Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
 1. #21
  "Ne te vertete duhet te jete dicka shume e kendshme, te ndjesh nje gojez te vogel ngjyre trendafili, qe terheq shpirtin nga brenda trupit, dhe qe me jeten tende gatuan jeten e vet.....
  Murmuritjet e Femijeve jane me shume dhe me pak se fjala; ato s'jane nota, e megjithate jane kenge; ato nuk jane rrokje e megjithate jane nje e folur...Murmuritja e ka pasur fillmin e vet ne Qiell dhe nuk do ta kete mbarimin e vet mbi toke; ajo eshte qysh perpara lindjes dhe vazhdon; kjo eshte nje suite e tere. Ky belbezim perbehet nga ajo qe thoshte femija kur ishte Engjell, dhe nga ajo qe do te thote kur te behet njeri....
  Engjejt e medhej te Qiellit jane femijet e vegjel..."

  Kjo eshte nje fragment nga nje nder romanet e mia me te preferuara Viti '93, Viktor Hygo, dhe me kete pjesezen e shkeputur pershendes te gjithe ata qe i DUAN FEMIJET, pavaresisht ne qofshin te tyre nga gjaku apo jo...

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Pa perkedhelje nuk rriten femijet. Ne cdo moment jam on top of him, my son. Po spara me jep ose me ka dhene probleme si femi. Eshte cun qe nuk qan !! I qarravitur. As tani qe eshte 5 vjec, dhe as kur ka qene me i vogel. Nese qan, vetem kur vritet, dhe i ka dhembur shume.

  Per kaprico nuk qan, asnje kokerr loti nuk derdh. Eshte cun me namuz dhe seder. Ka te bej dhe menyra sa afer i mban dhe si ua shpjegon gjerat.

  E vetmja gje qe ka, kerkon lodra pa mbarim. Kam 1 jave skam qene te toys r us me thote. LOL.

  ah, po dhe dje vec per qefin e atij, kam jump on trampoline per 45 min, mu mor frima, sme linte, more more more.... Po ishte great exercise ama.
  Mos e pyet Pink, I mi kerkon shpesh nga nje loje te re per DS-in e tij. Po dale i them, na lere radhe dhe ne te tjereve, apo jane lire ato, $25 e lart.
  Feelings change - memories don't.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  epuni ne dru ka ni her jo vec pergdhelje se keni me rrit do qullaca e llastica si oj nane oj nane lol
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 4. #24
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,159
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  hahah walchi po ke shume te drejt, sa vjec e ke nipcen? se tani po shqetesohem, pasi po e bej veten te ndihem me mire duke menduar "oh kur te mbushi 3-4 vjece do jet pak me independent...vajza ime do te jet me mua cdo vend, god forbid qe un te shkoj ne banjo vetem se uleret ne maje, apo te lahem, shyqyr zotit me ka ndihmuar motra keto kohet e fundit, ama tani e kuptoj pse disa prinder zgjohn me shpejt se femijet

  Po mbush 9 Rexhi , me mir jepi drejtim tani qe e ke te vogel se sa kur te rritet e te ta ket pir lengun , ky i imi dmth nipcja lol act like a baby vdes ti japi attention e ema , e crave ne nje menyr te cuditshme

 5. #25
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  wow..ne te gjitha shkrimet kush me shume e kush me pak gjysmat shqip e gjysmat anglisht..edhe pastaj pretendoni te beheni nena te mira..vaj medet...e cka do ju jepni femijeve me perzierje te tille...asgje..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Anėtarėsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,165
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  epuni ne dru ka ni her jo vec pergdhelje se keni me rrit do qullaca e llastica si oj nane oj nane lol
  Ne drunin e kena ne DNA lol

  Se di a ke nigju humoristin e famshem indiano-kanadez, Rusell Peters ku thote you need to beat your kids hahaha
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 7. #27
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  epuni ne dru ka ni her jo vec pergdhelje se keni me rrit do qullaca e llastica si oj nane oj nane lol
  Kur ti besh vete, ec e na fol ketu sa here e rrafe cunin apo gocen tende. . lol

  Asnjehere, jo te rrafme po as ta kem qelluar cunin tim. Sepse se ka bere veten, se me fjale kupton. Pastaj, prindi pak a shume e di temperamentin e femijes se vet. Ja di huqet, tipin. 1here i kam bertit cunit, e ngrita ca si shume zerin, u be keq, u prek. Qe nga ajo dite, never ever again. Se ne fakt, i rashe ne qafe kot. Eshte flori e shkuar florit. Edhe jo perkedhelje po siper kokes ta mbajme gjithe dites, ska te paguar. Artist e shkuar artistis. Per te qare nuk qan kot, s'eshte i qarravitur (gjeja qe me acaron me shume te femijet, kur qarraviten), vetem var nga 1cik turickat. Po dhe ato i bien shume shpejt.

  Eshte dhe funny too. Me shkrin. Sot ne plazh, u futem ne uje, dhe uji ketej nga oqeani jone eshte brisk i ftohte, t'pushon zemra po u fute menjehere, duhet bere futja avash avash lol , edhe mbas nja 10 min mbasi u ambjentuam me ujin e pyeta- Aidan are you cold baby? - No, I am not, .....but my penis is. ( ka dhe nje gje kur flet ska turp, edhe e ngre dhe ca zerin) . Ca ishin aty afer u shkrine. LOL


  p.s. sa per qullaca, si bejne perkedheljet jo. Derjo, te ftoj per 1 duel boksi me cunin tim. Kur vesh dorezat ai, i merr para dhe ato qe jane dyfish moshes se tij. lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 18-06-2011 mė 22:05
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Kur ti besh vete, ec e na fol ketu sa here e rrafe cunin apo gocen tende. . lol

  Asnjehere, jo te rrafme po as ta kem qelluar cunin tim. Sepse se ka bere veten, se me fjale kupton. Pastaj, prindi pak a shume e di temperamentin e femijes se vet. Ja di huqet, tipin. 1here i kam bertit cunit, e ngrita ca si shume zerin, u be keq, u prek. Qe nga ajo dite, never ever again. Se ne fakt, i rashe ne qafe kot. Eshte flori e shkuar florit. Edhe jo perkedhelje po siper kokes ta mbajme gjithe dites, ska te paguar. Artist e shkuar artistis. Per te qare nuk qan kot, s'eshte i qarravitur (gjeja qe me acaron me shume te femijet, kur qarraviten), vetem var nga 1cik turickat. Po dhe ato i bien shume shpejt.

  Eshte dhe funny too. Me shkrin. Sot ne plazh, u futem ne uje, dhe uji ketej nga oqeani jone eshte brisk i ftohte, t'pushon zemra po u fute menjehere, duhet bere futja avash avash lol , edhe mbas nja 10 min mbasi u ambjentuam me ujin e pyeta- Aidan are you cold baby? - No, I am not, .....but my penis is. ( ka dhe nje gje kur flet ska turp, edhe e ngre dhe ca zerin) . Ca ishin aty afer u shkrine. LOL


  p.s. sa per qullaca, si bejne perkedheljet jo. Derjo, te ftoj per 1 duel boksi me cunin tim. Kur vesh dorezat ai, i merr para dhe ato qe jane dyfish moshes se tij. lol
  PINK ku rte boj te mit kam me i terrorizu lol dru mgjes drek dark ak ni her ne perqef lol

  un thash se je tu em ftu ma naj duel me ty lol ti thu duel me cunin lol.

  po rrifini se kan me u dal gjalpina op u tham lol
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 9. #29
  Walk a little slower... Maska e ♥ Ela ♥
  Anėtarėsuar
  11-07-2009
  Postime
  373
  Cuni im behet 11 muajsh se shpejti
  E kam mesuar keq qe kur ha do te degjoje Mickey Mouse Clubhouse, 2 kenge, hapjen dhe Hot Dog song. Ehhh cme ka gjetur... vete ja mesova. Biles e do edhe CD player para qe te shtypi vete butonat. Ose para se te flere, rrime tek dhoma ime dhe kercejme... Direkt tek radio-ja, e hap e mbyll vete, kercen... E gjithe bota e tija

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,448
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: E kam perkedhelur kaq shume sa....

  Problemi me perkedheline e tepruar tek femijet mund te filloje sa jane foshnje, por behet me shume shqetesues kur nuk jane me foshnja por femije te vegjel. Edhe nese e perkedhel nje femije duke e mbajtur ne dore apo krevat me shume sec duhet, nuk eshte aq shqetesues per mua kur jane ne ate moshe. Problemi i perkedhelise behet shqetesues me rritjen ne moshe, sidomos tek ata prinder qe nuk tregojne vemendjen e duhur tek femijet, por u plotesojne cdo teke apo nevoje femijeve te tyre. Nje femije qe gjithmone merr dhuratat me te mira, nje femije qe nuk di cdo te thote JO nga goja e prinderit, eshte nje femije qe ka per te vuajtur shume ne jete, e bashke me te, edhe vete prinderit. Ai femije do te perkedhelet ne ate shkalle sa cdo gje do ta kerkoje gati, pa u lodhur, pa pritur, pa pune. Dhe kjo mund te duket si dicka "normale" per aq kohe sa eshte minoren e nen kujdesin e prinderve, por do te behet pengese e madhe per zhvillimin e atij femije kur arrin moshen e pjekurise. Do kthehet ne nje femije qe nuk eshte i pavarur, nuk eshte i zoti ti japi zgjidhje vete problemeve e veshtiresive te jetes, por gjithmone do te perlaset tek prinderit. Dhe kjo do te behet pengese per ate femije qe te krijoje edhe rrjetin e vete shoqeror, te punesohet, te krijoje marredhenie me njerez te tjere.

  Ne ka nje gje qe dua t'iu mesoj femijeve te mi si prind eshte qe te mos perkedhelen dhe te mesojne vleren e punes. Te gjithe e dime qe jeta eshte me te perpjeta, dhe gabimi qe shume prinder bejne eshte qe ua bejne rrugen ne te cilen hedhin hapat femijet e tyre shesh. Eshte detyra e jone si prinder qe t'iu mesojme femijeve tane realitetin e jetes, e cila nuk eshte gjithmone e lehte, dhe ka veshtiresite e veta te shumta. Kete e bejme duke u mesuar femijeve tane qe jo cdo kerkese e tyre do te permbushet nga ne, dhe per te permbushur disa nga keto kerkesa u duhet edhe qe ata te punojne, fitojne, kursejne, ne menyre qe te mesojne vleren e punes dhe lekut. Shume familje shqiptare i perkedhelin femijet e tyre ne ate shkalle dhe justifikohen me fjalet: "nuk dua qe femijes tim ti mungoje asgje pasi boll kemi vuajtur ne prinderit e tyre kur kemi qene sa ta". Per mua eshte shume gabim te mendosh ne kete menyre si prind. Une jam ai qe jam sot, pikerisht se kam vuajtur kur kam qene femije. Dhe kjo vuajtje ka qene shtysa kryesore qe me ka bere te mesoj, punoj, fitoj. Dhe per shume emigrante shqiptare qe kane arritur nje mireqenie te mire jete, nuk e kuptojne demin qe u shkaktojne femijeve te tyre duke ua plotesuar te gjitha kerkesat dhe duke i llastuar ne kete pike.

  Dhe gjeja tjeter qe do te thosha eshte qe femijet gjithmone marrin per shembull prinderit e tyre sa jane te vegjel. Nuk mjafton vetem qe te mos ia plotesosh te gjitha tekat femijes, pasi nuk do qe ta perkedhelesh. Ka prinder qe e perkedhelin veten e tyre me keq se femijet e tyre, duke blere gjera materiale sa me shume e sapo dalin. Ky eshte nje tjeter shembull i keq qe u jepni femijeve tuaj. Nese ti i nderron telefonat, makinat apo rrobat cdo muaj, duke shpenzuar sa te mundesh per keto te mira materiale, femija yt neser do te beje te njejten gje, qe e mesoi nga shembulli qe ti i dhe qe kur ishte femije.

  Albo

 11. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Albo pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  *~Rexhina~* (04-06-2015),Neteorm (25-12-2014)

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •