Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767

  Shqiptart q udisin Amerikn

  Ja shqiptaro-amerikant m t famshm t momentit. Ata jan nga t gjitha fushat, q nga shkenca, politika, arti dhe sporti. Pjesa m e madhe jan emra t njohur, t tjert, emra q priten t jen t njohur jo vetm pr Shqiprin, por edhe pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks, pasi ata atje kan nisur nj karrier t suksesshme.
  Akademikt
  Nga bota akademike dallojm katr shqiptar t rndsishm dhe n krye sht Laura Mersini. Ajo sht nj shkenctare merret me studimin e hapsirs, me energjin q solli krijimin e universit, ose si njihet ndryshe Big-Bangun. N 2009 ajo vizitoi Shqiprin dhe pati nj takim me kryeministrin Sali Berisha. N tetor t 2010 ajo u shfaq n programin e BBC-s, "far ndodhte para Big Bangut" ku parashtroi teorin se gjithsia sht si val funksionesh n peizazhin e shum universeve". sht m i njohur i dyti n kt list, Ferid Murati, pasi ka marr mimin Nobel pr krkimet e tij dhe produkti i tij Viagra, njihet n t gjith botn. Ai s fundmi vizitoi Shqiprin dhe Maqedonin, q sht edhe vendlindja e tij. Murati javn e shkuar u prit si nga Presidenti Topi ashtu dhe nga presidenti maqedonas Ivanov. Pas Muratit vjen nj shkenctar tjetr n fushn e agronomis dhe ky sht Andrea Shundi. Njihet si agronomi m i njohur i Shqipris pr shekullin XX dhe XXI. M 1999 ai emigron n SHBA kua vazhdon t publikoj studimet e tij shkencore n kt fush. Stavro Skndi, ishte nj linguist dhe historian. Ai ka lindur n Kor m 1905 dhe ka vdekur n Long Island n SHBA m 1989. Ai ka publikuar n Amerik dhe n Shqipri katrmbdhjet libra shkencor si n histori ashtu dhe n linguistik.
  Aktort
  Lexuesi dhe teleshikuesi shqiptar i njeh mjaft mir vllezrit Belushi, John-in dhe James-in. Por do t prezantojm aktor t tjer m pak t njohur q kan hyr n listn e shqiptaro-amerikanve m t njohur. Fillojm me James Biberi, i cili n fakt ka lindur n Kosov, por sht rritur n New York q kur ishte 2 vje. Disa nga serialet m t njohura ku ka luajtur Biberi jan "Sex and the City", "The Sopranos" si dhe "La and Order". Eliza Dushku sht tashm e njohur pr publikun shqiptar, por nuk sht dhe aq i njohur Nathaniel Dushku, djali i tret i Philip Dushkut, me origjin gjithashtu shqiptare. Enver Gjokaj i lindur m 1980, sht br i njohur te seriali televiziv "Dollhouse", ku luan Victor-in. Ana Golja, sht ndr aktoret m t reja, ka lindur m 1996 aktualisht sht pesmbdhjet vjee dhe performon n seriale televizive si "hat's up warthogs" dhe sht personazhi Laney apo dhe n "Little Mosque on the Prairie" sht Betty Sue. Agim Kaba, djali i par i Sal dhe Sally Kabs, i ditlindjes 1980, ka lindur pikrisht n New York. N festival, sht filmi i fundit i tij, ku personazhi kryesor sht Dennis Hopper, q u nda nga jeta pak muaj m par. Ai gjithashtu sht futur dhe n biznesin e fuqishm t prodhimit t filmave.
  Masiela Lusha e ditlindjes 1985, ka lindur pikrisht k kryeqytetin shqiptar, Tiran. Ka kaluar fmijrin sa n Shqipri, Hungari dhe Austri pr t vijuar jetn e saj n SHBA q nga 1993, ku u vendos n Michigan. Ajo shkruan libra, sht aktiviste pr t drejtat e njeriut si dhe nj aktore e zonja.
  Peter Malota, ose ndryshe Pjetr Malota Lulgjuraj, ka lindur m 1958 n Malsi t Madhe. Ai ka luajtur n tre filma me Jean-Claude Van Damme m 1985. Aktualisht jeton n Detroit dhe u mson t rinjve artet marciale. Laureta Mei, aktore, por edhe kngtare. Knga saj e fundit "Turn Around" sapo sht hedhur n treg nga "imunes". Ajo ka lindur n Kuov m 1977, m 1995 s bashku me familjen kan emigruar n Greqi dhe m 1998 kan shkuar n SHBA, ku ajo fillimisht shkoi pr t prfunduar studimet e m pas ndoqi karriern e saj si aktore dhe kngtare. Filmi i saj m i njohur sht "Shadow Kill", ku sht personazhi kryesor i tij.
  Artistt
  N listn e artistve t tjer prfshihet Luke Burbank, q njihet shum si nj spiker radioje. Emina unmulaj, nj shqiptare e Malit t Zi, nga nj fis i njohur n malsit e ktij shteti, por dhe t Shqipris. sht modele e njohur. Kara DioGuardi, vajza e kongresmenit Joseph DioGuardi, me origjin arbreshe. Kngtare e njohur, t cilin e njeh mir dhe publiku shqiptar. Tony Dovolani, ose ndryshe Driton Dovolani, nj valltar profesionist, ka lindur n Kosov m 1973. Ai ka marr shum mime n konkurse ndrkombtare t vallzimit modern. Sten Dragoti gjithashtu sht i njohur pr publikun shqiptar si prodhues filmash, artist dhe regjisor, po kshtu njihet dhe fotografi Gjon Mili.
  Regis Philbin, sht nj gjeni i televizionit amerikan, ai mban rekordin Guinnes pr kohn m t gjat q ka qndruar para kameras pa ndrprerje. I ati i tij Francis ishte me origjin irlandeze q ka shrbyer n marinn amerikane, ndrsa e ma, Filomena, ishte me origjin arbreshe. Televizioni amerikan ka marr nj kuptim tjetr me nj gjigant si Philbin, puna e t cilit nuk mund t citohet n pak radh. Michael Joseph Garofalo, ose njihet ndryshe si prolifik, sht repist, prezantues n televizion dhe radio. sht i ditlindjes 1985 dhe ka nj pun t madhe si n fushn e muziks, por edhe n radio. Elvir Muriqi, sht kosovar dhe n SHBA ka shkuar q m 1996. E filloi karriern si boksier amator, pastaj u b profesionist. Ai gjithnj, gjat ndeshjeve, mban shqiponjn me dy krena n veshjet e tij sportive. John Cena, sht munds profesionist, i ditlindjes 1977. Nuk dihen shum lidhjet e tij me Shqiprin, por thuhet se sht pasardhs i nj njeriu me origjin italiane.
  Biznesi
  N krye t lists s biznesmenve m t njohur shqiptar n Amerik sigurisht q jan dy emra q njihen nga publiku shqiptar Anthony Athanas dhe Ekrem Bardha. Kta t dy ndiqen nga Florin Krasniqi, i lindur n Kosov m 1954, ai sht n krye t kompanis "Kosova Steel Group". Ramiz Tafilaj, i lindur gjithashtu n Kosov m 1949, ai drejton kompanin e botimeve "Jalifat Group" si dhe sht themelues i "Tafilaj Group LLC".
  Kriminelt
  Prve yjeve n Amerik kan emr edhe kriminelt shqiptar. Si John Alite, ka qen pjestar i familjes Gambino dhe i ka shrbyer John A.Gottit n vitet 1980-1990. Ismail Lika gjithashtu nj gangster i njohur, q mendohej se drejtonte trafikun e heroins nga Afganistani, Turqia dhe Amerika. Alex Rudaj, drejtonte t mirnjohurn organizat kriminale q mbante mbiemrin e tij "Rudaj Organization". Ai sht me origjin nga Ulqini q ka emigruar n SHBA dy dekada m par. M 2006 ai u dnua me 27 vjet burg pr krime t ndryshme.
  Yjet
  Por mbarojn ktu lajmet e kqija pr shqiptart pr t vijuar m tej me yjet e Ameriks, q jan gjithashtu me origjin shqiptare. Dhe n krye t tyre sht i mirnjohuri Fadil Berisha, fotograf. Bill Kovach, i ditlindjes 1932, sht me prindr shqiptar dhe sht gazetar mjaft i njohur n SHBA. Donald Lambro i lindur n Amerik m 1940 sht shefi politik i korrespodentve t gazets s mirnjohur "The Washington Times". Eric Margolis, gazetar i njohur, botues i "Toronto sun", sht i biri Henry M. Margolis, and Nexhmie Zaimi dhe ka lindur m 1947 n New York. Konstantina Lukes, ish kryebashkiakja e Worcester-it t shtetit t Massachusetts, ka prindr shqiptar dhe ka shrbyer n restorantin e tyre deri kur filloi kolegjin. Lista e shqiptaro-amerikanve sht e gjat dhe pritet t prditsohet pr t futur t dhnat e tjera pr talentet shqiptare q po dalin prdit n SHBA. Dhe i fundmit ndr ta sht Kledi Pllumaj, boksieri pesvjear q po mahnit publikun dhe trajnert amerikan me talentin e tij.

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  512
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  Ja shqiptaro-amerikant m t famshm t momentit. Ata jan nga t gjitha fushat, q nga shkenca, politika, arti dhe sporti. Pjesa m e madhe jan emra t njohur, t tjert, emra q priten t jen t njohur jo vetm pr Shqiprin, por edhe pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks, pasi ata atje kan nisur nj karrier t suksesshme.
  Akademikt
  Nga bota akademike dallojm katr shqiptar t rndsishm dhe n krye sht Laura Mersini. Ajo sht nj shkenctare merret me studimin e hapsirs, me energjin q solli krijimin e universit, ose si njihet ndryshe Big-Bangun. N 2009 ajo vizitoi Shqiprin dhe pati nj takim me kryeministrin Sali Berisha. N tetor t 2010 ajo u shfaq n programin e BBC-s, "far ndodhte para Big Bangut" ku parashtroi teorin se gjithsia sht si val funksionesh n peizazhin e shum universeve". sht m i njohur i dyti n kt list, Ferid Murati, pasi ka marr mimin Nobel pr krkimet e tij dhe produkti i tij Viagra, njihet n t gjith botn. Ai s fundmi vizitoi Shqiprin dhe Maqedonin, q sht edhe vendlindja e tij. Murati javn e shkuar u prit si nga Presidenti Topi ashtu dhe nga presidenti maqedonas Ivanov. Pas Muratit vjen nj shkenctar tjetr n fushn e agronomis dhe ky sht Andrea Shundi. Njihet si agronomi m i njohur i Shqipris pr shekullin XX dhe XXI. M 1999 ai emigron n SHBA kua vazhdon t publikoj studimet e tij shkencore n kt fush. Stavro Skndi, ishte nj linguist dhe historian. Ai ka lindur n Kor m 1905 dhe ka vdekur n Long Island n SHBA m 1989. Ai ka publikuar n Amerik dhe n Shqipri katrmbdhjet libra shkencor si n histori ashtu dhe n linguistik.
  Aktort
  Lexuesi dhe teleshikuesi shqiptar i njeh mjaft mir vllezrit Belushi, John-in dhe James-in. Por do t prezantojm aktor t tjer m pak t njohur q kan hyr n listn e shqiptaro-amerikanve m t njohur. Fillojm me James Biberi, i cili n fakt ka lindur n Kosov, por sht rritur n New York q kur ishte 2 vje. Disa nga serialet m t njohura ku ka luajtur Biberi jan "Sex and the City", "The Sopranos" si dhe "La and Order". Eliza Dushku sht tashm e njohur pr publikun shqiptar, por nuk sht dhe aq i njohur Nathaniel Dushku, djali i tret i Philip Dushkut, me origjin gjithashtu shqiptare. Enver Gjokaj i lindur m 1980, sht br i njohur te seriali televiziv "Dollhouse", ku luan Victor-in. Ana Golja, sht ndr aktoret m t reja, ka lindur m 1996 aktualisht sht pesmbdhjet vjee dhe performon n seriale televizive si "hat's up warthogs" dhe sht personazhi Laney apo dhe n "Little Mosque on the Prairie" sht Betty Sue. Agim Kaba, djali i par i Sal dhe Sally Kabs, i ditlindjes 1980, ka lindur pikrisht n New York. N festival, sht filmi i fundit i tij, ku personazhi kryesor sht Dennis Hopper, q u nda nga jeta pak muaj m par. Ai gjithashtu sht futur dhe n biznesin e fuqishm t prodhimit t filmave.
  Masiela Lusha e ditlindjes 1985, ka lindur pikrisht k kryeqytetin shqiptar, Tiran. Ka kaluar fmijrin sa n Shqipri, Hungari dhe Austri pr t vijuar jetn e saj n SHBA q nga 1993, ku u vendos n Michigan. Ajo shkruan libra, sht aktiviste pr t drejtat e njeriut si dhe nj aktore e zonja.
  Peter Malota, ose ndryshe Pjetr Malota Lulgjuraj, ka lindur m 1958 n Malsi t Madhe. Ai ka luajtur n tre filma me Jean-Claude Van Damme m 1985. Aktualisht jeton n Detroit dhe u mson t rinjve artet marciale. Laureta Mei, aktore, por edhe kngtare. Knga saj e fundit "Turn Around" sapo sht hedhur n treg nga "imunes". Ajo ka lindur n Kuov m 1977, m 1995 s bashku me familjen kan emigruar n Greqi dhe m 1998 kan shkuar n SHBA, ku ajo fillimisht shkoi pr t prfunduar studimet e m pas ndoqi karriern e saj si aktore dhe kngtare. Filmi i saj m i njohur sht "Shadow Kill", ku sht personazhi kryesor i tij.
  Artistt
  N listn e artistve t tjer prfshihet Luke Burbank, q njihet shum si nj spiker radioje. Emina unmulaj, nj shqiptare e Malit t Zi, nga nj fis i njohur n malsit e ktij shteti, por dhe t Shqipris. sht modele e njohur. Kara DioGuardi, vajza e kongresmenit Joseph DioGuardi, me origjin arbreshe. Kngtare e njohur, t cilin e njeh mir dhe publiku shqiptar. Tony Dovolani, ose ndryshe Driton Dovolani, nj valltar profesionist, ka lindur n Kosov m 1973. Ai ka marr shum mime n konkurse ndrkombtare t vallzimit modern. Sten Dragoti gjithashtu sht i njohur pr publikun shqiptar si prodhues filmash, artist dhe regjisor, po kshtu njihet dhe fotografi Gjon Mili.
  Regis Philbin, sht nj gjeni i televizionit amerikan, ai mban rekordin Guinnes pr kohn m t gjat q ka qndruar para kameras pa ndrprerje. I ati i tij Francis ishte me origjin irlandeze q ka shrbyer n marinn amerikane, ndrsa e ma, Filomena, ishte me origjin arbreshe. Televizioni amerikan ka marr nj kuptim tjetr me nj gjigant si Philbin, puna e t cilit nuk mund t citohet n pak radh. Michael Joseph Garofalo, ose njihet ndryshe si prolifik, sht repist, prezantues n televizion dhe radio. sht i ditlindjes 1985 dhe ka nj pun t madhe si n fushn e muziks, por edhe n radio. Elvir Muriqi, sht kosovar dhe n SHBA ka shkuar q m 1996. E filloi karriern si boksier amator, pastaj u b profesionist. Ai gjithnj, gjat ndeshjeve, mban shqiponjn me dy krena n veshjet e tij sportive. John Cena, sht munds profesionist, i ditlindjes 1977. Nuk dihen shum lidhjet e tij me Shqiprin, por thuhet se sht pasardhs i nj njeriu me origjin italiane.
  Biznesi
  N krye t lists s biznesmenve m t njohur shqiptar n Amerik sigurisht q jan dy emra q njihen nga publiku shqiptar Anthony Athanas dhe Ekrem Bardha. Kta t dy ndiqen nga Florin Krasniqi, i lindur n Kosov m 1954, ai sht n krye t kompanis "Kosova Steel Group". Ramiz Tafilaj, i lindur gjithashtu n Kosov m 1949, ai drejton kompanin e botimeve "Jalifat Group" si dhe sht themelues i "Tafilaj Group LLC".
  Kriminelt
  Prve yjeve n Amerik kan emr edhe kriminelt shqiptar. Si John Alite, ka qen pjestar i familjes Gambino dhe i ka shrbyer John A.Gottit n vitet 1980-1990. Ismail Lika gjithashtu nj gangster i njohur, q mendohej se drejtonte trafikun e heroins nga Afganistani, Turqia dhe Amerika. Alex Rudaj, drejtonte t mirnjohurn organizat kriminale q mbante mbiemrin e tij "Rudaj Organization". Ai sht me origjin nga Ulqini q ka emigruar n SHBA dy dekada m par. M 2006 ai u dnua me 27 vjet burg pr krime t ndryshme.
  Yjet
  Por mbarojn ktu lajmet e kqija pr shqiptart pr t vijuar m tej me yjet e Ameriks, q jan gjithashtu me origjin shqiptare. Dhe n krye t tyre sht i mirnjohuri Fadil Berisha, fotograf. Bill Kovach, i ditlindjes 1932, sht me prindr shqiptar dhe sht gazetar mjaft i njohur n SHBA. Donald Lambro i lindur n Amerik m 1940 sht shefi politik i korrespodentve t gazets s mirnjohur "The Washington Times". Eric Margolis, gazetar i njohur, botues i "Toronto sun", sht i biri Henry M. Margolis, and Nexhmie Zaimi dhe ka lindur m 1947 n New York. Konstantina Lukes, ish kryebashkiakja e Worcester-it t shtetit t Massachusetts, ka prindr shqiptar dhe ka shrbyer n restorantin e tyre deri kur filloi kolegjin. Lista e shqiptaro-amerikanve sht e gjat dhe pritet t prditsohet pr t futur t dhnat e tjera pr talentet shqiptare q po dalin prdit n SHBA. Dhe i fundmit ndr ta sht Kledi Pllumaj, boksieri pesvjear q po mahnit publikun dhe trajnert amerikan me talentin e tij.
  N krye t lists s biznesmenve m t njohur shqiptar n Amerik sigurisht q jan dy emra q njihen nga publiku shqiptar Anthony Athanas dhe Ekrem Bardha. Kta t dy ndiqen nga Florin Krasniqi, i lindur n Kosov m 1954, ai sht n krye t kompanis "Kosova Steel Group". Ramiz Tafilaj, i lindur gjithashtu n Kosov m 1949, ai drejton kompanin e botimeve "Jalifat Group" si dhe sht themelues i "Tafilaj Group LLC".

  Perveq Anthony Athanas te gjithe te tjeret jane morra per Xhim Xhemen e Hari Bajraktarin dy Biznesmenet me te njohur e me te fuqishem Shqiptare ne Amerike sa gazetare idiote qe kemi

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  46
  Postime
  1,084
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  Ja shqiptaro-amerikant m t famshm t momentit. Ata jan nga t gjitha fushat, q nga shkenca, politika, arti dhe sporti. Pjesa m e madhe jan emra t njohur, t tjert, emra q priten t jen t njohur jo vetm pr Shqiprin, por edhe pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks, pasi ata atje kan nisur nj karrier t suksesshme.
  N krye t lists s biznesmenve m t njohur shqiptar n Amerik sigurisht q jan dy emra q njihen nga publiku shqiptar Anthony Athanas dhe Ekrem Bardha. Kta t dy ndiqen nga Florin Krasniqi, i lindur n Kosov m 1954, ai sht n krye t kompanis "Kosova Steel Group". Ramiz Tafilaj, i lindur gjithashtu n Kosov m 1949, ai drejton kompanin e botimeve "Jalifat Group" si dhe sht themelues i "Tafilaj Group LLC".
  .
  F. Krasniqin smund ta vesh ne nje rang me A. Athanas dhe E. Bardha apo Harry Bajkatarin e Xhim Xhemen qe jane personalite shume respektuara deri ne rang presidentash te amerikes . Kta kane mbi gjysem shekullli qe kane punuar dhe kontribuar me njohjet e tyre ne politiken amerikane per kauzen shqiptare.

 4. #4
  Cfare cuditje se nuk po e kuptoj?
  We never really grow up, we only learn how to act in public.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •