Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Opake Opinga
  Anėtarėsuar
  11-02-2011
  Postime
  245

  Muzika eshte haram per myslymanet - PSE?

  Po mundohem ta toleroj kete fe po eshte veshtire. Pse s'lejohet muzika ne fene Myhamedane????

  ******
  Kėnga dhe muzika nė Islam (1)

  Argumentet nga Kurani dhe Suneti janė tė qarta nė ndalimin e kėngės dhe muzikės, po ashtu edhe fjalėt e sahabėve, tė tabiinėve dhe tė dijetarėve tė Sunetit tregojnė pėr ndalimin e kėtyre gjėrave qė do t’i cekim mė poshtė.

  Argumentet nga Kurani

  1. Allahu i Lartėsuar thotė: “(Zoti) Tha (Iblisit): “Shko, e kush prej tyre
  vjen pas teje, shpėrblimi juaj ėshtė xhehenemi, shpėrblim i plotė”. Dhe me atė alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundesh prej tyre, me kalorėsit e kėmbėsorėt tu thirri (bėrtitu) ata, pėrzieju me ta nė pasuri dhe nė fėmijė dhe premtoju atyre, po shejtani nuk u premton tjetėr, pėrveē mashtrim.” (El Isra, 63-64)

  Muxhahidi, ndėr komentuesit mė tė mėdhenj mė tė mėdhenj tė Kuranit ka thėnė: “Ka thėnė ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se me zėrin e shejtanit ka pėr qėllim kėngėn dhe fyellin dhe veglat e tjera muzikore.”
  Dahaki ka thėnė: “Zėri i shejtanit i pėrmendur nė kėtė ajet ka pėr qėllim zėrin e fyellit dhe tė daulles.”

  2. Allahu i Lartėsuar thotė: “Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e
  mė qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut." (Llukman: 6)
  Ka thėnė Muxhahidi (pėr tė cilin kanė thėnė se nėse tė vjen komenti i Muxhahidit pėr ndonjė ajet, tė mjafton): “Ky ajet ka pėr qėllim fjalėt boshe dhe dėgjimin e kėngės dhe tė gjėrave tė tjera tė ngjashme me tė.”
  Dhe ka thėnė: “Ėshtė betuar Abdullah Ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, duke thėnė: “Pasha Allahun, qė nuk e meriton adhurimin askush pėrveē Tij (tri herė ėshtė betuar kėshtu), ky ajet “qė blenė tregime boshe” ka pėr qėllim kėngėn.”

  3. Allahu i Lartėsuar thotė: “A prej kėtij ligjėrimi (Kurani) po ēuditeni? E po qeshni dhe nuk po qani? Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e dėfrim (nė kotėsi, muzikė etj)?” (En-nexhm, 59-61)
  Akreme ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “Es-semud” (lojė e dėfrim) ėshtė kėnga nė gjuhėn e popullit Himjer, qė ėshtė njė prej fiseve arabe. Ka thėnė ibn Abasi: “Ata thonė “Esmidi ja Fulane”, qė nėnkupton “kėndo pėr ne”.

  Akreme nė komentin e kėtij ajeti ka thėnė: “Kur jobesimtarėt dėgjonin Kuranin, fillonin tė kėndonin me qėllim qė t’i largonin njerėzit nga dėgjimi i Kuranit me kėngė dhe pėr kėtė shkak ka zbritur ky ajet.”

  Argumentet nga hadithet e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem

  1. Transmeton Ebu Malik el Eshari, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se e ka dėgjuar Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke thėnė:
  “Do tė ketė prej umetit tim njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mėndafshin, alkoolin dhe muzikėn.” (Buhariu, nr. 5590)
  Shejh Ebu Bekėr El Xhezairi ka thėnė: “Ky hadith tregon qartė se muzika ėshtė haram. Edhe sikur mos tė kishte ardhur asnjė hadith tjetėr ose ajet pėr ndalesėn e muzikės do tė mjaftonte ky hadith pėr ndalimin e muzikės e nė veēanti pėr kėngėt nė kohėn e sotme, fjalėt e tė cilave janė tė shėmtuara, pėrcillen me piano tė ndryshme, kitare, tupanė, fyell, etj., tė cilat e hijeshojnė kėngėn, po ashtu edhe me zėra tė ndryshėm.” (Hukmul Islam fil Musika uel Gina f.27)
  Shejh Albani, Allahu e mėshiroftė, kur e sqaron kėtė hadith, thotė: “Ndalimi i muzikės nė kėtė hadith tregohet nė dy fjalė:

  1) Thėnia e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “Do tė ketė prej umetit tim njė popull qė do ta lejojnė”,kjo fjalė ėshtė e qartė se kėto gjėra qė janė tė pėrmendura nė hadith, nė mesin e tyre edhe veglat muzikore, janė tė ndaluara dhe do tė vijė njė popull dhe do t’i bėjė hallall (tė lejuara) ato.

  2) Krahasimi i muzikės me gjėrat qė tė gjithė dijetarėt thonė se janė haram, si: imoraliteti (zinaja) dhe alkooli. Edhe sikur mos tė ishte haram muzika, nuk do tė ishte krahasuar me zinanė dhe alkoolin.
  Pastaj ka thėnė: “Dhe mos u mashtro o ti lexues i nderuar nga ajo qė dėgjon nga disa persona tė njohur dhe tė afirmuar, tė cilėt i lejojnė veglat muzikore, sepse ata pasha Allahun japin fetva (pėrgjigje) duke i pasuar tė tjerėt dhe me fetatė e tyre janė duke ndihmuar epshet e njerėzve. Pėr kėtė shkak ki kujdes o ti musliman dhe njihe Islamin tėnd nga Kurani dhe Suneti i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem dhe mos thuaj se ka thėnė filani, sepse e vėrteta nuk njihet nga personat. Duhet ta dish tė vėrtetėn dhe pastaj t’i njohėsh personat qė e ndjekin tė vėrtetėn.” (Silsile Sahiha 1/144)

  2. Transmeton Ibn Ebi Ed-Dunja nga Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Do tė ketė nė kėtė umet nėnēmime, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pinė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzikė (el-meazif).” (Termidhiu. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih, shih Sahil el xhami es-sagir nr. 5467)

  3. Transmeton Abullah ibn Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Me tė vėrtetė, Allahu i Madhėruar ia ka ndaluar umetit tim alkoolin, bixhozin, birrėn, tarabukun dhe lahutėn.” (Taberaniu dhe Bejhakiu, kurse shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė shih. Shih Sahil El Xhami 1747) (Komenti i kėtij hadithi ėshtė mar nga Ebu Bekėr el Xhezairi nė librin e tij “Risaletu shejh El Xhezairi f.28).

  Pėrktheu: Eroll Nesimi
  22.2.2009

  Klubikulturor
  Talaq, Talaq, Talaq.

 2. #2
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Eshte ndaluar per myslimanet sepse fyellin e kane perdorur shume paganet kur kane adhuruar zoterat e tyre dhe Muhamedi e ka ndaluar qe myslimanet te indoktrinohen me shpejt ne islam dhe te largohen nga paganizmi me shume zotera se ma mire paganizem me nje zot sesa me shume zotera. Edhe ne Evrope fyelli eshte perdorur shume nga paganet, ndersa nga disa te krishtere eshte konsideruar si instrument i djallit. Njerezimit nuk i duhet perendi me dhjete duar sikur ne hinduizem, nuk i duhen perendi qe te vrasin perse nuk beson ne pedofil sikur ne islam, e nuk i duhen besimet qe thone se toka merr fryme. Kaq

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Anėtarėsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,015
  Nese do pergjigjeje nga mjeku atehere mos e pyet ate per qeshtje tjera pos mjekesis dhe sepcializimit te tij.
  Prandaj,ti 'Mesia4ever' ik prej pergjigjejeve sepse nuk i takon nje njeriu sikur ju te jap pergjigjeje per fen Islame.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Opake Opinga
  Anėtarėsuar
  11-02-2011
  Postime
  245
  Allahu t'shperbleft me naj 4 vjecare virgine per shpjegimin. Muzika te degjeron thone dijetaret islamike, noshta te ban mos e ba pedofil ose mos e degjeneru me 20 gra e 150 fmi sic bajne muslimanet e vertete.


  Allahu e di me se miri.

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Eshte ndaluar per myslimanet sepse fyellin e kane perdorur shume paganet kur kane adhuruar zoterat e tyre dhe Muhamedi e ka ndaluar qe myslimanet te indoktrinohen me shpejt ne islam dhe te largohen nga paganizmi me shume zotera se ma mire paganizem me nje zot sesa me shume zotera. Edhe ne Evrope fyelli eshte perdorur shume nga paganet, ndersa nga disa te krishtere eshte konsideruar si instrument i djallit. Njerezimit nuk i duhet perendi me dhjete duar sikur ne hinduizem, nuk i duhen perendi qe te vrasin perse nuk beson ne pedofil sikur ne islam, e nuk i duhen besimet qe thone se toka merr fryme. Kaq
  Talaq, Talaq, Talaq.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Citim Postuar mė parė nga Opake Opinga Lexo Postimin
  Po mundohem ta toleroj kete fe po eshte veshtire. Pse s'lejohet muzika ne fene Myhamedane????

  ******
  Kėnga dhe muzika nė Islam (1)

  Argumentet nga Kurani dhe Suneti janė tė qarta nė ndalimin e kėngės dhe muzikės, po ashtu edhe fjalėt e sahabėve, tė tabiinėve dhe tė dijetarėve tė Sunetit tregojnė pėr ndalimin e kėtyre gjėrave qė do t’i cekim mė poshtė.

  Argumentet nga Kurani

  1. Allahu i Lartėsuar thotė: “(Zoti) Tha (Iblisit): “Shko, e kush prej tyre
  vjen pas teje, shpėrblimi juaj ėshtė xhehenemi, shpėrblim i plotė”. Dhe me atė alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundesh prej tyre, me kalorėsit e kėmbėsorėt tu thirri (bėrtitu) ata, pėrzieju me ta nė pasuri dhe nė fėmijė dhe premtoju atyre, po shejtani nuk u premton tjetėr, pėrveē mashtrim.” (El Isra, 63-64)

  Muxhahidi, ndėr komentuesit mė tė mėdhenj mė tė mėdhenj tė Kuranit ka thėnė: “Ka thėnė ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se me zėrin e shejtanit ka pėr qėllim kėngėn dhe fyellin dhe veglat e tjera muzikore.”
  Dahaki ka thėnė: “Zėri i shejtanit i pėrmendur nė kėtė ajet ka pėr qėllim zėrin e fyellit dhe tė daulles.”

  2. Allahu i Lartėsuar thotė: “Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e
  mė qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut." (Llukman: 6)
  Ka thėnė Muxhahidi (pėr tė cilin kanė thėnė se nėse tė vjen komenti i Muxhahidit pėr ndonjė ajet, tė mjafton): “Ky ajet ka pėr qėllim fjalėt boshe dhe dėgjimin e kėngės dhe tė gjėrave tė tjera tė ngjashme me tė.”
  Dhe ka thėnė: “Ėshtė betuar Abdullah Ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, duke thėnė: “Pasha Allahun, qė nuk e meriton adhurimin askush pėrveē Tij (tri herė ėshtė betuar kėshtu), ky ajet “qė blenė tregime boshe” ka pėr qėllim kėngėn.”

  3. Allahu i Lartėsuar thotė: “A prej kėtij ligjėrimi (Kurani) po ēuditeni? E po qeshni dhe nuk po qani? Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e dėfrim (nė kotėsi, muzikė etj)?” (En-nexhm, 59-61)
  Akreme ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “Es-semud” (lojė e dėfrim) ėshtė kėnga nė gjuhėn e popullit Himjer, qė ėshtė njė prej fiseve arabe. Ka thėnė ibn Abasi: “Ata thonė “Esmidi ja Fulane”, qė nėnkupton “kėndo pėr ne”.

  Akreme nė komentin e kėtij ajeti ka thėnė: “Kur jobesimtarėt dėgjonin Kuranin, fillonin tė kėndonin me qėllim qė t’i largonin njerėzit nga dėgjimi i Kuranit me kėngė dhe pėr kėtė shkak ka zbritur ky ajet.”

  Argumentet nga hadithet e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem

  1. Transmeton Ebu Malik el Eshari, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se e ka dėgjuar Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke thėnė:
  “Do tė ketė prej umetit tim njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mėndafshin, alkoolin dhe muzikėn.” (Buhariu, nr. 5590)
  Shejh Ebu Bekėr El Xhezairi ka thėnė: “Ky hadith tregon qartė se muzika ėshtė haram. Edhe sikur mos tė kishte ardhur asnjė hadith tjetėr ose ajet pėr ndalesėn e muzikės do tė mjaftonte ky hadith pėr ndalimin e muzikės e nė veēanti pėr kėngėt nė kohėn e sotme, fjalėt e tė cilave janė tė shėmtuara, pėrcillen me piano tė ndryshme, kitare, tupanė, fyell, etj., tė cilat e hijeshojnė kėngėn, po ashtu edhe me zėra tė ndryshėm.” (Hukmul Islam fil Musika uel Gina f.27)
  Shejh Albani, Allahu e mėshiroftė, kur e sqaron kėtė hadith, thotė: “Ndalimi i muzikės nė kėtė hadith tregohet nė dy fjalė:

  1) Thėnia e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “Do tė ketė prej umetit tim njė popull qė do ta lejojnė”,kjo fjalė ėshtė e qartė se kėto gjėra qė janė tė pėrmendura nė hadith, nė mesin e tyre edhe veglat muzikore, janė tė ndaluara dhe do tė vijė njė popull dhe do t’i bėjė hallall (tė lejuara) ato.

  2) Krahasimi i muzikės me gjėrat qė tė gjithė dijetarėt thonė se janė haram, si: imoraliteti (zinaja) dhe alkooli. Edhe sikur mos tė ishte haram muzika, nuk do tė ishte krahasuar me zinanė dhe alkoolin.
  Pastaj ka thėnė: “Dhe mos u mashtro o ti lexues i nderuar nga ajo qė dėgjon nga disa persona tė njohur dhe tė afirmuar, tė cilėt i lejojnė veglat muzikore, sepse ata pasha Allahun japin fetva (pėrgjigje) duke i pasuar tė tjerėt dhe me fetatė e tyre janė duke ndihmuar epshet e njerėzve. Pėr kėtė shkak ki kujdes o ti musliman dhe njihe Islamin tėnd nga Kurani dhe Suneti i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem dhe mos thuaj se ka thėnė filani, sepse e vėrteta nuk njihet nga personat. Duhet ta dish tė vėrtetėn dhe pastaj t’i njohėsh personat qė e ndjekin tė vėrtetėn.” (Silsile Sahiha 1/144)

  2. Transmeton Ibn Ebi Ed-Dunja nga Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Do tė ketė nė kėtė umet nėnēmime, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pinė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzikė (el-meazif).” (Termidhiu. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih, shih Sahil el xhami es-sagir nr. 5467)

  3. Transmeton Abullah ibn Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Me tė vėrtetė, Allahu i Madhėruar ia ka ndaluar umetit tim alkoolin, bixhozin, birrėn, tarabukun dhe lahutėn.” (Taberaniu dhe Bejhakiu, kurse shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė shih. Shih Sahil El Xhami 1747) (Komenti i kėtij hadithi ėshtė mar nga Ebu Bekėr el Xhezairi nė librin e tij “Risaletu shejh El Xhezairi f.28).

  Pėrktheu: Eroll Nesimi
  22.2.2009

  Klubikulturor
  Kur’ani - Es Safat Suretu 37 dhe El Insan Suretu 76.
  Nė Xhennete edhe burime tė pafundme tė verės: Tė devotshmit do tė pinė nga njė burim vere qė rrjedh pafundėsisht, e cila ėshtė e pėrzier me ujė kafuri (Su 76:5-6). Do tė jetė verė e bardhė qė nuk do tė intoksikojė ata nė kopshtin e haresė (Su 37:45-47).
  43. Nė Xhennete tė begatshme,
  44. Tė mbėshtetur nė kolltukė me fytyrė nga njėri-tjetri,
  45. Atyre u bėhrt shėrbim me gota (me verė) nga burmi,
  46. E (vera), qė ka shije pėr ata qė e pinė,
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 6. #6
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  18-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  49
  Postime
  5,430
  Citim Postuar mė parė nga Opake Opinga Lexo Postimin
  Po mundohem ta toleroj kete fe po eshte veshtire. Pse s'lejohet muzika ne fene Myhamedane????
  po mbase ka vdekur Michael Jacksoni asnje si ai mire s'po kendon, cilin po na preferon ti Opinga ne me ndegju,vetem te lutem jo kete


 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Opake Opinga
  Anėtarėsuar
  11-02-2011
  Postime
  245
  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Kur’ani - Es Safat Suretu 37 dhe El Insan Suretu 76.
  Nė Xhennete edhe burime tė pafundme tė verės: Tė devotshmit do tė pinė nga njė burim vere qė rrjedh pafundėsisht, e cila ėshtė e pėrzier me ujė kafuri (Su 76:5-6). Do tė jetė verė e bardhė qė nuk do tė intoksikojė ata nė kopshtin e haresė (Su 37:45-47).
  43. Nė Xhennete tė begatshme,
  44. Tė mbėshtetur nė kolltukė me fytyrė nga njėri-tjetri,
  45. Atyre u bėhrt shėrbim me gota (me verė) nga burmi,
  46. E (vera), qė ka shije pėr ata qė e pinė,
  Keto more qafir, i merr vec po vrave per Allahun sic beri ai Arif Uka. Pra po vrave per fe te Arabve pin vere, ke dashnor etj etj.
  Talaq, Talaq, Talaq.

 8. #8
  Po kujt i intereson tek toleranca, kjo pyetje hajvane qe ben?
  Sa i shqetesuar je per muslimanet mor opinga!! All-llahu ta shperblefte per gjithe kete shqetesim qe ke per ta!

 9. #9
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Na keni lodh me keto tema , qe perseriten nga 1 mij her.

  Definitivishte ketu duhet nje moderatore sepse eshte tepru ketu

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Citim Postuar mė parė nga Opake Opinga Lexo Postimin
  Keto more qafir, i merr vec po vrave per Allahun sic beri ai Arif Uka. Pra po vrave per fe te Arabve pin vere, ke dashnor etj etj.


  Kur’ani - Er Rrahman Suretu 55.
  Nė xhennet edhe virgjėreshat; Nė kopshte ka fruta, hije, burime dhe tė virgjėra. Virgjėreshat janė tė turpshme dhe tė bukura si rubinė dhe korale.
  Su 55:56,58.
  56. Aty janė ato qė pėrqėndrojnė shikimet e tyre e qė nuk i ka prekur kush para tyre, as njerėz, as xhini.
  58. Ato janė si xhevahiri e diamanti (tė kuqrremta nė tė bardhė.
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Opake Opinga
  Anėtarėsuar
  11-02-2011
  Postime
  245
  Citim Postuar mė parė nga Milkway Lexo Postimin
  Na keni lodh me keto tema , qe perseriten nga 1 mij her.

  Definitivishte ketu duhet nje moderatore sepse eshte tepru ketu
  Te lutem shume mos ben 'hijack' te kesaj teme. Kjo eshte ne Tolerancen Fetare. Te jesh tolerant duhet njohur feja tjeter sepse nuk mund te tolerohet dicka qe nuk e njeh. Une postova hadithe e shkrime nga dijetare (allahu i shperblefte) ti ja fut kot. A ke naj hadith kundra kesaj apo vec hamendje????
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Opake Opinga : 22-06-2011 mė 16:59
  Talaq, Talaq, Talaq.

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Prishtinas_i
  Anėtarėsuar
  21-06-2011
  Postime
  26
  Ja se pse ndoshta :

  Kush do kishte pasur deshir, qe nena e tij te trajtohet kesi soji ? …perpos besimtareve si opinga4ever ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prishtinas_i : 22-06-2011 mė 17:25

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Su 78; 33
  Kėto vasha do tė jenė tė njė moshe (tė reja)
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Su 52:20, 44:54, 2:25.
  Nė kopshte, myslimanėt do tė bashkohen nė marrėdhėnie seksuale me kėto vasha (hyritė) tė cilat kanė sy tė bukur tė mėdhenj dhe tė errėt.
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Njeri me lart lartsoi penen ,dhe shi per ket me vajti mendja se sa e perdorin drejt dhe bukur penen(lapsin) populli yne ,ose me mir njerzit e kti kombi.
  Me vajt mendja se ktu ne kte forum jon futur adoleshent qe prapanica u behet varr nga pisllekukur si kan pampersat.
  PER OPINGEN:
  Ti ose sje shqiptare ose je nji hajvan(kafsh)
  Ti Opaka sja ke iden e te jetuarit,e te menduerit dhe kto zhgarravitje neper forum kan per te ver nji dit ne sikletgjat jetes ,mu ather kure jeten do kesh mese tepermi nevoj ta shijosh.
  Mekatet qe i beni vetes suaj ju Opake Opangovska dhe disa nga forumistet do ju kthehen si bumerang nji dit.
  Behuni real ne ditet qe vin dhe me njofto,se poqese edhe nuk e pranon nga krenaria e opakavt,Zoti do ju sprovoj.
  Desha vllazrisht tu terheq vrejtjen se jeni sa milingona ti diskutuni ju per kuranin famlart,dhe kombtarisht jeni te fundosur,ber nji krahasimmetaforik ,jeni duke lundruar ne velen e qe ska as kok as fund.
  Mir mbetshi.
  Beje po nuk besove se sa dem te sjell muzika,vej nji muzik ne veshet tuaj per vetem 3 ore pa nderprer dhe me njofto per rezultatin final..qfar do ndodh .
  Jom i sigurt se djalli do te prek me doren e tij .Ket te them nga eksperienca.Pra nese degjon me pak do e ndjesh doren e djallit me leht por do ta degjosh.
  Ate me qka na esht porositur nga Profeti Muhamed All-llahu qoft i knaqur me te dhe pasuesit e tij jon porosi qe as qe duhet te diskutohen sepse jon porosi profetike dhe per ti kuptuar duhet besim,zemer te paster dhe te jesh i ruajtur nga mekatet.Ty Opako edhe Djalli te ka len te qet sepse Ti je duke i shkuar pas pa te ftuar,dhe Perendia te ka larguar nga meshira deri ne momentin qe i kthehesh Perendis dhe si shkon djallit pas.
  Mir mbetsh dhe Allahu te udhzoft AMIN.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  "Aliu reportoi qe Allahut tha "Atje ne Parajse eshte nje treg ku nuk ka shitje dhe blerje, por eshte i mbushur me burra dhe gra. Kur nje burre deshiron nje bukuroshe, ai e merr dhe ben seks me ato."Al Hadis, Vol. 4, p. 172, No. 34
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 17. #17
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Citim Postuar mė parė nga Opake Opinga Lexo Postimin
  Allahu t'shperbleft me naj 4 vjecare virgine per shpjegimin. Muzika te degjeron thone dijetaret islamike, noshta te ban mos e ba pedofil ose mos e degjeneru me 20 gra e 150 fmi sic bajne muslimanet e vertete.


  Allahu e di me se miri.
  Ndoshta se Allahu eshte i mencur dhe i urte. Ti a po lodhesh hiq, cka i ke punet? Na sill perseri keso argumentash

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Sahih Bukhari 97/24, 10/129

  Ne diten e gjykimit, Zoti do te hape kemben e Tij dhe do t'ia tregoj Profetit

  Zoti do te shfaqe kemben e Tij tek besimtaret dhe ata pastaj do te perulen
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 19. #19
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  "Aliu reportoi qe Allahut tha "Atje ne Parajse eshte nje treg ku nuk ka shitje dhe blerje, por eshte i mbushur me burra dhe gra. Kur nje burre deshiron nje bukuroshe, ai e merr dhe ben seks me ato."Al Hadis, Vol. 4, p. 172, No. 34
  'O Ali burri neve sna vyn tregje ku shiten gra, sepse Allahu na marton me 72 gra, ai eshte i mecem dhe i urte' - do te thoshte Fisniku Student.

 20. #20
  Sa mire nuk pertoni o "njerez" te harxhoni kohe me budalliqe, ne vend qe te lexoni ndonje gje te denje per t'u lexuar, te pakten do beheni sado pak njerez!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •