus dhe Remus sht ushqyer me gji nga nj ujkonje
  gjate kohes antike ujkonja- ujkesha ishte simbol per qytetin
  Burime ne Antik gjithashtu prmenden disa skulptura me kt motiv .
  Ujkonja n Capitoline e Museut n Rom ka datuar m par deri ne vitet 500 para Krishtit, por keto te dhena jan vn n pikpyetje
  Tashm disa vjet me par kane prezentuar nj studim t cilt thon se ai mund t ket qen prodhuar n vitin 1200 e, kr, por rezultati sht kritikuar athere nga disa ekspert.
  studim i ri thekson se ujkonja nga bronz sht hedhur n nj kellef ne forme t vetm, me nj teknik q nuk ishte shume e njohur as nga Etrusket dhe romakt n lashtsi.
  Qshtja e moshs statuj vazhdon t jet e diskutueshme
  Disa besojn se simboli i Roms n Mesjet ishte nj luan.
  Pr kt arsye, ajo sht, sipas tyre, nuk sht e mundshme q dikush ather le t hedhura t till nj statuj t shtrenjt t nj ujkonje.

  1.Statu e ujkonjes ka qene gjate simbol i qytetit te Romes
  2.Disa besojne se simboli i Romes ne mesjete ishte nje luane.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  426
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Metod e re pr vjetrsin e artefakteve

  Muzet me shumic e gjetjeve antike t rreme (false)
  Nj artist egjiptian merr nj kafe n Tel Aviv n Izrael
  ai nuk munde te mbaj me gjate msheftisin, duhet ate ta ndaj me te tjeret .Ata te cilet deshirojne te degjojne historin se si ai per shume vite punonte objekte te famshme, te cilet tashe gjenden ne muzet nacionale ne muzeun e Izraelit ne Jerusalem.
  Degjuesit levizin koken se si njeriu medjemadhe , me tregimini e tij futen ne mendje tek disa musafir te kafes dhe pelcasin nje kohe me vone, keshtu qe policet izrelit fusin hundet rrethe ne lagje per ta kuptuar se a din ndokush rrethe ketij njeriu, i cili falsifikon zbulimet e lashta.
  Ne dhjetor te vititi 2004 qendron egjipti para drejtesis se sbashku me kater izrael keta 5 njerzit jane te akuzuar per ta bere nje federat , gjate 20 vite ne menyr sistematike jane falsifikuar se paku 18 ose ndoshta edhe me qindra zbulim arkeologjike.
  Nje nga falsifikimi me i madhe i tyre eshte nje thesar ne forme prej nje luleshege prej dhembve te elfantit, e madhe sa nje gishte,i cili muzeu i izraelit e bleu gjysme milion dollar ne vitin 1998, por i cili muzeu pas disa dite mbas gjygjit e vertetoi se esht i falsifikuar.
  Vendimi zgjoi shqetsim,jo vetum te muzet por edhe shkenctaret botror, gjithashtu qarkulloi religjionet gjithandej botes.

  Shega nuk ishte vetm thesari m i madh i muzeut,ishte gjithashtu mbetje fizikale nga tempulli i njohur Solmon i cili u shkatrua prej babilonis 586 p.eres son. Nje mbishkrim i cili lidhe fruktin e gervishur nga dhebet e elefantit deri te tempulli,atje thuhet se eshte bere mbi kokate priftave.
  shega me te vertet isht shume vjeter 3400 vjet- dhe me kete qartesi me i vjeter se tempulli i Salmones por kontrollimet teknike kan treguar se mbishkrimet me fjalen "e shejt per priftrinjet. i takon tempullit te Zotit " jane ardhur te reja.
  Instucion izraelit nuk dyshon se kush fshifet mbas keti falsifikim.
  Me shume se 2 vjet pergjim dhe degjim prej me shume se 100 deshmitar ata rethuar ne grup si mashtues,te cilet kan fituar miliona dollar per ti sjelle te mbledhurat e botes dhe muzeun me ndrit.Mashtuesit te cilet tash jane para drejtesis jo qe kane furnizuar shegen me nje mbishkrim fals.Ata gjithaashtu kan prollua dhe shit nje rishtazi rend te gjat punime te rendesishme dhe me vler "zbulim"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 01-05-2015 m 05:56

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  426
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Metod e re pr vjetrsin e artefakteve

  -mblesit koleksineve antike Oded Golan tregojne se mbishkrimit senzionale n arkivolin "vllazerit e Jezusit" . Sot, sht ai akuzuar pr mashtrim me gjerat e antike te lasht.
  -keshtu Mashtruesit mashtroin
  Edhe pr nj ekspert te muzeut me prvoj , esht e vshtir pr t bere dallimin n mes t vrtet dhe t gjereve false( rreme).
  Mashtruesit jane profesionist.
  Nji prej te akuzuarve ne grupin e atikvitetit izraelit eshte p.sh. ekspert ne mbishkrime prane univerzitetit Haifa.
  Puna per te zbuluar mbishkrimet ishte (vllai i jezusit)- arkivoli eshte dhe edhe ekspertve policor nje kuptim te madhe ne detyren e mashtrusve. Ketu dhan ata receten se si nje mbishkrim fals jep pamjen e vertet.
  -Veproni ne mbishkrimin me nje instrument hekuri , i cili nuk lene gjurme pas prej materialeve moderne,p.sh. nikeli.
  -Jepi mbishkrimit lashtesin me nje shufer e perpunar nga guri i bute gelqere (oksid kalcium) dhe karbon te vjeter.-.Shtoi pak dioksid karboni dhe hekur nga koha e gurit dhe shton pjese te vogla te arit te vertet ne hapsir.
  -.Zie mbishkrimin ne 300 grade celsues
  -.Muzeu izraelit afroi pllaken e Joash, e cila permendet ne Tempullin Salomons per 4 milion dollar, mbishkrimet fals (te rreme)

  -Frukti i sheges me mbishkrimin " i takon tempullit te Zotit" thesari nacional derisa grupi dhe mashtruesit u zbuluan
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 01-05-2015 m 06:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •