Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 107
  1. #21
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    A e dini kush eshte Luan Omari?

    nipi i Enverit. i vrau te atin derdimenit

    kush eshte bektesh e merr vesh
    Sa kam qeshur tani....M'u kujtua kur para 2 vitesh, isha nje nje konference mbi parimin e kushtetutshmerise, ishin nje treshe "interesante" ; L.Omari-R.Mejdani- Aurela Anastasi, dhe me thote nje shoqe qe kisha ne krah "ky Omari paska pj******"...
    Si duket e ka nga pleqeria....Me dhimbsen keta juristet nga rradhet e akademikeve, qe jane aq te njohur dhe ia fusin kesi lloj prockash!
    Gjithsesi, familjen e tij e ka rehatuar shume mire ne rradhet e gjyqesorit

  2. #22
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Burgosje qesharake e quan ti 25 vjet ne Spac per nje fjale goje????
    Ky Luan Omari eshte i biri i Bahri Omarit te cilin Enver Hoxha e kishte burrin e motres se madhe te tij dhe qe e pushkatoi qysh ne 1945 duke e bere shembull per te tjeret,
    Bahri Omari ishte ai qe e rriti dhe e financoi sistematikisht Enverin qe te shkollohej, por merhumi nuk e kishte mendjen per shkolle dhe nuk arriti dot te kishte nje diplome universitare kurre ne jeten e tij.
    Sot Luan Omari na thote se ishim te sigurte
    Ptuuuuuuu
    me vjen ti peshtyj mbi varin e te jatit dhe mbi suratin e tij idiot.
    E quajta burgosje qesharake pasi shkaku per burgosje eshte qesharak,per nje fjale goje.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    E quajta burgosje qesharake pasi shkaku per burgosje eshte qesharak,per nje fjale goje.

    Ti maresh jeten tjetrit per nje fjale goje ti e quan qesharake???!!!!
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  4. #24
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Fati i njerezve qe pesuan ato denime nuk eshte qesharak,por i trishtuar,por motivet
    dhe ligjet qe justifikonin keto denime ishin qesharake.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  5. #25
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    [QUOTE=DYDRINAS;3127565]LIRIA ËSHTË SIGURI, DIKTATURA PASIGURI

    2011-06-15

    Andrea Stefani

    LIRIA ËSHTË SIGURI, DIKTATURA PASIGURI


    Po ndiqja me vëmendje të shtuar lajmin mbi botimin nga profesor Luan Omari, të një libri për ndarjen e pushteteve në Shqipëri dhe deformimet që kanë ndodhur në këta 20 vjet tranzicion në këtë rrafsh. Libri do të shqyrtohet pa dyshim me shumë kujdes nga të gjithë ata që janë të alarmuar për përqendrimin e pushteteve në duart e Kryeministrit Berisha, ndërkohë që fryma dhe germa e Kushtetutës së Republikës këmbëngul për ndarjen e pushteteve. Por ndërkaq, nuk mund të mos të binte në sy fakti që si pjesëmarrësit në ceremoninë e përurimit të librit ashtu edhe mediat që lajmëruan atë, kishin veçuar më së shumti këtë thënie të Omarit: “…di me siguri që në diktaturë nuk ishim të lirë, por ishim të sigurt, ndërsa sot në demokraci jemi të lirë, por aspak të sigurt”. Është një thënie që meriton të kritikohet. Mbi të gjitha sepse ka të bëjë me kuptimin për lirinë, me kryeqëllimin e mashtruar të tranzicionit shqiptar. Por edhe sepse fraza është shqiptuar nga një autoritet i konstitucionalizmit dhe si e tillë, mund të ketë edhe më shumë impakt në mënyrën e të menduarit publik.

    * * *

    Nëse mund të ketë ndonjë gjë të gabuar në ato që ka thënë dhe shkruar profesor Omari, është pikërisht kjo frazë: “…në diktaturë nuk ishim të lirë, por të sigurt, ndërsa sot në demokraci jemi të lirë, por aspak të sigurt”. Fraza ka tërhequr vëmendje, sepse kërcet, por kërcet ngaqë është e thelbësisht e zbrazët. Dhe në të shfaqen të këputura të gjithë ato lidhje organike mes lirisë së njeriut dhe sigurisë së tij. Të sigurt nën diktaturë!? Po përse? Të sigurt se pushteti dhe partia mund të të bënin gjëmën sa herë që një gjë e tillë të ishte e nevojshme për pushtetin? Si mund të quhet siguri një gjendje kur pushteti absolut diktatorial gëzon hapësira të pakufizuara për të cenuar jetën, pronën dhe të drejtat e çdo qytetari? Si mund të quhet siguri një gjendje ku siguria se nuk do të përfundosh në burg apo internim nuk buron nga liria e shprehjes dhe pamundësia e pushtetit për ta goditur atë, por nga heshtja, fshehja e të vërtetave të tua dhe, akoma më keq, nga konformizimi servil me pushtetin, me idetë dhe propagandën e tij. Nëse vërtet njerëzit do të ndiheshin të sigurt nën diktaturë, atëherë liria do të ishte një gjendje e tepërt dhe e panevojshme për ta. Teza se në diktaturë edhe pse pa liri ishim të sigurt, jo vetëm nuk shpreh një të vërtetë, por bart pashmangshëm, si konotacion, edhe një aspiratë për t’u arratisur nga gjendja e sotme pa siguri drejt një gjendjeje të ngjashme me atë të djeshmen që, gjithsesi, ofruaka siguri. Mbi këtë lloj mënyre të menduari, themelohet ajo që Erih From e ka quajtur sindromë e arratisjes së njeriut nga liria për të gjetur strehë, qetësi apo siguri në forma të ndryshme skllavërimi apo nënshtrimi.

    * * *

    Por a është vërtet liria, kjo situatë pa siguri që i bën jo pak njerëz të kthejnë me nostalgji sytë nga diktatura që, gjithsesi, u duket se ofronte, të paktën, siguri? Këtu vijmë në pjesën e dytë të frazës së Omarit: “…sot në demokraci jemi të lirë, por aspak të sigurt”. Vërtet? E ç’na qenka kjo liri që nuk ofruaka siguri? Liria pa siguri është një kontradiktë në përkufizim. Nëse liria nuk do ofronte siguri për njerëzit, ajo nuk do ishte ideal i tyre. Liria është ajo situatë që ofron sigurinë më të madhe për njerëzit dhe për një shoqëri. Dhe këtë e bën me anë të drejtësisë që sikundër shkruan Edmund Bërke, është një emër i dytë për lirinë. Por në Shqipëri përgjithësisht e paskan të vështirë të kuptojnë lidhjen organike mes lirisë dhe drejtësisë. Prandaj, dhe politikanë si Berisha e kanë të lehtë të thërrasin e premtojnë “liri”, ndërkohë që bëjnë gjithçka të vënë nën sundimin e tyre pushtetin e drejtësisë, ta vrasin lirinë duke skllavëruar drejtësinë. Kur Xhon Lok thotë, se pa ligj nuk ka liri, kishte parasysh pikërisht drejtësinë e pavarur si pushtet dhe jo thjesht ligjet e shkruara të interpretuara nga gjykatës servilë sipas oreksit të qeverisë. Liria lind dhe zhvillohet vetëm aty ku drejtësia kufizon gjakimet e pushtetit politik në atë masë që ai nuk mund të dhunojë dot jetën e njerëzve. Por, nuk mund të quhet një vend i lirë, një shtet me liri, ai ku nëpunësi civil nuk mbron dot vendin e punës në gjykatë, sepse partia në pushtet ka dhënë urdhër që të flaket, ku pronari nuk e merr pronën e grabitur nga komunizmi, sepse ashtu do pushteti, ku biznesi privilegjohet kur sponsorizon pushtetin dhe obstruktohet në të gjitha format, kur nuk e bën një gjë të tillë. Në një vend të tillë edhe demokracia nuk është më demokraci, sepse gjykatat e kapura nga pushteti shërbejnë si lavatriçe të vjedhjes së votës nga pushteti. A nuk po ndodh kështu me votën në Tiranë? Pra, jemi në një situatë pasigurie që vjen pikërisht nga mungesa e drejtësisë. Është në fakt një situatë kaosi e maskuar me “shtet” dhe me “ligj” dhe që prandaj perceptohet gabim si situatë lirie. Edhe liria e shprehjes dhe pluralizmi politik, edhe votimet, janë ato që e shtojnë edhe më shumë iluzionin e lirisë. Por pa drejtësinë, edhe liria e fjalës shndërrohet në një garniturë të nënshtrimit. Sikundër, mjerisht po ndodh edhe në Shqipëri. Pra, ne shqiptarët, nuk “jemi të lirë, por të pasigurt”, sikundër thotë profesor Omari, por jemi të pasigurt, sepse nuk jemi të lirë. Dhe shpëtimi nuk vjen duke u strehuar në një gjendje pa liri, por me “stabilitet” e “siguri”, por duke u përpjekur për krijimin e drejtësisë së pavarur që kufizon pushtetin politik duke krasitur me ligj lakmitë e tij, duke ndarë pushtetin e drejtësisë nga pushteti politik. Në fakt, duke bërë një nga ato punë që edhe vetë libri i profesor Luan Omarit sugjeron.

    Gazeta Shqip[/Q
    E kam share shume here Andrea Stefanin,por sot me duhet te pranoj se per here te pare jam teresisht dakord me ato qe thote...

  6. #26
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    thënie të Omarit: “…di me siguri që në diktaturë nuk ishim të lirë, por ishim të sigurt, ndërsa sot në demokraci jemi të lirë, por aspak të sigurt”.
    Ky Omari paska rreshqit mire.. keq dmth..
    sot në demokraci jemi të lirë -a ka me te pavertet se kjo fjali..?
    E vetmja liri qe mbreteron sovrane sot eshte ajo e prostituimit..
    Prostituim total i cdo gjeje, gjithqka behet permes ketij institucioni..
    Si fizik ashtu dhe intelektual e shpirteror..
    Kemi politikaj-prostituta, institute shteterore e non-prostituta, intelektuale te pavarur-p(te gjithe intelektualet jane te pavarur), media-p, sherbime fetare-p(natyrisht), prostituta-p,...

    me siguri që në diktaturë nuk ishim të lirë -sigurisht pra, nuk lejohej ky zanat asokohe..
    Prostitutokracia s'ka mundesi te krijoi siguri.. ketu e thote mire Omari.
    Shtetet e medha sillen si gangster, te voglat si prostituta(Kubrick).. -aa edhe ky e paska thene.

    Po, sot kemi edhe nje liri tjeter perveq zanatit me te vjeter, ate te pellasim si gomer, gjegjesisht lirin e fjales. Mund te cirresh si gomar sa te duash s'ta fut kush. Fjala eshte e lire sepse s'ka asnje vlere, zero vlere. Fol, qkyj germaz, po s'ke lek kot e ke. Liri si kjo eshte perplot sot Shqiperia.
    Gjerat qe s'kane vlere jane te lira, vetem keto.
    Ato me vler i ka ne dore mafija, bandat, krimi i organizuar.. -keta kane liri te vertet.

    "ne qofte se m..ti do te kete vlere ndonjeher, ateher te varferit do te lindin pa b..th" (kjo fraze ka dmth te madhe)
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    ky omari ka dash te thoshte qe qeveria me ligj te siguronte punen, ndoshta te gjithe e kishin nje strehe per te futur koken.
    nuk e kupton ky omari qe eshte me mire te rrezikosh per nje te ardhme me te mire dhe me te sigurte.
    ne boten ku jetojme secili duhet te formohet per ti bere balle globalizimit.
    nuk mund te konkurosh kurre, kur shteti ty si individ te siguron punen, shtepine, ndersa familja te gjen edhe gruan per tu martuar.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Imagjino:

    Tjetri te te vrase babane , e ti ti ngresh vrasesit permendore
    ptuuuuuuuuuuuu
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    Ky Omari paska rreshqit mire.. keq dmth..
    sot në demokraci jemi të lirë -a ka me te pavertet se kjo fjali..?
    E vetmja liri qe mbreteron sovrane sot eshte ajo e prostituimit..
    Prostituim total i cdo gjeje, gjithqka behet permes ketij institucioni..
    Si fizik ashtu dhe intelektual e shpirteror..
    Kemi politikaj-prostituta, institute shteterore e non-prostituta, intelektuale te pavarur-p(te gjithe intelektualet jane te pavarur), media-p, sherbime fetare-p(natyrisht), prostituta-p,...

    me siguri që në diktaturë nuk ishim të lirë -sigurisht pra, nuk lejohej ky zanat asokohe..
    Prostitutokracia s'ka mundesi te krijoi siguri.. ketu e thote mire Omari.
    Shtetet e medha sillen si gangster, te voglat si prostituta(Kubrick).. -aa edhe ky e paska thene.

    Po, sot kemi edhe nje liri tjeter perveq zanatit me te vjeter, ate te pellasim si gomer, gjegjesisht lirin e fjales. Mund te cirresh si gomar sa te duash s'ta fut kush. Fjala eshte e lire sepse s'ka asnje vlere, zero vlere. Fol, qkyj germaz, po s'ke lek kot e ke. Liri si kjo eshte perplot sot Shqiperia.
    Gjerat qe s'kane vlere jane te lira, vetem keto.
    Ato me vler i ka ne dore mafija, bandat, krimi i organizuar.. -keta kane liri te vertet.

    "ne qofte se m..ti do te kete vlere ndonjeher, ateher te varferit do te lindin pa b..th" (kjo fraze ka dmth te madhe)
    Shumica e shqiptareve, pavaresisht se ku jetojne ata, kane te njejtin mendim me ty sa i perket lirise, sepse ata edhe kur kane qene te sunduar nga te huajt, kane pretenduar se kane qene te lire dhe se edhe kur jane sunduar nga te vetet ata serish kane pretenduar se kane qene te lire.

    Shqiptaret nuk kane qene te lire kurre dhe i tille eshte dhe perceptimi i tyre per lirine.

    Keqardhja behet me madhe kur e degjon kete pohim allashqiptar edhe nga gojet e atyre qe normalisht do te duhej te ishin prijesit e lirise!

    Mirepo koha provoi se brezi i indoktrinuar nga e kaluara dhe qe liria e gjeti ne nje moshe te madhe, nuk mundet te ndryshoje ndonjehere sado tituj e diploma qe te kete ne xhepa.

    Ai eshte i denuar te vdese si skllav! Ketu perfshihet dhe "profesor" Omari dhe te gjithe ata qe mendojne si ai!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 18-06-2011 më 09:11

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-08-2006
    Postime
    68
    Une personalisht e arsyetoj plotesisht gjithe ate qe eshte bere ne periudhen 1944-1991 me apo pa urdher te Enver Hoxhes, nese ajo qe eshte bere u be per t'parandaluar nje Shqiperi si ajo qe eshte sot, me nje malok bir cobani ne krye te shtetit

  11. #31
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Shumica e shqiptareve, pavaresisht se ku jetojne ata, kane te njejtin mendim me ty sa i perket lirise..
    M'fal qe te replikoj edhe ketu por po me detyron.
    Kete qe e citova eshte teresisht e pavertet. Une jam enverist fund e krye, gje qe e ke kuptuar, dhe mundohem me ate pak kapacitet qe kam ta mbroj kete ide.
    Sot kudo anembane shqiptarise mbreteron antienverizem primitiv(qe per mua do te thote antishqiptarizem). Kete te vertet s'mund ta mohosh absolutisht. Ku jane ata enveriste qe s'duken askund.. enveristi i vertet nuk fshihet.. ku jane trego??? Prandaj mos thuaj qe shumica kane mendime te njejta me mua, se nuk qendron. Mire do t'ishte.. kete po, mund ta thuash!
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Djal Dimali
    Anëtarësuar
    28-04-2011
    Vendndodhja
    Belgjikë
    Postime
    251
    ka then nje nga presidentet e SHBA

    Ai popull qe dorzo disa nga lirit e tija per pak siguri nuk meriton te ket asnjeren

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Nuk po citoj kerken ne kete teme , por dua te them se eshte nga me te rendesishmet dhe uroj qe te diskutoni sa me shume , pasi koncepti i sigurise dhe gjendja e saj ne diktature dhe ne demokraci, eshte nje nga temat me te rendesishme.Nga menyra si e trajtojne elita kombetare kete term ne kuptojme mjaft lehte se sa seriozisht e kemi marre tranzicionin , pra kalimin nga nje vend diktatirial ne nje vend te lirive demokratike.Pra kjo elite ndodhet ne kete gjendje te re per nga vulneti, apo nga fati.Por kemi dhe nje tjeter fat.Kjo teme nuk del kot sot, pikerisht ne momentin kur politika shqiptare po testohet nga nderkombetaret.Ajo del pikerisht ne nje moment tjeter permbysje te madhe, te pushtetit te brezit te dyte te diktatures komuniste. Ajo del sot, ne nje moment kur lideri i bashkesise se ligesise, vendosi ti drejtohet bazes per te ardhmen e qendrimit te tij pokitik, ai tashme kerkon ti drejtohet "trokes" ashtu si kunder daja i Omarit i drejtohej bazes kur kerkonte frymezim per te inicuar nje mesymje te re prej "Drakule".Dhe sikur Omari ta kishte planifikuar nje vit me pare se do te ishte ky cast , kjo date per te trajtuar kete teme, nese do te ishte dashamires ndaj popullit te tij, duhet ta anullonte kete moment.Sot me teper se kurre shqiperia ka nevoje per forcimin e autoritetit te politikes dhe sikur te mos e meritonte ate.Ngjarjet e dy viteve te fundit, bojkoti politik,kundershtite pa fund , qendrimi dhe ndarja si dy kampe armiqesore rracash dhe jo vizionesh, politika destruktive e opozites, sajesa e shkaqeve ordinere per sherr e mosmarveshje, transferimi i kesaj gjendje ogur zeze ne prarlamntin europian,ka demtuar vizionin e shqiptareve, ka rrezikuar ne maksimum te ardhmen e vendit.Jemi pikerisht ne nje moment ku tentohet te shkohet ne nje lufte civile , por dhe te nje qendrimi te ri te nderkombetareve te cilet po ndjehen te fyer nga mosperfillja dhe te zhgenjyer ne mardheiet e tyre te dreitanishme me shqiptaret.

    Eshte e para here qe i jap te drejte Andrea Stefanit jo per ate c'ka ai thote per pushtetin e grabitur te Berishes, por per kundervenijen ndaj kesaj shprehje të Omarit: “…di me siguri që në diktaturë nuk ishim të lirë, por ishim të sigurt, ndërsa sot në demokraci jemi të lirë, por aspak të sigurt”[/B]

    Si merr persiper ky autor i koshtetutes te nxjerre kete formulim?!Sa serioze ka qene kur orjentoi shqiptaret ne procesin e tanzitimit te tyre ne koncept,ne edukimin shpirterore,ne ndertimin e mardheieve me njeritjetrin, ne konceptet e reja ekonomike, ne koncepte te reja te drejtesise ne vend, ne mardheniet me pronen , respektimin e te drejtave, ne dertimin e nje morali te ri krejt ndryshe nga ai qe kaluam nen diktaturen e dajes se tij.Jemi te pasigurte ne kete sistem Po perse na genjeve mer qenje e ndyre?!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 21-06-2011 më 16:31
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e juanito02
    Anëtarësuar
    09-07-2007
    Postime
    2,964
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Nuk po citoj kerken ne kete teme , por dua te them se eshte nga me te rendesishmet dhe uroj qe te diskutoni sa me shume , pasi koncepti i sigurise dhe gjendja e saj ne diktature dhe ne demokraci, eshte nje nga temat me te rendesishme.Nga menyra si e trajtojne elita kombetare kete term ne kuptojme mjaft lehte se sa seriozisht e kemi marre tranzicionin , pra kalimin nga nje vend diktatirial ne nje vend te lirive demokratike.Pra kjo elite ndodhet ne kete gjendje te re per nga vulneti, apo nga fati.Por kemi dhe nje tjeter fat.Kjo teme nuk del kot sot, pikerisht ne momentin kur politika shqiptare po testohet nga nderkombetaret.Ajo del pikerisht ne nje moment tjeter permbysje te madhe, te pushtetit te brezit te dyte te diktatures komuniste. Ajo del sot, ne nje moment kur lideri i bashkesise se ligesise, vendosi ti drejtohet bazes per te ardhmen e qendrimit te tij pokitik, ai tashme kerkon ti drejtohet "trokes" ashtu si kunder daja i Omarit i drejtohej bazes kur kerkonte frymezim per te inicuar nje mesymje te re prej "Drakule".Dhe sikur Omari ta kishte planifikuar nje vit me pare se do te ishte ky cast , kjo date per te trajtuar kete teme, nese do te ishte dashamires ndaj popullit te tij, duhet ta anullonte kete moment.Sot me teper se kurre shqiperia ka nevoje per forcimin e autoritetit te politikes dhe sikur te mos e meritonte ate.Ngjarjet e dy viteve te fundit, bojkoti politik,kundershtite pa fund , qendrimi dhe ndarja si dy kampe armiqesore rracash dhe jo vizionesh, politika destruktive e opozites, sajesa e shkaqeve ordinere per sherr e mosmarveshje, transferimi i kesaj gjendje ogur zeze ne prarlamntin europian,ka demtuar vizionin e shqiptareve, ka rrezikuar ne maksimum te ardhmen e vendit.Jemi pikerisht ne nje moment ku tentohet te shkohet ne nje lufte civile , por dhe te nje qendrimi te ri te nderkombetareve te cilet po ndjehen te fyer nga mosperfillja dhe te zhgenjyer ne mardheiet e tyre te dreitanishme me shqiptaret.
    E kush na qenka brezi i dyte i diktatures komuniste?
    A na e thua dot?
    Bile po munde na bej nje shtresezim social si i ndan ti shqiptaret?
    Albania Uber Alles

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Elonaa Lexo Postimin
    Ca sigurie kishte ne diktature s'harrij ta kuptoj,kur te gjithe jetonin nen standartet e jeteses.Dhe me qesharakja shqiperia do filloj te shlyej borxhet Rusis dhe Kines.bahhhh Brezat e sotem do punojne te paguajn borxhet e Enver Hoxhes.
    Bravo, pikerisht tentakulat e regjimit te vjeter kerkojne te quajne siguri nje jete te barabarte me vdekjen
    Hahaaaa , por shqiperija ishte konsideruar si nga shqiptaret dhe nga nderkombetaret si nje burg masiv, kete trajtim quan siguri ky kelysh.......
    Por ky mori persiper te na ndertoje kushtetuten gjen me te shente te nje populli demokratik, te barabarte me biblen, sa serioze ka qene kur na e formuloi ate?Si e mori persiper kur nuk e ndjente si ne nevoje sistemin e ri,ky se paske kuptuar akoma se siguria humbi sebashku me falimentimin e sistemit.Ne paskemi qene mire vetem te rrinim urte.Po kryeministri i tij deklaroi se dhe nje jave rezerva ushqimore kishte shqiperia.Cfar kupton me siguri ky , kur punetori e merrte buken dikush me margallate e dikush me thate.
    Or mbret i te vdekurve si mund te besh nje kushtetute per te gjalle.

    Kush eshte sot i pa sigurte, fshatari me toke por dhe me nje cike pension?Me tete kalamoj ku gjashte i shesin droge?Po, me krimin e tyre mbushen me para dhe breket tua.
    Ke quan te pasigurte , oficeret ne lirim?Kur te gjithe te tjert perfituan nje asistence tranzitive per 1 vit, kto, ushtaraket e oborrit te diktatorit , perfituan nje pension te perjetshem, sado i vogel, vetem e vetem se ishin bashkesia qe rrezikonin me shume sistemin demokratik.Pension nga frikaCfar turpi te jeshe pjese e tyre.Pjesa tjeter nuk ka prite per ty, por kerkoi te integrohej dhe gjeti vetveten.Ne nuk jemi te pasur, por jetojme dhe ne nje siguri te pa diskutueshme.Ne per cdo dite kontribojme ne permirsimin e kushteve , kemi nje progres te pa diskutueshem me vitet 90 , por dhe karahasuar me kualitetin e jetes me cdo pike te diagrames se jetes se shqiptareve.Kurre me te veshur se sot, kurre me te ushqyer se sot, kurre me te ndricuar shkolluar, me te shikuar me te modernizuar se sot.Zot i madh po ku e shikon pasigurine ky djalle, apo princ i te vdekurve.Ndoshta po shikon ate c'ka vertete po ndodh dhe duhet te ndodh, "t'kurrjen e bashkesise se ligesise, humbjen e pushtetit politik ,por gradualisht ndoshta dhe ate ekonomik."Kete siguri po shikon ky qe po humbet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 21-06-2011 më 17:34
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Hahaaaa , por shqiperija ishte konsideruar si nga shqiptaret dhe nga nderkombetaret si nje burg masiv, kete trajtim quan siguri ky kelysh.......
    Pikerisht
    i thone ndryshe ne mos gaboj SINDROMA E STOKHOLMIT
    Eshte bere e modes ne Shqiperi pas 2005 qe kriminelet te pranojne burgun , e te jetojne gjate , sesa te hane ndonje ko.qe plumbi nga hakmarja e viktimave te tyre.
    Por kjo vlen per kriminelet e jo per njerezit e ndershem te cilet mezi e kane pritur LIRINE.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2011
    Postime
    8

    Corbe gazetash e gazetaresh

    E paska ndjekur me vëmendje Andrea Stefani lajmin për botimin e librit të L.Omarit, dhe bile me vëmendje të shtuar!!! Ha, ha, ha…Po në Top Channel ku u dha njoftimi me atë mendimin për moslirinë e sigurinë në diktaturë e pamë me sy dhe e dëgjuam me veshë se nuk qe Omari që e tha atë shprehje po av. Maks Haxhia. Lëre se ç’vëmendje, sidomos nga një gazetar…Të shohim a do të bëhet burrë ky tipi e të bëjë një përgënjeshtrim.

    Ç’bëhet…Çorbë gazetash e gazetarësh. Kam qenë vetë pjesëmarrës në promovimin e librit të L. Omarit Ndarja e pushteteve. Mes shumë diskutantësh njëri u shpreh se Omari, sipas tij, i paska dhënë përgjigje dilemës se dikur s’ishim të lirë por të sigurt, sot jemi të lirë por të pasigurt. Një gazetë, nga një mosvëmendje, ia vesh këto fjalë autorit të librit, që as i tha aty e as i ka shkruar në libër. Futja katundit, shpif shpif (qoftë edhe pa dashje) se diçka do të mbetet. Dhe rezultati i një informimi të gënjeshtërt shihet edhe në këto reagime të forumit.

  18. #38
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Ate fjalen shtet ne thonjeza e ke vene gabim pasi shteti shqiptar i diktatures ishte shtet realisht dhe shtet i forte ne strukture teper i organizuar dhe ekzekutim ligjesh dhe jo pseudoshtet.
    Shteti i diktatures ishte pseudo-shtet sepse pretendonte qe ligjshmeria e tij buronte nga vota e popullit, ne te njejten kohe kur nuk te linte te votonte asnje kandidat tjeter pervec atyre te miratuar nga komunistet. Si i tille nuk perfaqesonte vullnetin e popullit, por vullnetin e komunisteve.
    Vrasjet persekutimet etj u kryen me vendim te nje gjykate dhe kjo gjykate kur jep vendime mbeshtetet ne ligjin dhe nenin perkates qe verteton qe eshte thyer nje ligj.
    Cfare ndodh kur thyen nje ligj?Vuan denimin,burg aq e kaq vjet dhe persekutimi eshte mbeshtetur ne ligj.Nuk po i futem sqarimeve perse beheshin persekutime.Kjo ka arsyet e veta....Kjo eshte llogjika.
    Po vrasjet dhe burgosjet e internimet pa gjyq?
    Mos me thuaj se nuk ekzistonin.
    Per rastet e vrasjeve pa gjyq po te sjell si shembull ata qe u vrane pa gjyq per bomben tek ambasada sovjetike si dhe disa dhjetera refugjate qe u ekzekutuan pa gjyq (megjithese ligji i RPSSH parashikonte burgimin per 15 vjet, jo denimin me vdekje) ne fund te viteve '80, fillim '90.
    Per persekutime pa gjyq po te sjell rastin e familjes time:
    Nje gjysh denuar me 6 vjet burg (pa gjyq) e me pas me 35 vjet internim (pa gjyq).
    Nje gjyshe denuar me 35 vjet internim (sepse i kerkoi llogari Sigurimit perse ia kishin burgosur burrin pa gjyq dhe me pas nuk pranoi ta divorconte). Pushuar nga puna si mesuese me motivacionin zyrtar "se kishte lakra ne koke". "Lakrat" ne fjale ishte ishte pyetja se ne baze te kujt vendimi te gjyqit i ishte burgosur i shoqi.
    Ime me, de jure 6 vjet internim mbasi u be 18 vjec (sepse nuk pranoi te mohonte babane), de facto e internuar si pjese e familjes qe 5 vjece.
    Motrat e sime meje, te gjitha te internuara de facto qe femije, de jure kur u bene 18 vjece.

    Vurja fajin ligjit dhe jo shtetit.Per shkak se ligjet jane te keqia dhe neperkembin te drejtat me elementare te njeriut,shteti merr emrin diktatorial.
    Gjithshka qe u be nga ky shtet ishte i justifikuar nga ligji.Nuk mund te fajesosh nje shtet qe zbaton ligjin,por mund te fajesosh nje sistem te ngritur mbi nje ideologji te deshtuar si marksizmi
    dhe aplikimin ne praktike te kesaj ideologjie qe eshte me pasoja te renda per qytetaret dhe te drejtat e tyre.Jeta e vertetoi qe ishin sisteme politike te keqia dhe te deshtuara..
    Shteti komunist ishte i paligjshem sepse fare thjesht nuk zbatonte ligjet qe vetem kishte hartuar, vete i kishte votuar dhe vete i kishte formuluar.
    Ne baze te Kushtetutes (qe ishte dhe ligji themelor i shtetit) ne RPSSH te gjithe kishin lirine e fjales. Ne te njejten kohe shteti i burgoste njerezit sepse fjalet qe thonin nuk i pelqenin nje X apo Y dhe perdorte ligjin per agjitacion e propagande i cili ishte kunder atyre qe thoshte kushtetuta, pra ishte ligj jo-kushtetues.

    Nuk ishin ligjet e keqija, ishin ata qe i zbatonin te ligj. Nese zbatohej ashtu si thua ti ligji, a ka mundesi te me thuash se cili nga antaret i nje familje te vetme te bllokut eshte futur ne burg sepse shikonte kanale te huaja televizive (kush ka jetuar ne ate kohe ne Tirane e di shume mire se si i kishte antenat blloku, sigurisht jo per RTSH qe ta kapte me nje kacavide tek antena, por per RAI-n, RTBeogradin etj). Ne per rrethe me dhjetera njerez jane futur ne burg me ligjin e agit propit sepse sipas thashethemeve te kryetareve te lagjes apo fuksave 1,000 lekesh kishin antena qe kapnin kanale te huaja.
    A ishin pra te gjithe te barabarte perpara ligjit sic thoshte Kushtetuta apo ca ishin "tanet" e ca "armiq te betuar te popullit" ?

    Kur cdo gje na qenka bere sipas ligjit, perse dhe sot mbas 20 vjet te renies se diktatures kelyshet moniste kane frike te hapen dosjet e Sigurimit ?
    "Who is John Galt?"

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    hahahahha

    po frika i ben njerezit te zbatojne ligjin,,,,

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Toro Lexo Postimin
    Shteti i diktatures ishte pseudo-shtet sepse pretendonte qe ligjshmeria e tij buronte nga vota e popullit, ne te njejten kohe kur nuk te linte te votonte asnje kandidat tjeter pervec atyre te miratuar nga komunistet. Si i tille nuk perfaqesonte vullnetin e popullit, por vullnetin e komunisteve.

    Po vrasjet dhe burgosjet e internimet pa gjyq?
    Mos me thuaj se nuk ekzistonin.
    Per rastet e vrasjeve pa gjyq po te sjell si shembull ata qe u vrane pa gjyq per

    Kur cdo gje na qenka bere sipas ligjit, perse dhe sot mbas 20 vjet te renies se diktatures kelyshet moniste kane frike te hapen dosjet e Sigurimit ?
    Po vrasjet dhe burgosjet e internimet pa gjyq?
    Mos me thuaj se nuk ekzistonin.

    Po cfar rendesi ka qe te vertetosh se u be apo su be gjygj.Rendesi ka qe deri ne 1956 u pushkatuan 6000 shqiptare,qe duke e shumezuar me 50 vete te rrethit te familjare, kemi menjehere 300000 njerez te kthyer ne armiq.Popullsia bruto e shqiperise (them bruto se kishte rob, qe ngjasonin me shume me kafshet se me njeriun), nuk ishte me shume se 870 mije.Ne jemi sot ne shekullin e UFO-ve dhe drejtesia shqiptare te con per lesh arapi, merreni me mend qe deri ne vitin 57, shqiptaret ishin qenie pa adrese shtepie dhe jo me me diplome.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 22-06-2011 më 06:37
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •