Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 107 prej 107
  1. #101
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2008
    Postime
    529
    e di si tingellon arsyetimi qe ke bere me poshte?

    Perfytyro nje nazist te thot: "Skam une faj qe kam vrare me mijera cifut. Fajin e ka Hitleri. Une qe zbatova urdherat e Hitlerit, skam faj."

    Dicka nuk shkon ketu. Krimineli me i madh patjeter qe ish Enveri, por kjo nuk i cfajeson te tjeret qe zbatonin ligjet e tij.

    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Meqenese ligjet i bente Enveri me shoket e tij,atehere shtetit ligjet i vinin nga Enveri me komitetin qendror.Po e leme ate kuvend popullor qe ishte teper formal.
    Ajo gjykate qe bente denimet,perdorte keto ligje dhe u denuan njerez.
    Prokuroria dhe hetusia perdorte keto ligje.
    Atehere pse duhet tja ve fajin prokuroris hetusis gjykates(shteti),fajin e ka komiteti qendror qe u dergoi ligjin atyre.

    Nqs prokuroi/hetusi/gjykatesi nuk e zbatonte kete ligj te komitetit qendror
    te tre keto shkonin fishek ne burg per mos zbatim ligji.
    Te burgosurit ja vinin fajin prokurorit hetusit dhe gjykatesit per denimin.
    Ne fakt fajin e ka Enveri me komitetin qendror.Nje sistem qelbet nga koka dhe jo nga ingranazhet ekzekutuse.Diktatura kjo eshte diktat nga lart dhe jo hajt te degjojme njeri tjetrin per opsionet si ta bejme dhe ta vendosim bashke.
    Ja perse u permbys ai sistem.
    Nuk po them qe njerezit ne drejtim ne shtet ishin burra te mire,por ato kane punuar sipas ligjeve qe nuk i kane krijuar vete,por u kane ardhur nga Enveri.
    Pushtetin legjislativ dmth ligjet i kishte ne dore komiteti qendror me ne krye enveri
    Pushtetin ekzekutiv e kishte ne dore kryeministri me kelyshat e tij,ministrat.
    Por edhe keto organe shteterore nga kush drejtoheshin? Nga Komiteti Qendror dhe Organizatat e Partise brenda ketyre ministrie.
    Partia nga lart bente ligjin.Ky ishte realiteti.

  2. #102
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar më parë nga BlerinaL Lexo Postimin
    e di si tingellon arsyetimi qe ke bere me poshte?

    Perfytyro nje nazist te thot: "Skam une faj qe kam vrare me mijera cifut. Fajin e ka Hitleri. Une qe zbatova urdherat e Hitlerit, skam faj."

    Dicka nuk shkon ketu. Krimineli me i madh patjeter qe ish Enveri, por kjo nuk i cfajeson te tjeret qe zbatonin ligjet e tij.
    Nuk ka te beje fare me nazistet.E urrej ate sistem dhe ligjet e tij si gjithe te tjeret ketu,por te flasim me drejtesi pa marre anen e askujt.
    Po te jap nje situate.
    Je gjykatese ne ate sistem diktature.
    Te vjen 1 dosja per nje person ku sipas dosjes jane grumbulluar fakte dhe deshmi
    qe personi akuzuar ka thyer ligjin e shtetit,supozojme ka vjedhur.
    Opsionet qe jane per ty si gjykatese jane
    1.Denimi sipas fakteve
    2.Nxjerrja e te akuzuarit si te pafajshem megjithse ai ka thyer ligjet.
    Cfare do besh? Do shkosh sipas opsionit 1 apo 2?
    Avokate nuk ka sepse sistemi e konsideron avokatin ne gjyq jo te ligjshem.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  3. #103
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    [QUOTE=benseven11;3148074]
    Citim Postuar më parë nga BlueBaron;3147631QUOTE
    Je ti ai qe shkruan idiotesira dhe jo une,cfare shkolle ke ti,se me duket mua ketu qe mezi ke mbaruar tetevjecaren.ke deficienca te theksuara ne komprehension arsyetim dhe ne arsimim.
    Ja nje pyetje per ty
    Nje kapobande urdheron nje nga njerezit e vet te vrase dike per motive hakmarrje sepse dikushi e ka spiunuar dikur dhe kapobanda beri ca vjet burg.
    Njeriu i vet shkon dhe vret spiunin.
    Pyetja eshte
    Kush eshte fajtori ?
    a.Kapobanda
    b.Vrasesi
    c.Spiuni
    d.Kapobanda dhe Vrasesi.
    Trego zgjuarsine dhe aftesite e arsyetimit ketu.

    Kam vetem 4 klase shkolle ...


    Kapobanda eshte derguesi, fajtor. Vrasesi eshte ekzekutori material, fajtor.

    Per ty jam i bindur qe fajtore jane vetem viktimat ...


    P.S. Kur do t'a fillosh klasen e dyte fillore ???
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  4. #104
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Nuk ka te beje fare me nazistet.E urrej ate sistem dhe ligjet e tij si gjithe te tjeret ketu,por te flasim me drejtesi pa marre anen e askujt.
    Po te jap nje situate.
    Je gjykatese ne ate sistem diktature.
    Te vjen 1 dosja per nje person ku sipas dosjes jane grumbulluar fakte dhe deshmi
    qe personi akuzuar ka thyer ligjin e shtetit,supozojme ka vjedhur.
    Opsionet qe jane per ty si gjykatese jane
    1.Denimi sipas fakteve
    2.Nxjerrja e te akuzuarit si te pafajshem megjithse ai ka thyer ligjet.
    Cfare do besh? Do shkosh sipas opsionit 1 apo 2?
    Avokate nuk ka sepse sistemi e konsideron avokatin ne gjyq jo te ligjshem.

    Mos i fut ne nje thes te denuarit politike me ata oridnere ...
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Nga keto qe po thua vurja fajn individeve pisa,karrierista,dhe mos ja vur fajin shtetit.
    U denuan pa gjyqe??Ku eshte fakti?????Thashethemet????
    Ta them kete se ka shume spekullime dhe genjeshtra nga njerez ish te denuar.
    Shkrimtaret qe ti lexon jane te gjithe genjeshtare,gjithe diten e gjithe naten
    trillojne poezi dhe proze ajo dihet.
    Pse duhet tu besoj atyre une dhe jo dokumentave dhe dosjeve.Materiale te incizuara
    me mikrofona te fshehte se cfare kane thene viktimat dhe ligjet qe kane thyer.
    Ka pas njerez ne shtet individe qe kane thyer vete ligjet.Fajin e ka shteti ne kete rast??? Jo e ke individi qe ka punuar ne shtet dhe ka abuzuar ne emer te nje ligji.Dhe ligjin nuk e krijonte shteti por Komiteti qendror.Shteti merrte ligjet e gatshme dhe i ekzekutonte.

    Besnik Traraneshi nuk u denua per kengen,mos u be aq naiv ai ka pas dosje
    dhe mund te kete bere gjera te tjera.Pyet aranit celen te marresh vesh se si ka qene historia,Ju nuk njihni faktet dhe flisni kot.
    Cka permendame siper ishin shoke te mi.Per ty eshte mei besueshem aranit cela dhe une nuk duhet te besoj vetveten por ate.Po mire,tashme u kuptuam.
    Sinqerisht mendova te te ndihmoja, por dhe ndihma ka nje kufi.Sorry
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  6. #106
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    [QUOTE=BlueBaron;3148101]
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin


    Kam vetem 4 klase shkolle ...


    Kapobanda eshte derguesi, fajtor. Vrasesi eshte ekzekutori material, fajtor.

    Per ty jam i bindur qe fajtore jane vetem viktimat ...


    P.S. Kur do t'a fillosh klasen e dyte fillore ???
    Shume e sakte,dakord jam
    Kapobanda + Vrasesi jane te dy fajtore.
    Perse jane fajtore.?
    1.Nuk ekziston ligj qe u jep atyre te drejte te bejne nje plan me paramendim ne fshehtesi dhe vrare spiunin.
    2.Vrasja e nje qytetari nga nje qytetar tjeter ose grup qytetaresh eshte kunder ligjit.
    Me kete rast eshte thyer ligj.Pra vrasesi autori ka thyer ligj.Perderisa ka thyer ligj
    me kryerjen e vrasjes eshte bere krim,quhet krim se u thye ligji.Sipas ligjeve
    Perderisa u thye ligji vrasesi eshte fajtor.

    Kapobanda eshte fajtor jo vetem se e dergoi vrasesin por edhe sepse eshte bashkepuntor ne kete krim.
    Per kapobanden nuk ka ligj qe ti jape atij te drejte per ate qe beri dhe justifikoje ate.
    Kapobanda ashtu si vrasesi per ate qe ka bere ka thyer ligjin,ka bere krim dhe eshte fajtor.
    Te dy me lart cfare kane te perbashket:
    1.Kane thyer ligje
    2.Kryer krim
    3.Perderisa kane kryer krim quhen me nje emer kriminele.
    Per pasoje jane fajtore sipas ligjit dhe jo sipas asaj qe me pelqen mua ti quaj..

    ====
    Perse spiuni nuk eshte fajtor.
    Spiuni pa dicka dhe raportoi kapobanden ne polici.
    Policia arreston kapobanden.Spiuni deshmon ne gjyq cfare ka pare,kapobanda denohet se ka thyer ligj,ka kryer krim dhe eshte fajtor.A theu spiuni ndonje ligj??
    JO, nuk theu.Per aq kohe sa ai spiun nuk theu asnje ligj,gjykata ska se si ta denoje pasi ska prova qe eshte thyer ndonje ligj.
    Perderisa nuk ka thyer ndonje ligj,nuk eshte kryer krim nga spiuni.Ska kryer krim,ska thyer ligje atehere i del qe spiuni ska faj.

    ====
    Hajdutet dhe te denuarit politike kane te perbashket,thyerjen e ligjeve
    Futja ne burg e tyre bazohet mbi ligj.
    Por te denosh nje person 25 vjet vetem per llafe goje dhe pakenaqsi ndaj sistemit
    eshte e padrejte,mund ta denosh 2-3 dite dhe kaq meqenese ka ligj qe eshte e ndaluar te flasesh keq ndaj sistemit,
    por ta denosh 25 vjet eshte gabim dhe nuk justifikohet.Te quash dike se shprehu pakenaqsi ndaj sistemit Armik i popullit
    eshte e padrejte dhe bullshit,pasi ato gjera qe keto njerez thane skishin lidhje fare me popullin
    dhe nuk vertetojne qe keto persona ishin kunder popullit dhe armiq te tij.
    Keqtrajtimi,rrahje tortura e te tjera monstruozitete te kryera ndaj te burgosurve
    jane krime,pasi ato veprime nuk u mbeshteten ne ligj,nuk kishte ligj qe te justifikonte keto veprime.
    Me keto veprime u vertetua edhe njehere shkelja e te drejtve te njeriut,dhunimi i te drejtave te njeriut
    dhe te gjitha keto veprime ishin krime te kryera nga personeli i burgjeve.Por nuk mund ti vesh fajin
    gjithe shtetit per kete,por individeve qe kryen keto veprime cnjerezore,ato jane pergjegjes per keto krime.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 04-07-2011 më 11:07
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  7. #107
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: "Në diktaturë nuk ishim të lirë, por ishim të sigurt"

    MUSTAF LICIANDAT DHE POLICIA NA KANË SHPALLUR LUFTË




Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •