Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Zbulim i madh pr zgjidhjen e misterit t Stonhenxhit

  Shkenctart n Uells t Britanis kan br nj zbulim t rndsishm drejt zgjidhjes s misterit t gurve t famshm t vendosur n form qarku dhe t njohur me emrin Stonhenxh. Nprmjet teknologjive t reja, ata kan provuar me precizion origjinn e disa prej gurve t ktij monumenti. Zbulimi i tyre ka ngjallur debate rreth pikpyetjes tjetr t madhe: si u transportuan kta gur dhe si u vendosn ata n formn e rrethit.
  Stonhenxh sht nj monument antik q ngrihet madhshtor n Pllajn Sallsberi, n jugperndim t Anglis. Se ku u morrn kta gurr dhe si u transportuan atje mbetet ende enigm. I ndrtuar rreth vitit 3100 para Ers s Re, origjina dhe qllimi i tyre mbeten tem debati n gjith botn.
  N Muzeumin Kombtar t Uellsit n Kardif po bhen disa ekzaminime q mund t ndihmojn zgjidhjen e ktij misteri historik. Me precizion dhe durim, Dr. Riard Bevins analizon me mikroskop nj mostr q sht marr nga ky monument mistik 5000 vjear. Dr. Bevins thot se vendosja e disa prej gurrve, tashm sht e njohur.
  "Stonhenxhi sht i prbr nga nj qark i jashtm, nj i brendshm dhe nj patkua brenda tij. Gurrt e qarkut t jashtm jan nga zona e Stonhenxhit, Pllaja Sallsberi".
  N vitet 1920, shkenctart studjuan origjinn e gurrve t tjer, t njohur si Blustons dhe konkluduan se ato vinin nga nj zon e paprcaktuar e Kodrave Presli n Pembrokshajr t Uellsit Perndimor, 240 kilometra nga Stonhenxhi. Mbetet ende e paqart se si jan transportuar kta gurr kaq t rnd, nga nj distanc kaq e madhe, n periudhn e qytetrimit antik.
  "Kta gurr q formjn qarkun e brendshm dhe patkuan, Blustons, peshojn dy deri n tre ton. Edhe kta jan gurr shum t mdhnj pr tu transportuar npr zonat rurale, nse jan lvizur nga njerzit.
  Nj zbulim i veant po e ndez edhe m shum debatin se si arkitektt e Stonhenxhit i trasnprotuan materialet e ndrtimit nga Uellsi n jugperndim t Anglis. Dr. Bevins dhe ekipi i tij i shkenctarve kan krahasuar mostrat nga Stonhenxhi me ato t Kodrave Presli dhe kan zbuluar origjinn e tyre t sakt. Ata e realizuan kt duke shfrytzuar teknologjit e reja pr t analizuar dhe krahasuar prbrjen menerale t gurrve.
  Dr. Nik Pirsi, gjeokimist n Universitetin Aberstuith, po n Uells, u mor me analizat e kristaleve t zirkonit q gjenden n mostrat e gurrit. Ai prdori teknikn e tij t re me rreze lazer pr t avulluar kristalet n mnyr q t ekzaminonte strukturn e tyre kimike.
  "Kemi marr mostra shum t holla t gurrit, ku kemi diktuar pranin e zirkonit q duam t analizojm, i kemi vn n (glazer abrasion ISO PMS system) sistemin e ashpr ISO PMS dhe i kemi goditur me nj rreze t fuqishme lazer. Masa e kthyer n gjendje t gazt kalohet n nj spektrometr masiv dhe ne analizojm komponentet kimik t mineralit.
  Kshtu shkenctart kan prcaktuar prbrjen kimike t gurrve dhe kan provuar origjinn e atyre q jan prdorur pr t ndrtuar nj pjes t Stonhenxhit. Zbulimi i origjins s gurrve sfidon gjithashtu teorit se si ndrtuesit e Stonhenxhit transportuan materialet n Pllajn Sallsbery.
  "Mendohej se gurrt ishin transportuar nga njerzit npr Kanalin Bristol dhe ishin ngarkuar n trape n Milford Hevn. Por prcaktimi i vendit ku jan marr gurt e ndryshon shpjegimin teorik t trasportimit t tyre.
  Mendohet se gurrt jan transportuar nprmjet nj rruge tjetr prej 16 kilometrash n perndim deri n bregdetin e Uellsit dhe prej andej n Pllajn Sallsberi n Angli. Por kjo teori duhet provuar tani nga arkeologt. Kto zbulime t reja i sjellin njerzit e mahnitur nga ndrtimi i Stonhenxhit, nj hap m pran zbrthimit t misterit t tyre.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  63
  Postime
  1,123
  Stonen henge ka shume kuptime mister te cilat nuk mund te zberthehen .
  STONENHENGE - DODONA- GIZEH MEKA qendrojn ne te njejten diagonale e perafert prej 45 shkalle, ne kte diagonale te paramenduar qendrojn edhe atlanta e vjeter dhe atlanta e re te dyja te fundosura e para ne Adriatik ndersa tjetra ne detin arabik me sakt pika e fundit e diagonales se terhjekur duke filluar prej Irlandes afer qytetit te gurit GURTEEN deri te vija ekuatoriale afer SOMALIS .Pergjat kesaj dijagonalje kemi dhe nje shkrim kolosal ne Shqiperi ku eshte i shkruajtur me germa pellasge nga e djathta ne te majt NOJA qe na jep te kuptojm se eshte emri i AZON-IT =jasonit pellasg ne kte rrethin kemi dhe disa vende te rendesishme duke filluar prej Dedenicesqe eshte emer shume i ngjajshem me Dodonen shen delliu ,Kutali i cili eshte si pike matse dhe shume i ngjajshem me formen e stonhenges pastaj ,shen premti sot Permeti , shen Mitri qe ka lidhshmeri me dhemetren dhe buali qe eshte i ngjajshem me demin , e shume vende tjerate rendesis historike pellasge dhe me e rendesishmja nder keto vende te ketij regjioni eshte lugina e vjoses me gjallerin dhe numrin e specieve kushtet optimale per shumzim etj,dhe habit fakti se lugina pershkohet nga kjo diagonale. Krahaso mitin e Prometeut kujto Dodonen e Tomorit kujto vendin ku ndertoj arken Noja . Ka mundesi qe deri ne kte pike te ketyre germave kolosale te eshte ngritur niveli i ujit kur ndodhi permbytja e madhe,duke vazhduar tutje duhet dhene rendesi murit pellasgjik te Athines pastaj ujdhesave ku aty afer u gjet antikitera ,dhe eshte interesante qe edhe sot shume nga kto ujdhesa ruajn emrin pellasg pastaj kemi Kreten Pellasge e cila pershkohet nga kjo diagonale analizo Gortyna kujto nga ku filloj kjo diagonale ne Irland ku kemi disa germa interesante apo mund te jene dhe numra emri ketij qyteti Kretan ashte nje emrim i ngjajshem duhet doemos permendim diskun e faistos i cili ka 45 figura hieroglifore qe njeherit eshte nje koinqidenc jo e rastit ,pastaj kemi anash kesaj diagonalje turqin gjithashtu ne gobekli tepe kemi ndertim te ngjashem me stonhenge kemi toprakale astronautin pellasg , pastaj vjen siria libani kujto balbekun me guret kolosal pastaj izraeli dhe egjipti me piramidat mahnitse te cilat i pershkon kjo diagonale dhe vazhdon ne meka dhe tutje pershkon gjirin e ADENIT bregdetin etiopian ate somalez dhe ne fund atlantida e fundosur ne piken ekuatoriale. Pra Fegi Stonen heng eshte ndertuar shume me heret se sa kan percaktuar keta shkenctaret modern mund te jete rinovuar ne keto vite por stili i ndertimit te tille si ston heng ishte shume me i hershem .Gjithe te mirat .
  Xhemajl Gashi

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  63
  Postime
  1,123
  Me falni kerkoj falje sepse nuk mund te postoj disa foto te perpunuara nga une me programin e ,,gogle earthit'' ku ne keto foto shifen kjart pikat dhe diagonalja e terhjekur e cila paraqet ne menyr figurative Diagonalen e menyres se ngjajshme te ndertimit megalitik apo mureve pellasge.
  Ndryshuar pr her t fundit nga XH.GASHI : 26-06-2011 m 17:38

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  63
  Postime
  1,123
  ...............................
  Ndryshuar pr her t fundit nga XH.GASHI : 26-06-2011 m 18:02
  Xhemajl Gashi

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,978

  Pr: Zbulim i madh pr zgjidhjen e misterit t Stonhenxhit

  Restaurimi i Stonhenxhit n fillim t shekullit t kaluar
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •