Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Perēarja fetare!

  Duke u nisur nga shume tema qe hapen ne kete nenforum, mendova te hap kete teme, dhe te rendis nje sere temash, te cilat nuk e kane vendin ketu, sepse nuk kane aspak lidhje me frymen e harmonise nderfetare pra me tolerancen fetare, por jane tema te "urrejtjes nderfetare".

  Ky nen-forum eshte bere per te ardhur turp, nga ekstremistet si te njeres fe ashtu edhe te tjetres.

  Per mua duhet rishikuar edhe njehere organizimi i ketij nenforumi, dhe duhet ri-organizuar nga fillimi, ne menyre qe te jete i denje per emrin qe mban.

  Me poshte po sjell dhe disa nga temat e shumta qe ndodhen ne kte nen-forum, te cilat deshmojne qarte urrejtjen fetare, perēarjen me baza fetare, synimin per te perbaltur ate qe nuk i pelqen njerit apo tjetrit.


  1- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136373

  2- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136257

  3- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136002

  4- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136397

  5- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=133342

  6- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136382

  7- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136322

  8- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136368

  9- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136169

  10- http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136203

  Mund te rendisja tema te tjera pafund per te treguar ēfare thashe me lart. Te fundit rendita nje teme, per te cilen kam dijeni absolute. Mbi ndertimin e nje xhamie ne nje fshat te rrethit te Matit, me saktesisht ne Zenisht.

  Ne kete fshat dikur ka qene Kantieri i Ndertimit, drejtor i se ciles ka qene komshiu im, Gjovalin Gjoni. Katolik me breza te tere. Duke qene se ishte drejtor prej shume kohesh ne kantierin e ndertimit qe ndodhej ne ate fshat, e duke qene se e njihte mire popullsine e atij vendi, vendosi te ndertoje ate xhami me fondet e dajes se tij, qe ishte emigrant qe ne kohen e Enverit, dhe ky po katolik, me origjine nga mirdita, i cili vdiq ne vitet 94-95 ne nje aksident automobilistik. Mbiemri i tij ishte "Shyti" Nuk me kujtohet saktesisht emri.

  Pra, edhe njehere mendoj se ketu ne kete nenforum duhet vene dore, sepse po fillon nje urrejtje e papare ndaj njeri-tjetrit.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 2. #2
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  E mbeshtes si propozim Madaber. Ashtu sic thash edhe tek tema tjeter, problemi qendron ne respektimin e rregullave. Shumica e pjesemarreseve as qe ja kane idene se c'do te thote tolerance, ata nuk arrijne te shohin me larg se hunda e tyre dhe fyerja/sharja patronizimi eshte kryefjala.

 3. #3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime
  Aty te Toleranca Fetare po behet bajat fare. Shiko ēfare shkrimesh vazhdojne te shkruajne aty.

  Citim Postuar mė parė nga Opake Opinga Lexo Postimin
  Shum e desht ne 1999. Hajt se prap e doni, pa ja puthe b*then papes s'hyn kush ne Evrope, vec metni si vllaznit tuaj magjyppalestineze
  Kjo besoj se eshte shume e rende dhe e papranueshme, ashtu si dhe tema ne te cilen eshte shkruar.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 4. #4
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  MaDaBeR, pa dyshim qe i bashkohem ketij shqetesimi shume te drejte qe ke ngritur, por si duket vetem administratoret kane ne dore t'a rregullojne nje here e mire kete problem te perbashket qe kemi shumica prej nesh, por puna eshte se adm nuk po duken gjekundi

 5. #5
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  48
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Aty te Toleranca Fetare po behet bajat fare. Shiko ēfare shkrimesh vazhdojne te shkruajne aty.  Kjo besoj se eshte shume e rende dhe e papranueshme, ashtu si dhe tema ne te cilen eshte shkruar.
  vet forumishqiptar po e lejon ofendimet per fat te keq,se perndryshe ishte perjashtuar sidomos opinga....

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  33
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Qellimi i adminave te kesaj faqe eshte i till, ata deshirojn qe sa ma shum te urrehen poshtrohen dhe te shahen muslimanet, kete arrita ta verej qe nje vit e me shum ,gjithmon jan perjashtu ata qe ju kan kunder pergjigj ofendimit ndersa ata qe gjithmon kan fillu te ofendojn te paret dhe qe ofendojn jan edhe sot ne forum

  Eshte turp per ta po te isha ne vendin e tyre kurr sdo mundja te beja nje gje te till per te triumfu fen time duke poshtru fen e vellaut ,mirpo sado qe te mundoheni sdo te mund te arrini asgje sepse i padrejti sdo mund te triumfoj kurrrr por nje dit do jet i poshtruar

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e The_Capital
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  27
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  24
  10 falenderime nė 8 postime
  Njeriu duhet te jete i lire te shprehet ē'fare t'i doje qejfi !!!
  Pyetni Albon po nuk me besuat.
  Burri 1 X flet !

 8. #8
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
  Qellimi i adminave te kesaj faqe eshte i till, ata deshirojn qe sa ma shum te urrehen poshtrohen dhe te shahen muslimanet, kete arrita ta verej qe nje vit e me shum ,gjithmon jan perjashtu ata qe ju kan kunder pergjigj ofendimit ndersa ata qe gjithmon kan fillu te ofendojn te paret dhe qe ofendojn jan edhe sot ne forum

  Eshte turp per ta po te isha ne vendin e tyre kurr sdo mundja te beja nje gje te till per te triumfu fen time duke poshtru fen e vellaut ,mirpo sado qe te mundoheni sdo te mund te arrini asgje sepse i padrejti sdo mund te triumfoj kurrrr por nje dit do jet i poshtruar
  Atehere pse rri ne kete forum ti kur adminat paskan kete qellim?

  Dhe sidoqofte kjo nuk eshte aspak e vertete. Jane antaret e fese myslimane ata qe ndezin sherre dhe hapin tema pa fund, sidomos tek Toleranca Fetare si e si te perdhosin, tallin e denigrojne fete e tjera. Jane antaret myslimane ata qe shprehin rracizem dhe mungese tolerance e sidomos ekstremizem. Jane ata qe bejne thirrje per xhihade, kercenojne antaret e tjere me jete, shajne dhe ofendojne figurat kombetare, perdhosin historine e popullit tone. Keta antare si puna jote vene velin e tolerances dhe shprehen me fjale respekti ndaj fese se 'vllaut' dhe besimeve te tyre por kur vjen puna jeni te paret qe mbani ne dore flamurin e sulmit. Dhe si gjithmone jeni te paret qe ankoheni e hapni gojen me shume se gjithe te tjeret ndonese temat qe hapni dhe komentet qe beni ofendojne nje komunitet te tere shqiptar. E megjithate serisht jeni ne forum dhe nuk ja u ndalon njeri te foluren. Por kur teprohet, teprohet dhe antaret qe shkelin rregullat me te dyja kembet do e gjejne gjithmone veten jashte ketij forumi. Duke marre shkas nga komenti jot bera nje kerkim ne gjithe lisen e perjashtimeve nder vite dhe me rezulton komplet ndryshe nga cfare ke shkruar ti. Jo vetem qe nuk jane besimtaret mysliman ata qe perjashtohen por nuk jane as numri me i madh. Madje lista eshte e mbushur me antare te besimit te krishtere dhe arsyeja e perjashtimit ka qene per mungese tolerance ndaj besimeve te tjera dhe ofendimeve te besimit mysliman si dhe ateiste. Pra perjashtimi ska aspak ngjyra fetare po eshte aplikuar si mase tek te gjithe ata qe shkelin rregullat, qofshin keta myslimane, te krishtere apo ateiste. E keqja eshte qe ju shikoni qimen ne syrin e tjetrit dhe nuk shikoni traun ne syrin tuaj. Mjaft me qurravitje kalamajsh. Ndaloni sulmet ndaj feve te tjera (kjo vlen per gjithe antaret e besimeve fetare, jo vetem ata mysliman), respektoni zgjedhjet personale te sejcilit sepse besimi eshte individual dhe jepini fund kesaj histerie fetare. Perndryshe askush sdo favorizohet dhe te gjithe ata qe shkelin rregullat do perfundojne jashte ketij komuniteti.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •