Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Poeti : Jorgo Papingji

    Jorgo Papingji: Nė tregun muzikor shqiptar s’ka shije artistike

    Julia Vrapi - " SOT "

    Poeti dhe autori i shumė teksteve tė kėngėve nė festivale, Jorgo Papingji, sot ėshtė njė nga emrat qė e ka shijuar me kohė suksesin nė krijimtarinė e tij artistike. Me dekada pjesėmarrės nė festivalet e kėngės, poeti Jorgo Papingji tregon se sot vlerė e pazėvendėsueshme ėshtė interpretimi live, zėri qė ėshtė baza dhe ėshtė ai qė pėrfaqėson kėngėtarin. Sipas poetit, nėse kėngėtari nuk kėndon me zėrin e tij atėherė nuk kemi se ē’tė dėgjojmė nė festivalet e kėngės.

    Duke folur pėr krijimtarinė muzikore nė festivalet e kėngės qė zhvillohen nė vendin tonė, poeti Papingji tregon se kompozitorėt duhet tė zgjedhin modelet e bukura, tė vėrteta dhe tė shkruajnė kėngė tė cilat tė kenė jetėgjatėsi. Sipas poetit, nė formatin e tij Festivali i Kėngės nė RTSH duhet tė ruajė fytyrėn e tij, qė do tė thotė tė pėrfaqėsojė muzikėn mė tė mirė shqiptare, tė pėrfaqėsojė muzikėn e tipizuar, sepse ai ėshtė i kėngės sė muzikės sė lehtė dhe duhet tė pėrfaqėsojė kėtė muzikė dhe kėtė fytyrė tė tij. Duke folur pėr kėtė festival, Jorgo Papingji pohon se nė festivalin e RTSH janė tė gjithė njerėzit qė kanė dėshirė tė kenė njė pėrfaqėsim nė kėtė eveniment, dhe veē kėsaj me krijimtarinė mė tė bukur tė tyre, ose me prezantimin mė tė kėndshėm qė ata kanė, ndėrsa shton se vokali i tij duhet tė jetė njė shembull pėr festivalet e tjera muzikore qė zhvillohen nė vendin tonė. Sa i takon problemeve qė haset sot nė krijimtarinė muzikore, poeti Jorgo Papingji njėkohėsisht dhe fitues i dhjetėra ēmimeve nė festivale, tregon se shkrimi i teksteve tė kėngėve ka lidhje me tregun, me kėrkesėn dhe ofertėn. Sipas tij, ashtu si ēdo gjė tjetėr edhe nė fushėn e teksteve ka gjėra tė pėlqyeshme por dhe tė papėlqyeshme dhe kėto tė fundit janė nė funksion vetėm tė tregut dhe nuk kanė vlera artistike.

    -Jeni njė nga emrat qė prej dekadash merreni me festivalet e kėngės sė muzikės sė lehtė. Ēfarė mund tė na thoni pas kaq vitesh?

    Pėr mendimin tim festivalet duhet tė kenė fytyrėn e tyre. Le tė bėhen shumė festivale, sepse krijuesit janė tė ndryshėm, moshat janė qė u pėrkasin krijimtarive tė ndryshme dhe secili ka tė drejtė qė tė dėgjojė kėngėn e tij, dhe sa mė shumė aktivitete tė tilla tė jenė aq mė mirė qė ėshtė pėr krijimtarinė muzikore. Por pėr mua problematikėn qėndron nė faktin, qė secili festival i kėngės tė gjejė profilizimin e tij. Nėse ne bėjmė njė festival kombėtar qė ka brenda baladėn, rrepin, xhazin etj, pėr mua kėto nuk ka pse tė bėhen tė gjitha nė njė festival tė vetėm. Njė festival tė trajtojė muzikėn moderne, xhazin, njė tjetėr muzikėn tradicionale shqiptare dhe njė tjetėr ti kushtohet njė rryme tjetėr. Shumė rrallė ata kanė dhe fytyrat e tyre, sepse mė pas festivalet kthehen nė njė standard, qė ka tė gjitha kėngėt brenda ashtu si i ka Festivali i Kėngės nė RSTH.

    -Pėrmendėt Festivalin e Kėngės nė RTSH. Ju keni vite qė keni marrė pjesė dhe vazhdoni tė jeni nė kėtė festival, por si e shikoni atė mes shumė tė tjerėve qė zhvillohen nė vendin tonė?

    E para, nė formatin e tij Festivali i Kėngės nė RTSH duhet tė ruajė fytyrėn e tij, qė do tė thotė tė pėrfaqėsojė muzikėn mė tė mirė shqiptare. Tė pėrfaqėsojė muzikėn e tipizuar, nėse ėshtė i kėngės sė muzikės sė lehtė ai duhet tė pėrfaqėsojė kėtė muzikė dhe kėtė fytyrė tė tij, dhe mendoj se ai pothuajse e ka ruajtur tė pandryshueshme atė. Nė festivalin e RTSH janė tė gjithė njerėzit qė kanė dėshirė tė kenė njė pėrfaqėsim nė kėtė eveniment, dhe veē kėsaj me krijimtarinė mė tė bukur tė tyre, ose me prezantimin mė tė kėndshėm qė ata kanė. Unė them se ky festival duhet ruajtur, por kėrkon pėrmirėsim tė teknikės. Vokali dhe vizualiteti i tij duhet tė jetė njė shembull pėr festivalet e tjera.

    -E ndėrkohė si i shikoni festivalet e tjerė, qė zhvillohen nė vendin tonė?

    Ēdo festival nė fytyrėn e vet ka bukurinė e tij, ka arritjet e tij, dhe ēdo njeri ka shijet e tij. Nėse nuk e pėlqen njė festival, ai e ndėrron stacionin televiziv, shijon tė tjerė festivale muzikore.

    -Pse kėngėt qė janė krijuar para disa dekadash edhe sot vijojnė tė pėlqehen nga publiku?

    Kėto kėngė pėrfaqėsoheshin nė aktivitete shumė tė kėrkuara, shumė tė zgjedhura, ishin tė vetmet nė atė kohė dhe kėtu ishte krijimtaria e tyre mė e mirė, seleksionoheshin shumė kėngėt. Gjithmonė i ėshtė kushtuar vėmendje serioze punės sė pėrgatitjes sė Festivalit tė Kėngės nė RTSH. Pėr kėtė arsye unė them se ky seriozitet duhet tė vazhdojė dhe fytyra e festivalit duhet tė ruajė traditėn e tij, nuk duhet tė shpėrbėhet, tė hapen dyert, tė shqyhen dhe tė marrin pjesė tė mirė dhe tė kėqij. Pėr mua secila muzikė duhet tė shkojė dhe tė trokasė nė derėn e saj, prandaj them se ėshtė mirė qė zhvillohen disa festivale muzikore nė vendin tonė.

    -Interpretimi live dhe playback pėr ju?

    Vlerė e pazėvendėsueshme ėshtė interpretimi live, zėri qė ėshtė baza dhe ėshtė ai qė pėrfaqėson kėngėtarin dhe nėse ai nuk kėndon me zėrin e tij, atėherė nuk kemi se ē’tė dėgjojmė nė televizion. Edhe sot kemi kėngėtarė tė mirė, por konkurrenca e tregut me anė tė CD i bėn kėngėtarėt e interpretimit live ta ndjejnė veten ngushtė, sepse ata qė kėndojnė me superpozim, me anė tė butonave mund ta bėjnė zėrin e bukur pa meritė, fatkeqėsisht ėshtė njė zė fallco, ėshtė njė konkurrencė e padrejtė. Duhet edukuar shija artistike nė tregun muzikor shqiptar. Artistėt e interpretimit live, krijuesit e mirėfilltė hasin me shumė probleme monetare, por unė jam i bindur se koha do ti seleksionojė tė gjitha gjėrat.

    -Festivali i 48 i Fėmijėve u mbyll para disa ditėsh. Ju, si njė ndėr emrat mė tė mėdhenj qė merreni me kėtė eveniment, si e cilėsoni zhvillimin e tij?

    Gjithmonė kur flitet pėr festivalet flitet pėr risi, dhe ėshtė njė formulė qė pėrsėritet gjithmonė, qė ky festival solli prurje tė reja. Problemi pėr mua qėndron nė faktin se si janė pėrcaktuar ato prurje dhe ēfarė sjellin tė re. Unė mendoj se nė festivalin qė sapo u mbyll gjetjet ishin shumė interesante dhe nuk merreshin vetėm me botėn e fėmijėve standarde me njė kukull ose lodėr, por merren me problemet aktuale qė ka sot rinia. Sapo kalojnė klasėn e katėrt ata e quajnė veten tė rritur dhe nuk u pėlqen tė flasin pėr kukulla dhe pėr marrėdhėniet qė kanė me prindėrit, argėtimet qė kanė etj, tė cilat sigurisht sjellin problematikė brenda tyre. Tė gjithė kėto probleme gjetėn njė pasqyrim shumė tė kėndshėm nė kėngėt e kėtij festivali pėr fėmijė, qė kėtė vit erdhi nė edicionin e tij tė 48-tė.
    -Jeni i njohur nė krijimtarinė tuaj tė gjatė artistike pėr sjelljen gjithmonė tė sė bukurės nė krijimtarinė muzikore, por sot ēfarė mendoni pėr tekstet e kėngėve?
    Problemi i shkruarjes sė kėngėve ka lidhje me tregun, me kėrkesėn dhe ofertėn, ka lidhje tė ngushtė me kėrkesat e kėngėtarėve tė cilėt pėrcaktojnė vetė zgjedhjen e kėngėve. Si ēdo gjė tjetėr edhe nė fushėn e teksteve ka gjėra tė pėlqyeshme qė janė tė mrekullueshme dhe mė pas shkallė-shkallė del deri tek tekstet, tė cilėt janė nė funksion vetėm tė tregut dhe nuk kanė vlera artistike.

    -Njė mesazh nga ju pėr kompozitorėt e rinj?

    Tė zgjedhin modelet e bukura, tė vėrteta dhe tė shkruajnė kėngė tė cilat tė kenė jetėgjatėsi.

    http://www.sot.com.al/index.php?opti...=204:kengetare
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 22-06-2011 mė 12:53

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205
    " Kur humba nje dashuri " - Fituese e Cmimit te Pare , Festivali i Kenges 31.

    Teksti : Jorgo Papingji
    Muzika: Vladimir Kotani
    Kenduar nga : Manjola Nallbani


    Dashurine e pare dhurova
    per te njohur nje njeri
    dhe mesova te mos gaboj
    kur e humba kete dashuri

    Me puthje genjeshtare
    ma mesove dashurine
    e paster isha fare
    e nuk e njihja pabesine

    Por ja qe nisi era
    rane fletet nje nga nje
    jeta endrra ska ngahera
    ka dhe lot e tradheti

    (refreni)
    Dashurine e pare dhurova
    per te njohur nje njeri
    dhe mesova te mos gaboj
    kur e humba kete dashuri

    Zemren time e lendova
    e plagosa ne rini
    por pranvera serish do vije
    dhe do sjelle tjeter dashuri

    O dashuri
    sekreti i moshes qe na rinon
    ti papritur vjen
    dhe krejt papritur si era shkon
    Oh eja eja dashuri
    eja eja perseri
    merrma dhimbjen time
    dhe me ndiz nje zjarr te ri

    (refreni)
    Dashurine e pare dhurova
    per te njohur nje njeri
    dhe mesova une te mos gaboj
    kur e humba kete dashuri

    Zemren time e lendova
    e plagosa ne rini
    por pranvera serish do vije
    dhe do sjelle tjeter dashuri

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205
    " S'JAM TRIBU " - ĒMIMI I PARE, FESTIVALI I KENGES 38 ( DHJETOR 1999 )


    Teksti: JORGO PAPINGJI
    Muzika: ADI HILA
    Kenduar nga: AURELA GAĒE


    Tek ky vend ku jemi rritur
    Ne njė djep te bėrė me dru
    Kemi lindur kemi vdekur
    Varret tona janė kėtu

    Me kanose syrgjynose
    Me dergove s'di se ku
    E kemi ikur kemi ardhur
    Trojet tona janė kėtu

    M'a tymose m'a nxirose
    Ma plagose qiellin blu
    Jemi gdhire e jemi ngrysur
    yjet tona janė kėtu

    Sa bajloze kėtu dergove
    Mbret e krajla me ushtri
    Por shqiptar me mbeti emri
    Edhe vendi Shqipėri

    S'jam tribu s'jam tribu
    Ne kėto troje s'jam tribu
    Kam lindur ne kėtė toke
    Dhe do vdes kėtu

    S'jam tribu s'jam tribu
    Ne k'to male mbi k'to gurė
    Kam lindur shqiptar
    Dhe do vdes kėshtu

    Brez pas brezi hapur shkembin
    Me parmenden bėrė me dru
    Kemi mbjelle e kemi korrur
    Rrenjet tona janė kėtu

    Morem drite nga faqe dielli
    Trullin tonė e bėtė me mur
    Shpendin e lirisė se qiellit
    Permbi gjak e bėtė flamur

    S'jam tribu s'jam tribu
    Ne kėto troje s'jam tribu
    Kam lindur ne kėtė toke
    Dhe do vdes kėtu

    S'jam tribu s'jam tribu
    Ne k'to male mbi k'to gurė
    Kam lindur shqiptar
    Dhe do vdes kėshtu
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 28-06-2011 mė 08:37

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205
    INTERVISTA & MARRJA E TROFESE NE SPEKTAKLIN " KENGET E SHEKULLIT"



  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet nė Bllog
    17
    INTERVISTA/ Flet pėr “Telegraf”, poeti dhe krijuesi i poezive pėr kėngėt popullore dhe ato tė lehta Jorgo Papingji

    Ja pse me Eli Farėn kam njė bashkėpunim tė gjatė

    Albert ZHOLI

    “Me Eli Farėn kam njė bashkėpunim tė gjatė. Kjo pėr shumė arsye, por kryesorja ėshtė se vokali i saj ka ėmbėlsinė e vargut tim. Kur jam nė ditėt e mia tė mira shumė herė krijoj nė mėnyrė tė pavarur pėrveē kėrkesave dhe bėj poezi pėr kėngė qė i pėrshtaten kėtij vokali’, kėshtu e nis intervistėn e tij dhėnė pėr gazetėn “Telegraf”, poeti dhe krijuesi i poezive pėr kėngėt popullore dhe ato tė lehta, Jorgo Papingji.
    Cila ėshtė kėnga e fundit qė keni shkruar pėr Eli Farėn?
    Kohėt e fundit kam qenė nė shumė dasma, kam qenė nė shumė ahengje i ftuar dhe dėshira mė ēoi tė bėj njė tekst kėnge pėr vajzėn qė dashurohet dhe martohet. Pra njė motiv kėnge qė zakonisht pėrshtatet me kėngėt tipike tiranase. Pėr disa ditė e bėra kėngėn dhe e pėlqeva. E ktheva disa herė dhe thashė me vete se nuk kam se ēfarė t’i shtoj apo t’i heq mė. Atėherė mendova se kujt mund t’ja jap. Mendja mė shkoi tek Eli Fara. Ai tekst pėr atė vokal ishte shkruar. E marr nė telefon dhe i them. Ajo e pranoi. Erdhi e mori tekstin dhe biseduam gjatė. Ramė dakord qė tė bashkėpunonte me Edi Balilin. Muzika e tij i shkonte pėr shtat kėtij teksti.
    Si u realizua kėnga?
    Biseduam tė tre dhe dhamė ide tė ndryshme pėr muzikėn. Edi i dėgjoi me vėmendje sugjerimet tona. Ai bėri disa variante kėnge, pra muzike, ku dhe ne dhamė mendimet tona. Pastaj filloi realizimi i klipit. Muzika ishte shumė e veēantė pėr kėtė tekst. Edi punoi me shumė kujdes dhe doli njė kėngė e realizuar. Suksesi ishte i padiskutueshėm. Zėri i Elit po perfeksionohet kur mendohet se me moshėn mund t’i bie ritmi apo fuqia zėri i saj bėhet mė i pjekur mė i sigurt.
    Po klipi si mendoni a ishte nė lartėsinė e tekstit dhe muzikės?
    Ishte njė klip i thjeshtė, i pangarkuar, me shumė pak element, por mjaft shprehės. Ishte njė kombinim i thjeshtė modest, por me shumė harmoni. Nuk parapėlqej mbingarkesat nė klipe. I japin shumė artit falsitet.
    Po nė eventin e “Kėnga Magjike” a mori pjesė z.Papingji?
    Sigurisht qė mora. Kisha njė bashkėpunim me kėngėtarin shqiptaro-maqedonas, Deivis Xherahu.
    Mund tė na thoni paksa subjektin e kėsaj kėnge?
    Kjo poezi kėnge ka nė thelb idenė e njė ndarje dashurie. Pra dy tė dashur qė pėrfundojnė nė ndarje. Janė momentet delikate tė njė dashurie. Vajza i drejtohet ish- tė dashurit. Se kudo qė tė fluturosh, n.q.s kthen vėshtrimin pas pėrsėri do lėndohesh, do lotosh dhe tek dashuria jonė do gjesh ngrohtėsinė.
    Ēfarė mesazhi ka ky tekst?
    Ka njė mesazh real pėr kohėn. Dashuria ėshtė e brishtė. Ėshtė shumė delikate. Ėshtė shumė serioze. Me tė nuk duhet tė luhet. Kurrė. Dashuroni, por mos urreni dashurinė ky ėshtė mesazhi.
    Teksti i kėngės qė kėndon Eli Fara
    Kush e ndezi dasmėn o
    Qaje qaje vajzėrinė
    Flokėt bukur se ē’tė rrinė
    Mos e lag me lot shaminė
    Se ma prish moj bukurinė

    Ē’ėshtė kjo hėnė e bukur
    Qė zbriti nė valle
    Djali porsi yll
    E mori pėr fare

    Hidhe vallen nuse
    Mė tė lumtė kėmba
    Me nazet e tua
    Ē’na gėzove zemrat

    Le tė hidhet vallja
    Le tė ndizet kėnga

    Hoo hoo pa shiko ē’po na erdhėn krushqit o
    Hohooo pa shiko ē’na gėzuan vajzėn o

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Poeti : Jorgo Papingji

    " JETOJ " - ĒMIMI I PARE, FESTIVALI I KENGES 40 ( DHJETOR 2001 )

    Teksti: JORGO PAPINGJI
    Muzika: ADI HILA
    Kenduar nga: AURELA GAĒE

    Dua te me duash
    Dua te mos vuash
    Nje refren i humbur
    Qe mes njerzve e kerkoj.

    Beso e mos beso
    Me gjysmen e vetvetes
    Na shkoj jeta……

    Dhe therras e heshtur
    Mbaj nje fryme te mekur
    E s'kam nje floke te prekur
    S'kam nje dore qe ta shtrengoj

    Te rrosh a te mos rrosh
    Te kjo dileme e vjeter
    Nisi jeta.......

    E sa kam deshire te pres
    Kur ke se ke te presesh
    Ke nje enderr ke nje shpres

    E dua te pres dike te vij
    Me dere pa trokitur
    Te mos mbetet asnjeri

    Ti eja nje mik te me trokas
    Te trembi heshtjen time
    Vetem s'dua ta humbas

    E dua nje dore qe ta shtrengoj
    Te mbaj ne doren time
    Dhe te them se po jetoj

    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 19-06-2017 mė 11:36

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Poeti : Jorgo Papingji

    Mysafir nė " Pasdite nė Top Channel"


  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Poeti : Jorgo Papingji



    Marrėdheniet me kompozitoret dhe artistet e muzikes shqiptare. Rrėfimet surprize nga artistėt tanė mė tė njohur.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Poeti : Jorgo Papingji

    Flet “Mjeshtri i Madh” Jorgo Papingji:

    – Poezia ka ngritur nė kėmbė Perandorė, Presidentė, Kryeministra, njė popull, por jo politikanėt tanė.

    – Tregu i lirė i ka prishur shumė punė poezisė. Sot shikon mė shumė poetė se kuzhinjerė.

    – Sot kushdo qė ka dėshirė boton se nuk ka filtra, nuk ka tekste, por ka fjalė.


    Intervistoi: Albert Z. ZHOLI

    Ai ėshtė poet i madh dhe njeri i thjeshtė. Intelektual njerėzor. Jorgo Papingji ėshtė njė ndėr personalitetet mė tė spikatur tė poezisė shqiptare, nė festivalet e kėngėve pėr fėmijė dhe tė festivaleve nė Radio Television. Dhėnia e mėsimit nėpėr disa nga shkollat e kryeqytetit e ka bėrė atė mė tė lidhur me nxėnėsit dhe me kolegėt, ku mėsimdhėnia sipas tijė ėshtė njė art shumė i vėshtirė qė kėrkon, studim , pėrkushtim, seriozitet dhe punė sistematike. Lumturohet kur fėmijėt e pėrqafojnė pėr tekstet dhe nuk e percepron krijimtarinė nė vende moderrne dhe salla llamburitėse. Thjeshtėsinė e ka tiparin dallues nė marwrdhėniet shoqėrore, tipar qė e ka bėrė mė tė dashur tek kėngėtarėt dhe mė tė respektuar nė masėn e gjerė tė artėdashėsve.

    – Fėmijėria pėr secilin ka veēoritė e veta. Diēka mbi fėmijėrinė tuaj. Si lindi tek ju dėshira pėr tė krijuar deri sa arritėt nė nivelet e sotme ku jeni protagonist i shumė krijimeve me ēmime?

    Sot mund tė them se kam pranė vetes shumė fėmijėri. Kam ecur dhe eci mė fėmijėrinė. Fėmijėria ime mė ka shoqėruar gjatė gjithė kohės sė rritjes sime. Edhe nė kėtė moshė them se kam brenda vetes shume fėmijėri. Jam sa edhe plak edhe fėmijė. Dhe kėtė pleqėri qė mbaj ma zhduk kjo fėmijėri qė mbaj brenda vetes. Unė mendoj se njeriu, po ta ketė brenda vetes kėtė fėmijėri dhe po tė di ti marri erė kėsajė fėmijėrie, nuk plaket asnjėherė. Ėshtė njė gjė e ēuditshme nganjėherė, qė nė moshėn time tė hershme kam pasur dėshirė tė merrem me artin. Qė fėmijė i vogėl nė kopėsht unė bėja teatėr kukullash.Kam lindur nė Vlorė dhe nė shtėpi gjithmonė ėndėrroja pėr skenėn, teatrin. Vlora vetiu tė jep frymėzim. Ajo tė magjeps. Tė nxit pėr art. Nė shtėpi ishte njė penxhere hajati dhe ne nė atė penxhere merrnim kukulla dhe improvizonim lojėn teatrore, pra sajonim teatėr me aq sa kishim dėgjuar. Mė vonė, nė shkollė, kur bėnim fletoren e kujtimeve ( i linim kujtimet njėri tjetrit nė fletore) nė fund tė vitit shkollor, gjithmonė, nė fund tė shkrimit mė shkruanin ose vendosja vetė Jorgo Papingji, regjizor. Nė atė kohė unė nuk e kisha idenė se ccfarė ishte regjizori. Ngadalė, ngadalė kjo u binjakėzua me veten time. Shpirti binjak i imi ka qenė dėshira gjithmonė pėr artin. Kjo mė bėri tė shkruaj. Nė atė kohė ne kishim njė gazetė nė shkollė nė Vlorė “ Fjala Jonė”. Kjo ishte gazetė muri. Gazeta kishte njė redaksi qė mblidhnin artikuj pėr fėmijė pėrvec problematikave tė ndryshme tė mėdha, si gjėra qė ndodhnin nė klasė etj. Unė u bėra kryeredaktor i asaj reviste. Kjo revistė muri ishte si njė ogur i mirė nė krijimtarinė time.

    Bėhet fjalė pėr vitin 1948. Unė kam filluar tė shkruaj shumė shpejt. Kam pasur njė nėnė shumė tė kujdesėshme qė na mėsonte vazhdimisht edhe kur nuk kishim shkollė. Unė jam rritur pa baba dhe nėnėn e kishim edhe baba edhe nėnė. Ajo i donte fėmijtė tė mirw, tė edukuar dhe tė kulturuar. Kjo siē duket dha frytet mbrapa. Pas Vlorės ne u vendosėm nė Tiranw. Nė Tiranė kam ardhur nga klasa e katėrt fillore dhe kėtu kam filluar tė ndjek mėsimet nė njė shkollė me shumė emėr, qė nė atė kohė quhej “ Shkolla e Kuqe”. Kjo shkollė ka pasur mėsues shumė tė mirė, ku tė gjithė kanė mbjellur diēka tek formimi im. Atė qė kanė dhėnė ata me gjithė shpirt, unė e ndjej tek vetja ime. E gjej nga njė filiz tė mbjellė nga ata tek vetja, qoftė pėr artin, kulturėn, gjuhėn e huaj etj.

    -A mund tė vecconit ndonjė moment mė tė hollėsishėm pėr ndonjė konflikt me mėsuesit tuaj, ose kur njė mėsues ka reaguar ndaj njė sjelljeje jo tė hijshme tuajėn?

    Unė mbahesha si fėmijė i mirė, i edukuar, por edhe sensibėl. Problem kam pasur me njė mėsues tė ciklit tė ulėt, sepse unė gjithmonė kam shkruajtur me dorėn e majtė dhe ai donte tė shkruaja me tė djathjtėn pasi ishte e ndaluar tė shkruaje me tė majtėn. Mėsuesi mbante nė dorė gjithmonė njė vizore edhe kur e shikonte qė unė e kisha nė dorėn e majtė penėn, mė godiste me vizore. Ky ka qenė konflikti mė i madh qė unė kam ndeshur nė jetėn time shkollore. Ky ishte njė konflikt njerėzor, nė emėr tė ndihmės sė sinqertė. Por edhe sot unė shkruaj me dorėn e majtė. Kjo mėnyrė tė shkruari ishte brenda meje. (qesh).

    -A e mbani mend poezinė e parė qė keni shkruar?

    Poezinė e parė qė kam shkruar e kam hedhur nė fletoren e kujtimit si e quanim.

    Si zjarri qė le hirin, Po lė edhe unė kujtimin.

    Nė kėto vargje kam hedhur dashurinė shkollore. Dhe e kam bėrė si kujtim pėr shokun tim tė klasės. Nė fund e nėnshkruar Jorgo Papingji, regjisor. Kėtė ngjarje e mbarta me vete dhe pastaj e shkruajta nė njė festival tė kėngės pėr fėmijė. Kam njė kėngė tė bėrė vite mė mbrapa kur kam ardhur nė Tiranė, qė e ka zanafillėn nė ato materiale tė kohės sė fėmijėrisė.

    Kur ula tė mendohem.
    Pėr njė lodėr tė mendoja,

    nisa penėn ta kafshoja.
    Mė shpėtoi njė pikė me bojė.

    Rri mendoj e rri mendoj:
    si t’ja bėj njollės me bojė.

    Fletėn e bėra pis.
    Si t’ia bėj?
    Ta fshi apo ta gris..?!

    S’do ta fshij, e s’do t’a gris,
    fletėn qė e bėra pis.

    Pėrditė ta shikoj
    e mė mos tė gaboj!

    - Nga shumė krijues flitet se ka shumė tekste, qė nuk ngjiten nė nivelin e artit poetik. Pra poezi sidomos nga kantautorė, por edhe nga pseudopoetė…Mendimi juaj?

    Tregu i lirė i ka prishur shumė punė poezisė. Sot shikon mė shumė poetė se kuzhinjerė. Sot kushdo qė ka dėshirė boton se nuk ka filtra. Pra, ndaj sot nuk ka tekste. Sot ka fjalė. Poezi do tė thotė fjalė e bukur, fjalė e artė, fjalė qė tė mbėrthen. Poezi apo tekst kėnge do tė thotė: Fjalė magjie. Sot nė njė tekst kėnge ka vetėm 4 fjalė. Kaq! Ku ėshtė fjala e magjishme?! Nė poezi kur lexon tė rrėqethet mishtė. Ngrihesh nė kėmbė nga emocionet. Kėnga ka tekst, ka muzikė, ka kėngėtar. Pa tekst tė bukur si do tė jetė njė kėngė e bukur?! Poezia ka ngritur nė kėmbė Perandorė, Presidentė, Kryeministra, njė popull. Poezia ėshtė fjala mė e bukur e zotit.

    - Po dita mė e vėshtirė kur ka qenė si krijues dhe pse nė shumė kėngė mė shumė vlerėsohen kėngėtari dhe kompozitori dhe aspak poeti?

    Qė tė jem i sinqertė tė kėqijat nuk i mbaj mend. Ndersa pėr kėtė tė fundit ndihem keq. Ėshtė e vėrtetė pse nuk i kushtohet po aq vėmendje poetit sa dhe kėngėtarit? Mund tė kėndohet pa tekst. Kėngėtari ėshtė i fundit nė radhė.

    - Ku ndjeni mė shumė emocion, tek festivalet pėr fėmijė apo tek ato pėr tė rritur?

    Ēdo lloj aktiviteti kanė emocionet e veta qė nuk krahasohen me njėra -tjetrėn. Unė edhe sot e kėsajė dite marr pjesė sistematikisht nė tė gjitha festivalet e tė rriturve, por kėnaqėsinė qė ma jep festivali i fėmijėve nuk ma jep asnjė festival tjetėr.

    - A kujtoni ndonjė moment nė festivalet e fėmijėve qė mes tyre ju keni qenė shumė i emocionuar?

    Ajo mė ka ndjekur gjithė jetėn. Unė ēdo vit kam pjeswmarrje nė festival qoftė nė atė tė Tiranės qoftė edhe nė atė tė Shkodrės. Dhe nė tė gjitha rastet ėshtė bukur kur thonė qė ky xhaxhi ėshtė ai qė ka bėrė kėngėn, tė pėrqafon. Urimet e fėmijėve janė tė sinqerta. Ato tė gjallojnė dhe tė zgjasin jetėn.

    – Kompozimi i muzikės lidhet ngushtė me tekstin. Sot tek kėngėt e Festivalit nė Radio Televizion tek tekstet ka pėrsėritje fjalėsh dhe njė refren me dy tri fjalė, ku teksti stonon, tė lodh, tė mėrzit. Pra nė vend qė tė tė mbėrthejė, mallėngjejė, ndodh e kundėrta tė largon. Ēfarė do tė thoni ju pėr tekstet e sotme tė kėngėve?

    Unė nuk marr pėrsipėr tė jap mendime pėr tekstet e kėngėve tė tė tjerėve. Gjithmonė ēdo njeri qė krijon ka sensin e krahasimit. Dhe shija e njerėzve nuk ka marrė njė formim tė plotė. Kjo ka arėsyen e vet. Ne u hapėm se ishim tė mbyllur dhe nė kėtė hapje pa doganė hynė pa rubinetė tė gjitha tė huajt dhe u la pas dore tradita. Por, mbas kaq vjetėsh duket se po kalon ajo qė ne kopjuam dhe shkundėm. Pra sikur po hiqen at tė tepėrta dhe shihet se po del njė gjethe e gjelbėr dhe e bukur. Unė them se kjo ėshtė njė kohė qė do tė kalojė nė krijimtari. Tranzicioni hapi plagėt e veta dhe nė muzikė. Koha e filtron ēdo gjė. Ka filluar tė ndjehet pėrgjegjėsia nė tekstet. Po i jepet mė shumė rėndėsi. Njė tekst i bukur duhet muzikuar bukur. Kur muzika nuk thotė dot atė qė thotė teksti kėnga nuk del bukur. Stonon. Humb harmoninė. Rrjedhshmėrinė. Njė kėngė e harmonizuar ėshtė si burimi nė mal. Gurgullima e ujit, cicėrima e zogjve dhe fėshfėritja e gjetheve.


    https://gazetadestinacioni.al/albert...orgo-papingji/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-07-2022 mė 19:53

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •