Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 46
  1. #1
    Murriz Kosova Maska e murrizi+
    Anëtarësuar
    13-10-2010
    Vendndodhja
    Gjithandej nëpër botë
    Postime
    61

    Flirti i Hashim Thaçit me Islamistat inkujaron ata për të kërkuar shumë e më shumë

    Të gjithë thuaja se e kemi pritur një "dite" të tillë, një dite kur grupi mysliman i udhehequr nga qarqe të huja e që kan për qëllim të vënë këmbë përsëri në trojet tona, do të dalin me kërkesa të llojit "duam xhami të madhe" duam këtë duam atë, e deri te ajo dita kur ata do të duan të përmbysin edhe rendin kushtetues e shoqëror të dy shtetëve shqiptare .

    Ujë në mulli të dreqit thuajse ka kontribuar edhe Krymenistri i tanishem i Kosovës Hashim Thaçi me takimet e tija dhe shpalljen qytetar nderi të kryeislamistit turk Rexhep Tayp Erdogan, nga dhe ky i fundit nga Kryeqyteti shpirtëror i Shiptarëve pati deklaruar një rregullim të ri botëror, e që në përkthim i bie rikthimi i turqis në trojet Shqiptare.
    Me apo pa dijeni, Hashim Thaçi është fajtori për t'dalurit në rrugë të Islamistave.
    Pyetja shtrohet !
    Sa larg do të shkojn Islamistat në përmbushjen e kërkesave të tyre ?
    Dhe sa e rrezikuar është çështja kombëtare Shqiptare gjithandej ?
    Fjalë shumë ?
    Fukarallëk !

  2. #2
    Nese kerkesa e islamisteve eshte ndertimi i nje xhamie, une nuk shoh asnje gje te keqe. Kane te drejten e tyre te kene nje vend te shenjte per t'u lutur.
    Pastaj, nese kerkesat vazhdojne me tej... atehere po qe do lindte dyshimi nese kjo gje rrezikon apo jo çeshtjen kombetare!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #3
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Postime
    56
    Sa larg do të shkojn Islamistat në përmbushjen e kërkesave të tyre ?

    Do te shkojm aq large sa qe do e bejme Republika Shqiptare Islame,dhe jo vetem kaq,do i largojme,gjithe serbo filet,greko filet,turko filet nga tokat shqiptare,dhe ketu do te mbesin vetem shqiptar...!

    He cka po don tash?,a mundesh ta ndalesh?!

  4. #4
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Obama po don ta ndertoj xhamin tek ish kullat binjake,e nuk u be ,,kjameti''e ne tere kete pluhur po e qojm pa kurgje!Nese ka donator le te ndertohet,e per lokacion.le ta prishin kishen orthodokse serbe(Edhe ashtu nuk ka kush te shkoj ne te)..
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  5. #5
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Obama po don ta ndertoj xhamin tek ish kullat binjake,e nuk u be ,,kjameti''e ne tere kete pluhur po e qojm pa kurgje!Nese ka donator le te ndertohet,e per lokacion.le ta prishin kishen orthodokse serbe(Edhe ashtu nuk ka kush te shkoj ne te)..
    ajo ska per te ndodhe kurre qe te prishet nje objekt kulturor ,xhamia do te ndertohet ne nje nga lagjet e qendres por jo perballe katedrales apo per inat sic kerkon ky komunitet, vendimin e kam degjuar ne tv ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gordon Freeman : 26-06-2011 më 16:09

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anëtarësuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtë (Oeneum), aty ku ajri i freskët më bën të ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    Përshëndetje!

    Të nderuar motra dhe vëllezër shqiptarë!

    Në ditët e fundit jemi dëshmitarë të disa ngjarjeve që kanë ndodhur në Republikën e Kosovës, me theks të posaçëm kryerja e obligimeve fetare në rrugët e kryeqytetit, si shenjë proteste nga besimtarët e fesë islame për mungesë objektesh të kultit fetar islam (xhamive) dhe ndërhyrjes së Policisë së Kosovës për respektimin e rregullit qytetar. Jemi në dijeni se forma të tilla të shprehjes së pakënaqësisë kanë rezultuar me ndërhyrjen e organeve të rendit dhe përleshjes së besimtarëve me policinë, e që përfunduan me pasoja në të dy anët.

    Institucionet kompetente për shqyrtimin e kërkesave të tilla të besimtarëve konsideroj se janë Bashkësia Islame e Kosovës, Komuna e Prishtinës, Ministria për Kulturë Rini dhe Sport dhe Qeveria e Republikës së Kosovës. Këto organe, përmes përfaqësuesve juridik të tyre duhet të diskutojnë mundësitë që kërkesat e tilla të studiohen përmes komisioneve të veçanta të formuara për këtë çështje. Nëse këto komisione arrijnë që përmes lëndës dhe fakteve të grumbulluara të vërtetojnë se shqetësimi i ngritur duhet të marrë zgjidhjen e duhur, në pikëpamje objektive, atëherë që kërkesa në fjalë duhet të merret në konsideratë.

    Lidhur me kërkesën që kanë ngritur besimtarët e fesë islame në Republikën e Kosovës, kaherë jemi në dijeni. Është vërtetuar që besimtarët gjatë ditëve të Premte, e cila konsiderohet si ditë feste për besimtarët islam dhe është obligim që faljet e mesditës të bëhen patjetër, shtohet numri i besimtarëve që frekuentojnë xhamitë. Si rrjedhojë e këtij numri të madh të besimtarëve, shumica prej tyre detyrohen që lutjet t`i përfundojnë edhe jashtë objektit të xhamisë. Duke ndjerë një mungesë të tillë objektive, janë ngritur ankesa, lutje e kërkesa që në thelb kishin ndërtimin e objekteve fetare të cilat do të mbulonin numrin e të interesuarve.

    Vlen të theksohet se kryemyftiu i Kosovës, Naim Tërnava, me rastin e pjesëmarrjes së tij në ditën që vëllezërit besimtarë katolikë zyrtarisht hapën Kishën Katolike në Prishtinë, shpalosi që në afërsi të kësaj kishe të ngrihen godinat e një xhamie, si shenjë e tolerancës e harmonisë fetare në Republikën e Kosovës. Ai e kishte ngritur këtë çështje duke u nisur edhe nga nevoja objektive për besimtarët e fesë islame.

    Sa i përket çështjes së nderimit të kryeministrit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan si qytetar nderi i Prizrenit, vlerësoj se i përket natyrës së marrëdhënieve politike dhe natyrisht kulturore që dy popujt kanë historikisht. Nuk mohohet se në fjalimet e tij, kryeministri turk shfaqte simpati për të kaluarën dhe jetëgjatësinë që kishte pasur Perandoria Osmane në Evropën Juglindore. Mirëpo, të flasim për rikthimin e autoritetit turk në këto anë, mbase është herët, por në pikëpamje të disa teorive që qarkullojnë një gjë e tillë do të ndodhë, ndonëse në mënyrë evolutive.

    Rasti i lindur, nuk mendoj që ka të bëjë drejtpërdrejt me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Ai, si i pari i organit ekzekutiv të vendit, në agjendat e tij ditore me gjasë që ka çështje më thelbësore që kanë të bëjnë me shtetin, por natyrisht se shqetësimet e shtetasve të vendit ai dhe paneli i tij qeverisës i kanë në dijeni të plotë dhe në përputhje me dispozitat kushtetuese bëjnë edhe ndërhyrjet eventuale.

    Besimtarët e fesë islame në Republikën e Kosovës thjesht kanë ngritur një kërkesë, e cila prej kohësh nuk është duke u marrë parasysh. Siç duket, shprehja e revoltës së tyre përmes kryerjes së obligimeve fetare në rrugë të kryeqytetit është e gabuar dhe pengon organet dhe rendin ligjor në vend. Alternativa të tilla në shprehjen e pakënaqësive nuk i shërbejnë shtetit të Republikës së Kosovës dhe interesit të shtetasve. Siç e pohova më lartë, fatmirësisht i kemi institucionet që përmes rrugëve institucionale kanalizojnë dhe zgjidhin shqetësimet e ngritura. Të mos çohet pluhur se kërkesat e tilla ngjallin ekstremizëm ose rrezikojnë çështjen kombëtare. Nuk është vetëm kryeqyteti i Republikës së Kosovës që përballet me mungesë të hapësirave objektive për kryerjen e obligimeve fetare të besimtarëve të fesë islame. E çfarë e keqe do të dilte nëse ndërtohet një objekt fetar dhe i shërben besimtarëve që të përfundojnë obligimet e tyre, qofshin ata myslimanë a të krishterë!

    Historia e popullit shqiptar na ka dhënë prova se përkundër diversitetit fetar që ka ekzistuar dhe ekziston tek populli shqiptar, në raste kur është vënë në tryezë çështja kombëtare atëherë të tërë, myslimanë e të krishterë, janë bashkuar për të mbrojtur vendin, lirinë dhe shpirtin e kombit. Ta ruajmë dhe mbrojmë këtë virtyt që kemi!

    Dar_di
    "Fet` e besëtë t`i kemi, po të ndarë të mos jemi." Naim Frashëri

  7. #7
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    ajo ska ka per te ndodhe kurre qe te prishet nje objekt kulturor ,xhamia do te ndertohet ne nje nga lagjet e qendres por jo perballe katedrales apo per inat sic kerkon ky komunitet, vendimin e kam degjuar ne tv ...
    Nuk eshte pune inati zotri,por ajo kish nuk eshte monument historik,u ndertua shum von dhe cfar na duhet me ajo kultur e gjakpirsve,nuk permenda katedralen zotri,ajo i perket edhe popullit tim,por shqiptar orthodoks ne kosove ka shum pak apo fare nuk ka!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  8. #8
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Nuk eshte pune inati zotri,por ajo kish nuk eshte monument historik,u ndertua shum von dhe cfar na duhet me ajo kultur e gjakpirsve,nuk permenda katedralen zotri,ajo i perket edhe popullit tim,por shqiptar orthodoks ne kosove ka shum pak apo fare nuk ka!
    Jam dakorte me ty,po deri sa e kuptojne qe ne kem nje fe edhe nje Kombe disave ju bahete von e disave edhe po juv gutet po dalin ne menyre ta pa arsyshme po protestojen....gjithcka ka nje marrveshje.
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    e panjohura;

    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Obama po don ta ndertoj xhamin tek ish kullat binjake,e nuk u be ,,kjameti''e ne tere kete pluhur po e qojm pa kurgje!Nese ka donator le te ndertohet,e per lokacion.le ta prishin kishen orthodokse serbe(Edhe ashtu nuk ka kush te shkoj ne te)..
    e panjohura edhe un jam qe te RRENOHET KISHA ORTODOKSE SERBE AFER BIBLOTEKES KOMBTARE NE PRISHTINE por kush nga kjo udhheqesi dote ket guzimin te merr nje vendim te till me thuaj nje e di se hashim thaqi ska ket kurajo se pse aj esht i zhytur ne krim te organizuar dhe ne korrupsion un mendoj se ne kosove duhet te vin gjenerata te reaja dhe kombtarisht te pastert

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    kisha ortodokse serbe e ndertuar pra luftes ne kosove afer biblotekes kombtare duhet te rrenohet per ket duhet nje peticion i qytetarve se pse kjo kish esht kish e cila ka nje prapavi politike fashiste serbe

  11. #11
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    ajo ska per te ndodhe kurre qe te prishet nje objekt kulturor ,xhamia do te ndertohet ne nje nga lagjet e qendres por jo perballe katedrales apo per inat sic kerkon ky komunitet, vendimin e kam degjuar ne tv ...
    Parimisht s'jam per renimin e asnje objekti, por te thuash qe kisha ortodokse ne oborin e UP-se eshte objekt kulturor, eshte deklarate e tmerrshme.
    Po cfare kulture perfqeson ajo? Ajo na ka mbetur si suvenir i tmerrit, duke uzurpuar tempujt e dijes shqipe, dhe zevendesimin e tyre me tempuj bosh sllavo-ortodoks.
    Nese kjo per ty perfaqeson kulture, atehere vaj halli per ne deri ne c'stad paskemi vajtur.
    I feel Kosovereign!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    Kandy

    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Parimisht s'jam per renimin e asnje objekti, por te thuash qe kisha ortodokse ne oborin e UP-se eshte objekt kulturor, eshte deklarate e tmerrshme.
    Po cfare kulture perfqeson ajo? Ajo na ka mbetur si suvenir i tmerrit, duke uzurpuar tempujt e dijes shqipe, dhe zevendesimin e tyre me tempuj bosh sllavo-ortodoks.
    Nese kjo per ty perfaqeson kulture, atehere vaj halli per ne deri ne c'stad paskemi vajtur.
    paramendo qe ksi njerz sot na perfaqsojn ne qeveri harrojn qe disa monumente serbe ne kosove kan dhe kishin qellime politike pra jan te demshme dhe nuk kan as nje vler kulturore dhe duhet pa hezitim te rrenohen dhe nuk esht turp as pak se pse ajn faktet dhe gjirimet se kur esht ndertuar kisha ortodokse ne prishtin

  13. #13
    Murriz Kosova Maska e murrizi+
    Anëtarësuar
    13-10-2010
    Vendndodhja
    Gjithandej nëpër botë
    Postime
    61
    Dardi është munduar ti zbus tensionet si duket, duke i dhënë të gjithës një ngjyrë kolorite.
    E vërteta ama qëndron shumë qart, po deshem të ballafaqohemi me të vërteten ?!

    Ndër të vërtetën që Islamistat janë duke vepruar me të madhe në trojet Shqiptare, e kemi edhe Kryeministrin e Kosovës që duke menduar (me navitetin e tijë)që do të siguroj njohje të reja për Kosovën ai ia shpaloj prapanicen kryeislamistit turk, e që ky i fundit me mjeshtri e dinakëri të madhe është duke e shfrytzuar këtë, përveqëse Kryeministri Thaçi për ta ruajtur pushtetin nuk do të lë mjet pa e përdorur ?!

    Shqiptarët dikur ishin të robëruar dhe kjo edhe na bashkonte. Tash që na e kan shliruar të prapmën të huajt (me një pjesmarrje 5 përqindëshe vendore) islamistat kan ngritur kokën si këpurdha, dhe më e keqja i shpërlajn trurin të rinjëve (shumë nga ata si kishin rënë ende brisk fytyrës).
    Fjalë shumë ?
    Fukarallëk !

  14. #14
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Parimisht s'jam per renimin e asnje objekti, por te thuash qe kisha ortodokse ne oborin e UP-se eshte objekt kulturor, eshte deklarate e tmerrshme.
    Po cfare kulture perfqeson ajo? Ajo na ka mbetur si suvenir i tmerrit, duke uzurpuar tempujt e dijes shqipe, dhe zevendesimin e tyre me tempuj bosh sllavo-ortodoks.
    Nese kjo per ty perfaqeson kulture, atehere vaj halli per ne deri ne c'stad paskemi vajtur.
    huh,kush me tregon per tempujt e dijes e ke vetem sa te ndertosh xhamine afer biblotekes qe te duket ne qender edhe sa here qe proteston fut ne mes katedralen si justifikim ,por jo ndertimi ka per te ndodhur krejtsisht diku tjeter e jo sic kerkohet...

  15. #15
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Kishen Ortodokse-Serbe ne Prishtine e kane ndertuar Serbet me parat e Shqiptarve gjate viteve 90-ta. Kjo Kishe eshte ndertuar duke paguar taksen per te ashtuquajteren "Takse per Teleivision". Kete taks e kane paguar te gjithe qytetaret e prishtines perfshire edhe serbet. Mirepo sic dihet shumica jane Shqiptar.

    Kjo Kishe do duhej rrenuar, per keto arsye;

    Eshte ndertuar gjat kohes se Okupimit te eger Serb.

    Cdo gje qe ndertohet pa vullnetin e qytetit perkates apo pa e pyetur perfaqesuesin e ati komuniteti duhet rrenuar.

    Eshte ndertuar me parat e Shqiptarve dhe nuk u eshte treguar asgje ne lidhje me kete ndertim.

    Mirepo nese, lind pyetja se a do rrenohet apo jo? Une mendoj qe kjo nuk ka per te ndodhur.

    Kjo nuk duhet te keqkuptohet nga bashk-Patriotet Shqiptar Ortodoks.
    “Kush është prej jush pa mëkat, le ta gjuajë i pari gurin në të!”

  16. #16
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Une mendoj qe vendi ku mesohet nuk duhet te uzurpohet. Jam krejtesisht kundra ndertimit te Xhamise, apo te çdo lloj objekti tjeter fetar prane universiteteve apo shkollave.

    Do te ishte e pafalshme, qe ne mes te nje ore mesimi, apo ne mes te nje provimi, ne mes te mbrojtjes se diplomes, te degjohen lutja e hoxhes apo kembana e kishes. Pra, çdo gjeje i duhet gjetur vendi i caktuar dhe i merituar.
    Nuk duhet te behen gjera per inate, nese do ndertohet Xhamia per inat te Kishes, ajo vetem inate do te pjelle. Jam dakort qe te ndertohet, dhe qe njerezit te falen brenda objekteve te kultit, dhe jo ne rruge. Por ama jam kundra qe te uzurpohet vendi i dikujt tjeter per te ndertuar Xhamine per inat te Kishes.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anëtarësuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    diten kur ka fillu ndertimi i katedrales ne qender te Prishtines ka qen e ditur se edhe besimtaret islam do te kerkoin ndertimin e xhamise ne qender te qytetit...pse e filluan kete loje me religjionet politikuajt ateist?

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Katedralja ka qene ne plan te ndertohet ne Prishtine shume moti,qysh para lufte ka qene ideja dhe nevoja e ndertimit te saj.
    Edhe nese ne Kosove nuk eshte asnje njeri i besimit katolik,per hir te Nenes Tereze eshte dashur te ndertohet.
    Shume e qarte shihet se per inati te katedrales disa kerkojne edhe ndertimin e xhamise,mundesisht me te madhe se katedralja,bile aq e madhe sa minaret e saj tia zejne frymen katedrales.Mentalitet anadollak si ne kohen e Sulltan Mehmedit II kur cdo gje shendrrohej ne xhami.

    Tash kerkesat nga rruga jane bartur ne institucione,perkatesisht ne ministri.Me futjen e sefelizmit ne institucione siq eshte rasti ne ministrine e shendetesise ku eshte Ferid Agani dhe ministrise se rinise me Memli Krasniqin kerkesat edhe me shume fuqizohen.


    P.S.Ndertimi i katedrales ne Prishtine eshte akti me i bukur qe ka ndodhur ne kryeqytet keto 10 vitet e fundit.E them kete me bindje te plote sepse kjo katedrale sadopak i mbron shqiptaret nga ata qe deshen ti mveshin etiketimet sper Kosoven si shtet i ri islamik.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fattlumi : 27-06-2011 më 06:31

  19. #19
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    huh,kush me tregon per tempujt e dijes e ke vetem sa te ndertosh xhamine afer biblotekes qe te duket ne qender edhe sa here qe proteston fut ne mes katedralen si justifikim ,por jo ndertimi ka per te ndodhur krejtsisht diku tjeter e jo sic kerkohet...
    Jo more s'ta prishim ne ty kishen afer bibliotekes mos ke dert, por aty dikund afer do t'na kesh.

    Kisha jote, katedralja dhe xhamia, eshte ky trinomi i vetem qe qeteson gjakerat.
    I feel Kosovereign!

  20. #20
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga fattlumi Lexo Postimin
    Katedralja ka qene ne plan te ndertohet ne Prishtine shume moti,qysh para lufte ka qene ideja dhe nevoja e ndertimit te saj.
    Edhe nese ne Kosove nuk eshte asnje njeri i besimit katolik,per hir te Nenes Tereze eshte dashur te ndertohet.
    Shume e qarte shihet se per inati te katedrales disa kerkojne edhe ndertimin e xhamise,mundesisht me te madhe se katedralja,bile aq e madhe sa minaret e saj tia zejne frymen katedrales.Mentalitet anadollak si ne kohen e Sulltan Mehmedit II kur cdo gje shendrrohej ne xhami.

    Tash kerkesat nga rruga jane bartur ne institucione,perkatesisht ne ministri.Me futjen e sefelizmit ne institucione siq eshte rasti ne ministrine e shendetesise ku eshte Ferid Agani dhe ministrise se rinise me Memli Krasniqin kerkesat edhe me shume fuqizohen.


    P.S.Ndertimi i katedrales ne Prishtine eshte akti me i bukur qe ka ndodhur ne kryeqytet keto 10 vitet e fundit.E them kete me bindje te plote sepse kjo katedrale sadopak i mbron shqiptaret nga ata qe deshen ti mveshin etiketimet sper Kosoven si shtet i ri islamik.
    Me heret ke qen pak më i matur, tash paske rrjedhur i teri.

    Nuk bllokohet nje qender qyteti per hater te askujt, por te ndertohet diqka qe ka nevoj. Boll e mitizuat nenen terez, po e perseris perpos identitetit kombetar me nenen terez nuk na lidh asgje dhe nuk meriton kurfar statusi previligjues te tipit heroin kombetar, rrespekt per shpirtin e saj human nen ombrellen e krishterizmit, mirpo tash te mos devijojm dhe ta qmojm si heroin kombetare qe edhe shqip mire ska dit me fol.

    Mund ti djeg cdo kujt se komuniteti musliman ne kosove qe perben shumicen absolute te popullsise te shpreh vullnetin e tij institucionalisht, mirpo ty dhe dyftyrshave te tjere, mund te ju them se kur ka egzistuar Partia Demokristiane e Kosoves, edhe PDKja nuk ka egzistuar, d.m.th te krishteret edhe pse si nje komunitet pakice ne kosove kan qen te perfaqesuar institucionalisht qysh moti para muslimaneve.

    Mirpo kujt i intereson kjo, me rendesi eshte qe komuniteti musliman po shkon ne rruge te duhur dhe mos tju vie merzi nese e shifni nje dite Partin e drejtesis ta udheheq kosoven si partia e drejtesis së erdoganit ne turqi.

    Pavarsisht denglave te disave ketu, kjo do arrihet edhe pikerisht ne rrugen e demokracise
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 27-06-2011 më 07:44
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •